Menu

Srovnávací test & recenze
nejlepších parních vysavačů

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová, Kamila Lorenzová

V kategorii parní vysavače doporučujeme

Polti Unico MCV80

21 500 Kč Orientační cena

Jaký parní vysavač vybrat dle srovnání

  Top produkt

  Parní vysavače

  Doporučujeme
  Recenze Polti Unico MCV80

  Polti Unico MCV80

  Orientační cena 21 500 Kč

  Top cena/výkon

  Parní vysavače

  Doporučujeme
  Recenze Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

  Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

  Orientační cena 19 000 Kč

  Dostupná varianta

  Parní vysavače

  Doporučujeme
  Recenze Kärcher SV 7

  Kärcher SV 7

  Orientační cena 15 000 Kč

O výjimečných čisticích účincích páry jste již určitě slyšeli. Parní technologie vaši domácnost zbaví skvrn, mastnoty i jiných nečistot, a navíc se postará o likvidaci nejrůznějších bakterií a virů. Parních čističů existuje hned několik druhů a jedním z nich je právě parní vysavač. Ten v sobě skrývá hned dva přístroje v jednom. Spojuje parní čistění s vysáváním.

Princip fungování je jednoduchý. Pára nečistoty rozpustí a vysavač je spolu se zkondenzovanou vodou vysaje. Špína je tak pryč a po úklidu nevzniknou ani žádné nevzhledné šmouhy. Na trhu se objevují také tyčové parní vysavače, které ale fungují na odlišném principu. Vysavač nečistoty vysaje a parní čistič poté podlahu vytře. Jedná se tedy spíše o parní mopy, které najdete v samostatném srovnání. Výhodou pojízdných vysavačů proti těmto tyčovým, je také příslušenství, které umožňuje čistění různých povrchů.

V našem srovnávacím testu jsme pro vás vybrali tři zástupce pojízdných parních vysavačů. Při rozhodování jsme postupovali jako dobře informovaný zákazník, který se orientuje v dané problematice. Rozdělili jsme je do tří kategorií – dostupná varianta, vítěz cena/výkon a TOP produkt. Při našem výběru jsme se zaměřili jak na sací a topný výkon, tak na maximální tlak páry, který zvládne vysavač vyvinout. Důležitý byl také objem nádržky a to jak na vodu, tak na nečistoty.

Pokud byste si chtěli parní vysavač vybrat sami, můžete se v článku Jak vybrat parní vysavač podívat na důležité parametry, které jsou pří výběru klíčové.


Nejlepší parní vysavače dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Parní vysavače

Recenze Polti Unico MCV80
Polti Unico MCV80

Vysoký tlak páry

Vysoký sací výkon

Bohaté příslušenství

Pouze 3 stupně intenzity páry

Vysoká cena

21 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Parní vysavače

Recenze Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor
Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

10 automatických programů

Vysoký tlak páry

Malá nádoba na čistou vodu

Slabší sací výkon

19 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Parní vysavače

Recenze Kärcher SV 7
Kärcher SV 7

5 stupňů intenzity páry

Slušný topný výkon

Nepříliš vysoký tlak páry

Kratší akční rádius

15 000 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Polti Unico MCV80 Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor Kärcher SV 7
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Parní vysavače

Parní vysavače

Parní vysavače

Orientační cena 21 500 Kč 19 000 Kč 15 000 Kč
Topný výkon (W) 1 100 1 100 1 100
Sací výkon (W) 236 190 -
Provozní doba (min) Neomezená Neomezená Neomezená
Kapacita nádoby na čistou vodu (ml) 800 500 750 (bojler) + 500 (nádrž)
Kapacita nádoby na nečistoty (ml) 800 1 800 -
Nastavitelné množství páry 3 stupně 4 stupně 5 stupňů
Filtrace Multi-cyklonová, 5 stupňů Vodní, 4 stupně Vodní
HEPA-filtr Ano Ano Ano
Maximální tlak páry (bar) 6 6 4
Nastavitelnost sacího výkonu Ano Ano Ano
Indikátor nízké hladiny vody Ano Ano Ano
Dětská pojistka Ano Ano Ano
Indikace připravené páry Ano Ano Ano
Rozměry d*š*v (cm) 26 x 51 x 45 32 x 49 x 35 51,5 x 33,6 x 34
Hmotnost (kg) 10 9 9,1
Možnost jen čistit a jen vysávat Ano Ano Ano
Akční rádius (m) 9 9 8,8
Na tvrdé podlahy i koberce Ano Ano Ano
Recenze Polti Unico MCV80

