Jak vybrat masážní křeslo
Nákup masážního křesla by měl být promyšlenou investicí, protože jde o dlouhodobě využívaný produkt vyšší hodnoty. Navíc je to robustní doplněk, který v interiéru zabere dost místa. Je tedy nutné si hned na začátku ujasnit nejdůležitější aspekty výběru, například kdo všechno bude křeslo využívat. Z toho plyne jeho celkové provedení, které zásadně ovlivňuje cenu.
Pokud se jedná o intenzitu masážního působení, patří mezi nejdůležitější parametry hlavně použité masážní technologie. V následujících kapitolách vás seznámíme s nejvyhledávanějšími procesy a s jejich účinky. Vaše pohodlí pak ovlivní výrobní materiál, množství opěrek, ale také varianty polohování.
V závěru článku zbyde prostor také pro doplňkové funkce a možnosti ovládání. Nebude chybět ani představení orientačních pořizovacích nákladů. Doufáme, že vám tak výběr nového masážního křesla co nejvíce usnadníme.
Jak vybrat masážní křeslo stručně:
- Zamyslete se nad využitím křesla. Chcete si občas dopřát masáž v pohodlí domova? Nebo jste profesionál, který potřebuje vybavit salón? Mezi jednotlivými kategoriemi jsou značné rozdíly.
- Jaké masážní technologie a typy masáží požadujete? Moderní křesla vám toho dokáží nabídnout opravdu hodně – různé masážní mechanismy, druhy trajektorií i specifické typy masáží (lymfatická, magnetoterapie aj.).
- Nepodceňujte maximální nosnost. Většinou se pohybuje kolem 150 kilogramů. Vyplatí se vždy sáhnout po modelu s co nejvyšší nosností. Díky tomu ho může bez obav užívat téměř každý.
- Čalounění křesla by měl být hlavně příjemné a snadné na údržbu. Křeslo může být potaženou pravou i syntetickou kůží, případně se využívá mikrovlákno.
- Zjistěte, jaké polohovací mechanismy daný model nabízí. Možnosti polohování jsou důležité jednak z hlediska pohodlí, ale také umožňují provádět určité druhy masáží.
- Svou roli hraje i způsob ovládání. Klasikou je drátové ovládání s ovladačem. Moderní technologie jdou ale kupředu i u masážních křesel, proto můžete mnohé modely ovládat i pomocí mobilních aplikací.
- Vyplatí se hledět i na funkce, protože posilují relaxační zážitek. Vyhřívání, vibrace nebo JADE projektor – to vše jsou funkce prohlubující blahodárné účinky masáže.
- Počítejte s vyšší investicí. Cena nejlevnějších kousků začíná na 15 000 korunách. Nejdražší jsou profesionální masážní křesla, využívaná v lázních – zde se pořizovací náklady vyšplhají i nad 70 000 korun.
Zajímat by vás mohlo také naše srovnání masážních pistolí.
Způsob použití
Na počátku všeho se musíte rozhodnout, k jakým účelům bude masážní křeslo využíváno. Na mysli nemáme jednoduchý fakt, že se prostřednictvím tohoto výrobku budete oddávat masážím a příjemné relaxaci. Důležité rozhodnutí by mělo padnout především na základě intenzity používání. Z toho pak plynou nároky na jednotlivé funkce, zpracování a celkovou odolnost.
Setkat se můžete se třemi oblastmi:
- Masážní křesla pro domácí použití
- Masážní křesla pro komerční použití
- Masážní křesla pro kosmetické salony a spa
Masážní křesla pro domácí použití
Masážní křesla pro komerční použití
Masážní křesla pro kosmetické salony a spa
Masážní křesla pro domácí použití
Tato křesla nejsou určena na dlouhodobý a nepřetržitý provoz. V rámci domácích masáží si obvykle vystačíte s omezenějšími funkcemi. Občas lze narazit na modely s dálkovým ovládáním. Jejich pořizovací cena může být i vzhledem k základnímu výrobnímu materiálu podstatně nižší než u profesionálních zařízení.
