V tomto článku vám seznámíme s důležitými parametry, kterými se budete muset zabývat při výběru vhodného masážního přístroje. Níže se můžete podívat, čeho se budou jednotlivé kapitoly týkat:
- Proč si pořídit masážní přístroj – můžete se s ním masírovat kdykoliv a kdekoliv a ušetříte tím peníze za návštěvy profesionálního maséra. Masážní přístroj je ideální také pro osoby, které hodně pracují a chtějí se po práci uvolnit. Využijete ho i k lepší regeneraci svalstva po sportovním výkonu.
- Nevýhody masážních přístrojů – v některých případech je ruční masáž nenahraditelná, protože přístroj neví, jak přesně odstranit jádro problému. Další nevýhodou je u některých přístrojů jejich prostorová náročnost, s čímž je nutné počítat zejména u křesel.
- Druhy masážních přístrojů – některé, například masážní límce, přístroje na nohy nebo podložky do vany, se soustředí jen na specifické partie, s jinými můžete pečovat o celé tělo. Na mysli máme masážní pistole, přístroje na celé tělo, elektrostimulátory a lymfatické přístroje.
- Nabídka masážních technik – většina masážních přístrojů nabízí vibrační, rolující nebo kompresní masáže. Do popředí se také dostává Shiatsu masáž.
- Důležité parametry – při výběru masážního přístroje byste měli řešit hlavně způsob napájení, ovládání, velikost a ergonomii, protože hodně ovlivňují uživatelský komfort. Podívejte se i na zpracování a počet masážních hlavic a zjistěte, zda je přístroj vybaven ohřevem vody.
- Funkce a příslušenství – mezi populární funkce patří magnetoterapie, infračervené záření nebo aromaterapie. Využití masážního přístroje je díky těmto vychytávkám mnohem pestřejší.
- Ceny – pokud chcete jen jednodušší masážní přístroj nebo vaničku na nohy, vejdete se s investicí do 3 500 Kč. Nejdražší masážní přístroje, což jsou křesla, ale mohou stát i desítky tisíc korun.
- Bezpečné používání masážních přístrojů – před použitím si nejprve prostudujte návod. Vibrace nenechávejte působit na jednom místě a pokud cítíte bolest, ihned s masáží přestaňte. Těhotné ženy, diabetici a osoby s poruchou krevní srážlivosti by měli použití přístroje konzultovat s lékařem.
Zajímat by vás mohla i naše srovnání masážních pistolí a masážních křesel.
Proč si pořídit masážní přístroj
Masážní přístroje jsou praktická zařízení, která mají pozitivní vliv na lidské zdraví a duševní pohodu. Pro jejich pořízení hovoří celá řada benefitů:
- Masáž kdykoliv – pokud máte masážní přístroj u sebe doma, můžete se masírovat kdykoliv během dne, pokud budete mít čas a náladu – třeba i o půlnoci. Některé přístroje jsou navíc tak malé, že je můžete nosit v tašce s sebou do kanceláře.
- Namasírujete se sami doma – další výhodou je to, že se můžete namasírovat sami v pohodlí domova a nemusíte někam chodit. Oceníte to, pokud nemáte čas chodit k masérovi.
- Finanční úspora – počáteční investice do masážního přístroje sice může být poměrně vysoká, ale časem zjistíte, že je to levnější než chodit několikrát za měsíc k masérovi.
- Uvolnění po práci – pracovní kolotoč může být někdy hodně vyčerpávající. Po práci si můžete vzít do ruky masážní přístroj a dopřát si masáž, která vám pomůže uvolnit nahromaděný stres.
- Vhodné pro sportovce – pravidelné uvolňování a masírování přispívá k rychlejší regeneraci měkkých tkání, což se hodí, pokud často sportujete.
Nevýhody masážních přístrojů
Masážní přístroje mají samozřejmě i svá omezení a určité nevýhody, o kterých byste měli mít povědomí.
