Srovnávací test chytrých/smart chůviček & jak je vybrat

Poslední aktualizace: 1. 8. 2018

Vítěz porovnání

iBaby Care M7

Top produkt ze smart chůviček

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších chytrých/smart chůviček

TOP produkt

TOP cena/výkon

Dostupná varianta

Doporučujeme:

iBaby Care M7

Doporučujeme:

Motorola FOCUS86T

Doporučujeme:

Motorola MBP 67 HD Connect

Orientační cena:
7 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
3 600 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 000 Kč

Přečíst recenzi

Chytré neboli smart chůvičky jsou důmyslná zařízení, která vám umožní mít vaše dítě pod dohledem a to doslova odkudkoli na světě. Od klasických dětských chůviček se liší možností připojení na internet. Signál se přenáší pomocí internetové technologie a připojit se na něj lze prostřednictvím aplikace v chytrém zařízení. Z toho vyplývá, že oproti klasickým zařízením nemají rodičovskou jednotku, kterou plně nahrazuje aplikace.

Jednotlivé výrobky se od sebe liší zejména vybavením funkcemi, ale také rozlišením kamery. Některé modely na trhu dokáží sledovat nejen teplotu či vlhkost v místnosti, ale monitorují také kvalitu ovzduší a přítomnost škodlivých látek. Díky tomu si můžete být jisti, že je vaše děťátko v dobrých podmínkách. 

V našem výběru vám přinášíme tři produkty, které jsme označili jako dostupnou variantu, TOP cena/výkon a TOP produkt. Záleží tedy na vás, jestli dáte přednost chůvičce vybavené všemi dostupnými funkcemi, nebo vám stačí základní přístroj za přívětivou cenu. 

Při výběru produktů jsme kladli důraz zejména na zmíněné funkce, ale také dostupnost v tuzemských e-shopech. Jelikož se jedná o poměrně novou technologii, není její nabídka u nás zatím příliš široká. 

Pokud si chcete pořídit chytrou dětskou chůvičku a potřebujete poradit, na co se při výběru zaměřit, doporučujeme náš článek Jak vybrat smart chůvičku. Jestliže preferujete klasický přístroj, můžete se podívat na náš test dětských chůviček, či na článek Jak vybrat dětskou chůvičku.


Porovnání základních parametrů nejlepších smart chůviček

Údaj

iBaby Care M7

Motorola FOCUS86T

Motorola MBP 67 HD Connect

Orientační cena

7 000 Kč

3 600 Kč

2 000 Kč

Výrobce

iBaby

Motorola

Motorola

Napájení dětské jednotky 

síť

síť

síť

Noční vidění 

infračervené světlo

infračervené světlo

infračervené světlo

Senzor teploty 

ano

ano

ano

Senzor kvality ovzduší 

ano

ne

ne

Senzor vlhkosti 

ano

ne

ne

Upozornění na vysokou či nízkou teplotu

ano

ano

ano (<10 °C; >33 °C )

Upozornění na zvuk či pohyb 

ano

ano

ano

Obousměrná komunikace 

ano

ano

ano

Ukolébavky 

ne

ano

ano

Přehrávání vlastní hudby

ano

ne

ne

Noční lampička 

ne

ne

ne

Porovnání vlastností kamery 

Údaj

iBaby Care M7

Motorola FOCUS86T

Motorola MBP 67 HD Connect

Orientační cena

7 000 Kč

3 600 Kč

2 000 Kč

Rozlišení kamery 

1080p Full HD

1080p Full HD

720p HD

Snímání obrazovky 

ano

ano

ano

Nahrávání videa 

ano

ano

ano

Pozorovací úhel 

87,6 °

80°

Nastavitelný úhel snímání 

ano

ano

ano

Otočná kamera 

ano (360° vertikálně, 135° horizontálně)

ano

Zoom 

ano

ano

ano

Porovnání kompatibility a obecných informací 

Údaj

iBaby Care M7

Motorola FOCUS86T

Motorola MBP 67 HD Connect

Orientační cena

7 000 Kč

3 600 Kč

2 000 Kč

Kompatibilní verze Android 

Android 4.0 a novější

Android 4.2 a novější

Android 4.2 a novější

Kompatibilní verze iOS 

iOS 8.0 a novější

iOS 7.0 a novější

iOS 7.0 a novější

Další kompatibilní systémy 

Možnost sledování videa pomocí internetového rozhraní 

ne

ano

ano

Počet sledujících 

neomezeno

neomezeno

neomezeno

Počet kamer 

neomezeno

10

neomezeno

Napětí  

230 V

110-240 V

110-240 V

Velikost (v*š*h)

132*110*142

Hmotnost (g)

400

Jak vybrat smart chůvičku

1. Dětská jednotka a aplikace

2. Specifika aplikace

3. Audio nebo video

4. Napájení

5. Citlivost mikrofonu a hlasitost

6. Ztráta signálu nebo vybití baterie

7. Funkce

8. Cena

Dětským chůvičkám jsme se věnovali již v článku Jak vybrat dětskou chůvičku, kde také najdete srovnávací test audio a video přístrojů. V tomto článku se však zaměříme na smart chůvičky a jejich specifika. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit a osvětlíme některé parametry.


