Srovnávací test a recenze
nejlepších heverů

Ukázka produktu ve srovnání heverů

Hever neboli zvedák na auto. Nepostradatelná součást každého profesionálního servisu, ale také domácí garáže. Tento praktický prvek slouží k tomu, abyste automobil bezpečně nadzvedli nad zem a mohli provádět nejrůznější opravy, úpravy a výměny dílů, popřípadě kol.

Zvedák na auto je poměrně jednoduchým pomocníkem do garáže, přesto se s ním pojí několik základních technických parametrů, o kterých byste měli vědět. Usnadní vám to totiž výsledný výběr daného modelu.

Právě tento článek „jak vybrat hever“ se této tématice věnuje celkem podrobně a stane se vaším přínosným vodítkem k nalezení ideálního zvedáku. Proto se začtěte do níže uvedených řádků článku Jak vybrat hever a nastudujte si o této automobilové podpěře něco více.


Nejlepší hevery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Maximální nosnost (t) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Mar-Pol M80124 Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5t Mar-Pol M80124 Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5t 2.5 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Compass Hever nůžkový 1.5 t Compass Hever nůžkový 1.5 t 1.5 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Geko Hever nůžkový 1,5 t Geko Hever nůžkový 1,5 t Neuvedeno 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Geko Hydraulický zvedák 3 t Geko Hydraulický zvedák 3 t 3 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Güde 18033 posuvný hydraulický zvedák 2,5 t Güde 18033 posuvný hydraulický zvedák 2,5 t 2.5 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Geko Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5 t Geko Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5 t 2.5 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tagred TA249 Pojízdný hydraulický zvedák 2t Tagred TA249 Pojízdný hydraulický zvedák 2t 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Verda Hydraulický zvedák SN 3026 3 t Verda Hydraulický zvedák SN 3026 3 t 3 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Compass Hever hydraulický pojízdný 2 t Compass Hever hydraulický pojízdný 2 t 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Yato YT-17211 Hever pojízdný pístový hydraulický 3 t Yato YT-17211 Hever pojízdný pístový hydraulický 3 t 3 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat hever

Hever je jedno z důležitých vybavení každého majitele auta. Může se vám hodit při výměně pneumatik, ale i třeba při nasazování sněhových řetězů. Sepsali jsme pro vás článek, který vám s výběrem heveru pomůže a vše dopodrobna vysvětlí. Někteří lidé si ho mohou splést s autonavijákem, ale jde o zcela jiný produkt

Nejprve je třeba seznámit se se základním rozdělením heverů. První kapitola vám tedy prozradí, jaké můžete vybírat konkrétní typy zvedáků a zmínka padne také o profesionální technice do větších a komerčních autoopraven.

Následovat bude prezentace dvou zásadních parametrů, kterými jsou nosnost a zdvih heveru. Důležitou informací je bezpochyby i to, jak s heverem správně a bezpečně pracovat, aby nedošlo ke zranění nebo poškození vozidla.

Závěr článku bude jako vždy věnován orientačním pořizovacím nákladům heverů.

Typ heveru

Pod pojmem hever se skrývá technika nejrůznějšího provedení. Její cíl je vždy stejný. Nadzvednout celé vozidlo nebo alespoň jeho část nad zem, aby šly provést požadované servisní úkony. I když je tento článek primárně zaměřen na zvedáky pro domácí užití, okrajově se v rámci celkové přehlednosti zmíníme i o profesionálních zařízeních do autoopraven.

  • Profesionální zvedáky
  • Domácí hevery

Profesionální zvedáky

S nimi se setkal bezpochyby každý, kdo dal auto do servisu nebo si jej nechal minimálně přezouvat. V takových prostorách obvykle narazíte na robustní dvousloupové zvedáky, které automobil zvednou celý nad zem, nikoliv pouze část či jedno kolo, jak je tomu v domácí garáži. Jakékoliv následné opravy a úpravy na voze jsou pak mnohem snazší.

Tyto dvousloupové zvedáky se dělí na ty elektrohydraulické a mechanické podle toho, jak je dosaženo výsledného zvedání. Narazit můžete také na modely s přejezdem a bez přejezdu.

