Jak vybrat sjezdové lyže
Abyste dospěli k úspěšnému pořízení lyží, musíte se seznámit hned s několika důležitými parametry. Mezi ně patří určitě délka a šířka, geometrie, rádius a tvrdost. Zajímat vás bude i tuhost a další vlastnosti.
Základem všeho je zvolit si ten správný styl ježdění, který vám bude nejbližší. Právě na základě kategorie lyží vyberete optimální produkt pro vaše potřeby. Celkové provedení lyží musí do nejmenšího detailu odpovídat daným lyžařským ambicím.
Pokud patříte mezi milovníky zimy a chystáte se na nákup nových lyží nebo jejich obměnu, je nejvyšší čas začíst se do následujících řádků. Čerpejte hodnotné rady a informace v uceleném balíčku.
Jak vybrat sjezdové lyže stručně:
- Myslete na to, pro koho lyže kupujete – jiné se hodí pro začátečníka a jiné pro pokročilého lyžaře.
- Zamyslete se nad tím, jaký styl lyžování vám nejlépe vyhovuje a podle toho vybírejte typ lyží.
- Pokud vybíráte lyže pro méně zkušeného sjezdaře, zvolte raději měkčí, které se snadněji ovládají.
- Dbejte na správnou délku lyží. Dlouhé lyže je náročné ovládat, příliš krátké jsou pak málo stabilní.
- Nejprve se zaměřte na vlastnosti lyží, pak až na jejich design.
Kategorie lyží
Před nákupem nových lyží by mělo padnout poměrně zásadní rozhodnutí. Musíte si ujasnit, jakému stylu lyžování se chcete oddávat a kde budete nejčastěji lyžovat. Na základě této volby lze přistoupit ke konkrétnějším parametrům. Vybírat si samozřejmě můžete z odlišných kategorií sjezdových lyží.
Kategorie lyží |
Vhodné pro |
Allround |
Univerzální |
Slalomky |
Krátký a střední oblouk |
Obřačky |
Dlouhý oblouk |
Racecarver |
Zábavu a sportovní lyžování, dlouhý oblouk |
Crosscarver |
Sportovní lyžování, střední až dlouhý oblouk |
Allmountain |
Neupravený terén |
Freeride |
Neupravený terén, univerzální |
Freestyle |
Snowpark a zábavu |
Bigfoot |
Zábavu a výuku carvingu |
Allround
Allround neboli pro všechny typy terénů. Ve prospěch této kategorie hovoří maximální univerzálnost. Možná i proto tvoří většinu produktového portfolia každého obchodníka s lyžemi. Ideální volba pro začátečníky, kteří chtějí do tohoto zimního náčiní investovat přiměřené množství peněz.
Tento typ lyží se hodí na klasické sjezdovky. Právě tam se vám dostane všestranného užití. Obávat se nemusíte výraznější chyb při lyžování. Tyto výrobky je rozhodně odpouští. Allround lyže jsou vhodné pro rekreační lyžování ve většině terénů. Jedinou slabou stránkou může být průměrnější vitalita.
Slalomky
Slalomové lyže patří k jistě populárním. Velice často na ně narazíte pod zkratkou SL. S přehledem lze tyto produkty označit za univerzální. To znamená, že na své si přijde každý běžný lyžař. Ať už chcete oblouky co nejvíce řezat, nebo dáváte přednost spíše pozvolnému a hlavně snadnému ovládání.
Slalomky lze prezentovat jako zábavný zimní nástroj nacházející své užití při krátkých a středních obloucích. I proto lze objevit označení Short Turn. Lyže se hodí především pro tvrdší terény a běžné sjezdovky. Nevhodné jsou do neupraveného terénu. Při vyšších rychlostech s nimi mohou mít začátečníci potíže se stabilitou.
Obřačky
Obřačky jsou opakem slalomek, takže mezi jejich přednosti patří dlouhý oblouk, čili Long Turn. Díky celkové konstrukci lyží doplněné o speciální výztuhy nachází svůj potenciál při rychlejších sjezdech a táhlých obloucích. S obřačkami můžete vyrazit ideálně na široké sjezdovky se zledovatělým povrchem.
I zde platí, že neupravený terén není zrovna největší výhrou. Obřačky by si měli pořizovat spíše zkušenější lyžaři. Začátečníci mohou mít v menších rychlostech problémy s oblouky.
