Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších heverů

Aktualizováno:
Září 2020
Autor:
Eliška Srncová

Hever neboli zvedák na auto. Nepostradatelná součást každého profesionálního servisu, ale také domácí garáže či dílny. Tento praktický nástroj slouží k tomu, abyste automobil bezpečně nadzvedli a mohli vyměnit pneumatiky, popřípadě provést další opravy. Není ovšem určený jen majitelům automobilů, najde své využití i v domácnostech kutilů a zahrádkářů.

Mechanický či hydraulický zvedák je poměrně jednoduchým pomocníkem do garáže, a jeho nákup by tak neměl být žádná velká věda. Přesto se s ním pojí několik základních technických parametrů, o kterých byste měli vědět. Usnadní vám totiž následný výběr vhodného modelu a ušetříte si čas vracením produktu, který třeba není pro vaše auto vhodný.

Proto jsme dali dohromady přehledný článek, který se této tématice podrobně věnuje a stane se vaším rádcem při hledání ideálního zvedáku. Proto se začtěte do níže uvedených řádků článku Jak vybrat hever a nastudujte si o této automobilové podpěře něco více. Zároveň zde najdete výběr uživatelsky populárních produktů, které vám také pomohou lépe se zorientovat v nabídce na trhu, popřípadě je možné, že mezi nimi dokonce najdete optimální variantu.Jak vybrat hever

Hever je k údržbě auta prakticky nezbytností, a ještě donedávna byl dokonce součástí povinné výbavy vozidla. Neobejdete se bez něj už při výměně pneumatik, nebo třeba při nasazování sněhových řetězů. Pokud tedy alespoň tyto základní úkony provádíte na svém vozidle sami a nesvěříte jej hned do rukou servisu, rozhodně by hever ve vaší dílně nebo garáži neměl chybět.

Nabídka heverů ovšem může být trochu nepřehledná, narazíte na modely za pár stovek, ale můžete se také setkat s produkty, jejichž cena přesahuje deset tisíc. Jak se v tomto rozpětí zorientovat a vybrat, který model je pro vaše potřeby ideální? Pro tyto účely jsme pro vás sepsali článek, který vám s výběrem heveru pomůže a vše dopodrobna vysvětlí.

Nejprve je třeba seznámit se se základním rozdělením heverů. První kapitola vám tedy prozradí, jaké můžete vybírat konkrétní typy zvedáků a zmínka padne také o profesionální technice do větších a komerčních autoopraven.

Následuje část věnovaná dvěma zásadním parametrům, kterými jsou nosnost a zdvih heveru. Důležitou informací je bezpochyby i to, jak s heverem správně a bezpečně pracovat, aby nedošlo k poškození vozidla nebo ke zranění.

Závěr článku jsme věnovali orientačním pořizovacím nákladům heverů, tedy zkrátka tomu, kolik za takový hever zaplatíte a co za své peníze můžete očekávat.

Pokud chcete výbavu svého auta ještě více rozšířit, připravili jsme pro vás také článek Jak vybrat autonaviják, který vás krok po kroku provede výběrem tohoto velmi užitečného příslušenství.

Typ heveru

Pod pojmem hever se skrývá technika nejrůznějšího provedení. Její cíl je vždy stejný. Nadzvednout celé vozidlo nebo alespoň jeho část nad zem, aby šly provést požadované servisní úkony. I když je tento článek primárně zaměřen na zvedáky pro domácí užití, okrajově se, pro ucelení informací, zmíníme i o profesionálních zařízeních do autoopraven.

Profesionální zvedáky

S profesionálním zvedákem se alespoň zdálky seznámil pravděpodobně každý, kdo dal auto do servisu nebo si jej nechal minimálně přezouvat. V takových prostorách obvykle narazíte na robustní dvousloupové zvedáky, které automobil zvednou celý nad zem, nikoliv pouze část či jedno kolo, jak je tomu v domácí garáži. Jakékoliv následné opravy a úpravy na voze jsou pak mnohem snazší.

Tyto dvousloupové zvedáky se dělí na elektrohydraulické a mechanické, podle toho, jakým pohonem je dosaženo výsledného zvedání. Narazit můžete také na modely s přejezdem a bez přejezdu, rozdíl spočívá v konstrukci, kdy jsou ramena zvedáku spojená ve spodní nebo v horní části.