Recenze Polti Unico MCV80

Top produkt

Parní vysavače

Parní vysavač Polti UNICO MCV80 je vhodný pro náročnější uživatele, kteří využijí jeho parametry. Topný výkon jeho bojleru je 1100 W. Nádržka pojme 800 ml čisté vody a vytvoří z ní páru, která vychází z čističe pod tlakem až 6 bar. Její množství lze regulovat podle typu čištěného povrchu. Vysavač zvládne vysát jak pevnou podlahu, tak koberec. Nádobka na nečistoty pojme také 800 ml. Pětistupňová cyklonová filtrace a omyvatelný HEPA filtr zajišťují, že z vysavače vychází opravdu čistý vzduch bez jakýchkoli prachových částic. Vysavač má sací výkon 236 W. Lze jej však nastavit podle potřeby.

Indikátory upozorní na nízkou hladinu vody a potřebu jejího doplnění. Budete také vědět o připravenosti páry. Bezpečnost zajišťuje dětská pojistka, která brání opaření či zranění. Funkci parního čištění a vysávání lze používat nezávisle na sobě. Akční rádius je 9 metrů od zásuvky, což oceníte zejména ve velkém bytě. Jedná se o těžší přístroj, váží 10 kg. Balení obsahuje také široké vybavení, díky kterému můžete čistit různé typy povrchu včetně čalounění nebo zrcadel.

Zobrazit nabídky
Recenze Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

Recenze Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

Top cena/výkon

Parní vysavače

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80 je parní vysavač vhodný na všechny typy povrchů. Nádržka na čistou vodu má objem 500 ml a nádoba na nečistoty 1800 ml. S vysavačem můžete pracovat nepřetržitě díky průběžnému dolévání vody. Topný výkon je obvyklých 1100 W. Množství páry lze regulovat podle uklízeného povrchu mezi 4 stupni intenzity. Nemusíte se navíc bát, že ze začátku nebudete vědět, jaký stupeň intenzity nastavit pro jednotlivé druhy povrchů. Jednoduše zvolíte jeden z deseti přednastavených automatických programů a vysavač se o vše postará za vás. O aktuálně zvoleném programu vás bude informovat přehledný LCD displej.

Vysáté nečistoty procházejí vodním filtrem, který zachytí i nejmenší smítka. Vzduch prochází také přes omyvatelný HEPA filtr, který jej dokonale vyčistí a zbaví i těch nejmenších prachových částí. Funkci sání i parního čistění lze spustit nezávisle na sobě a používat tak přístroj dle potřeb. Indikátory na displeji vás upozorní na připravenou páru ale také nízkou hladinu vody. Akční rádius je 9 metrů, což umožňuje opravdu velký rozsah. Rozměrově se jedná o drobnější přístroj, váží 9 kg. Součástí balení je také bohaté příslušenství jako jsou nástavce na různé podlahy, a také kartáčky a hubičky pro parní čištění.

Zobrazit nabídky
Recenze Kärcher SV 7

Recenze Kärcher SV 7

Dostupná varianta

Parní vysavače

Parní vysavač Kärcher SV 7 lze používat jak na tvrdé podlahy tak na koberce. Přístroj je vybavený bojlerem a doplňovací nádrží s celkovým objemem 1,25 l vody. Nádrž lze průběžně doplňovat a je tedy možné pracovat nepřetržitě. Pára z vysavače vychází pod maximálním tlakem 4 bar. Její množství lze regulovat, na výběr je 5 stupňů na různé typy povrchů. Vysavač má vodní filtr a také HEPA filtr. Ten ocení zejména alergici a rodiče malých dětí. Vzduch, který z vysavače vychází je díky tomu opravdu čistý bez škodlivých látek. Sací výkon lze také nastavit. Díky tomu lze používat vysavač na různé povrchy. Samozřejmostí je indikátor připravené páry ale také nedostatku vody v nádržce. Velikostí se jedná o poměrně velký přístroj. Bez vody a příslušenství váží 9,1 kg. Akční rádius, který udává jak daleko od zásuvky se můžete vysavačem pohybovat, je 8,8 metru. Široké možnosti využití umožňuje příslušenství, které zahrnuje různé nástavce, kartáčky a trysky.

Zobrazit nabídky


Jak vybrat parní vysavač

Parní vysavač je přístroj, který spojuje dva čisticí pomocníky v jeden. Jedná se o zařízení, které čistí pomocí páry a zároveň dokáže vysávat. Právě proto se parní vysavač vybírá podobně jako tyto dva samostatné přístroje. Je potřeba se zaměřit na obě funkce a jejich náležitosti abychom byli schopni posoudit kvalitu jednotlivých modelů. V našem článku se, stejně jako ve výběru, budeme věnovat pouze pojízdným modelům. Tyčové parní vysavače fungují na trochu odlišném principu. Jedná se spíše o parní mopy, které mají také funkci vysávání. Ústí sací hubice se většinou nachází před mikrovláknovým návlekem, který po vysátí podlahu rovnou vytře.