Masážní křesla pro komerční použití
S tímto typem křesel se setkáte například v nákupních centrech nebo na letištích. Slouží velkému množství návštěvníků, musí být proto odolná a mít dostatečnou nosnost. Jejich funkce jsou však spíše základní. Masáž rukou či nohou rozhodně nenabízí.
Vzhledem připomínají klasická křesla do obývacího pokoje. Většinou jsou vyvedena v černé barvě a jsou potažena syntetickou kůží. Křehčí součástky (například opěrka hlavy), které by mohly být neopatrnými zákazníky zničeny nebo demontovány, se u těchto modelů nevyskytují.
Masážní křesla pro kosmetické salony a spa
V jejich případě je kladen nejvyšší důraz na potahový materiál i funkce. Masírována nemusí být pouze záda, ale i nohy, ruce a ostatní části těla. Ve prospěch těchto produktů hovoří také značná odolnost a nosnost. Proto se využívají především v lázních a kosmetických salonech. Mnohdy bývají doplněna o speciální vanu na pedikúru a vodní masáž chodidel.
Náročnější zákazníci po nich mohou sáhnout i pro domácí užití. Musí však počítat s výrazně vyššími pořizovacími náklady.
Masážní technologie
Asi nejpodstatnější parametr masážního křesla. My se podíváme hned na dvě hlavní charakteristiky, na typ masážního mechanismu a jeho rozsah. Moderní stroje toho zvládnou opravdu hodně, od masáže hlavy, zad, rukou, až po ramena, lýtka, sedací partie a chodidla.
Masážní mechanismy
Co se týče samotného mechanismu, nabízí se tři varianty řešení:
- 2D masáž – nejlevnější z nabízených masážních mechanismů. Hlavice, které vám jezdí po daných partiích těla, provádí pouze dva pohyby. To znamená, že jezdí nahoru a dolů, popřípadě do stran.
- 3D masáž – mnohem účinnější a efektivnější typ mechanismu. Kromě dvou výše zmíněných pohybů dokáže vytvářet také pohyb třetí: umožňuje masážním hlavicím vyjíždět ven z křesla a zpět dovnitř. 3D masáž oceníte hlavně v oblasti krčních a trapézových svalů.
- 4D masáž – jedna z nejpropracovanějších technologií současnosti. Dokáže během masírování dokonale kopírovat všechny části vašeho těla včetně páteře, kde je to zapotřebí nejvíce. Tento způsob nejvěrněji připomíná masírování rukama.
Trajektorie masážního mechanismu
Druhým aspektem, na který byste se hned na začátku měli zaměřit, je trajektorie masírovacích částí. Jinými slovy dráha pohybu masážního mechanismu. S trajektorií je velice často spojován také pojem délka masážní dráhy udávaný v palcích nebo v centimetrech. Ten prezentuje právě celkovou délku pohybu masážního mechanismu.
Zde máte na výběr ze dvou možností:
- Klasická trajektorie – pokryje oblast zad a krku. Kvůli přirozenému esovitému prohnutí páteře může být pro masírovací válečky problematická oblast beder, na kterou zpravidla nedosáhnou.
- „J“ trajektorie – sahá dále přes hýždě až ke spodní části stehen. Označení vzniklo od toho, jak masážní mechanismus kopíruje lidské tělo. Jeho pohyb vzhledově připomíná písmeno J. Také v oblasti beder se nemusíte bát zanedbání.
Typy masáží
Masážní křeslo využívá k provádění jednotlivých pohybů elektrický motor. Pohyby jsou vždy navrženy tak, aby co nejvěrněji suplovaly práci šikovného maséra. Je ale potřeba mít na paměti, že ani ten sebemodernější stroj plně nenahradí poctivou ruční práci.
Abyste získali lepší představu o tom, co vlastně očekávat od masážního křesla, seznámíme vás s několika typy nejobvyklejších masáží. Jejich počet a průběh se samozřejmě liší v závislosti na tom, kolik peněz budete do tohoto výrobku investovat.