Domácí hevery

My se však budeme věnovat více těm domácím heverům, které jsou naprostou nezbytností každého vozu, potažmo garáže. Hodí se vám minimálně tehdy, když píchnete a potřebujete vyměnit kolo. O dalších možnostech užití v podobě servisních úkonů svépomocí se asi nemá cenu zdlouhavě rozepisovat.

Pokud si chcete vybrat hever pro domácí užití, máte na výběr z těchto produktů:

  • Nůžkové hevery
  • Hydraulické hevery
  • Podpěry

Nůžkové hevery

Tento zvedák je pravděpodobně nejčastější výbavou většiny automobilů. To je dáno především jeho skladností. Základem celé konstrukce jsou rozevírající se ramena, a to díky stahování středového ocelového šroubu se závitem. K procesu zvedání dochází za pomoci otáčivého pohybu tohoto šroubu. K tomu slouží praktická klička či podobný prvek.

Kromě skladnosti hovoří ve prospěch tohoto heveru také nižší pořizovací náklady. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že zvednout auto za pomoci točení bude o něco náročnější, jak s ohledem na fyzickou námahu, tak co se týče celkového času.

Hydraulické hevery

Opakem nůžkových heverů jsou modely hydraulické, které jsou daleko robustnější, a proto je s sebou řidiči nevozí v autě, ale jsou spíše součástí dílen nebo garáží. Jak už prozrazuje název tohoto výrobku, ke zvedání automobilu dochází za pomoci hydrauliky. K tomu můžete využít buď kompresor, který pracuje v podstatě automaticky, nebo zvolíte klasické pumpování násadou. To je oproti točení kličkou u nůžkového zvedáku velice jednoduché a rychlé. Následné spouštění vozidla na zem je prováděno povolením speciálního ventilu na hydraulickém zvedáku, takže opět bez zbytečné manuální práce. Hydraulické hevery jsou ve většině případů vybaveny i kolečkovým podvozkem pro snazší pojezd.

V předchozích řádcích jsme uvedli nejdůležitější klady této varianty. Počítat však musíte s většími rozměry a vyšší hmotností takového heveru. Nejinak tomu bude i s cenou.

Podpěry

Tento produkt není typickým zvedákem, ale je nepostradatelnou součástí procesu zvedání vozidla. Pod pojmem podpěra si můžete představit výškově nastavitelnou ocelovou konstrukci, kterou vložíte pod zvednutou část vozu a zajistíte jej proti případnému spadnutí na zem. A to hlavně v okamžiku selhání samotného heveru, což se může stát.

Mnohdy se vám podpěry hodí také v situaci, kdy máte pouze jeden hever a potřebujete zvednout třeba celé vozidlo či alespoň dvě kola naráz. Pak stačí pod každou zvednutou část vložit podpěru a můžete auto zvedat na jiném místě.

Nosnost

Pravděpodobně nejdůležitější vlastností heveru je jeho nosnost. Ta se udává v kilogramech a vyjadřuje, jakou váhu bude zvedák schopen bezpečně unést bez rizika poškození. Vždy je samozřejmě lepší sáhnout při produktu s vyšší nosností než nižší. Opět hodně záleží na tom, jak budete hever primárně využívat.

Nosnost levnějších zvedáků začíná na 450 kilogramech a nejčastěji dosahuje 1,5 – 2,5 tuny. Pokud chcete zvedat těžší vozidla, můžete si pořídit domácí hevery s vyšší nosností až 4 tuny nebo dokonce 10 tun. Se zvyšováním tohoto parametru postupně roste i cena heveru, protože získáváte daleko pevnější a bytelnější produkt.

Obecné pravidlo zní, že bezpečná nosnost heveru je taková, která se rovná minimálně celkové hmotnosti vozidla. V lepším případě to bude více.

Zdvih

Vedle nosnosti zvedáku přihlížejte také k jeho samotnému zdvihu. A to nejen k maximální, ale i minimální výšce. Tento parametr vypovídá o tom, od jaké nejmenší a do jaké největší výšky lze s heverem manipulovat. Každý vůz má totiž odlišně vysoký podvozek, takže této informaci je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Obecně platí, že minimální zdvih zvedáku musí být vždy menší, než je výška podvozku automobilu. To je naprosto logické, jinak byste hever pod vůz zkrátka nedostali. Maximální zdvih by měl být alespoň o dvacet centimetrů vyšší, než je výška podvozku. Díky tomu automobil bez sebemenšího problému zvednete do požadované výšky a budete moci vyměnit kola a provádět ostatní servisní úkony.

