Test a recenze nejlepších
snowboardů a jak je vybrat

Obrázek snowboardu

Snowboard, v posledních letech stále populárnější zimní náčiní, které využijete při sjezdech z kopců, ale také při techničtějších jízdách ve volné přírodě či snowparku. Ve své podstatě jde o prkno, které má sportovec na nohách přidělané prostřednictvím vázání. Můžete s ním vyrazit na sjezdovky nebo do volné přírody, kde je dostatek sněhu a užívat si tak nekonečné volnosti. Jízda na snowboardu vyžaduje dostatek zručnosti a pochopení správné techniky.

Pak se můžete oddávat nezapomenutelné jízdě spojené s adrenalinem a zábavou. Snowboard vypadá na první pohled jako obyčejné prkno. Jeho výběr je však velice individuální záležitostí. Jako u většiny výrobků, nezáleží jen na designu, ale především na parametrech, jako je délka, šířka a materiál. Každý člověk má jinou postavu, výšku a hmotnost, proto potřebuje i prkno šité přímo na míru. Jedině pak si se snowboardem užijete tu pravou zábavu a vydrží vám spoustu let. 

Chcete-li  udělat radost novým snowboardem sami sobě nebo obdarovat někoho z vašich blízkých a užít si tak zimu jako nikdy předtím, přinášíme vám rozsáhlý a souhrnný návod, jak vybrat ideální model prkna. Tento článek se stane vaším přehledným průvodcem při nákupu snowboardu, ať už jste úplný začátečník nebo zkušený jezdec. Najdete tu všechny důležité rady, užitečné tipy i stručný slovník pojmů, se kterým se mezi snowboarďáky určitě neztratíte.


Nejlepších 10 snowboardů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Určení

Typ

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled snowboardu Gravity Madball 18/19

Gravity Madball 18/19

pánský

all mountain

5 100 Kč

Náhled snowboardu Gravity Thunder 18/19

Gravity Thunder 18/19

dámský

all mountain

5 600 Kč

Náhled snowboardu Burton INSTIGATOR 18/19

Burton INSTIGATOR 18/19

pánský

all mountain

10 000 Kč

Náhled snowboardu Burton Stylus 18/19

Burton Stylus 18/19

dámský

all mountain

8 500 Kč

Náhled snowboardu Nitro Fate 18/19

Nitro Fate 18/19

dámský

all mountain

12 000 Kč

Náhled snowboardu LIB TECH Skunk Ape HP C2 18/19

LIB TECH Skunk Ape HP C2 18/19

pánský

all mountain

15 000 Kč

Náhled snowboardu Gravity Contra 18/19

Gravity Contra 18/19

pánský

all mountain

6 600 Kč

Náhled snowboardu Gravity Flash 18/19

Gravity Flash 18/19

dětský

all mountain

4 600 Kč

Náhled snowboardu Gravity Symbol 18/19

Gravity Symbol 18/19

pánský

all mountain

6 600 Kč

Náhled snowboardu Lib Tech Skate Banana Btx 18/19

Lib Tech Skate Banana Btx 18/19

pánský

all mountain

13 000 Kč

Testování a recenze snowboardů pro letošní rok

Důkladně rozpracovaný test snowboardů právě připravujeme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných snowboardů. Nyní pro vás máme zpracovanou tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o snowboardy, které jsou již prověřené velkým množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké snowboardy, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat snowboard

1. Typy snowboardů

2. Jádro snowboardu

3. Prohnutí snowboardu

4. Délka prkna

5. Šířka prkna

6. Tuhost prkna

7. Hrany prkna

8. Skluznice prkna

9. Inserty

10. Slovník pojmů

11. Pánský vs. dámský snowboard

12. Péče o snowboard

13. Vázání

14. Ostatní vybavení na snowboard

15. Ceny

K nákupu snowboardu musíte přistupovat velice osobně, protože jedině tak si pořídíte prkno, které bude vyhovovat vašemu stylu jízdy a plánovanému užití. Nyní se dozvíte, jaké typy prken jsou vůbec k dostání. Z toho zároveň můžete usoudit, jaký způsob ježdění by vás bavil nejvíce.

Prostřednictvím jednotlivých kapitol se zmíníme o provedení jádra samotného snowboardu. Zjistíte něco o prohnutí, délce a šířce prkna. Neopomeneme ani na výslednou tuhost nebo typ hrany. To všechno jsou totiž údaje nezbytné k nalezení ideálního snowboardu.