Racecarver
Upravená verze obřaček, která přináší více zábavy a sportovního lyžování. Svým způsobem jde o odladěný model závodních lyží vhodných pro střední oblouk a upravenou sjezdovku. Hravost je v tomto případě na prvním místě.
Crosscarver
Další úprava sportovních lyží. Tentokrát v univerzálním pojetí. Crosscarver lyže začínají být stále populárnější. Je to způsobeno tím, že si poradí s ledajakým terénem na sjezdovce. Od ranní uhlazené plochy, až po tu odpolední rozježděnou. Tento typ lyží vám toho mnohem více odpustí. Je to však na úkor rychlosti. Vhodné jsou pro střední až delší oblouky.
Allmountain
Jak už prozrazuje název této kategorie, jde o lyže určené na neupravený terén. Z části si poradí i s hlubším sněhem. Vyhledávané jsou spíše sportovními lyžaři, kteří vědí, co chtějí. Pokud platí, že na rozbité sjezdovce či mimo ni získáte téměř dokonalé jízdní vlastnosti, počítejte s tím, že na té zledovatělé to bude naopak.
Freeride
Tento typ lyží přijde vhod milovníkům neupravených terénů. Tomuto požadavku samozřejmě odpovídá konstrukce. Větší šířka zaručuje optimální nosnost v hustém a měkkém sněhu. Vzhledem k tomu, že jsou v současnosti kladeny vysoké nároky na univerzálnost, lze se domoci příznivých jízdních vlastností také na upravené a zledovatělé sjezdovce. Hlavní domovinou těchto lyží bude však volný terén.
Freestyle
Speciální kategorie produktů. Freestyle lyže nachází své primární užití hlavně ve snowparku. Vybírají si je lidé provádějící nejrůznější triky, skoky a podobné věci. Tomu bezpochyby odpovídá i celková kvalita zpracování. Lyže jsou podstatně odolnější, aby dokázaly snést tvrdé dopady z výšek.
Bigfoot
Kapitolou samou o sobě jsou lyže označované jako Bigfoot neboli kraťasy. Jejich délka je podstatně menší než je běžné a slouží spíše pro zábavu. Jejich primárním působištěm jsou klasické sjezdovky. Často se hodí také k výuce carvingu.
Délka
Délka lyží je jedním z nejdůležitějších parametrů při nákupu tohoto zimního náčiní. Tento údaj je třeba odvíjet od celkové fyzické stavby jezdce. Vycházet musíte ze své výšky a hmotnosti. V tomto směru platí, že lehčí lyžaři si mohou dovolit kratší a měkčí lyže. Ty mají menší rádius, přispívají k živější jízdě a nevyžadují tolik síly přenášené na lyže. Opakem toho jsou těžší jezdci, pro které jsou lepší tvrdší a delší lyže, jež odolávají vyššímu tlaku síly při oblouku.
Vypovídající hodnotu pro vás bude mít dělení délky lyží v souvislosti s danou kategorií. Výsledné hodnoty vychází ze skutečné výšky jezdce. To znamená, že pokud chcete slalomky a měříte 170 centimetrů, budou pro vás vhodné lyže o délce 150 až 160 centimetrů (170-20 = 150 až 170-10 = 160). Jestliže vybíráte lyže pro Freeride, budou mít délku 165 až 175 centimetrů (170-5 = 165 až 170+5 = 175).
- Allround – doporučená délka -15 centimetrů až -10 centimetrů
- Slalomky – doporučená délka -20 centimetrů až -10 centimetrů
- Obřačky – doporučená délka -10 centimetrů až +5 centimetrů
- Allmountain – doporučená délka -10 centimetrů až -5 centimetrů
- Freeride – doporučená délka -5 centimetrů až +5 centimetrů
- Freestyle – doporučená délka -20 centimetrů až -5 centimetrů
Délka lyží se odvíjí také od pokročilosti jezdce. Pokud se sjezdováním teprve začínáte, je vhodnější pořídit lyže o pár centimetrů kratší, než je doporučená délka. Naopak pokročilejší sjezdaři si mohou dovolit i o něco delší lyže.