Klasická relaxační masáž
Jedna z nejzákladnějších masírovacích technik, která není nikterak náročná a slouží hlavně k odbourání bolesti v těle. Při masáži dochází k pozvolnému uvolňování svalstva, díky čemuž postupně přichází úleva od bolesti.
Regenerační masáž
Specifické typy masáží jdoucí více do hloubky. Takové programy vám přinesou nejen krátkodobé uvolnění, ale i dlouhodobé zlepšení vaší kondice. Vedle lepší nálady je to hlavně zvýšená imunita, prevence zdravotních neduhů a hloubková regenerace svalů.
Shiatsu masáž
Kombinace relaxační a regenerační masáže. Tento typ programu vychází ze starých a stovkami let prověřených japonských masáží. Válečky zde soustředí tlak do oblastí akupunkturních bodů. Jeho primárním úkolem je uvolnění od napětí a bolesti, mezi další účinky bývá řazena podpora krevního oběhu a lymfatického systému (Zdroj: Spine-Health). Shodou okolností, první masážní křesla pochází právě z Japonska.
Jemná masáž
Je citlivější a slouží k pomalému uvolnění a rozproudění krevního oběhu. Často je využívána jako první masáž programu.
Lymfatická masáž
Masáž, která se postará o rychlejší odtok lymfy z podkoží a zlepšuje funkci lymfatického oběhu. Pomáhá tak proti otokům i celulitidě. A protože lymfatický systém úzce souvisí s imunitou, posiluje tato masáž vaši obranyschopnost a odolnost vůči infekčním onemocněním.
Magnetoterapie
Masáže prováděné za pomoci speciálních magnetů odlišného počtu. Využívají se například k regeneraci měkkých tkání a hojení zlomenin. Také pomáhají s léčbou otoků a chronických zánětů.
Vzduchová masáž
Masáž pomocí vzduchových vaků (airbagů), které jsou střídavě nafukovány a vyfukovány pomocí pumpy. Tento typ působení je jemnější než masážní válečky. Používá se hlavně k masáži rukou, nohou a chodidel. Nepůsobí příliš do hloubky, proto se často využívá jako doplněk ke klasické masáži.
Natažení zad
Možnost, kterou vám nabídnou spíše dražší modely křesel. Pomocí naklápění sedadla a dalších opor dojde k uvolnění meziobratlových plotének a nervů. Protáhne se tak střed těla i krk.
Další možnosti
V rámci podrobnějšího rozdělení druhů masáží můžete narazit na mačkání, plácání, poklepávání, ale také praktické masáže napodobující masáže palci, masáže všemi prsty, masáže sevřenou dlaní, masáže otevřenou dlaní, kombinované masáže a mnohé další.
Části a opěrky
Nyní konečně opustíme základní technologie a blíže se podíváme na fyzické parametry masážních křesel. Ta se skládají z několika částí tvořících unikátní masírovací celek. Standardně můžete narazit na tyto komponenty:
- Sedák – je základem celého systému. U křesel s „J“ trajektorií poskytuje masáže hýždím a stehnům.
- Zádová opěrka – je napojena na sedák. U většiny modelů slouží i jako opěrka hlavy. Masíruje páteř, lopatky, krk i oblast beder.
- Ruční opěrky – tvoří nedílnou součást všech modelů, a to i těch základních. Poskytují masáž pažím i předloktím. Bývají vybaveny návleky nebo područkami, kterými ruce omotáte a dopřejete jim tak masáž ze všech stran.
- Nožní opěrka – poskytuje oporu lýtkům a dokáže je i masírovat. U některých modelů se vyskytuje v ploché podobě, u jiných disponuje prohlubněmi, kam nohy položíte, aby se k nim masážní válečky dostaly i z boku.
- Podstavec na chodidla – zajišťuje odpovídající masáž chodidel. Toto příslušenství je mnohdy označováno jako podnožky.
