V tomto článku se zaměříme na podvěsné digestoře. Dozvíte se zejména:
- Podle čeho vybírat digestoř – Při výběru se řiďte velikostí a rozložením vaší kuchyně, u digestoře hraje roli především výkon, účinnost či hlučnost.
- Pro koho je vhodná podvěsná digestoř – Pro uživatele, kteří hledají cenově dostupnou variantu s jednoduchou instalací a nemají velkou kuchyni.
- Nevýhody podvěsných digestoří – Slabinou podvěsných digestoří je nižší výkon, celkově horší účinnost slabší estetická stránka.
- Specifika podvěsných digestoří – Počítejte s nižším až středním výkonem, střední až vyšší hlučností, průměrnou účinností filtrace tuků a vyšší spotřebou. Nedočkáte se žádných pokročilých funkcí.
- Ceny podvěsných digestoří – Celkově jde o levné produkty, většinou počítejte s cenou okolo 1 500 – 3 000 Kč. S vyšší cenou roste zejména výkon a kvalita zpracování.
Podle čeho vybírat digestoř
V této části si stručně shrneme, jak postupovat při výběru nové digestoře. Pokud se chcete o obecném výběru dozvědět podrobnější informace, přečtěte si náš článek Jak vybrat digestoř.
- Typ digestoře – Nejčastěji narazíte na podvěsné, vestavené, vysouvací, komínové, ostrůvkové a integrované modely. Liší se konstrukcí, výkonem, účinností, nabízenými funkcemi i cenou.
- Varianta odtahu – Odsávání par může být odtahové (ven z místnosti), nebo recirkulační. Většina dnešních digestoří nabízí obojí.
- Nejdůležitější parametry – Při výběru digestoře se zaměřte zejména na výkon, účinnost proudění vzduchu, filtrace tuků i osvětlení, hlučnost, energetickou účinnost a rozměry.
- Ovládání a počet rychlostí – Zvažte, zda vám bude lépe vyhovovat mechanické, dotykové či dokonce dálkové ovládání. Důležitý je také počet rychlostí odtahu, nejčastěji narazíte na 3-5.
- Funkce – Náročnější uživatelé se mohou potěšit i některými zajímavými, například smart, funkcemi.
Typ digestoře
Volit můžete z několika typů, zásadní při výběru je zejména velikost a rozložení kuchyně.
- Podvěsné – Obvykle jsou levné a snadno se instalují, pouze je připevníte zespodu na skříňku. Mají ale poměrně nízký výkon, hodí se proto do menších kuchyní. Obvykle nenabízejí žádné zajímavě funkce.
- Vestavěné – Montují se do kuchyňské skříňky a ze všech typů jsou nejméně nápadné. Díky vyššímu výkonu je využijete i ve středně velké či větší kuchyni. Na srovnání vestavných digestoří se můžete podívat zde.
- Vysouvací – Jsou podobné vestavným či podvěsným, při používání se ale část vysune zpoza skříňky. Výkonem se hodí do menších až středních kuchyní. Vysouvacím digestořím jsme věnovali samostatnou stránku.
- Komínové – Patří k dražším, nápadnějším a výkonnějším variantám. Přidělávají se na stěnu a zaberou poměrně dost místa. Hodí se i do velké kuchyně a vyrábějí se také v rohové variantě. Mohou mít také dotykové ovládání nebo smart funkce. O komínových digestořích si můžete více přečíst na této stránce.
- Ostrůvkové – Mají podobné vlastnosti jako komínové digestoře, používají se ale do kuchyní s ostrůvkem, nad kterým visí ze stropu. Více se tomuto typu věnujeme v samostatném srovnání.
- Integrované ve varné desce – Představují spíše hi-tech variantu, se kterou se zatím příliš často nesetkáte. Tomu odpovídá i jejich cena. Integrované digestoře jsou zabudované přímo ve varné desce, mívají vysoký výkon a také řadu zajímavých funkcí.
Varianta odtahu
Setkat se můžete se třemi typy odsávání par:
- Odtahové – Vodní páry a další vedlejší produkty vaření jsou odváděny komínem ven z místnosti. Tento typ odtahu ale vyžaduje vývod, mohou tak být nutné i stavební úpravy.
- Recirkulační – Vzduch z místnosti nasaje, přefiltruje a vyfoukne zpět. Díky tomu není potřeba žádný zásah do stavby. Recirkulace ale vyžaduje využití tukových filtrů, které často musíte k digestoři dokoupit (a ne vždy bývají zrovna účinné).
