- Podle čeho vybírat digestoř – Roli při výběru bude hrát v první řadě typ digestoře, důležité je také pohlídat si výkon, účinnost, hlučnost a další parametry.
- Pro koho je vestavěná digestoř vhodná – Pro všechny milovníky minimalismu, kteří ocení její nenápadnost. Výkonem se hodí do středních až větších kuchyní.
- Specifika vestavěných digestoří – Vestavné digestoře bývají výkonné a úsporné, jejich slabší stránkou je ale vyšší hlučnost a horší filtrace tuků.
- Ceny vestavěných digestoří – Pohybuje se od cca 3 000 Kč do několika desítek tisíc. Nejdražší modely se obvykle instalují do stropu, u běžných vestavných digestoří počítejte s cenou do cca 15 000 Kč.
Podle čeho vybírat digestoř
V následujících řádcích si stručně shrneme nejdůležitější informace, které se týkají výběru digestoře. Detailněji vše popisujeme v samostatném článku Jak vybrat digestoř.
- Typy digestoří – Digestoře se dělí do několika základních kategorií, volit tak můžete mezi podvěsnými, vestavnými, vysouvacími, komínovými, ostrůvkovými a integrovanými.
- Důležité parametry – Mezi nejdůležitější parametry patří výkon, třídy účinnosti, energetická třída a hlučnost.
- Ovládání – Je obvykle mechanické, u některých typů digestoří ale často narazíte i na dotykové nebo dálkové ovládání.
- Funkce – Hodit se vám může třeba doběhový systém, indikátor zanesení filtrů nebo některé smart funkce.
Typy digestoří
- Podvěsné – Hodí se pro nenáročné uživatele a do malých kuchyní. Jsou levné, snadno se upevňují, ale mají malý výkon a celkově chabou účinnost.
- Vestavné – Zaujmou poměrně vysokým výkonem a v kuchyni jsou prakticky neviditelné. Podtrhují tak minimalistický design a dobře poslouží ve středně velkých a větších prostorách.
- Vysouvací – Jsou slabší než vestavné modely, hodí se do menších a středních kuchyní. Seženete je i za poměrně nízkou cenu.
- Komínové – Pyšní se vysokým výkonem a používají se především ve větších kuchyních, včetně těch, které mají varnou desku v rohu, existují totiž i ve speciální rohové variantě.
- Ostrůvkové – Bývají nejvýkonnější a celkově nejlepší ze všech digestoří, mají ale omezené využití, hodí se zkrátka jen do kuchyní s ostrůvkem. Navíc jde o poměrně drahou kategorii.
- Integrované – Nejsou zatím příliš rozšířené, pravděpodobně i kvůli vysoké ceně. Tyto digestoře jsou zabudované do varné desky nebo linky, při používání se některé vysouvají nahoru.
Důležité vlastnosti
- Typ odsávání par – Může být odtahové (z místnosti ven) nebo recirkulační (přefiltrovaný vzduch jde zpět do místnosti). Většina digestoří zvládá obojí, odtah může vyžadovat stavební úpravy.
- Výkon – Udává se v m3 za hodinu a je dobré počítat alespoň desetinásobek, v ideálním případě až dvacetinásobek objemu vaší kuchyně.
- Účinnost – Hodnotí se účinnost proudění vzduchu, filtrace tuků a osvětlení. Nejlepší je vždy známka A a nejhorší G.
- Úspornost – Poznáte ji z energetické třídy, nejlepší je známka A (výjimečně A+). Díky údajům o spotřebě si také můžete spočítat orientační roční náklady na provoz.
- Hlučnost – Bývá u digestoří největší nevýhodou, je proto dobré hledat co nejtišší model. Ty se vyznačují hlučností pod 60 dB, cca 65 dB je průměr a okolo 70 dB už vydávají opravdu hlučné modely.
Většinu nejdůležitějších parametrů najdete velmi snadno, jsou totiž uvedené na energetickém štítku digestoře.
Ovládání
- Mechanické – Je nejběžnější, najdete jej ve formě tlačítek nebo páčky.
- Dotykové – Bývá hlavně u komínových a ostrůvkových digestoří, a to spíše ve vyšších cenových třídách.
- Dálkové – Opět se týká spíše dražších produktů. Ty mohou mít dálkový ovladač nebo smart funkce, které umožňují propojení s chytrým telefonem.
Funkce
- Smart funkce – Kromě zmíněné možnosti ovládání přes telefon můžete chytré digestoře například propojit i s varnou deskou. Odsavač par potom při vaření funguje zcela automaticky a vy se nemusíte o nic starat.
- Indikátor zanesení filtru – Užitečná funkce, díky které se dozvíte, že byste měli očistit nebo vyměnit tukové filtry.