Nosnost
Při výběru konkrétního modelu si pohlídejte také odpovídající nosnost samotného rámu, potažmo celého křesla. Ta se běžně pohybuje v rozmezí od 100 do 150 kilogramů. Maximální nosnost byste neměli překračovat. Neznamená to, že se křeslo pod vámi rozpadne. Při dlouhodobém přetěžování se u něj ale mohou objevit poruchy.
Narazíte ale i na extra odolné modely s nosností 200 kilogramů. Křesla s vyšší nosností bývají pohodlnější, ale jsou také větší a zaberou v interiéru více místa.
Materiál potahu
Při nákupu masážního křesla si také pohlídejte materiál povrchu (čalounění). Jde o povrchovou vrstvu na opěrkách, zádové části, potažmo celém těle křesla. Díky pestrým možnostem najdete na trhu rozmanité kousky – v retro vzhledu i s futuristickým designem. Tato volba si však vyžádá vaši pozornost nejen z estetických důvodů. Z praktického hlediska jde především o váš komfort a snadnost údržby.
K dispozici jsou tři výrobní materiály s odlišnými vlastnostmi:
- Pravá kůže – jde o nejdražší materiál, který vypadá krásně a luxusně. Bývá vyveden v elegantních barvách, jako je hnědá, krémová a černá. Jeho nevýhodou je zhoršená údržba a při některých typech masáží i omezenější životnost. Vyžaduje totiž jemnější zacházení.
- Umělá kůže – alternativa pravé kůže je zhotovena ze syntetického materiálu. V případě volby dostatečně kvalitního čalounění jde o dostatečně věrohodnou napodobeninu. Je levnější a přináší i vyšší odolnost. Špatně ale snáší kontakt s tekutinami, takže je lepší to s vodou při čištění křesla nepřehánět. Umělá kůže je obvykle součástí střední třídy masážních křesel.
- Mikrovlákno (textil) – ekonomicky nejméně náročný typ čalounění. Ve prospěch mikrovlákna hovoří určitě jednodušší údržba a čištění. Negativem může být pro někoho ne příliš estetický vzhled. Na druhou stranu nabízí i méně obvyklé barevné kombinace, které mohou zaujmout (bordó, fialová, červená, antracitová).
Pravá kůže
Umělá kůže
Mikrovlákno (textil)
Materiál potahu |
Výhody |
Nevýhody |
Pravá kůže |
+ Působí esteticky a luxusně
+ Elegantní odstíny |
– Horší údržba
– Nutné jemnější zacházení
– Vyšší cena |
Umělá kůže |
+ Vyšší odolnost
+ Nižší cena než u pravé kůže |
– Špatně snáší vodu |
Mikrovlákno |
+ Jednoduchá údržba
+ Nízká cena
+ Větší výběr barev |
– Méně estetické řešení |
Co se týče konkrétních opěrek, narazíte také na řadu doplňků v podobě praktického polstrování. To nabízí nejen větší komfort, ale umožňuje použití masážních křesel lidem s vyšší postavou.
Polohování
Jedním z důležitých mechanismů masážního křesla je polohování. Umožňuje změnit klasickou polohu křesla na jinou, která vám přinese daleko více pohodlí. Případně můžete nastavit ideální pozici pro některé specifické typy masáží.
Jako naprostý základ byste měli vyžadovat polohování zádové opěrky. To může být v rozsahu až 170°. Výjimkou samozřejmě není ani nožní opěrka. Ta může dosahovat úhlu až 90°. Takto rozložená masážní křesla mohou zabírat hodně místa. I v tomto ohledu však máte na výběr.
- Klasické polohování – masážní křeslo za sebou potřebuje prostor v rozmezí 80 až 150 centimetrů.
- Úsporná polohovací křesla – jejich funkce je někdy označována jako Save Place nebo Zero Space. Za tímto křeslem si vystačíte s volným prostorem do 10 centimetrů. To je dáno tím, že křeslo se při sklápění zhoupne a vysune se dopředu do prostoru.
Při polohování masážního křesla se lze setkat také se dvěma ovládacími mechanismy:
- Ruční polohování – vyžaduje ruční zásah uživatele. Tato varianta je levnější.