Průměrný zdvih většiny heverů se pohybuje mezi 250 – 350 milimetry. U speciálních typů zvedáků může být ale samozřejmě vyšší.

Hmotnost

Při výběru heveru narazíte i na jeho hmotnost, která však není až tak rozhodujícím parametrem, protože zvedák s sebou buď vozíte v kufru auta nebo jej máte na stálo uložený v garáži. Hmotnost nůžkových heverů začíná okolo 2 kilogramů. Ty lepší hydraulické mohou vážit až 12 – 15 kilogramů. Někdy dokonce narazíte na ještě těžší hevery, většinou jde ale spíše o speciální zvedáky převodovky nebo samotného motoru.

Jak používat hever

V okamžiku, kdy vlastníte nový hever, hodí se vám i praktická informace o tom, jak s ním bezpečně zacházet. Zdůrazňujeme, že dodržování těchto zásad je nutné především z hlediska bezpečnosti a v neposlední řadě se vyhnete i případnému poškození vozu.

Ke zvedání vozidla v první řadě potřebujete vhodný podklad, ten by měl být rovný a dostatečně pevný. Ideální je například betonová podlaha v garáži, asfaltová příjezdová cesta a podobně. Dále dbejte na to, aby byl zařazen rychlostní stupeň a zatažená ruční brzda. Popřípadě ještě založte vozidlo proti nechtěnému pohybu, jinak by mohlo spadnout ze zvedáku.

Pokud si myslíte, že hever můžete pod vůz postavit kdekoliv, jste na omylu. Tak to rozhodně nefunguje. Umístění heveru je u každého automobilu jasně dané, a to především kvůli správnému vyvážení tlaku, aby nedošlo k poškození prahu či jiné části vozidla. Takové místo je uvedeno v příručce vozidla. Obvykle je v blízkosti nápravy a je označeno buď šipkou nebo prolisem.

Abyste docílili maximální bezpečnosti při zvedání vozidla, vložte pod automobil ještě výše zmiňované podpěry, které jsou pojistkou v okamžiku, kdyby hever selhal. To platí hlavně ve chvíli, kdy provádíte náročnější práci a vůz bude zvednutý delší dobu.

Cena

Pokud jde o hevery pro domácí použití, vždy se budete pohybovat v přiměřených cenových relacích. K nákupu takového garážového doplňku vždy raději volte nabídky kvalitních a prověřených značek, které zaručí dostatečnou odolnost produktu. Mezi takové výrobce patří MAR-POL, Yato, GÜDE, Proma, XTline, JOBIprofi, GEKO, Compass a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější hevery pořídíte už od 350 Kč. Půjde především o nůžkové hevery. Výjimkou však nebudou ani menší hydraulické zvedáky, přezdívané „panenka“. Za cenu kolem 500 – 700 Kč můžete zakoupit i základní podpěry pod automobil prodávané v sadě dvou kusů.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Už za cenu od tisícovky se vám dostane pestrého výběru domácích zvedáků pod automobily. Kvalitní nůžkové hevery střídají především ty hydraulické s pojízdným podvozkem. Postupně se zvyšuje i nosnost těchto zvedáků přibližující se k hranici 2,5 tuny.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii můžete kromě klasických heverů zakoupit i ty speciální, které se hodí například pod motor nebo převodovku. Zároveň máte větší možnost volby z pohledu maximálního zdvihu zvedáků.

Cena nad 10 000 Kč

Velké hydraulické hevery s nosností nad 10 tun. Ty se hodí pro zvedání těžších automobilů a najdou i mnohá další uplatnění. Pro domácí garáže jsou spíše naddimenzované, takže své primární užití nachází v profesionálních servisech.

Další využití zvedáku

Hever si většina lidí spojuje především s výměnou pneumatik nebo dalšími způsoby údržby auta. Jeho využití je ovšem daleko širší a hodit se tak může i kutilům bez automobilu.

Další stroje

Kromě auta si můžete zvedákem dopomoci i při údržbě dalších motorizovaných strojů, jako jsou zahradní traktory či například velké sekačky. Zvedák v tomto případě nemusíte využívat jen k opravám, nedocenitelným pomocníkem je například i při čištění sekacího ústrojí.

Domácí opravy

Zvedák můžete využít i k nadzvednutí různých těžkých břemen, výměně betonových sloupků a celé řadě dalších činností okolo domu, zahrady či chalupy. Ne nadarmo je zvedák využívaný i profesionálními tesaři, například při opravách dřevěných konstrukcí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 39 hlasů