- Nenahradí zkušeného maséra – pořád je nutné počítat s tím, že i když jsou masážní přístroje účinné a sofistikované, nedokážou na vašem těle poznat, kde je zdroj bolesti/problémů. Oproti tomu odborník na masáže přesně ví, co dělat a jak uzpůsobit masáž potřebám klienta.
- Mohou zabrat více místa – v tomto případě máme na mysli hlavně rozměrná masážní křesla. Jejich hmotnost může někdy přesahovat i 100 kg, takže s nimi nemůžete moc manipulovat. To bývá problém třeba v menším bytě.
Druhy masážních přístrojů
Masáž je z principu léčebnou metodou. Primárně se stará o uvolňování a stimulaci svalstva, mnohdy dokonce napomáhá odstranit řadu zdravotních problémů. Při výběru masážního přístroje byste si měli nejprve uvědomit, jaké části těla chcete takovou regeneraci dopřávat. K tomu vám pomůže základní rozdělení těchto výrobků do několika kategorií.
- Ruční masážní přístroje – menší zařízení padnoucí do dlaně, dá se s nimi masírovat celé tělo, kromě vibrací využívají infračervené záření.
- Masážní límce – pásy na krk, nejčastěji slouží k uvolnění zatuhlého krku.
- Masážní přístroje na celé tělo – patří sem podložky a křesla, hodí se ke komplexní masáži.
- Masážní podložky do auta – vypadají jako klasické potahy na autosedačku, zapojují se do 12V zásuvky.
- Masážní přístroje na nohy – nabízejí mokré i suché masáže nohou, často na ně narazíte v kosmetických salonech.
- Masážní podložky do vany – speciální podložka umožňující perličkovou koupel, někdy nabízí i aromaterapii.
- Elektrostimulátory – stimulují měkké tkáně pomocí slabého elektrického proudu, využívají je třeba sportovci.
- Lymfatické masážní přístroje – kompresní přístroje pro masáž končetin, prostřednictvím tlaku stimulují mízní systém.
Ruční masážní přístroje
Název této kategorie produktů je jasně vypovídající. Jde o menší zařízení uchopitelná do ruky. S nimi můžete masírovat tu část těla, na kterou si dosáhnete. Výjimkou nejsou ani citlivější partie včetně obličeje.
Ruční masírovací stroje mívají nejrůznějších tvary a velikosti. Nemusí být napájeny pouze z elektrické sítě, ale také prostřednictvím akumulátorů. Vedle vibračních těles jsou velice často využívány infračervené zářiče. I díky nim docílíte maximálního uvolnění svalstva.
Masážní límce
Speciální pás slouží primárně k terapii ztuhlého krku. Mnohdy ho ale můžete použít i na bedra, nohy nebo třeba břicho. Sofistikovanější límce pak nabízí dvě masážní hlavice a funkci vyhřívání, která podpoří uvolnění staženého svalstva.
Masážní přístroje na celé tělo
Jestliže své tělo chcete regenerovat plošně, měli byste investovat do masážních přístrojů určených na celé tělo. Lze vybírat mezi:
- Masážními podložkami – dají se využívat vleže i vsedě, masírují pomocí vibrací.
- Masážními křesly – nabízí různé typy masáží, disponují mnoha funkcemi, ale připlatíte si za ně.
Masážní podložky jsou primárně určeny k masírování celého těla. K dostání jsou masážní polštářky a doplňky pro jednotlivé partie. Na ně se pak stačí jen pohodlně usadit či ulehnout a skrze ovládání spustit potřebné vibrace. Využívat je můžete nejenom vleže, ale také vsedě. Součástí většiny modelů jsou i praktické a skladné vaky, do kterých masážní podložku složíte a bezpečně uložíte, popřípadě přemístíte.
Masážní křesla na celé tělo jsou obvykle rozměrnější a dokáží zajistit komplexní masáž celého těla. Pro tyto účely jsou vybaveny mnoha masážními body, bohatým výběrem funkcí a nabídkou nejrůznějších druhů masáží. Jsou ovšem velice robustní, těžká (i více než 100 kilogramů), zaberou větší prostor a oproti masážním podložkám si za ně připlatíte.