- Automatické polohování – dražší technologie. Ke změně polohy masážního křesla stačí stisknutí jediného tlačítka na ovladači.
Při správném nastavení vám mnoho křesel nabídne polohu označovanou jako Zero Gravity. Vaše nohy zvedne nad úroveň srdce a vaši váhu rozloží na oblast zad tak, aby byla páteř co nejméně zatížená.
Ovládání
Ovládání masážního křesla je nepostradatelnou součástí tohoto výrobku. S pomocí daného prvku si budete schopni zapnout požadovanou masáž a využít ostatní funkce zařízení. V případě ovládání padne volba na dva dostupné mechanismy:
- Drátové ovládání – součástí masážního křesla je ovladač, který je připojen za pomoci kabelu. Tato verze se nachází u většiny levnějších modelů.
- Bezdrátové ovládání – samostatně fungující panel spojený s masážním křeslem za pomoci bezdrátové technologie. U některých dražších přístrojů můžete pro ovládání masážního křesla využít dokonce svůj vlastní mobilní telefon.
V závislosti na pořizovacích nákladech masážního křesla objevíte také odlišné podoby ovládacích panelů. Levnější modely mají panel obsahující několik tlačítek sloužících ke spuštění daného programu.
Pokud si připlatíte, můžete získat ovládací panel s LCD displejem. Dotyková obrazovka a dostatečně velká plocha vám umožní sledovat průběh probíhající masáže. Tyto moderní ovládací doplňky vás budou informovat o zbývajícím čase masáže a umožní nastavit spoustu přidružených funkcí včetně grafického zobrazení.
Funkce
Na trhu existuje celá řada masážních křesel, která se neliší pouze svým vzhledem, výrobním materiálem, masážními technologiemi a způsobem polohování. Velké rozdíly jsou také v poskytovaných funkcích a prvcích jednotlivých křesel. Abychom vám usnadnili výslednou volbu, přinášíme výpis těch nejzásadnějších.
- Vyhřívání – funkce využívaná nejen v zimním období, kdy teplý povrch masážního křesla příjemně hřeje. Ohřívání na 40 °C až 50 °C má ale i své praktické opodstatnění. Dochází díky němu k rychlejšímu uvolňování svalstva. To je následně mnohem lépe a efektivněji masírováno.
- JADE projektor – prvek vyzařující infračervené tepelné záření. Používá se především na terapii bolestivých míst. Některá masážní křesla disponují jeho ruční variantou. Projektor si položíte na postižené místo, které je zapotřebí léčit.
- Aktivní twist – dynamická a pro někoho i zábavná funkce. Pomocí airbagů je tělo během masáže přehazováno ze strany na stranu.
- Aktivní swing – sedák se v tomto případě naklání ze strany na stranu, zatímco opěrka nohou se pohybuje nahoru a dolů. Dochází tím k protahování krku a páteře.
- Zabudované reproduktory – některá moderní masážní křesla disponují konektorem pro připojení externího zařízení. Během masáže si tak můžete pustit svou oblíbenou hudbu. Dražší modely dokáží dokonce synchronizovat masážní program s právě hrající písní.
- Časovač – funguje stejně jako minutka v kuchyni. Jednoduše nastavíte čas masáže a na nic víc už nemusíte myslet. Masáž skončí po uplynutí nastaveného času.
- Automatické vs. manuální programy – levnější masážní křesla mají jasně dané automatické masážní programy s pevně danou délkou. Dražší modely dokáží nabídnout i manuální režimy, které se hodí, pokud se například potřebujete zaměřit na konkrétní část těla.
- Paměť – možnost uložení oblíbeného typu masáže také není výjimkou. Počet uložených programů se liší v závislosti na modelu. Obvykle je to od šesti do čtrnácti programů.
- Aplikace do mobilního telefonu – některé stroje nabízejí ovládání také přes aplikaci, a to jak pro Android, tak pro iOS.
- Vibrace – masážní křeslo při masírovacím programu vibruje. Tato činnost člověku přináší velice příjemné pocity a zlepšuje průběh masáže.