Domácí hevery

My se však budeme věnovat více těm domácím heverům, které jsou naprostou nezbytností každého vozu, potažmo garáže. Hodí se vám minimálně tehdy, když píchnete a potřebujete vyměnit kolo. O dalších možnostech užití v podobě servisních úkonů svépomocí se asi nemá cenu zdlouhavě rozepisovat.

Pokud si chcete vybrat hever pro domácí užití, máte na výběr z těchto produktů.

  • Nůžkové hevery
  • Hydraulické hevery
  • Podpěry

Nůžkové hevery

Tento zvedák je pravděpodobně nejčastější výbavou většiny automobilů. Je to především kvůli jeho skladnosti. Základem celé konstrukce jsou rozevírající se ramena, a to díky stahování středového ocelového šroubu se závitem. K procesu zvedání dochází za pomoci otáčivého pohybu tohoto šroubu. K tomu slouží praktická klička či podobný prvek.

Kromě snadné skladnosti hovoří ve prospěch tohoto heveru také nižší pořizovací náklady. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že zvednout auto za pomoci točení bude o něco náročnější, jak z pohledu fyzických sil, tak celkového času.

Hydraulické hevery

Opakem nůžkových heverů jsou ty hydraulické, které jsou daleko robustnější, a proto je sebou řidiči nevozí v autě, ale jsou spíše součástí samotných garáží. Jak už prozrazuje název tohoto výrobku, ke zvedání automobilu dochází za pomoci hydraulicky. K tomu můžete využít buď kompresor, což je v podstatě automatická činnost nebo zvolíte klasické pumpování násadou. To je oproti točení kličkou u nůžkového zvedáku velice jednoduché a rychlé. Následné spouštění vozidla na zem je prováděno povolením speciálního ventilu na hydraulickém zvedáku. Takže opět bez zbytečné manuální práce. Hydraulické hevery jsou ve většině případů vybaveny i kolečkovým podvozkem pro snazší pojezd.

Tohle všechno jsou pravděpodobně ty nejzásadnější klady této varianty. Počítat však musíte s většími rozměry a vyšší hmotností takového heveru. Nejinak tomu bude i s cenou.

Podpěry

Tento produkt není typickým zvedákem, ale je nepostradatelnou součástí procesu zvedání vozidla. Pod pojmem podpěra si můžete představit výškově nastavitelnou ocelovou konstrukci, kterou vložíte pod zvednutou část vozu a zajistíte jej proti případnému spadnutí na zem. A to hlavně v okamžiku, kdy by selhal například hever, což se může stát.

Mnohdy se vám podpěry hodí také v situaci, kdy máte pouze jeden hever a potřebujete zvednout třeba celé vozidlo či alespoň dvě kola naráz. Pak stačí pod každou zvednutou část vložit podpěru a můžete auto zvedat na jiném místě.

Hmotnost

Při výběru heveru narazíte i na jeho hmotnost, která však není až tak rozhodujícím parametrem, protože zvedák sebou buď vozíte v automobilu nebo jej máte na stálo uložený v garáži. Nůžkové hevery započínají na hmotnosti kolem 2 kilogramů a výše. Ty lepší hydraulické mohou vážit dokonce až 12 – 15 kilogramů. Někdy dokonce narazíte na ještě těžší hevery. U nich jde ale spíše o speciální zvedáky převodovky nebo samotného motoru.

Nosnost

Nyní se dostáváme k důležitějším a praktičtějším parametrům heverů. Je to nosnost udávaná v kilogramech. Tedy údaj vyjadřující to, jakou váhu bude zvedák schopen bezpečně unést a nepoškodí se. Z logiky věci vyplývá, že nosnost je lepší naddimenzovat než poddimenzovat. Opět to hodně záleží na tom, jak budete hever primárně využívat.

Nosnost levnějších zvedáků započíná na 450 kilogramech a pohybuje se nejčastěji do 1,5 – 2,5 tuny. Pokud chcete zvedat těžší vozidla, můžete si pořídit domácí hevery s vyšší nosností až 4 tuny nebo dokonce 10 tun. Se zvyšováním tohoto parametru postupně roste i cena heveru, protože získáváte daleko pevnější a bytelnější produkt.