Aby tento článek byl co nejcelistvější, zaměříme se také na informace týkající se vázání, vybavení a vůbec pojmů, které s nákupem prkna jednoznačně souvisí. Nezapomenete zkrátka na nic, ani na to, kolik takový snowboard vlastně stojí.


1. Typy snowboardů

I když mohou jednotlivá prkna vypadat velice obdobně, věřte, že tomu tak opravdu není. Na trhu existuje hned několik modelových řad v závislosti na tom, jakému stylu jízdy dáváte nebo budete dávat přednost.

Na základě toho jsou snowboardy rozděleny do jednotlivých kategorií. Tomuto členění pak odpovídá samotné zpracování prkna, včetně jeho vlastností a technických parametrů. Vybírat si můžete z následujících typů.

 • All Mountain snowboard
 • Freeride snowboard
 • Freestyle snowboard
 • Alpine Snowboard

Nežli začneme popisovat jednotlivé typy prken, potažmo styly jízd, mějte na paměti, že čím tvrdší prkno je, tím agresivnějšího ježdění si budete moci užívat. Naopak měkká prkna vám přinesou možnost seberealizace z pohledu nejrůznějších triků.

All Mountain snowboard

Název této kategorie prken mnohé prozrazuje. Překlad slovíčka „All“ je jednoznačný – „všechno“. Jde tak o univerzální neboli hybridní snowboard, který je primárně určen začátečníkům. S oblibou jej však využívají i profesionálové bez vyhrazeného stylu ježdění. Zakoupíte-li si All Mountain prkno, pak si buďte jisti, že se s ním můžete vydat nejenom na klasickou sjezdovku, ale svoji službu vám udělá také ve speciálním snowboardovém parku a ve volném terénu.

Unikátní konstrukce umožňuje všestranné použití. Narazit na ni můžete ještě pod názvy All Terrain nebo All Round. Pokud začínáte, je toto dobrá volba k nalezení oblíbeného stylu jízdy. Teprve poté můžete pořídit prkno s konkrétním zaměřením.

Freeride snowboard

Nespoutaná jízda v přírodě na hlubokém prašanu. Přesně v takových místech ve vysokých horách využijete freeride prkno často označované zkratkou FR. Snowboard tohoto typu má delší a širší špičku než patu. Zároveň je konstruován tak, aby měl jezdec těžiště posunuté trochu dozadu. To je pak příslibem lehké a zároveň dobře ovladatelné jízdy.

Freeride snowboard je bezpochyby tvrdší a umožní vám prožít nezapomenutelný zážitek. Produkty tohoto typu jsou schopné odolávat skokům ze skalních převisů a zároveň zhoršeným přírodním podmínkám a terénu. Nutno podotknout, že na Freeride snowboarding musíte mít dostatek zkušeností. Chcete-li dosáhnout nevšedních a dech beroucích sjezdů, budete muset vyrazit za hranice České republiky.

Freestyle snowboard

Tento typ prken se hodí především do speciálně upravených snowboardových parků. Tam, kde si budete užívat otoček, skoků, jízdy na U-rampě, ocelových trubkách a podobně. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování snowboardu. Ten je o něco kratší a širší než výše zmíněné modely. Jeho dobré ovladatelnosti je mimo jiné dosaženo také tím, že špička a patka mají stejnou délku a tvar.

Z tohoto popisu jasně vyplývá, že pro freestyle snowboarding jsou vhodná hlavně kratší a měkčí prkna, která se více přizpůsobí vašemu nespoutanému stylu jízdy.

Alpine snowboard

Další styl jízdy vhodný spíše na sjezdovky. Alpine snowboard nepomýšlí na skoky a podobné triky. Tomu odpovídá konstrukce prkna. To je delší a tvrdší. Se snowboardem docílíte vyšších rychlostí a stane se vám ideálním pomocníkem při snowboardovém slalomu.

Velice často lze tento typ prkna spojovat také s Race snowboardy či Carving snowboardingem.