- Kombinované – Tuto variantu dnes nabízí drtivá většina digestoří na trhu, kombinované odsávání zkrátka znamená, že digestoř zvládá jak odtah, tak recirkulaci, a vy si můžete vybrat, která varianta vám vyhovuje lépe.
Nejdůležitější parametry
Při výběru digestoře se zaměřte především na tyto parametry:
- Výkon – Udává se v m3/h a měl by odpovídat desetinásobku až dvacetinásobku objemu místnosti.
- Třída účinnosti proudění vzduchu – Nejlepší je A, nejhorší G. Udává, jak účinně odsává digestoř vzduch a páry v poměru k příkonu.
- Třída účinnosti filtrace tuků – Hodnotí efektivitu filtrů při zachytávání tuků během recirkulace. Nejlepší je třída A, obvykle ale narazíte spíše na horší známky.
- Třída účinnosti osvětlení – Určuje se podle množství spotřebované energie, hodnotí tedy, jak moc je digestoř při svícení úsporná. Nejlepší je opět třída A.
- Energetická třída a roční spotřeba – Jak efektivně nakládá digestoř s energií vám napoví její energetická třída. Nejúspornější modely najdete ve třídě A, většina ale spadá spíše do nižších tříd. Z roční spotřeby si potom můžete spočítat přibližné náklady na provoz přístroje, obvykle se pohybují v řádu stovek korun ročně.
- Hlučnost – Čím nižší hlučnost, tím samozřejmě lépe. Za tiché můžeme označit digestoře, které se v provozu drží pod 60 dB. Některé modely naopak svou hlučností přesahují i 70 dB.
- Rozměry – Šířka spotřebiče by měla být minimálně stejná (nebo větší) jako šířka varné desky pod ním. Důležitá je také výška umístění, respektive vzdálenost od varné desky. Ta obvykle bývá 50-75 cm. Pokud montujete digestoř na skříňku, berte v potaz i její hmotnost v souvislosti s nosností skříňky.
Většinu nejdůležitějších údajů najdete na energetickém štítku digestoře:
Ovládání a počet rychlostí
Vybírat můžete z několika variant ovládání:
- Mechanické/dotykové – U levnějších modelů obvykle najdete tlačítka či páčky k mechanickému ovládání, dražší, hlavně komínové či ostrůvkové digestoře mohou mít i dotykové ovládání nebo displej.
- Dálkové – U nejpokročilejších modelů bývá ovládací panel doplněný také dálkovým ovladačem nebo možností ovládání z chytrého telefonu.
Co se počtu rychlostí týče, u většiny digestoří najdete 3, některé dražší modely jich mají i více, popřípadě disponují automatickým nastavením, které samo reguluje rychlost odtahu.
Funkce
Kromě funkcí, které jsme již zmínili u tématu ovládání, můžete u digestoří narazit na další zajímavou výbavu:
- Indikátor znečištění filtru – Upozorní vás na nutnost vyčištění nebo výměny filtru, to je užitečné zejména u recirkulačních jednotek, kde špinavé filtry snižují jejich účinnost.
- Doběhový systém – Digestoře s tímto systémem se nevypnou okamžitě po stisknutí tlačítka, ale odsávají ještě chvíli po vypnutí, díky tomu se nasáté páry nevrátí zpět do místnosti.
- Propojení s varnou deskou – Velmi pokročilé modely nabízejí možnost propojení s varnou deskou. O nastavování digestoře se tak nemusíte vůbec starat, spuštění a regulace odtahu probíhá automaticky s vaším používáním desky.
Pro koho je vhodná podvěsná digestoř
- Jako cenově dostupná varianta – Hlavní výhodou podvěsných digestoří bývá dostupná cena, díky které jde o velmi populární řešení.
- Do malé kuchyně – Podvěsné digestoře nedisponují nijak oslnivým výkonem, hodí se proto spíše do malých kuchyní.
- Do bytu – Díky poměrně jednoduché instalaci půjde o dobrou variantu do bytu, kde nechcete dělat žádné velké stavební úpravy.
Nevýhody podvěsných digestoří
- Nízký výkon – Jak jsme již zmínili, výkon není u podvěsných digestoří zrovna silnou stránkou, velikost kuchyně, kterou takový odsavač obslouží, tak bude limitovaná.
