Při výběru komínové digestoře je potřeba sledovat několik nejdůležitějších vlastností. V tomto článku si rozebereme:
- Podle čeho vybírat digestoř – Nejdříve vyberte typ digestoře, poté se podívejte na nejdůležitější parametry, většina z nich je na energetickém štítku. Je vhodné posoudit také výkon a funkce.
- Pro koho je komínová digestoř vhodná – Pro majitele velkých kuchyní, dražší modely skvěle obstojí i v chytrých domácnostech. Hodí se také nad atypické rohové linky.
- Nevýhody komínových digestoří – Jsou náročné na prostor i instalaci.
- Specifika komínových digestoří – Jde o výkonné, úsporné, účinné modely, které ve vyšších cenových třídách nabídnou i zajímavý moderní design a pokročilé funkce.
- Ceny komínových digestoří – Nejlevnější komínové digestoře seženete už pod 3 000 Kč, nejdražší mohou stát i více než desetinásobek.
Podle čeho vybírat digestoř
Pokud chcete načerpat co nejvíce informací o výběru digestoře, přečtěte si náš článek Jak vybrat digestoř. V této fázi si jen shrneme nejdůležitější body.
- Druhy digestoří – Digestoře jsou nejčastěji podvěsné, vestavné, vysouvací, ostrůvkové, komínové nebo integrované. Jsou mezi nimi značné rozdíly ve vzhledu i ve většině parametrů.
- Energetický štítek – Nejdůležitější údaje o spotřebě, efektivitě a hlučnosti digestoře najdete na energetickém štítku.
- Další důležité parametry – Kromě informaci z energetického štítku je vhodné vyzjistit také výkon digestoře a typ odsávání par.
- Ovládání – Může být mechanické, dotykové nebo i dálkové, např. prostřednictvím chytrého telefonu.
- Funkce – Mezi užitečné funkce patří doběhový systém či indikátor zanesení filtrů, pokročilejší jsou potom např. smart funkce, možnost propojení s varnou deskou aj.
Druhy digestoří
- Podvěsné – Cenově nejdostupnější, ale také nejméně výkonná varianta vhodná hlavně do menších kuchyní. Její výhodou je rychlá instalace, většinou bez stavebních zásahů.
- Vysouvací – Verze vestavných digestoří s výsuvným panelem. Patří mezi středně výkonné typy a nejdražší modely mohou mít i zajímavé funkce.
- Vestavné – Také se hodí cca do středně velkých, někdy dokonce i větších kuchyní. Zabudovávají se do kuchyňské skříňky, a nejsou tak prakticky vidět.
- Komínové – Prostorově náročné a obvykle velmi výkonné digestoře, u kterých se počítá spíše s odtahovým režimem, mohou tak vyžadovat stavební úpravy. Existují i ve speciální rohové verzi.
- Ostrůvkové – Klasická volba do kuchyní s ostrůvkem, mohou být i designově velmi zajímavé, patří k vyšší výkonnostní i cenové třídě.
- Integrované – Pravděpodobně nejdražší varianta, která se zabudovává do varné desky nebo za ni. V současnosti nejsou příliš rozšířené, řadí se spíše k luxusnějšímu zboží.
Energetický štítek
Většinu nejdůležitějších informací snadno získáte z energetického štítku digestoře
- Energetická třída a spotřeba – Energetická třída má obvykle známky A-G, A je nejúspornější. Díky informaci o spotřebě si můžete vypočítat orientační roční náklady, většinou se pohybují v řádu stovek korun.
- Třída účinnosti proudění vzduchu – Srovnává intenzitu proudění vzduchu a příkon spotřebiče, nejlepší známka je A.
- Třída účinnosti filtrace tuků – Hodnotí, jak účinně model zachytává tuky, to je důležité hlavně při recirkulaci. Nejlepší známka je opět A.
- Třída účinnosti osvětlení – Hodnotí množství spotřebované energie při svícení, nejlepší je A.
- Hlučnost – Obvykle je okolo 65 dB, nejtišší modely mohou mít i pod 60 dB, nejhlučnější naopak přes 70 dB.
Další důležité parametry
- Typ odsávání – Odvod par se dělí na odtahový (tedy z místnosti ven rourou) a recirkulační, který vzduch přefiltruje a vrátí zpátky do místnosti. Takřka všechny digestoře dnes zvládají obojí, některé jsou ale v tom či onom režimu účinnější.
- Výkon – Potřebný výkon se dá určit poměrně snadno, stačí spočítat objem vaší kuchyně a vynásobit jej 10x (minimum) až 20x. Výkon odsávání se udává v m3/h.
Ovládání
- Mechanické – Nejčastější varianta, většinou narazíte na ovládací panel s tlačítky nebo posuvnými páčkami.
- Dotykové – Bývá u dražších, především komínových či ostrůvkových, digestoří.
- Dálkové – Setkáte se s ním spíše výjimečně, u dražších modelů. Může probíhat přes chytrý telefon nebo pomocí dálkového ovladače.
Funkce
- Smart funkce – Již jsme zmínili možnost ovládání přes telefon, některé digestoře lze například také propojit s varnou deskou.
- Automatická regulace – Digestoře s touto funkcí si samy přizpůsobí intenzitu odsávání podle detekovaného množství páry.
- Indikátor zanesení filtrů – Upozorní vás, že je na čase omýt nebo vyměnit tukové filtry.