Šířka
Šířka lyží je dnes stejně důležitá, jako jejich délka. Někteří by mohli dokonce namítat, že tento parametr je ještě podstatnější při nákupu nových lyží. I zde platí jednoduché pravidlo. Pakliže máte rádi rychlejší přehranění vhodné na sjezdovku, zvolte si menší šířku. Dáte-li přednost té větší, získáte rozsáhlejší plochu ideální do volnějšího terénu, kde se vám lyže nebudou bořit.
Také u šířky lze vycházet z orientačního dělení. To koresponduje s vámi zvoleným terénem.
- Allround – šířka středu lyže 68 až 75 milimetrů
- Slalomky – šířka středu lyže 66 až 70 milimetrů
- Obřačky – šířka středu lyže 66 až 70 milimetrů
- Allmountain – šířka středu lyže 75 až 90 milimetrů
- Freeride – šířka středu lyže 90 až 130 milimetrů
- Freestyle – šířka středu lyže 80 až 90 milimetrů
Geometrie
K lyžím byste měli přistupovat jako k celku. Proto by vás kromě délky a šířky měla zajímat také geometrie. Pod tímto názvem si můžete představit šířku lyže ve třech částech. A těmi jsou špička, patka a střed. O šířce a vlastnostech lyží jsme něco obecnějšího zmínili v kapitole výše. Nyní geometrii rozvedeme trochu podrobněji (Zdroj: Wikipedie).
Vybírat si totiž můžete z odlišných tvarů promítajících se do celkového stylu jízdy.
- Širší špička – Přináší agresivnější zahájení prováděného oblouku. Na druhou stranu může být neklidná při jízdě rovně.
- Širší střed – Přináší větší plochu lyže nacházející uplatnění v hlubokém a volném terénu.
- Užší střed – Přispívá ke sportovnější jízdě.
- Širší pata – Docílíte agresivnějšího a více řezavého oblouku.
- Užší pata – Budou pohodlnější a smýkavější.
Prohnutí
Zahledíte-li se na lyže z boku, určitě si povšimnete rozdílného prohnutí u jednotlivých modelových řad. Ano, i tento parametr může ovlivnit váš sjezd. Z hlediska prohnutí objevíte dvojí základní dělení.
Camber
Zcela běžné a normální prohnutí, kdy se lyže dotýká ve dvou bodech. To je špička a pata, přičemž střed je prohnutý směrem vzhůru. Na tento model můžete narazit velice často, popřípadě se setkáte s jeho opačnou odnoží. Tu tvoří Reverse Camber. U něj je kontaktní právě střed.
Rocker
Alternativou klasického profilu je Rocker. Zde je špička i patka zvednutá. Taková speciální kombinace Camberu a Reverse Camberu. Ve prospěch tohoto řešení hovoří vyšší ovladatelnost a lepší jízda v prašanu. Objevit můžete i nejrůznější modifikace varianty Rocker (Zdroj: Snow.cz).
- Tip rocker – Zvednutá je pouze špička lyže. Tato verze vám umožní zahájit oblouk daleko snáze.
- Tip and tail Rocker – Jemně zvednutá špička i patka lyže s delší kontaktní středovou částí.
Rádius
Tento údaj je nedílnou součástí technických parametrů lyží. Proto je důležité znát význam tohoto pojmu a zároveň mít povědomí o jeho hodnotách. Pod slovem rádius si představte následující – zatížená lyže jedoucí na hraně ze svahu začne kroužit oblouk (velikost rádiusu definuje poloměr kružnice, kterou lyže opíše, kdyby lyžař kroužil dokola). Takže rádius má vliv na to, jak snadno se vám bude s lyžemi zatáčet.
Z obecného hlediska lze potvrdit, že menší rádius je nestabilní při jízdě rovně, na druhou stranu je podstatně točivější. Opakem toho je delší rádius. U něho oceníte přesnější jízdu rovně, počítat však musíte s delšími oblouky. Vypovídající budou opět příklady jednotlivých kategorií lyží.
- Allround – rádius 12 až 16 metrů
- Slalomky – rádius do 13 metrů
- Obřačky – rádius nad 16 metrů
- Allmountain – rádius 14 až 17 metrů
- Freeride – rádius nad 15 metrů
- Freestyle – rádius nad 14 metrů
Při výběru záleží hodně na tom, jak velké obloučky jste zvyklí dělat. Pokud máte raději menší, pak volte menší rádius. Pokud naopak dáváte přednost velkým obloukům přes půlku sjezdovky, volte sjezdové lyže s daleko větším rádiusem.