Na následujících řádcích se dočtete o jednotlivých parametrech, které jsou při výběru důležité. Řekneme vám, jaké hodnoty u těchto vysavačů můžete očekávat. Při čtení popisků v e-shopech si tak budete moci udělat obrázek, jak si na pomyslném žebříčku daný výrobek stojí.

Pokud chcete přistupovat k vysávání a čištění podlah opravdu důkladně, varianty najdete také v oblasti již zmíněných parních mopů,  čističů koberců a vodních vysavačů. Opravdovou sílu vám pak nabídnou průmyslové přístroje. Jednotlivé typy nejrůznějších parních čističů a jejich využití najdete i v následující grafice.

Legenda ke grafice ukazující typy parních čističů

Typy parních čističů a jejich využití

Jak vybrat parní vysavač stručně: 

 • Vybírejte jako dva samostatné přístroje – musí umět skvěle čistit i vysávat.
 • Zamyslete se nad využitím – multifunkční přístroje zvládnou kromě čištění podlah například i žehlení.
 • Zvolte dvoukomorový – rozhodně oceníte možnost průběžně doplňovat vodu.
 • Důležitý je vysoký tlak páry – patří mezi klíčové parametry, hodí se také možnost jeho regulace.
 • Zaměřte se i na příslušenství – většinou díky němu získáte multifunkční přístroj na různé typy podlah.

Počet komor

Systém doplňování vody je jedna z klíčových vlastností parních čističů. Voda je základním elementem a bez ní by se parní čističe neobešly. Na trhu se můžete setkat s jedno- a dvoukomorovým systémem.

Jednokomorový systém

S tímto systémem se setkáte běžně u ručních parních čističů. Narazit na něj můžete ale také u parních vysavačů, a to zejména u tyčových variant. Nádržka na vodu je zároveň bojlerem, který vodu ohřívá. Výhodou tohoto systému jsou nižší pořizovací náklady. Nevýhodou je ale složitější obsluha takového přístroje. Vodu do bojleru totiž nelze dolévat za provozu, ale je nutné vždy přístroj vypojit a poté nechat vychladnout. To výrazně zpomaluje úklid, protože musíte dělat pravidelné pauzy. V závislosti na velikosti bojleru se doba provozu liší.

Dvoukomorový systém

U dvoukomorového systému je samotný bojler doplněný nádržkou, která slouží jako zásobník vody. Nádržku je možné průběžně dopouštět a vyhnout se tak nutným přestávkám. Bojler si z nádržky sám přečerpává vodu. Pro její doplnění není potřeba přístroj vypínat. Dvoukomorový systém je energeticky méně náročný, protože se přístroj opakovaně nenahřívá a nechladne. Úklid s ním je také rychlejší, odpadají totiž časové prodlevy. S dvoukomorovým systémem se můžete setkat u většiny parních vysavačů.

Objem nádoby a doba provozu

Doba provozu je závislá zejména na velikosti nádržky. Vliv mají ale také další faktory, zejména množství páry, které přístroj vydává. Čím větší je emise páry, tím kratší dobu vydrží zásoba vody a bude potřeba ji doplnit.

Objem nádržky či bojleru se liší mezi různými modely. Setkáte se nejčastěji s celkovým objemem mezi 0,8 a 1,3 litry. Tento objem se skládá z dílčích objemů bojleru a nádržky na vodu, které mohou být různé. Někteří výrobci dílčí objemy vůbec neudávají a v parametrech najdete pouze souhrnný objem.

Tlak páry

Tlak je klíčovým parametrem při výběru parního čističe. Je udáván v barech. Tlak, pod kterým pára z přístroje vychází, souvisí s rychlostí odstraňování nečistot. Čím vyšší je tlak, tím rychleji a snáze špína pustí z povrchu. U parních vysavačů se nejčastěji setkáte s hodnotami mezi 4 a 6 bary. Velmi užitečná je možnost tlak páry regulovat. Můžete tak způsob čištění plně přizpůsobit uklízenému povrchu.