2. Jádro snowboardu

Základní rozdělením prken výběr snowboardu samozřejmě nekončí, ale teprve začíná. Nežli se zaměříte na jednotlivé parametry, měli byste začít tím nejzákladnějším. Tím je výrobní materiál neboli jádro snowboardu. Originální a oku lahodící design je jednou věcí, tou druhou je složení konstrukce. Ta totiž vypovídá o celkové kvalitě a zároveň odolnosti prkna. Na trhu se můžete setkat hned s několika jádry snowboardů.

 • Pěnové jádro
 • Dřevěné jádro
 • Spojení dřeva a pěny
 • Laminátové jádro

Pěnové jádro

Tento typ jádra je označován anglickým slovem Foamcore. Jak název prozrazuje, je hlavním výrobním materiálem speciální pěna. Každý si tak dokáže udělat vlastní představu o tom, jak kvalitní toto prkno může být. Nízká hmotnost a minimální cena je vykoupena téměř nulovou odolností. S tímto snowboardem se můžete naučit možná ty největší základy. Za jednu či dvě zimní sezóny nakonec stejně skončí poškozené v popelnici.

Je pravdou, že pěnové jádro je mnohdy aplikováno u dětských snowboardů nebo v rámci hypermarketových nabídek.

Dřevěné jádro

Woodcare, přesně takové označení nese tato skupina produktů. S naprostou určitostí lze tvrdit, že dřevo je pro výrobu snowboardu pravděpodobně tím nejvhodnějším materiálem. V současnosti dochází k produkci za pomoci vertikálně položených dřevěných špalíčků. Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, zaměřte se na javorové dřevo. Výjimkou nejsou ani kombinace vícero dřevin najednou.

Dřevěné jádro prkna vám přináší řadu kladných vlastností. Mezi ně patří například pružnost, tvarová paměť, pevnost a s tím spjatá dlouhodobá životnost.

Spojení dřeva a pěny

Na trhu však není jen „bílá a černá“. Existují také různé kombinace materiálů. Typickým příkladem je jádro snowboardu označované jako RYM. V tomto případě jde o sloučení dřeva a plastu. I když je aplikováno dřevo, nedochází k výraznějšímu nabývání kvality takového prkna. To se stupňuje při neurčitosti dřevěného materiálu. Tyto snowboardy patří mezi ty levnější a méně odolné. Jejich předností je naopak nízká hmotnost.

Laminátové jádro

Další odnoží je vrstvený laminát, na který narazíte pod označením Fibreglass. U těchto prken si volíte jeho charakter v závislosti na počtu vrstev. Tato zlatá střední cesta může vypadat nějak následovně.

 • Dvě vrstvy – měkká prkna s dobrou ovladatelností
 • Čtyři vrstvy – tvrdší prkna pro agresivnější jízdu

Výjimkou bezpochyby nejsou ani jisté nadstavby těchto materiálů v podobě kevlaru či karbonu. S pomocí takových přísad lze dobře regulovat pevnost a pružnost snowboardu.


3. Prohnutí snowboardu

Od materiálového zpracování prkna je to jenom kousek k jeho celkovému tvaru. Ten samozřejmě hraje velice zásadní roli při jízdě. Nejprve se zaměříme na prohnutí snowboardu. Možná to mnozí z vás ani netuší, ale tento produkt nemusí být pouze rovný, jak si asi mnozí myslí. Stačí se na prkno podívat z profilu a ihned vidíte, jaký typ prohnutí držíte v ruce. Setkat se můžete se čtyřmi základní modely.

 • Rocker – Prohnutí připomínající klasický banán. To znamená, že špička a pata jsou zvednuté, střed je rovnější. Tento typ provedení je pravděpodobně nejvhodnější pro začátečníka, protože jakékoliv chyby při jízdě jsou zde ve větší míře odpouštěny. Při jízdě se vyhnete nežádoucímu zasekávání hrany.
 • Camber – Opak modelu Rocker. Prkno disponuje „negativním“ prohnutím, takže je uprostřed lehce prohnuté. Díky tomu, že vám na něm bude lépe klouzat hrana, měli byste mít dostatečné zkušenosti. Camber totiž neodpouští začátečnické chyby.
 • Hybrid – Tento snowboard lze označit za univerzální. Svým tvarem a vlastnostmi skloubí předpoklady Camberu a Rockeru dohromady. Dvojí prohnutí je příslibem jisté všestrannosti. Prkno je vhodné pro většinu charakterově odlišných jezdců.
 • Flat – Kapitolou samou o sobě je prohnutí zvané Flat. Jak už prozrazuje anglické označení, jde o rovné prkno s minimálním zdvihem špičky a patky. To zapříčiňuje lepší dynamičnost a stabilitu v libovolném terénu, včetně prašanu.