Masážní podložky do auta
Určitou odnoží masážních přístrojů pro celé tělo jsou speciální masážní podložky do auta. Ty svým vzhledem připomínají potah na autosedačku. Vedle základních vibračních modelů lze zakoupit i propracovanější varianty pro Shiatsu masáže. Podložku v tomto případě napájíte prostřednictvím 12V adaptéru a ovládáte pomocí ovladače.
Masážní přístroje na nohy
Dalším typem masírovacích přístrojů jsou modely určené na nohy. Ty nabízejí mokrou masáž, suchou masáž nebo obě možnosti. Přístroje na mokrou masáž (masážní lázeň) a přístroje, které zvládají suchou i mokrou masáž zároveň, mají podobu vaničky, do které umístíte svá chodidla.
Masírování probíhá nejrůznějšími způsoby, navíc ve vodě, takže dochází i k jisté očistě těla. Ne nadarmo jsou masážní přístroje na nohy využívány také v kosmetických salonech při pedikúře. K suché masáži potom slouží masážní podložky, které pracují mimo jiné s tlakovými body. Mívají i funkci vyhřívání.
Masážní podložka do vany
Díky masážní podložce můžete proměnit svou vanu na vířivku. V teplé koupeli dochází ke snazšímu uvolnění svalů, které můžete promasírovat pomocí bublinkové masáže. Podložku do vany tak jistě ocení nejen sportovci. Některé modely mají navíc i zásobník na aromatické oleje, což ještě umocňuje relaxační zážitek.
Elektrostimulátory
Jak již název napovídá, elektrostimulátory využívají ke stimulaci měkkých tkání slabý elektrický proud. Skládají se zpravidla ze základní jednotky a elektrod, které se lepí na tělo (disponují speciálním samolepícím povrchem). Dělí se na dva typy:
- EMS (Electro Myo-Stimulation) – slouží ke stimulaci svalových vláken a vyvolává kontrakce. EMS se využívá například jako podpůrná metoda při sportovním tréninku.
- TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) – slouží naopak k uklidnění. TENS patří mezi klinicky ověřené metody. Využívá se například ke zmírnění menstruačních křečí či bolestí hlavy.
Jelikož jsou elektrostimulátory poněkud specifickým typem masážních přístrojů, věnovali jsme jim samostatný článek Jak vybrat elektrostimulátor.
Lymfatické masážní přístroje
Lymfatické masážní přístroje slouží k tlakové masáži (lymfodrenáži) končetin pomocí vzduchových návleků. V hlavní elektrické jednotce se pak nachází kompresor, který zajišťuje pumpování vzduchu do návleků na nohy. Tímto způsobem je pak na lymfatické cévy v končetinách vytvářen tlak, který stimuluje mízní systém.
Nabídka masážních technik
Rozličné typy masážních přístrojů vám nabídnou také nejrůznější druhy masáží. O nejpopulárnějších masážních technikách vám toho prozradíme více v následujících podkapitolách.
Shiatsu masáž
Slovo „Shiatsu” v překladu znamená „tlak prstů”. Jde o tradiční japonskou techniku masírování založenou na stlačování akupunkturních bodů na lidském těle. Kromě uvolnění svalstva slouží k nastolení energetické rovnováhy těla. Účinky této masáže jsou hluboce uvolňující i posilující. Působí efektivně při bolestech hlavy, svalů, kloubů i menstruačních bolestech.
Rolující masáž
Jinými slovy válečková (rolling) masáž. Je založena na pohybu masážních hlavic, které se pohybují směrem nahoru a dolů. Tento druh masáže slouží k uvolnění větších svalových partií, jako jsou například záda.
Vibrační masáž
Vibrace jsou mnohem šetrnější volbou, než dva výše zmíněné typy masáží, ale jejich efektivita je srovnatelná. Hodí se pro osoby, které špatně snáší klasický typ masáže nebo jsou pro ně jiné masážní techniky příliš bolestivé.