Tvrdost
Tvrdost lyží se bere v průhybu. Velice často můžete narazit na označení „flex“. Na tuto vlastnost má přímý vliv hlavně výrobní materiál daného produktu.
- Měkčí lyže jsou zhotoveny z kompozitového jádra.
- Tvrdší lyže vznikají ze dřeva v kombinaci s titanalem.
Platí, že měkčí lyže jsou vhodnější pro začátečníky. Ti s nimi nemají tolik práce a nemusí oplývat zdařilejší technikou jízdy. Tvrdší lyže si pořizují spíše zkušenější jezdci. Nutno ale podotknout, že tvrdost lyže do jisté míry koresponduje také s celkovou hmotností člověka. Takže jste-li těžším jezdcem začátečníkem, tvrdší lyži se bohužel stejně nevyhnete.
Tuhost
Budete-li chtít být při nákupu nových lyží skutečně důslední, neměli byste podceňovat ani torzní tuhost lyže. Na ní je brán zřetel především ve zkrutu neboli v rámci podélného kroucení. Tento jev je samozřejmě nežádoucí. Zde si pamatujte jedno základní pravidlo. Čím měkčí lyže zakoupíte, tím méně mohou držet stopu a vy docílíte většího zkrutu na tvrdších sjezdovkách.
Dámské a dětské lyže
Dámské a dětské lyže prezentují kapitolu samu pro sebe. Na rozdíl od mužských, potažmo unisex lyží, o kterých pojednává tento článek, se liší v pár základních věcech. V první řadě je to určitě design, ať už ten s dámskými nebo dětskými motivy. Narazit bezpochyby můžete i na několik dalších odchylek.
- Vázání je směřováno více ke špičce lyže.
- Dochází ke snížení hmotnosti až o 20 %.
- Aplikována je užší patka přinášející lehčí výjezd z oblouků.
Odlišnosti naleznete také v doporučených délkách lyží pro ženy, děti a juniory.
- Dámské lyže – doporučená délka k postavě -20 centimetrů až 0 centimetrů
- Juniorské lyže – doporučená délka k postavě -20 centimetrů až -10 centimetrů
- Dětské lyže – doporučená délka k postavě -20 centimetrů
Technologie
Při procházení produktových nabídek jednotlivých výrobců můžete narazit na bezpočet výrazů spojených s aplikovanými technologiemi a moderními vymoženostmi týkajícími se lyží. Abyste v tomto směru alespoň částečně věděli, o čem je vlastně řeč, přinášíme vám souhrn technologií od těch nejznámějších značek.
- IQ systém od Blizzard – Speciální vázání integrované do samotné lyže. Tento prvek přináší řadu výhod, jakými jsou optimální průhyb lyže a přímý přenos sil na hranu.
- Titanal od Sporten – Speciální příměs laminátu, která ovlivňuje torzní tuhost. Skládá se z příměsi titanu a hliníku.
- Flowflex od Fischer – Technologie zaměřující se na neohýbání desek pod vázáním lyží. Výsledkem je unikátní úprava zlepšující pohyb lyže téměř ve všech sněhových podmínkách.
- Dual XTD Transmission od Völkl – Caponová hrana lyží, která je vedena po celém boku. S tímto doplňkem získáte lepší přenos energie a hlavně se budete méně namáhat při provádění jakékoliv jízdní techniky.
- Deska Speed Plate od Elan – Dvoudílná konstrukce pod vázáním promítající se do vylepšené torzní stability, celkové kontroly a volnějšího průhybu lyže.
- Adaptive Rocker od Atomic – Lyže vznikající v kombinaci s touto technologií umožňují lehce zvedat špičku a to ihned po zatížení. Díky tomu je docíleno lepší průjezdnosti v prašanu a v obloucích.
- Metal Laminate Technologie od K2 – Jedna z nejvýkonnějších konstrukcí lyží od tohoto výrobce. Dřevěné jádro je obehnáno ze spodní a horní strany speciálním odlehčeným titanem. To zapříčiňuje stabilnější a více tlumené lyžování.