4. Délka prkna

Jedním z velice důležitých parametrů je délka snowboardu. Při jejím určování je vhodné řídit se dvěma základními poučkami. Ta první souvisí s velikostí vaší postavy. Uchopte prkno a postavte ho vedle sebe. Jeho délka by měla sahat zhruba k vaší bradě až nosu. To je každopádně ideální rozměr pro běžné a univerzální ježdění. Druhým rozhodným elementem je pak celková hmotnost jezdce. V tomto směru vám pomůže následující dělení. Váha od 32 do 54 kilogramů = délka prkna cca 144 centimetrů.

 • Váha od 34 do 57 kilogramů = délka prkna cca 148 centimetrů
 • Váha od 45 do 68 kilogramů = délka prkna cca 151 centimetrů
 • Váha od 52 do 75 kilogramů = délka prkna cca 154 centimetrů
 • Váha od 62 do 82 kilogramů = délka prkna cca 158 centimetrů
 • Váha od 70 do 86 kilogramů = délka prkna cca 162 centimetrů
 • Váha od 80 do 100 kilogramů = délka prkna cca 166 centimetrů

Chybět by nemělo ani varování, že pokud nezvolíte vhodný snowboard úměrný vaší hmotnosti, můžete své vysněné prkno poměrně rychle a snadno zdeformovat.

Těmto technickým pomůckám nesmíte věnovat tolik pozornosti v okamžiku, kdy se rozhodnete pro specifický styl jízdy. Pro freestyle volte prkna kratší. S ním se budete schopni jednodušeji přetáčet. Naopak freeride vyžaduje prkno delší.


5. Šířka prkna

S celkovými rozměry prkna souvisí nejenom délka, ale také jeho šířka. I ta je velice individuálním údajem. Volba té správné šířky snowboardu vychází z velikosti vašich bot. Optimální stav je takový, že špička a pata boty přesahují maximálně o 1 centimetr za hranu prkna. Úmyslně uvádíme slovíčko „maximální“. Pokud by to bylo více, bude se vám při obloucích stávat, že jednoduše škrtnete vlastní botou a co nevidět si lehnete na zem.

Samozřejmě i snowboardová prkna mají jistá omezení z pohledu šířky. Narazit na to mohou především jezdci s velikostí bot větší jak US 10,5, což odpovídá parametrům EUR 44. V takovém případě jde o širší prkna. Ty zakoupíte pod označením Wide nebo pod zkratkou „w“. Výjimkou není ani značení „xl“. Širší prkna jsou vhodnější do hlubšího sněhu.

Při volbě šířka prkna vám může být nápomocno toto dělení.

 • Šířka prkna 225 – 235 mm – pro dámskou nohu do US 6
 • Šířka prkna 236 – 245 mm – pro pánskou nohu US 5 – 7,5 a pro dámskou nohu US 6 – 8,5
 • Šířka prkna 246 – 250 mm – pro pánskou nohu US 7 – 9,5 a pro dámskou nohu US 8 – 10,5
 • Šířka prkna 251 – 254 mm – pro pánskou nohu US 8,5 – 10,5 a pro dámskou nohu US 10 a více
 • Šířka prkna 255 – 259 mm – pro pánskou nohu US 9,5 – 11,5
 • Šířka prkna 260 mm a více – pro pánskou nohu US 10,5 a více

6. Tuhost prkna

V okamžiku kdy víte, jak dlouhé a široké prkno zvolit, měli byste přistoupit také k výběru té správné tuhosti. Ta se samozřejmě odvíjí od výrobního materiálu. Prodejci jsou však schopni nabídnout hned několik tuhostí, které jsou prezentovány, jako „flex“.

 • Soft – označení pro měkká prkna
 • Mid-Stiff – označení pro středně tvrdá prkna
 • Stiff – označení pro tvrdá prkna

Při výběru tuhosti snowboardu vám může pomoci jednoduchá poučka. Pro začátečníka bude dobrou volbou měkčí a pružnější prkno, s pomocí kterého udělá snáze oblouk a daleko lépe si poradí s daným povrchem. Zkrátka, měkčí prkno vám odpustí více začátečnických chyb. Na druhou stranu nebude moc rychlé.