Lymfatická masáž
Slouží k potlačování otoků, celulitidy a k rozproudění lymfy a krevního oběhu. Je také dobrou prevencí proti žilní trombóze. Stimulace mízního systému má vliv i na posílení imunity a je vhodnou prevencí proti infekčním chorobám.
Důležité parametry
Při výběru vhodného masážního přístroje byste měli zohlednit následující parametry:
- Napájení – na výběr jsou přístroje poháněné akumulátory a modely čerpající energii ze sítě či přes USB. Nejlevnější variantou jsou masážní válečky na manuální masáž, u kterých nemusíte zdroj energie vůbec řešit.
- Ovládání – manuální ovládání bývá srozumitelné pro většinu uživatelů. Milovníci moderních technologií se mohou zhlédnout v dotykových displejích, ze které si pochopitelně i připlatí.
- Velikost a ergonomie – nejvíce místa zaberou podložky a křesla, která mohou vážit i 100 kg. U menších zařízení hleďte na ergonomii a jejich tvar. U přístrojů na nohy musí velikost vaničky odpovídat velikosti vašich chodidel.
- Vibrace a masážní hlavice – každý přístroj by měl nabízet regulaci vibrací. Podívejte se také na možnosti nastavení masážních hlavic a jejich počet. U křesel a podložek najdete často dvě.
- Ohřev vody – způsob ohřevu vody budete řešit jen u vaniček na mokrou masáž nohou. Může být automatický i manuální.
Napájení
Masážní přístroje se mohou lišit také způsobem napájení. Na trhu najdete různé modely, od manuálních, které elektřinu vůbec nepoužívají, přes akumulátorové až po síťové.
Bez napájení (manuální masáž)
U nejlevnějších přístrojů nenajdete žádný systém napájení a o masáž se musíte postarat vlastními silami. Mohou mít například formu vaničky s masážními válečky, přes které přejíždíte chodidly. Výhodou je kromě nižší ceny také nezávislost na elektrickém připojení.
Akumulátorové napájení
Na trhu najdete množství modelů poháněných různými typy baterií. Při jejich používání vám nebude překážet kabel a nemusíte řešit dostupnost elektrické zásuvky. Na druhou stranu je ale třeba jejich používání naplánovat lehce dopředu a včas přístroj nabít nebo vyměnit baterie.
Síťové napájení
Třetí variantou jsou masážní přístroje s připojením do sítě. U takových nemusíte řešit baterie a často mají tyto přístroje vyšší a hlavně stabilní výkon. Na druhou stranu se pochopitelně neobejdete bez elektrické zásuvky.
USB napájení
Přístroje s USB připojením představují určitý kompromis mezi síťovými a akumulátorovými modely. Nezbavíte se u nich kabelu, v případě nedostupnosti zásuvky je ale možné je napájet například z powerbanky. Většinou jde ale pouze o malé přístroje se slabším výkonem.
Způsob napájení | Výhody | Nevýhody |
Bez napájení (manuální) | + Není potřeba elektřina
+ Nízká pořizovací cena |
– Limitované možnosti masáže
– Bez ohřevu vody |
Akumulátorové | + Není potřeba zásuvka | – Je nutné před použitím zajistit nabití baterie |
Síťové | + Výkonnější modely
+ Nejsou potřeba baterie |
– Neobejde se bez elektrické zástrčky |
USB | + Mobilnější než síťové modely
+ Nejsou potřeba baterie |
– Většinou menší přístroje s nižším výkonem |
Ovládání
V jednoduchosti je krása a tohoto hesla se naštěstí drží většina výrobců masážních přístrojů. Ovládání je povětšinou řešeno za pomoci minimálního počtu ovládacích prvků a je co nejvíce intuitivní. Vybírat můžete mezi dvěma typy ovládání:
- Manuální ovládání – mechanická tlačítka, která po stisku spustí jednu nebo více funkcí najednou. Specifickou variantou jsou pak dálkové ovladače.
