Menu

Dokonale vypere čokoládu z trika: Zkusili jsme i babské rady a našli 1 funkční postup (Návod)

Dokonale vypere čokoládu z trika: Zkusili jsme i babské rady a našli 1 funkční postup (Návod)

Čokoláda zanechává na oblečení odolnou skvrnu, se kterou si běžné vyprání v pračce obvykle neporadí. Naštěstí je k dispozici velké množství „zaručených“ rad, jak takovou skvrnu odstranit. Která z nich je ale neúčinnější? Abychom vám dokázali odpovědět, vyzkoušeli jsme 5 nejznámějších postupů. K naší spokojenosti fungoval jen jediný, babské rady nepomohly.

Vyzkoušeli jsme 5 postupů

Na bílé bavlněné triko jsme nanesli pomocí prstů vydatnou dávku rozpuštěné čokolády, tak aby se dostala hluboko do vláken. Odstranit skvrnu jsme postupně vyzkoušeli pomocí 5 různých postupů. Nechyběly ani zaručené babské rady s využitím surovin ze spíže. Závěrečné praní v pračce probíhalo vždy programem “Bavlna” na 40°C a 1 000 otáček za minutu.

Vytvořená skvrna od čokolády

1. Postup: Teplé mléko

Na čerstvou skvrnu jsme v dávkách nalévali horké mléko a čistili hladkou stranou obyčejné kuchyňské houbičky. Následně jsme triko namočili do teplé vody s pracím gelem (Pro nenáročné – AlzaEco). Nechali jsme 30 minut působit, pak vyprali v pračce. Výsledek nebyl příliš uspokojivý, skvrna byla stále viditelná.

2. Postup: Slaná voda

Ve vlažné vodě jsme nechali rozpustit kuchyňskou sůl. Roztok nalili na čerstvou skvrnu a čistili hladkou stranou obyčejné houbičky. Opět jsme triko namočili na 30 minut do teplé vody s pracím gelem a poté dali vyprat. Sůl fungovala o něco lépe, ale i tak zůstaly zbytky po čokoládě trochu patrné.

3. Postup: Jen prací gel

Následoval postup s použitím pouze pracího gelu. Nejprve jsme na skvrnu nalili vlažnou vodu, poté nanesli prací gel a chvíli propírali rukou ve vlažné vodě. Klasicky následovalo praní v pračce. Kvalita výsledku byla srovnatelná s předchozí metodou.

4. Postup: Ocet, prací gel a nano houbička

Ve čtvrtém postupu jsme ještě přitvrdili. Na čerstvou skvrnu od čokolády jsme nalili vinný ocet a čistili pomocí nano houbičky. Následně jsme na skvrnu použili prací gel a po dobu několika minut propírali rukou ve vlažné vodě. Nakonec jsme triko opět dali do pračky. Ani v tomto případě se skvrna nevyprala úplně.

5. Postup: Studená voda, žlučové mýdlo a prací gel

Až poslední metoda dokázala s čokoládou účinně zatočit. Tričko s čerstvou skvrnou jsme na několik minut umístili do mrazáku, poté tupou stranou nože opatrně seškrabali vrstvu čokolády. Skvrnu jsme namočili ve studené vodě a poté důkladně potřeli žlučovým mýdlem.

Tričko jsme proprali ve studené vodě a celý postup několikrát opakovali. Na skvrnu jsme nakonec ještě nanesli prací gel a prali v ruce, dokud se skvrna téměř nevyprala. Poté jsme triko dali vyprat.

Závěrečné doporučení

Skvrnu od čokolády nám účinně odstranilo pouze žlučové mýdlo v kombinaci s ručním propíráním. Nejprve ale doporučujeme vložit ušpiněné prádlo na chvilku do mrazáku, aby čokoláda ztvrdla. A následně odstranit co půjde například tupou stranou nože.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.