Opakem toho jsou tvrdší snowboardy. Ty lépe drží na hraně a své primární užití najdou u agresivnějšího ježdění. Tvrdší provedení prkna je obecně vhodnější pro těžší jezdce.

Značení pružnosti a tuhosti prkna v katalogu je jednou věcí, skutečnost ale může být trochu jiná. Proto se vyplatí dané prkno ohmatat a vyzkoušet jeho vlastnosti. Stačí patku položit na zem, podržet špičku a zatlačit na prostředek prkna. Tak nejlépe odzkoušíte tuhost. Tu lze ostatně porovnat u více prken najednou.


7. Hrany prkna

Další důležitou součástí koloběžky jsou řídítka, respektive jejich samotná výška. Tento prvek je nastavitelný, takže si jej uzpůsobíte dle vlastních potřeb. Stačí si pouze zkontrolovat rozsah nastavení, aby vyhovoval vaší celkové výšce. U dětí to bývá rozpětí od 50 centimetrů a výše. U dospělých osob je to od 90 do 130 centimetrů.

 • Sidewall – Odolné vyhotovení. Na první pohled robustnější zpracování přinášející daleko větší pevnost.
 • Cap – Měkčí, tenčí a lehčí hrana. V její prospěch hovoří hlavně lepší přenos síly během sjezdu. Cap hrana je tužší.

Na hrany prkna narazíte ve snowboardovém světě pod pojmem „edges“. Ať už se rozhodnete pro to či ono řešení, vždy lpěte na tom, aby hrany nebyly atypicky vyboulené, jakkoliv zvlněné a speciálně upravované. To vždy nemusí přinášet kladný výsledek při jízdě.


8. Skluznice prkna

Při nákupu snowboardu by vás měla zajímat také skluznice prkna. Ta je označována cizojazyčným výrazem „base“. Jde o spodní část, která přichází do kontaktu se sněhem. Z konstrukčního hlediska máte možnost volby mezi třemi nejčastějšími variantami.

 • Extrudované skluznice (Extruded Base) – Cenově nejdostupnější skluznice zhotovená z polyetylenu. V její prospěch hovoří především snazší oprava a nutnost minimálního použití vosku. Na druhou stranu je pomalá.
 • Sintrovaná skluznice (Sintered Base) – Nejpoužívanější model spadající do zlaté střední třídy. Propracovanější a obsahově složitější polyetylenová vrstva. Ta je podstatně rychlejší. Počítat však musíte s náročnějším voskováním.
 • Grafitová skluznice – Nejrychlejší typ skluznice a pravděpodobně také nejdražší. Na první pohled ji poznáte podle černé grafitové barvy. Její pořizovací náklady jsou nejvyšší a nejinak je tomu i z pohledu nutnosti voskování.

Výjimkou nejsou ani skluznice s viditelnými a hmatatelnými vrypy. Ty jsou součástí skluznice už od výroby, popřípadě je lze dodělat. Takové úpravy slouží k jednoduššímu směrování prkna, protože mnohem lépe odvádí přebytečnou vodu pod prknem.


9. Inserty

Posledním důležitým prvkem při výběru snowboardu budou inserty. Jde o speciální otvory v samotném prkně, prostřednictvím kterých se připevňuje vázání. Co se týče insertů, jsou už připraveny z výroby, takže se nevyvrtávají jako u lyží. Vybírat si můžete ze čtyř modelů provedení.

 • Inserty 4x4 – Klasická matice čítající 8 otvorů.
 • Inserty 4x2 – Hrubší matice čítající 14 otvorů. Ty umožňují podstatně jemnější nastavení a rozestup vázání.
 • Inserty 3D – Speciální rozestup 7 otvorů ve tvaru kosočtverců. Vhodné pro konkrétní typ vázání.
 • Inserty Channel - Specifický typ insertu v podobě jedné dlouhé lajny. Užít musíte speciálního typu vázání.

10. Slovník pojmů

Svět snowboardingu je spojen s řadou nejrůznějších anglických pojmů a zkratek. Abyste se v jejich množství při nákupu prkna vyznali a vůbec okusili terminologii tohoto zimního sportu, přinášíme vám praktických slovník.