Obecné pravidlo zní, že bezpečná nosnost heveru je taková, která se rovná minimálně celkové hmotnosti vozidla. V lepším případě to bude více.

Zdvih

Vedle nosnosti zvedáku přihlížejte také k jeho samotnému zdvihu. A to nejenom k té maximální, ale i minimální výšce. Tento parametr prezentuje v podstatě to, od jaké nejmenší a do jaké nevětší výšky lze s heverem manipulovat. Každý vůz má totiž odlišně vysoký podvozek, takže této informaci je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Obecně platí, že minimální zdvih zvedáku musí být vždy menší, než je výška podvozku automobilu. To je naprosto logické, jinak byste hever pod vůz jenom stěží dostali. U maximálního zdvihu se řiďte tím, že tento údaj musí být alespoň o dvacet centimetrů vyšší, než je výška podvozku. Tím docílíte toho, že automobil bez sebemenšího problému zvednete do požadované výšky a budete moci vyměnit kola a provádět ostatní servisní úkony.

Průměrný zdvih většiny heverů se pohybuje mezi 250 – 350 milimetry. U speciálních typů zvedáků může být ale samozřejmě vyšší.

Jak používat hever

V okamžiku, kdy vlastníte nový hever, hodí se vám i praktická informace o tom, jak s ním bezpečně zacházet. Zdůrazňujeme, že dodržování těchto zásad je nutné především z hlediska bezpečnosti a v neposlední řadě se vyhnete i případnému poškození vozu.

Nežli vůbec umístíte zvedák pod vozidlo a začnete jej zvedat, zaměřte se na to, aby byl tento proces realizován na zpevněném povrchu a zároveň na rovině. Ideálně, pokud půjde o dlažbu, asfalt a podobný podklad. Přitom dbejte na to, aby byl zařazen rychlostní stupeň a zatažená ruční brzda. Popřípadě ještě založte vozidlo proti nechtěnému pohybu, jinak by mohlo spadnout ze zvedáku.

Pokud si myslíte, že hever můžete o vůz opřít kdekoliv, jste na omylu. Tak to rozhodně nefunguje. Umístění heveru je u každého automobilu jasně dané, a to především kvůli správnému vyvážení tlaku, aby nedošlo k poškození prahu či jiné části vozidla. Takové místo je uvedeno v příručce od dopravního prostředku. Obvykle je v blízkosti nápravy a je označeno buď šipkou nebo prolisem.

Abyste docílili maximální bezpečnosti při zvedání vozidla, vložte pod automobil ještě výše zmiňované podpěry, které jsou pojistkou v okamžiku, kdyby hever selhal. To platí hlavně v okamžiku, kdy provádíte dlouhodobější servisní úkony a vůz bude zvednutý delší dobu.

Cena

Pokud jde o hevery pro domácí použití, vždy se budete pohybovat v přiměřených cenových relacích. Nákup takového garážového doplňku však spojte s kvalitní a prověřenou značkou, která vám bude zárukou precizního řešení. Vhodné je pořizovat zvedáky od výrobců, jakými jsou MAR-POL, Yato, GÜDE, Proma, XTline, JOBIprofi, GEKO, Compass a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější hevery pořídíte už od 350 Kč. Půjde především o nůžkové hevery. Výjimkou však nebudou ani menší hydraulické zvedáky s panenkou. Za cenu kolem 500 – 700 Kč můžete zakoupit i základní podpěry pod automobil prodávané v sadě dvou kusů.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V tomto směru se vám dostane pestrého výběru domácích zvedáků pod automobily. Kvalitní nůžkové hevery střídají především ty hydraulické s pojízdným podvozkem. Postupně se zvyšuje i nosnost těchto zvedáků přibližující se k hranici 2,5 tuny.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii můžete kromě klasických heverů zakoupit i ty speciální, které se hodí například pod motor nebo převodovku. Zároveň máte větší možnost volby z pohledu maximálního zdvihu zvedáků.

Cena nad 10 000 Kč

Velké hydraulické hevery s nosností nad 10 tun. Ty se hodí pro zvedání těžších automobilů a najdou i mnohá další uplatnění. Pro domácí garáže jsou spíše naddimenzované, takže své primární užití nachází v profesionálních servisech.