Příkon

Další podstatnou veličinou při výběru je příkon. Ten se udává ve wattech (značí se W). U parních čističů je klíčový topný příkon. Přímo souvisí s maximálním tlakem a také s dobou potřebnou na zahřátí vody. Čím je topný příkon vyšší, voda se rychleji ohřívá a pára vychází pod vyšším tlakem. U vysavačů je důležitý také sací výkon motoru.  Ten výkon je obvykle 20 až 35 % příkonu, v závislosti na kvalitě konstrukce konkrétního přístroje a dalších faktorech. Často ho ale výrobci vůbec neuvádějí.

Rychlost ohřívání vody

Doba, za jakou bojler přemění vodu na páru a bude možné začít s úklidem. Obvykle se jedná o hodnoty v řádu několika desítek sekund, případně minut, Jak už bylo řečeno výše, rychlost přímo souvisí s topným příkonem. U parních vysavačů se můžete setkat s celkovým příkonem 2000 W a výše. Dílčí příkony se liší v závislosti na modelu.

Filtrace

Stejně jako u klasických vysavačů, i u těch parních se setkáte s několika druhy filtrace. Jedná se o klíčovou vlastnost, která se promítá do celkové kvality vysavače. Čím je filtrace lepší, tím je vyfukovaný vzduch čistší. U parních vysavačů se setkáte často s cyklónovými a vodními filtry. Vzhledem k podstatě parních vysavačů se nemusíte rozhodovat mezi sáčkovou a bezsáčkovou variantou. Nečistoty jsou v případě těchto technologií vždy zachycovány do speciální nádržky, kterou lze snadno vysypat.

Důležitou kapitolou jsou však HEPA filtry. Pozornost by jim měli věnovat zejména alergici. Jedná se o filtry, které zachycují nanočástice ze vzduchu. Nejnovější generace HEPA 13 má účinnost zachycení prachových části 99,97 %. Lze tedy říct, že vzduch z vysavače vychází úplně čistý.

Hmotnost, akční rádius

Hmotnost je jedním z parametrů, který přímo neovlivňuje funkčnost přístroje, ale je potřeba se nad ním před nákupem také zamyslet. Zejména pokud máte členitý či patrový byt nebo dům a budete vysavač často přenášet. V takovém případě pocítíte každé kilo navíc. Během provozu navíc do vysavače nalijete vodu, která není do udávané hmotnosti započítávána. Pokud tedy budou vysavač používat osoby s menší silou, například děti, starší osoby, nebo lidé se zhoršenou hybností, doporučujeme zaměřit se také na tento parametr. Pojízdné parní vysavače váží obvykle kolem 10 kg, tyčové jsou lehčí. U těch ale při uklízení musíte posouvat celou váhu, mohou se tedy ve výsledku pronést více než pojízdná varianta.

Maximální možnou vzdálenost vysavače od zásuvky označuje údaj akční rádius. Tento údaj kromě délky kabelu zahrnuje také délku hadice. Ten je důležitý zejména pokud máte rozlehlý byt či dům a omezený počet zásuvek.

Příslušenství

Příslušenství obecně rozšiřuje možnosti použití parního vysavače. Zpravidla obsahuje nástavce na různé typy podlah, kartáčky na čištění malých ploch, trysky na parní čištění, ale také nástavce na čištění čalounění, koberců a v některých případech dokonce na parní žehlení. Ke každému modelu náleží různá sestava příslušenství. Výrobci však příslušenství prodávají také zvlášť. Pokud tedy vašemu vybranému modelu ve výbavě něco chybí, zkontrolujte si nabídku příslušenství, možná půjde dokoupit.

Funkce

Použití parního vysavače je poměrně jednoduchá záležitost. Přesto však existují různé funkce či doplňky, které vám můžou manipulaci s tímto zařízením ještě více usnadnit.

 • Regulace množství páry – Jelikož každý povrch je jiný, vyžaduje také odlišný přístup k údržbě. Toho docílíte právě regulovaným množstvím páry. Některé vysavače mají několik přednastavených stupňů, u jiných lze páru regulovat plynule.
 • Regulace sacího výkonu – Stejně jako u regulování množství páry, také nastavení sacího výkonu oceníte při čištění různých povrchů. U parních vysavačů se většinou setkáte s několika přednastavenými stupni.
 • Kontrolní diody – Kontrolní diody a indikátory vám usnadní obsluhu přístroje. Upozorní vás, pokud v nádrži dochází voda, ale také že je pára připravená a můžete začít s úklidem.
 • Dětská pojistka – Dětská pojistka je mechanismus, který brání náhodnému sepnutí přístroje například při hře či neopatrném zacházení. Zabrání tak nehodám a případnému opaření.
 • Přepínání mezi vysáváním a parním režimem – Jelikož se jedná o kombinované zařízení, nabízí se otázka, jestli dokáže plnohodnotně plnit obě své funkce zvlášť. Většina parních vysavačů se dá použít jako běžný vysavač i parní čistič. Má tedy široké využití při úklidu v domácnosti. Pozor si však dejte u tyčových parních vysavačů, které někdy tuto možnost nemají a je vždy nutné vysávat a čistit parou zároveň.