- Automatická detekce posedu – masážní křeslo doplněné o tuto funkci dokáže s pomocí infračervených paprsků rozpoznat velikost postavy člověka a nastavit program tak, aby efektivně masíroval správné části lidského těla.
- Nastavení intenzity – pojem intenzita souvisí s procesy masážního křesla. Změnit můžete nejen intenzitu samotné masáže, ale také rychlost masírování nebo vibrací. Obvykle se setkáte se třemi úrovněmi nastavení.
- Odkládací prostor – některá křesla nabízejí také prostor na nápoj, mobilní telefon nebo noviny.
- Kolečka – pomohou s přesouváním z místa na místo. To se hodí u velkých a těžkých masážních křesel.
Cena
Masážní křesla představují vyšší investici. Přesto si díky široké produktové nabídce na trhu dokáže vybrat naprosto každý. Náklady na pořízení se budou ve všech ohledech odvíjet od toho, jak „multifunkční“ křeslo budete chtít.
Doporučujeme volit hlavně prověřené prodejce, žádné hypermarketové kousky. Bohatý sortiment nabízí například značky IDEA, Hanscraft, Halmart, VidaXL, MADdiamond, inSPORTline, Jett nebo firma BH. Abyste měli lepší představu o ceně masážního křesla, začtěte se do následujícího dělení.
Cena do 15 000 Kč
Pokud budete hledat nejlevnější masážní křeslo na trhu, můžete narazit na produkty kolem 5 000 korun. Tyto výrobky svým vzhledem připomínají spíše klasické křeslo do obývacího pokoje. Mnohdy se od něj liší jen tím, že umí lehce masírovat vaše záda. Žádné polohování a podobné funkce neočekávejte.
Při investici nad 10 000 korun už máte šanci najít už trochu pohodlnější modely se třemi programy a až dvěma rychlostmi. Někdy v sobě mají i zabudované reproduktory pro poslech hudby.
Cena od 15 000 do 40 000 Kč
Za tuto cenu se už dostanete do kategorie plnohodnotných masážních křesel, která jsou vcelku pohodlná. Čekat na vás budou výrobky s opěrkami hlavy i nohou. Dostupné modely se vyznačují 25 až 30 masážními airbagy, moderním vzhledem, kolečky pro snadný transport a celkově nastavitelnou výškou a polohovatelností. Těšit se můžete na vyšší počet programů včetně regenerační a vzduchové masáže.
Cena od 40 000 do 70 000 Kč
Sortiment pro opravdu náročné zákazníky, kteří si chtějí dopřát ten největší luxus. Tato masážní křesla lze samozřejmě využít i v profesionální sféře. Dané modely disponují vibracemi, 3D masáží, stovkou masážních airbagů, vyhřívanou podložkou, ale také magnety pro magnetoterapii. Vedle přednastavených programů si můžete díky velkým ovládacím LCD panelům konfigurovat i své vlastní masáže na míru.
Cena nad 70 000 Kč
Masážní křesla přesahující tuto cenovou hranici jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi. Je to například 4D masáž, speciální trajektorie masážního mechanismu, ovládání za pomoci chytrého telefonu a mnohé další. Výjimkou není ani nadčasový vzhled, kvalitní kožené čalounění a úsporné polohování z hlediska zabraného místa (Safe Space).
S těmito modely se setkáte nejčastěji v lázeňských centrech, kde jsou na masážní křesla kladeny vysoké nároky.
Péče o masážní křeslo
V kapitole o čalounění křesla jsme se zmínili o třech různých materiálech, z nichž každý vyžaduje trochu jinou údržbu. Přinášíme proto několik šikovných tipů, jak o dané materiály pečovat.
Potah z pravé kůže
Potah z pravé kůže vám při správné údržbě vydrží velice dlouho.
- Pravá kůže by se neměla namáčet. Pokud potřebujete křeslo umýt, použijte navlhčený hadřík. Poté ještě použijte suchý hadřík, kterým kůži vytřete do sucha.