1. Dětská jednotka a aplikace

Klasické dětské chůvičky se skládají ze dvou zařízení. A to dětské jednotky – vysílače a rodičovské jednotky – přijímače. Tyto části mezi sebou vzájemně přenášejí signál buď analogově nebo digitálně. Smart chůvičku však tvoří pouze jedna část – dětská jednotka. Rodičovskou jednotku zastupuje aplikace pro chytrý telefon či tablet. Tou se ovládají veškeré funkce a slouží zároveň jako monitor. Vysílač s aplikací komunikuje prostřednictvím internetu či domácí sítě. Lze se tedy spojit v podstatě odkudkoli na světě.

Výhodou je neomezený dosah. Nevýhodou však závislost na dalších technologiích. Kvůli technologiím, které jsou k přenosu signálu použity jsou smart chůvičky náchylnější na komplikace. Je nutné mít stabilní připojení k internetu a podobně. Nestabilita připojení se může projevit na kvalitě přenášeného obrazu a také jeho plynulosti. Problém nastane například při výpadku proudu, kdy vypadne také Wi-Fi. V tu chvíli chůvička přestává pracovat i v případě, že funguje na baterie.

Na trhu se však objevují také chůvičky, které mají rodičovskou jednotku a zároveň je lze sledovat pomocí aplikace. Jeden rodič tak může mít neustálý přehled o dítěti a druhého rodiče aplikace upozorní pouze v případě, že se něco děje. Velkou výhodou těchto zařízení je, že přenos signálu do rodičovské jednotky funguje pomocí digitální technologie a není závislé na kvalitě signálu Wi-Fi. Pokud se objeví výpadek signálu, chůvička bude stále vysílat, ale pouze do rodičovské jednotky.


2. Specifika aplikace

Aplikace nahrazuje všechny funkce rodičovské jednotky, jako je obousměrná komunikace, nastavení jednotlivých senzorů a také monitor pro video. Není však nutné ji mít neustále spuštěnou na displeji a sledovat, co se děje. V případě, že chůvička zaznamená pohyb či zvuk, automaticky vás upozorní a to buď zvukem, nebo zapnutím do popředí, oznámením ve stavovém řádku či například e-mailem. Záleží na konkrétním modelu a také nastavení aplikace. Pokud tedy vaše dítě spí a vy ho monitorujete chytrou chůvičkou, můžete telefon běžně používat, či ho mít uzamčený. Pokud se dítě vzbudí, začne plakat a podobně, aplikace vám dá vědět.

K jednomu účtu se může připojit i několik osob. Můžete tak povolit přístup například prarodičům, přátelům, či dalším osobám. Ti budou moci sledovat záběry z vaší chůvičky a pozorovat tak například pokroky dítěte. Aplikace také umožňují připojení více kamer. Pokud si tedy zakoupíte více než jednu kameru, můžete sledovat záběry ze všech najednou. To oceníte například při sledování více dětí či většího prostoru (třeba dětského pokojíčku).

Pro stažení aplikace je nutné mít chytré zařízení – telefon či tablet. Zpravidla se jedná o přístroje s operačními systémy Android a iOS. Někteří výrobci podporují i další operační systémy. U jednotlivých modelů chůviček je potřeba zjistit, jaký je softwarový požadavek na konkrétní aplikaci. V případě má váš telefon či tablet zastaralejší systém, nebude aplikace fungovat. Někteří výrobci chůviček také umožňují sledování pomocí webového rozhraní v prohlížeči na počítači.


3. Audio nebo video

Základním rozhodnutím je, jestli chcete děťátko slyšet, nebo i vidět. podle toho zvolíte přístroj vybavený mikrofonem, nebo kamerou. Téměř všechny výrobky na trhu (srpen 2018) jsou chůvičky s možností videopřenosu. Rozlišení kamer je většinou 720p či 1080p. Výsledná kvalita obrazu však závisí také na kvalitě připojení.