Co všechno lze parním vysavačem uklízet

Možnosti použití se samozřejmě odvíjejí od doplňkového příslušenství. Nyní vám v krátkosti představíme možnosti, jaké lze u parních vysavačů očekávat.

Čištění tvrdých podlah

Základní funkcí, kterou plní všechny modely, je úklid tvrdých podlah. Kombinovat lze parní čištění s vysáváním. Povrch je tedy nejen mechanicky zbavený špíny, ale také dezinfikovaný a zbavený bakterií. S použitím dalších nástavců lze podlahy také vytírat.

Čištění koberců

Stejně jako čistění podlah, je i čištění koberců základní funkcí parních vysavačů. Některé modely jsou vybaveny i hubicí s turbo kartáčem, který dokáže z koberců dostat více nečistot než klasická sací hubice. Turbo kartáč je vhodný zejména pro majitele domácích mazlíčků, jejichž chlupy se velmi špatně odstraňují.

Čištění čalounění

Parní čištění se dobře uplatňuje také na čalounění. Pára dokáže vyčistit i zažranou špínu, tu pak z polstrování vytáhne vysavač. Čistit tak můžete nejen nábytek v domácnosti, ale také sedadla v autě nebo například matrace.

Čištění oken

Umývání oken je za běžných okolností poměrně zdlouhavá práce. Pokud ovšem zapojíte páru a vhodné příslušenství v podobě stěrky, dokážete okna, skla a zrcadla vyčistit velmi rychle a s minimem úsilí.

Čištění malých ploch

V domácnosti je mnoho malých ploch, koutů a spár, které se obtížně čistí. Nejčastěji je najdete v kuchyni či koupelně. Parní čističe je možné použít na čištění sporáků, digestoří, ale i vodovodních kohoutků, spár a dalších. Slouží k tomu zvláštní příslušenství s tryskami, hubičkami a kartáčky.

Žehlení

Pokud váš vysavač umožňuje připojení parní žehličky, získáte kromě úklidového přístroje také parní stanici. S tou se prádlo žehlí daleko snadněji než s klasickou žehličkou. V tomto případě však nemusíte kupovat poměrně drahou stanici, ale stačí příslušenství.

Cena

Parní vysavače nejsou na našem trhu proti těm běžným příliš rozšířené. Výběr je tedy poněkud omezenější, než jsme zvyklí. Přesto však můžete vybírat z modelů od několika výrobců. Mezi ty dominující se řadí –Black&Decker, Polti, Hoover, Kärcher, Dirt Devil a další.

Při výběru nového parního vysavače počítejte s tím, že za něj pravděpodobně utratíte mnohem více peněz než za klasický vysavač. Na druhou stranu si uvědomte, že pořizujete dva přístroje v jednom. Klidně si tedy ještě před finálním rozhodnutím porovnejte, zda není výhodnější pořídit samostatný parní čistič a k tomu klasický vysavač. Dva modely vám ale zase zaberou více místa.

Do 5 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii se setkáte především s tyčovými parními vysavači. Ty fungují spíše jako kombinace vysavače a parního mopu. Mají různé objemy nádoby a většinou fungují na jednokomorovém systému. Mají tedy omezenou dobu provozu.

Od 5 000 do 10 000 Kč

V této kategorii narazíte také zejména na tyčové parní vysavače. Mají však zpravidla lepší parametry. Pokud narazíte za tuto cenu na pojízdný parní čistič, bude mít spíše nižší výkon.

Nad 10 000 Kč

Za cenu nad 10 000 Kč zakoupíte kvalitní parní vysavače s vysokým tlakem páry a také výkonem. Můžete očekávat možnost přepínání mezi párou a vysáváním, bohaté příslušenství a dvoukomorový systém.


Použité a další zajímavé zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ci%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_p%C3%A1rou

https://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/jak-likvidovat-roztoce-a-zvireci-alergeny-v-domacnosti-parnim-cistenim

https://homeguides.sfgate.com/use-steamer-vacuum-29430.html

Diskuze a poradna

Zeptejte se nás, co vás zajímá, nebo poraďte ostatním zákazníkům v diskuzi. Naši redaktroři diskuzi moderují a hledají předné odpovědi, aby zůstala přehledná.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.