 • SNB – Zkratka pro označení snowboardu neboli prkna, fošny či desky.
 • Frintside – Přední hrana prkna označovaná zkratkou FS.
 • Backside – Zadní hrana prkna označovaná zkratkou BS.
 • Leight – Délka snowboardu udávaná v centimetrech.
 • Width – Šířka snowboardu udávaná v centimetrech. Velice často je prezentována šířka „v pase“, respektive v tom nejužším místě, značená výrazem „waist width“.
 • FS – Zkratka pro Freestyle.
 • FR – Zkratka pro Freeride.
 • Goofy – Postoj na prkně, při kterém máte pravou nohu napřed.
 • Regular – Postoj na prkně, při kterém máte levou nohu napřed.
 • Switch – Postoj na prkně, při kterém má jezdec vpředu opačnou nohu než je zvyklý.
 • Nose – Část prkna nacházející se před vázáním.
 • Tail – Část prkna nacházející se za vázáním.
 • Scoop – Zvednutá špička snowboardu.
 • Rocker – Zvednutá patka snowboardu.
 • Topsheet – Vrchní vrstva prkna. Ta představuje nejenom graficky originální vzhled snowboardu, ale může být zhotovena z materiálů tlumících jakékoliv vibrace při jízdě.
 • Effective Edge – Efektivní hrana udávaná v milimetrech nebo v centimetrech. Značí styk prkna se sněhem při provádění oblouku.
 • Sidecut – Označení výrazu pro vykrojení prkna. V tomto případě platí, že čím je vykrojení větší, tím menší oblouk říznete do svahu, na druhou stranu se vám bude lépe zatáčet. To samé platí i naopak.

11. Pánský vs. dámský snowboard

Na závěr je podstatné zmínit, že nákup snowboardu souvisí také s tím, zda pořizujete prkno pro muže nebo ženu. Dámské snowboardy jsou konstrukčně trochu odlišné a mají v obchodech svoji vlastní kategorii. Vše výše uvedené samozřejmě platí. U žen jsou však prkna konstruována tak, že inserty jsou blíže k sobě a prkna jsou užší a měkčí.

U dětských snowboardů pravděpodobně není třeba hledat žádných rozdílů. Stačí se řídit pouze radami prezentovanými v předchozích kapitolách.


12. Péče o snowboard

Abyste si se snowboardem mohli užívat nekonečné zimní radovánky, musíte o své zakoupené prkno i správně pečovat. Základem všeho by mělo být důkladné očištění po jakékoliv venkovní jízdě. Očistěte z prkna všechen sníh a proveďte jeho kontrolu. Na mysli máme především skluznici. Její dokonalý stav je základem bezproblémové jízdy. Pakliže na ni budou rýhy hlubší jak 1 milimetr, je třeba ji přebrousit.

Nezbytné je také pravidelné voskování skluznice pokaždé, když se vám při jízdě začne lepit mokrý sníh na spodní hranu a sjezd není ideální. Tento krok vám provedou v jakémkoliv specializovaném obchodě na zimní vybavení, popřípadě si jej můžete provést sami. Potřebovat k tomu budete žehličku. Buď starou domácí, nebo tu speciální přímo na snowboardy. Pár kapek vosku dokonale rozžehlíte do všech míst a můžete vyrazit na sjezdovku. Co se týče péče o snowboard, opomíjet byste neměli ani na zabrušování, respektive přiostření hran.

K prodloužení životnosti prkna jistě přispívá i skladování na dostatečně suchém místě.


13. Vázání

Pakliže na snowboardu teprve začínáte, určitě budete kromě prkna potřebovat ještě další důležitou část vybavení. Tu představuje vázání. Prvek, který je obvykle prodáván samostatně. Jeho výrobním materiálem může být kov a plast v závislosti na tom, jaké vlastnosti od vázání očekáváte.

 • Kov – Vyšší odolnost a pevnost
 • Plast – Nízká pořizovací cena

Z pohledu typu vázání můžete volit mezi několika modely.