- Digitální ovládání – moderní masážní přístroje (zejména drahá masážní křesla) mohou být vybaveny i dotykovým displejem zobrazujícím řadu dalších informací. Za tuto variantu si každopádně připlatíte.
Velikost a ergonomie
Rozměry, hmotnost a z nich plynoucí ergonomie a uživatelské pohodlí masážního přístroje se budou odvíjet od vámi zvoleného typu.
- Větší masážní přístroje – patří sem masážní podložky, křesla a případně i lymfatické přístroje. Největší křesla mohou vážit až 100 kg.
- Menší masážní přístroje – spadají sem ruční modely, přístroje na nohy a elektrostimulátory. O velikost se zajímejte hlavně u vaničky na nohy, aby se vám do ní vešla celá chodidla.
Větší masážní přístroje
Hmotnost masážních podložek bývá zanedbatelná a po složení nebývá ani problém s jejich skladováním či přenášením. O to víc byste u nich měli hledět na pohodlí – masážní podložka musí mít na dotek příjemný povrch. A protože se budete při masáži možná i více potit, měl by se snadno udržovat v čistotě.
Větší problém mohou představovat masážní křesla, která často váží i více než 100 kg a v prostoru zabírají hodně místa. Řešením může být nákup křesla s funkcí Zero Space (Save Space), což je úsporná poloha.
Menší masážní přístroje
U menších masážních přístrojů byste se měli soustředit na rozměry zejména u přístrojů na nohy. Nemáme na mysli snad ani tak celkové rozměry. Ty se obvykle pohybují kolem 40–50 × 40 × 20–25 cm. Důležitým údajem je velikost nohy, kterou budete schopni do vaničky vměstnat.
Maximální délka chodidla je vždy udávána v centimetrech a začíná na čísle 28 (velikost bot 43 až 44). Nejčastěji končí u rozměru 33 cm (velikost 51). V případě, že budete masážní přístroj na nohy sdílet ještě s někým jiným, raději si ověřte velikost nohou všech uživatelů.
Ona zmiňovaná celková velikost vaničky bude souviset spíše s přenositelností a skladností výrobku. Mohou se vám hodit takové doplňky, jakými je například praktické držadlo pro přenášení. Lepší stabilitu pak zajistí gumové nožičky. Dále je to třeba prostor určený ke smotání napájecího kabelu, který potom nikde nepřekáží.
Vibrace a masážní hlavice
Co by to bylo za masáž, kdyby její součástí nebyly také vibrace. Ty jsou v podstatě základem každého masírovacího přístroje. U vibrací si pohlídejte hlavně jejich intenzitu a možnost regulace. Každý má totiž jinak citlivou pokožku. Někdo může být natolik citlivý, že mu budou vadit dokonce i aplikované masážní válečky. V takové případě zvolte model výrobku, který vám umožní tyto válečky odejmout.
U masážních přístrojů určených na jednu konkrétní část těla (krk, nohy, ruce) většinou najdete pevně zasazené válečky. Masážní podložky pak obvykle nabízí nastavení výšky masážních hlavic.
Sofistikovanější masážní přístroje, jako jsou masážní křesla a podložky, často disponují i dvěma masážními hlavicemi naráz. Ty vám pak umožní využívat kombinované programy masáží. Masážní hlavice v tomto případě rotují a zároveň přejíždí po celé délce těla nahoru a dolů, čímž je zajištěno promasírování celého těla.
Ohřev vody
Zde se dostáváme ke specifickému parametru přístrojů na masáž nohou, a tím je způsob ohřevu vody. Masáž nohou by měla být spojena především s teplou lázní. Spokojit se však nemusíte pouze s tím, že do masážní nádoby nalijete horkou vodu, která za velice krátký čas vychladne. Mnohem lepší je investice do masážního přístroje udržujícího nastavenou teplotu.