- Horší účinnost – Celkově se u těchto modelů častěji setkáváme také s nižší účinností proudění vzduchu, horší energetickou účinností atp. Většinou jde zkrátka o cenově dostupné produkty.
- Nedostatek funkcí – S nižší cenou se pojí také fakt, že pravděpodobně u těchto digestoří nenarazíte na žádné zajímavé funkce.
- Slabší estetická stránka – Ústupků se často dočká i celkové zpracování, můžete se například setkat s méně odolnými materiály. Podvěsné digestoře jsou navíc v kuchyni vidět a ne vždy vypadají zrovna hezky.
Specifika podvěsných digestoří
V této kapitole si popíšeme nejdůležitější vlastnosti podvěsných digestoří a v čem jsou tyto spotřebiče specifické:
- Výkon – U podvěsných modelů se nejčastěji setkáte s maximálním výkonem okolo 150-300 m3/h, výjimečně se může blížit až ke 400 m3/h. Obvykle jsou tak tyto modely vhodné spíše do menších a středně velkých kuchyní.
- Účinnost proudění vzduchu – Bývá spíše nižší, obvykle tyto modely najdete ve třídách E-G. V tomto směru zkrátka nemohou konkurovat (výrazně dražším) komínovým či ostrůvkovým modelům.
- Účinnost filtrace tuků – Filtraci tuku zvládají podvěsné digestoře víceméně na průměrné úrovni, často se řadí do tříd C či D. Jelikož jsou většinou využívané jako recirkulační modely, jde vhodné se při výběru na účinnost filtrace zaměřit.
- Účinnost osvětlení – Účinnost osvětlení je u podvěsných digestoří různorodá, narazíte na dražší modely s chabou účinností i levnější varianty, které se řadí např. do druhé nejlepší třídy B.
- Energetická náročnost – Nejde o zrovna úsporné modely, spíše počítejte s energetickou třídou C a horší. V praxi tak může provoz podvěsné digestoře stát o několik set korun ročně víc než např. používání výrazně výkonnějšího, ale úspornějšího komínového modelu.
- Hlučnost – V otázce hlučnosti vykazují tyto digestoře průměrné až nadprůměrné hodnoty. Maximální hlučnost 70 a více dB není zcela výjimkou, najdete ale i digestoře s hlučností pod 63 dB.
- Ovládání a funkce – Používání podvěsné digestoře je velice jednoduché, počítat můžete s klasickým tlačítkovým či posuvným ovládáním a výběrem ze 3 rychlostí. Dálkové ovládání, smart funkce a jiné vymoženosti nečekejte.
Ceny podvěsných digestoří
Podvěsné digestoře jsou obecně poměrně levné, jejich cenové rozpětí není nějak extra široké. Pro lepší přehled jsme je ale rozdělili do několika základních cenových kategorií:
- Do 1 500 Kč – Nejlevnější podvěsné digestoře seženete už okolo 1 000 Kč. Parametrově na tom nejsou úplně špatně, většinou se ale nedočkáte nijak hezkého designu a celkové zpracování bývá poměrně levné.
- Do 3 000 Kč – V této cenové hladině najdete nejvíce podvěsných modelů. Můžete tak vybírat i s variant s poměrně slušným výkonem (pro danou kategorii) a budete mít širší nabídku vzhledových provedení. Doporučujeme vždy projít také uživatelské recenze, i v této kategorii totiž můžete narazit na nekvalitní zpracování.
- Nad 3 000 Kč – Nejdražší modely cenou přesahují i 5 000 Kč a vynikají především výkonem, který se může blížit 400 m3/h. Setkáte se také s kvalitnějšími materiály. Ani v této kategorii ale nečekejte žádné sofistikované funkce.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 500 Kč | Jednoduché modely, často z levných materiálů | Výkonné spotřebiče, designově zajímavé varianty | Do malých kuchyní, pro nenáročné uživatele |
Do 3 000 Kč | Různorodé varianty s nižším i vyšším výkonem, obvykle o něco kvalitnější provedení | Vysoký výkon | Do malých až středních kuchyní |
Nad 3 000 Kč | Výkonnější modely často s pěkným designem a kvalitním provedením | Nabízí vše, co mohou podvěsné digestoře nabídnout | Do středních až větších kuchyní, pro náročnější uživatele |
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.