 • Měkké vázání – To je mnohdy označováno výrazy Strap binding nebo Soft binding. Jedno z nejpopulárnějších vyhotovení vázání pro libovolný typ ježdění. Jezdec má díky němu prkno stále pod kontrolou a může si dopřávat jisté volnosti při jeho ovládání.
 • Pevné vázání – Prezentováno pod názvy Plate binding a Hard binding. Jeho součástí musí být pevné boty obdobné klasickým lyžákům. Je využíváno pro jízdu na hraně, takže se hodí hlavně pro Carving snowboardy a Alpine snowboardy.
 • Vázání s patním nazouváním – Speciální modifikace měkkého vázání. To disponuje tzv. sklopnou patkou. Ta umožňuje rychlejší nástup.
 • Step-in vázání – Step-in binding je méně využívaným modelem vázání. Je to způsobeno tím, že vyžaduje unikátní obuv a kontrola nad prknem není zrovna nejideálnější. Ocenit však můžete rychlý nástup do vázání.

Zapomínat byste neměli ani pásky představující důležitou součást vázání. V jejich případě se vyvarujte přílišné délce a volte vnitřní polstrování pro vyšší komfort.


14. Ostatní vybavení na snowboard

Posledním důležitým prvkem při výběru snowboardu budou inserty. Jde o speciální otvory v samotném prkně, prostřednictvím kterých se připevňuje vázání. Co se týče insertů, jsou už připraveny z výroby, takže se nevyvrtávají jako u lyží. Vybírat si můžete ze čtyř modelů provedení.

 • Snowboardové boty – Pokud dáváte přednost Freeridu, volte tužší boty. Naopak pro Freestyle jsou vhodnější měkčí boty.
 • Helmy –Dostupné jsou modely s odlišným počtem větracích otvorů, vzhledem, ale také použitým materiálem – lehká polyuretanová hmota nebo tvrzený polystyren.
 • Brýle – Moderní brýle vás ochrání nejenom před sněhem, ale také před UV zářením a větrem. Používány jsou novodobé technologie pro zvýšení viditelnosti a pohlcování odlesků.
 • Chrániče – Pro jízdu na sjezdovce lze využít chrániče páteře, kotníků, kolen, zápěstí, loktů a speciální batohy s chrániči.
 • Obaly na snowboardy – Slouží k pohodlnější a šetrnější přepravě prkna. Mohou být na záda nebo přes rameno. Ty větší mají speciální polstrování, vyztužené dno a kolečka.

15. Cena

Náklady na pořízení snowboardu se samozřejmě různí na základě toho, jaké značce dáte přednost, jaké výrobní materiály preferujete a na mnoha dalších faktorech. Rozdíl je také v tom, zda investujete do prkna a následně si zakoupíte jednotlivé komponenty či dáte přednost kompletnímu setu. Mezi oblíbené výrobce snowboardových prken patří Arbor, Raven, Capita, Flow, Gravity, K2, Trans, Rossignol, Nitro, Jones, Elan, Nidecker, Burton a další.

Pokud jde o ceny nových prken, lze je rozdělit nějak následovně.

Cena do 4 000 Kč

Jestliže budete do prkna investovat méně než 4 000 Kč, připravte se na snowboardy nižší třídy. Z větší části vám bude prezentována hlavně dětská nabídka. Ta nejlevnější dětská prkna zakoupíte už od 1 200 Kč. Půjde o produkty vhodné na klasické sjezdovky. Narazit můžete i na omezenější množství sortimentu pro dospělé.

Cena od 4 000 Kč do 6 000 Kč

Tato cenová skupina už mírně rozšiřuje portfolio potenciálních zákazníků. Na své si v odpovídající míře přijdou také muži a ženy. Do nabídek se dostávají i jednodušší kompletní sety. Ty mohou vedle prkna obsahovat vázání nebo dokonce boty. Nejčastěji koupíte rok dva staré modelové řady.

Cena od 6 000 Kč do 11 000 Kč

Tyto pořizovací náklady by měly uspokojit většinu klientů. A to nejenom těch prahnoucích po All Mountain prknech, ale i těch specifických pro konkrétní styl jízdy. V nabídce jsou prkna pro Freestyle a Freeride, takže do volného terénu i na sjezdovku. Volit lze z kvalitních výrobních materiálů. Co se týče délky a šířky prkna, nebudete omezeni.

Cena nad 11 000 Kč

V okamžiku, kdy za prkno dáte více, jak 11 000 Kč, očekáváte od tohoto zimního náčiní skutečnou kvalitu. Její hodnota se ostatně může vyšplhat až k 30 000 Kč. To už se však bavíme o závodních modelech určených pro daný styl jízdy, kde převládají špičkové výrobní materiály.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Snowboardy
Průměrné hodnocení 4.5 z 34 hlasů