- Automatický ohřev vody – topné těleso ohřeje vodu na přednastavenou teplotu a pak ji udržuje stále teplou. Takové produkty obvykle nejsou vybaveny jakoukoliv regulací, takže si nemůžete vybírat z jiných teplot. Změnit není možné ani základní teplotu, na kterou se voda vždy ohřívá.
- Manuální ohřev vody – je řízen manuálně uživatelem. Sami si navolíte, jak teplá voda bude, včetně následného udržování této teploty. Regulace probíhá za pomoci snadného ovládání.
Funkce a příslušenství
Funkce masážních přístrojů by měly být jednou z vyhledávaných informací při nákupu jakéhokoliv modelu. Právě díky jejich bohatosti si dopřejete lepších a pohodlnějších masáží.
- Aromaterapie – některé přístroje disponují nádobou na vonné přísady, nabízí tedy i aromaterapii. U masážních přístrojů na nohy je možné přidat vonné oleje přímo do vody ve vaničce. Většina výrobců to ale nedoporučuje, protože kdyby tím došlo k poškození vaničky, neuznali by vám reklamaci.
- Magnetoterapie – některé masážní přístroje jsou opatřeny magnety, které přispívají k rychlejší regeneraci měkkých tkání. V místě působení dochází k výraznému zlepšení prokrvení.
- Infračervené světlo – k masírování může docházet nejenom fyzicky, ale také prostřednictvím infračerveného záření. To má pozitivní vliv hlavně na uvolnění svalstva, zlepšuje prokrvení a zmírňuje křeče.
- Perličková masáž – mnohdy nazývaná jako bublinková masáž. Měl by jí být vybaven každý kvalitnější masírovací přístroj na nohy.
- Suchá masáž – vybrané modely masážních vaniček lze používat také k suchým masážím nohou, kdy není zapotřebí dávat do nádoby vodu. Na trhu dokonce existují verze masírovacích přístrojů určených jen na suchou masáž nohou. Ty nejsofistikovanější nabízí i Shiatsu masáž.
- LCD displej – dražší masážní přístroje jsou vybaveny displejem zobrazujícím aktuálně probíhající režimy masírování a ostatní informace. Dotyková verze displeje pak může sloužit i k ovládání. Displej by měl být pokud možno podsvícený pro lepší čitelnost.
- Časovač – umožní vám nastavit čas, po jehož uplynutí dojde k vypnutí masáže. Některé přístroje nabízí již několik přednastavených časů, u jiných si můžete navolit vlastní.
- Ochrana proti přehřátí – bezpečnostní pojistka u modelů s vyhříváním. Zajistí, že u přístroje nedojde k přehřátí a následnému poškození.
- Přehrávání hudby – zabudovaný přehrávač hudby v podobě USB nebo paměťové karty bývá výsadou luxusních masážních přístrojů (zejména křesel). Muziku můžete poslouchat pomocí sluchátek nebo vestavěných reproduktorů.
- Popruhy k masážním podložkám – na upevnění masážní podložky ke křeslu.
- Ochranný kryt – doplněk k masážním vaničkám. Slouží k tomu, aby při masírování nohou nedocházelo k rozstřikování vody mimo nádobu.
- Pedikérní nástavce – šikovné pomůcky (například pemza, kartáč nebo masážní nástavec) využívané hlavně při pedikúře a celkové očistě nohou. Ta může následovat například po příjemné masáži. Tyto doplňky jsou obvykle dodávány v praktických košíčcích.
Ceny
Náklady na pořízení masírovacího přístroje nemusí představovat závratné investice. Dokonce stojí mnohdy i méně než jedna profesionální masáž v salonu, pokud se tedy nechystáte na nákup masážního křesla či luxusní podložky. Ať už se rozhodnete pro libovolně vybavené modely, vybírejte jen z prověřených značek, které jsou příslibem delší životnosti a efektivnější funkčnosti. K profesionálním výrobcům patří Medisana, Beurer, Sencor, Hyundai, Omron, Wellife, inSPORTline a jiné.