- Automatická regulace – Digestoře s touto funkcí zvládají samy určovat a nastavovat vhodnou úroveň odsávání podle objemu par při vaření.
- Doběhový systém – Udrží digestoř ještě chvíli v provozu i po jejím vypnutí, aby se některé páry nevrátily zpět do místnosti.
Pro koho je vestavěná digestoř vhodná
- Do středně velkých i větších kuchyní – Na to, že jsou tyto digestoře poměrně nenápadné, nabízejí slušný výkon, se kterým obstojí i ve středně velkých a větších kuchyních.
- Do minimalistických kuchyní – Jejich dokonalé zabudování do kuchyňské skříňky zaručuje, že nebudou nijak narušovat vzhled vaší kuchyně.
Nevýhody vestavných digestoří
- Instalace – Instalace vestavných digestoří je trochu specialitou, podobný systém najdete jen u výsuvných modelů. Celá digestoř se v tomto případě zabuduje do kuchyňské skříňky, s tím je teda dopředu potřeba počítat. Existuje potom také specifický podtyp, který se zabudovává do stropu. Zde už se neobejdete bez stavebních úprav a dost možná i asistence profesionálů.
Specifika vestavěných digestoří
- Výkon a účinnost – Vestavné modely se mohou pochlubit poměrně vysokým výkonem. Jsou také obvykle efektivní v případě osvětlení a proudění vzduchu, naopak filtrace tuků u nich mírně pokulhává.
- Komfort používání – Obecně počítejte spíše s vyšší hlučností a mechanickým ovládáním.
Výkon a účinnost
- Výkon – Vestavěné digestoře jsou typické středním až vyšším výkonem, ten je většinou úměrný ceně. Nejvýkonnější modely se mohou rovnat i komínovým a některým ostrůvkovým digestořím.
- Účinnost proudění vzduchu – Efektivita proudění vzduchu se opět často odvíjí od ceny produktu, dražší modely patří do třídy A, levnější mívají horší známky.
- Účinnost filtrace tuků – Nejčastěji se setkáte s třídami C-E, obecně je tak v této kategorii průměrná až podprůměrná.
- Účinnost osvětlení – Až na některé levnější modely bývá většinou na dobré úrovni, velmi častá je v tomto případě nejlepší třída A.
Komfort používání
- Hlučnost – Bývá obvykle střední až vyšší, tedy 65 dB a více. Nízké hlučnosti se dočkáte spíše u méně výkonných modelů.
- Ovládání – U standardních vestavných digestoří je mechanické, tlačítkové či posuvné, výjimečně může být dotykové. Modely zabudované do stropu potom mívají dálkové ovládání.
- Funkce – Většina běžných vestavných digestoří žádné funkce nemá, pouze luxusní produkty z nejvyšších cenových třít mohou mít např. smart funkce.
Ceny vestavěných digestoří
- Do 5 000 Kč – Nejlevnější modely obvykle disponují nižším až středním výkonem a horší účinností proudění vzduchu či osvětlení, popřípadě slabší energetickou třídou.
- Do 10 000 Kč – Střední cenová třída nabídne pokročilejší varianty s vysokým výkonem, úsporným chodem a vysokou efektivitou proudění vzduchu i osvětlení. Vyšší cena ovšem nezaručuje nízkou hlučnost nebo dobrou filtraci tuků.
- Nad 10 000 Kč – Nejdražší vestavěné digestoře už bývají poměrně specifické, často jde například o modely, které se instalují do stropu. Obecně v této kategorii počítejte s vysokým výkonem a skvělou energetickou účinností, ani zde ale není zaručena účinná filtrace tuků či nízká hlučnost.
Cenová kategorie | Co nabízí | Co nenabízí | Pro koho je vhodná |
Do 5 000 Kč | Nižší až střední výkon, jednoduché provedení | Vysokou účinnost, velmi úsporné modely | Do menších a středně velkých kuchyní, pro méně náročné uživatele |
Do 10 000 Kč | Vysoký výkon, skvělá energetická třída, vysoká účinnost | Velmi nízkou hlučnost, vysokou efektivitu filtrace tuků | Pro většinu uživatelů, kteří nehledají opravdu nadstandardní řešení |
Nad 10 000 Kč | Nejvyšší výkon, digestoře se zabudováním do stropu | Velmi nízkou hlučnost, vysokou efektivitu filtrace tuků | Pro nejnáročnější uživatele, do velkých kuchyní |
Dobrý den,
může být vestavná digestoř široká 54 cm a varná deska 60 cm?
Uvažuji digestoř Elektrolux LFG716X a indukční desku ELUX EIS62449.
Měly by být kompatibilní z hlediska Hob2Hood.