- Nezapomeňte ani na impregnaci. Tu byste měli aplikovat jednou za 3 měsíce.
- Při vysávání si dejte pozor, aby nedošlo k natržení kůže. Oprava je u kůže finančně náročná.
Potah z umělé kůže
Vyznačuje se výbornou životností, pokud nepřichází často do kontaktu s vodou.
- Obdobně, jako je tomu u kůže, nepoužívejte příliš mokrý hadr. Syntetická kůže je na kontakt s vodou velice citlivá.
- Existují i speciální vlhčené ubrousky na čištění syntetické kůže.
- Na opěrkách hlavy, rukou či nohou se mohou časem objevit mastné skvrny. Na jejich odstranění můžete použít technický benzín. Eko kůži nepoškodí a nepříjemný zápach po chvíli přejde, pokud místnost dostatečně vyvětráte.
- Na syntetickou kůži můžete aplikovat speciální spreje, které jsou k tomu určené. Díky tomu bude vypadat lépe a její životnost se prodlouží.
Potah z mikrovlákna (textilu)
Mikrovlákno je na údržbu ze všech tří materiálů nejméně náročnou volbou.
- Pokud je potah odnímatelný, můžete ho prát v pračce. Měl by být opatřen štítkem, ze kterého vyčtete doporučený prací program.
- Bez obav ho můžete také otírat vlhkým hadrem.
- Mikrovláknu neuškodí ani vysávání.
- Potřebujete-li zatočit s odolnými skvrnami, můžete je zkusit vyčistit zubním kartáčkem namočeným v mýdlové vodě.
Jak si masážní křeslo užít na maximum
Abyste si masáž v křesle vychutnali na maximální možnou míru, je potřeba křeslo správně nastavit, zvolit vhodnou polohu i správný typ masáže, který vaše tělo právě potřebuje. Na závěr článku vám proto přinášíme několik užitečných rad, kterými se můžete inspirovat.
- Relax v den plánované masáže – neměli byste se příliš přepínat nebo se oddávat náročným fyzickým aktivitám.
- Prázdný žaludek – před ani během masáže byste neměli jíst.
- Správné nastavení a posazení – pokud masážní křeslo nedisponuje funkcí automatické detekce posedu, budete si ho muset nastavit ručně. Hlavu byste měli mít pohodlně opřenou. Nastavte si také vhodný sklon, abyste se mohli naprosto uvolnit. Pokud by se vám s křesle neleželo pohodlně, svaly budou automaticky zaťaté a masáž nepřinese valný výsledek.
- Volba vhodného programu – před zahájením masáže se důkladně seznamte s přednastavenými programy. Pokud si chcete rychlost i intenzitu masírování nastavit manuálně, volte přiměřený režim.
- Příjemné prostředí – abyste mohli při masáži naprosto vypnout a relaxovat, je potřeba si vytvořit příjemné prostředí. Příznivý efekt masáže lze umocnit meditační hudbou či aromaterapií. Vypněte si telefon, aby vás nikdo nerušil.
Kdy masážní křeslo raději nepoužívat
Existují určité zdravotní důvody a nemoci, kdy byste měli masáž oželet – platí to jak pro klasické masáže, tak i pro procedury, které vám dopřejí masážní křesla. Do seznamu základních kontraindikací masáže patří:
- Teplota a horečka
- Infekční onemocnění
- Bolestivé stavy po nehodách a po operacích
- Stavy vyžadující klid na lůžku
- Celkové vyčerpání organismu
- Nemoci dutiny břišní (spojené se záněty a krvácením)
- Onkologická onemocnění
- Vážná kožní onemocnění
- Hemofilie
- Bechtěrevova nemoc
- Křečové žíly (rizikové u masáže nohou)
O vhodnosti masáže byste se měli určitě předem poradit s vaším lékařem, pokud vás trápí problémy s vysokým či nízkým tlakem, léčíte se s diabetem nebo trpíte epilepsií. Pozor by si měly dát také těhotné ženy – u nich se zásadně nemasíruje břicho (Zdroj: Fakulta sportovních studií MUNI).