Cena do 700 Kč
V této cenové skupině pořídíte základní masírovací přístroje, ať už jde o modely určené na nohy nebo ve formě podložek. Očekávejte proto jen základní masírovací programy, maximálně tři. Pořizovacím nákladům bude do jisté míry odpovídat i kvalita zpracování. U ručních přístrojů bude přece jenom větší výběr.
Cena od 700 do 1 500 Kč
Lépe vyhotovené masírovací podložky, ale také moderní masážní přístroje na nohy. Za tuto cenu si budete moci dopřávat plnohodnotných bublinkových masáží, magnetické stimulace tkání nebo akupresurních výstupků. Hydromasážní vanička bude zákonitě nabízet více prostoru na nohy.
Cena od 1 500 do 3 500 Kč
Pokud si připlatíte, masírování nohou i dalších částí těla dostane zcela nový význam. Domoci se můžete uklidňujícího infračerveného světla, ohřevu vody v několika stupních, LCD displeje, válečkové masáže a mnohých dalších funkcí. U masírovacích podložek se začnou objevovat modely pro Shiatsu masáže s odnímatelným sedákem. Narazit můžete také na populární masážní pistole a límce na krk.
Cena nad 3 500 Kč
Této cenové kategorii dominují především masírovací podložky a masážní křesla vyšší kvality zpracování a s více rotačními hlavami. Dostatek masírovacích programů, volby vyhřívání a masírování zad, ramen a krku jsou zde naprostou samozřejmostí.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 700 Kč | Ruční masážní nástroje, základní přístroje na nohy a levnější podložky | Více než 3 masážní programy, pokročilé typy masáží a zajímavé funkce | Pro nenáročné uživatele |
Od 700 do 1 500 Kč | Slušný výběr ručních přístrojů, podložek i přístrojů na nohy, funkce spíše základní | Podložky nenabízí Shiatsu masáž, nenarazíte zde na masážní křesla | Pro uživatele, kterým postačí základní masážní programy |
Od 1 500 do 3 500 Kč | V nabídce už jsou zajímavější funkce jako magnetoterapie nebo infračervené světlo, podložky nabízí Shiatsu masáže | Křesla v této cenové hladině nejsou | Pro náročnější uživatele |
Nad 3 500 Kč | Propracované masážní podložky a masážní křesla, disponují pestrou škálou masážních programů | Ruční přístroje a základní masážní vaničky | Pro uživatele, kteří si chtějí dopřávat masáže celého těla |
Bezpečné používání masážních přístrojů
Domácí masáž má řadu příjemných benefitů, je ale potřeba dodržovat i bezpečnostní zásady, abyste si nijak neublížili.
- Před zahájením masáže si pečlivě prostudujte návod k použití a bezpečnostní zásady.
- Vibrační masážní přístroje nenechávejte dlouho působit na jednom místě.
- Pokud jste v několika předchozích týdnech podstoupili operační zákrok, vibracím se vyhněte úplně.
- Přestaňte s masáží, pokud ucítíte bolest. Ta sice často patří k profesionální masáži, nicméně školený masér ale přesně ví, co dělá.
- Masážní přístroje s magnety nejsou vhodné pro osoby s kardiostimulátorem, epilepsií nebo vysokým tlakem.
- Těhotné ženy, diabetici a lidé s poruchou srážlivosti krve a dalšími zdravotními potížemi by měli použití masážního přístroje vždy konzultovat s lékařem.
- Na masážní podložce s funkcí vyhřívání se raději nepřikrývejte, aby nedošlo k přehřátí.
- U elektrických masážních přístrojů, které přichází do kontaktu s vodou, dbejte zvýšené opatrnosti a nesahejte na zásuvku vlhkýma rukama.
Dobrý den, hledám nějaký přístroj na uvolnění trapézových svalů a šíje. Mám sedavou práci a často mám pocit, že mám ztuhlá záda. Snažím se to kompenzovat chůzí, jednou týdně chodím cvičit a během dne se protahuji, ale asi to nestačí. Poradíte něco prosím?