4. Napájení

Napájením smart chůvičky se rozumí napájení rodičovské jednotky. Tu lze napájet přímo ze sítě, z powerbanky, či pomocí baterií. Poslední dvě možnosti jsou výhodné zejména při cestování, nebo když chůvičku často přenášíte například na zahradu, do jiné místnosti, či na návštěvu. Neustále je ale nutné zůstat v dosahu signálu wifi. Napájení rodičovské jednotky se u tohoto typu zařízení nemusí řešit. U klasických chůviček je nutné zjistit napájení u obou jednotek. Rodičovská je zpravidla napájena bateriemi, ale dětské jednotky mohou mít napájení pouze ze sítě, bateriemi, či kombinací těchto možností.


5. Citlivost mikrofonu a hlasitost

Nastavení citlivosti mikrofonu je důležité v případě, že chcete slyšet za různých okolností určitou úroveň hlasitosti. Díky této funkci si můžete vybrat, zdali bude chůvička zaznamenávat i slabé zašustění či vzdychání miminka, nebo uslyšíte až hlasitý pláč. Hlasitost ovládáte opět na svém chytrém zařízení.


6. Ztráta signálu nebo vybití baterie

Pokud z nějakého důvodu dojde k přerušení signálu. Chůvička by vás na to měla upozornit, abyste věděli, že vaše dítko není pod dohledem. Stejně tak při vybití baterie v dětské jednotce.


7. Funkce

Funkce jsou základním odlišovacím znakem mezi jednotlivými chůvičkami. Záleží pouze na vás, jaké funkce upřednostňujete a jsou pro vás důležité. Se zvyšujícím se vybavením funkcemi stoupá také cena, za kterou lze chůvičky pořídit. 

  • Obousměrná komunikace – umožňuje mluvit na miminko a utišit ho tak svým hlasem. Využít ji můžete samozřejmě také ke komunikaci se sledující osobou.
  • Ukolébavky – přednastavené melodie, které můžete pouštět z rodičovské aplikace a utišit tak vaše dítko. Některé modely umožňují přehrávání vlastních zvukových souborů. Můžete tedy dítěti pouštět oblíbenou pohádku, písničku, nahraný hlas či bílý šum.
  • Noční lampička – slabé světýlko, které vaše dítě utiší, pokud se bojí tmy. Využít ho mohou i rodiče například při nočním krmení či kontrole děťátka.
  • Senzory vlhkosti, teploty a kvality vzduchu – speciální čidla, která monitorují stav prostřednictvím dětské jednotky a informace zobrazují v rodičovské aplikaci. Máte tak dokonalý přehled o místě, kde vaše děťátko spí.
  • Noční vidění – infračervená dioda, která umožňuje sledovat kamerové záběry i v noci, kdy je tma. Nemusíte tedy rozsvěcet abyste své dítě viděli. Používají se infračervené či LED diody.
  • Otočná kamera – umožňuje sledovat širší okolí dítěte – například další osoby v místnosti, pohyb domácích mazlíčků atd.
  • Upevnění a uživatelský komfort – jelikož se jedná většinou o chůvičky s kamerou, je nutné je správně umístit. K některým modelům je možné dokoupit příslušenství k upevnění na zeď, strop, či nábytek. Přívodní šňůra by měla být vždy mimo dosah dítěte, aby nedošlo k úrazu či poruše přístroje.

8. Cena

Pořizovací náklady na chytrou chůvičku se liší zejména podle funkcí, které jednotlivé modely mají ve výbavě. Důležitým parametrem je také rozlišení obrazu. 

Cena do 2 500 Kč

V této cenové kategorii narazíte na audio chůvičky, ale také video chůvičky. Ty mají HD rozlišení (720p) a základní funkce. Setkáte se s nočním viděním, obousměrnou komunikací a přehráváním ukolébavek. Napájení těchto chůviček je možné ze sítě.

Cena od 2 500 Kč do 5 000 Kč

Za vyšší cenu získáte pokročilejší funkce jako je sledování vlhkosti vzduchu, objevuje se i senzor kvality ovzduší. V této kategorii naleznete výhradně video chůvičky. Setkat se můžete také s modely s rodičovskou jednotkou která není závislá na kvalitě signálu Wi-Fi. Rozlišení kamery je 720p.

Cena od 5 000 Kč 

V nejvyšší cenové kategorii jsou modely s rodičovskou jednotkou i bez ní. Objevují se kamery s vysokým rozlišením 1080p, obvyklejší jsou funkce jako senzor škodlivin v ovzduší. Některé chůvičky jsou bateriově napájené a umožňují tak svobodnější pohyb. Narazíte také na modely s noční lampičkou či projektorem noční oblohy.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Chytré/smart chůvičky
Průměrné hodnocení 4.7 z 12 hlasů