Příslušenství
Abyste se mohli oddávat pohodlnému a hlavně bezpečnému lyžování, je zapotřebí pořídit si nejenom lyže, ale také odpovídající příslušenství a doplňky. Do základní, respektive povinné výbavy každého lyžaře by měly patřit následující prvky.
- Lyžařské hůlky
- Lyžařské brýle
- Lyžařské helmy
- Lyžařské rukavice
- Vhodné lyžařské oblečení
- Chrániče a ortopedické pomůcky, pokud je to nutné
Počítat musíte také s tím, že na svah se chodí nejenom s lyžemi, ale i s kvalitním vázáním, botami na lyže a hůlkami. Ty slouží k lepší koordinaci pohybu. Pakliže chcete mít svoji lyžařskou výbavu opravdu kompletní, nezapomínejte ani na vaky na lyže a lyžařské vybavení. Efektivní pomůckou mohou být i vysoušeče bot.
Péče o lyže
Ať už budete nově pořízené lyže využívat sporadicky nebo s maximální pravidelností, neměli byste ani v jednom případě zapomínat na jejich údržbu. Tu lze rozdělit do několika časových pásem a samozřejmě i jednotlivých procesů.
Prvním bodem bude bezpochyby příprava před zimní sezónou. V rámci ní počítejte s vyplachováním nečistot prostřednictvím parafínu, popřípadě s leštěním skluznice. Jestliže jste v tomto směru zkušenostmi nepolíbení, určitě vyhledejte profesionální servis. Tyto úkony nejsou nikterak finančně náročné, stejně jako potřebné voskování. To je jednou ze zásad bezproblémového lyžování.
Lyže voskujte v závislosti na tom, jak často je využíváte. Pokud je to hodně, voskujte alespoň jednou týdně. Kvalita voskování se promítne do zdokonaleného styku skluznice a sněhu. To se následně projeví na pohodlnější jízdě, potažmo sjezdu. Vedle voskování se připravte ještě na dvě další činnosti.
- Broušení – Zabrušují se především hrany. Za pomoci speciálního pilníku je třeba odstranit jakékoliv viditelné poškození.
- Čištění – Šetrné čištění skluznic od patky ke špičce, které nikterak nevyplaví a nepoškodí aplikovaný vosk.
Cena
Jak můžete vytušit z výše popisovaných kapitol, sjezdové lyže mohou nabývat nejrůznějších podob. Od toho se také odvíjí pořizovací náklady. Vliv na cenu má například použitý výrobní materiál, zpracování skluznice, možnosti užití, délka a ostatní parametry. Ať už máte jakékoliv požadavky, vždy volte pouze prověřené značky spojené s precizností. Jsou to například Atomic, Blizzard, Elan, Fischer, Völki, Nordica, Sporten, Head, Dynastar, Salamon, Rossignol, K2 a ostatní.
Pokud vás zajímá, za kolik máte možnost zakoupit jednotlivé modely, přinášíme vám názornou ukázku.
Cena do 10 000 Kč
Ty nejlevnější lyže pořídíte od 500 Kč, ale ve skutečnosti jde spíše o dětskou atrapu s minimálními nároky na jakoukoliv kvalitu. Lepší dětské lyže stojí od 2 000 Kč. S přibývající cenou se do vašeho hledáčku dostanou také ty dámské, pánské a unisex. Nejčastěji jsou prezentovány lyže z kategorie allround a závodní, mezi které patří slalomky a obřačky. Pro začátečníka je tato cenová skupina naprosto dostačující.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Jestliže se lyžování chcete věnovat více, než jednou či dvakrát za rok, měli byste si rozhodně připlatit. Volit můžete i z výkonnostně orientovaných produktů disponujících sendvičovou konstrukcí, dvojitým zesílením a karbonovými prvky. Zakoupit lze lyže v podstatě z jakékoliv kategorie, ať už jde o allmountain, freestyle, freeride nebo ty závodní.
Cena nad 20 000 Kč
Pořizovací náklady nad 20 000 Kč jsou spjaty především s rostoucí kvalitou výrobního materiálu a vůbec celé skluznice. Velký důraz začíná být kladen na design, v rámci kterého převládají luxusnější zabarvení. S těmito produkty už vás většinou nepřekvapí žádný typ terénu. Ty nejdražší kousky se šplhají přes 100 000 Kč.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.