- Doběhový režim – Pokračuje v odsávání ještě nějakou dobu po vypnutí digestoře, aby se páry nevrátily zpět do místnosti.
Pro koho je komínová digestoř vhodná
- Do velkých kuchyní – Díky vysokému výkonu jde o ideální variantu do velkých prostor, kde by jiné typy digestoří neobstály.
- Do nových kuchyní – S komínovou digestoří je vhodné počítat už při plánování kuchyně, její instalace totiž není nejjednodušší. Hodí se tak hlavně do nových kuchyní, kde už na ni bude připravené místo, než jako náhrada za nějaký jiný typ digestoře.
- Do rohových kuchyní – Výhodou komínových digestoří je fakt, že se vyrábějí i v rohovém provedení. Pokud tedy máte atypickou kuchyni s varnou deskou v rohu, lepší řešení pravděpodobně nenajdete.
Nevýhody komínových digestoří
- Rozměry – Jde o jednu z největších variant digestoří, v malé kuchyni by tak na tento přístroj pravděpodobně ani nebylo místo.
- Instalace – Nejde o pouhé připevnění na skříňku, komínová digestoř se upevňuje na stěnu a v ideálním případě by měla mít odtah, což může vyžadovat stavební úpravy.
Specifika komínových digestoří
- Nejdůležitější parametry – Silnou stránkou komínových digestoří je vysoký výkon, vysoká účinnost osvětlení a poměrně nízká hlučnost. Naopak filtraci tuků nezvládají až tak dobře.
- Ovládání a funkce – Ve většině případů stále ještě narazíte na mechanické ovládání, dražší modely ale mohou mít i dotykový panel nebo smart funkce. Častěji také disponují dalšími užitečnými funkcemi, jako je doběhový režim.
Nejdůležitější parametry
Pojďme se nyní podívat, jak si komínové digestoře vedou v nejdůležitějších parametrech:
- Výkon – Je u komínových modelů obvykle vysoký, může přesahovat i 700 m3/h. Díky tomu jsou vhodné i do velkých prostor.
- Účinnost proudění vzduchu – Dražší modely nemívají v tomto ohledu problém a najdete je v dobrých třídách A a B. Levnější digestoře ale spíše pokulhávají, typická je např. třída E.
- Účinnost filtrace tuků – Obecně nejsou komínové digestoře ve filtraci tuků příliš dobré, až na některé světlé výjimky. I z toho důvodu jsou vhodné hlavně jako odtahové spotřebiče.
- Účinnost osvětlení – Efektivita osvětlení je u většiny modelů napříč cenovými kategoriemi skvělá, v tomto ohledu komínové digestoře opravdu vynikají nad ostatními typy.
- Hlučnost – Na to, jak mají komínové digestoře vysoký výkon, není jejich hlučnost vůbec špatná. Většinou počítejte s hodnotami okolo 65 dB, najdou se ale i velmi tiché modely s hlučností pod 60 dB.
Ovládání a funkce
V kategorii komínových digestoří stále ještě převažuje mechanické (tlačítkové či posuvné) ovládání, na rozdíl od některých jiných typů ale není úplnou výjimkou dotykové nebo dálkové ovládání. Kromě toho můžete u dražších modelů narazit i na zajímavé funkce, jako je:
- Propojení s varnou deskou
- Automatická regulace
- Doběhový systém
Cena komínových digestoří
- Do 3 000 Kč – V této cenové kategorii najdete nejjednodušší modely s tlačítkovým ovládáním, které výkonem patří spíše do střední třídy a překonávají je i některé vestavěné či vysouvací modely. Hodí se proto hlavně do středně velkých kuchyní, neočekávejte od nich žádné pokročilé funkce.
- Do 10 000 Kč – Zde už najdete i vzhledově originálnější digestoře, některé mají dokonce dotykové ovládání a zajímavější výbavu. I výkon už je v této kategorii dostatečně vysoký a hodí se i do větších kuchyní.
- Do 20 000 Kč – S vyšší cenovkou se zlepšuje především vzhled, účinnost a vybavenost funkcemi, naopak výkon je často srovnatelný i s levnějšími modely. V této kategorii už můžete narazit i na smart digestoře.
- Nad 20 000 Kč – Za několik desítek tisíc pořídíte opravdu exkluzivní modely s vynikající energetickou třídou, chytrými funkcemi a luxusním designem. Také výkon bývá oproti předchozím kategoriím vyšší, často i kolem 1 000 m3/h, nemusí to být ale vždy pravidlem, někdy si připlatíte hlavně za funkce a vzhled.
Cenová kategorie | Co nabízí | Co nenabízí | Kam se hodí |
Do 3 000 Kč | Jednoduché modely, střední výkon | Zajímavé funkce, vysokou účinnost | Do středně velkých kuchyní, pro nenáročné uživatele |
Do 10 000 Kč | Výkonnější digestoře se slušnými parametry a některými funkcemi | Většinou chybí smart funkce | Do větších kuchyní |
Do 20 000 Kč | Modely s některými smart funkcemi a zajímavým designem | Výrazně vyšší výkon oproti levnějším produktům | Do větších kuchyní, do chytrých domácností |
Nad 20 000 Kč | Luxusní modely s nejmodernějšími funkcemi a opravdu vysokým výkonem | Nabízí vše | Pro nejnáročnější uživatele, do největších kuchyní, do smart domácností |
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.