Recenze a test sporáku Gorenje K5352WF | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Gorenje K5352WF

97,4 % Celkové hodnocení

v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 7,0/10
  Hodnocení programů
 • 10/10
  Hodnocení funkcí desky
 • 9,9/10
  Hodnocení funkcí trouby

Klady

 • Čištění katalýzou
 • Pravé horkovzdušné pečení
 • Objemná trouba

Zápory

 • Vyšší spotřeba při klasickém pečení
 • Menší nabídka programů
 • Příliš nezaujme designem
9 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Designově je kombinovaný sporák Gorenje vyvedený v klasické bílé s černými prvky. Do moderní domácnosti často lépe zapadne převážně nerezový sporák, záleží ovšem na stylu, v jakém je kuchyň zařízená. Poklop v horní části slouží k zakrytí sporáku a můžete jej využít i jako odkládací plochu. Samozřejmě opět záleží na vašich preferencích, řada sporáků poklop nemá. Pod poklopem najdete klasické čtyři plynové hořáky, pod nimi se v těle sporáků skrývá také elektrická trouba. Ta má objem 70 l a v době psaní recenze (listopad 2019) se díky němu řadila k troubám s největší kapacitou v našem srovnání. Pokud tedy patříte k zapáleným milovníkům pečení, mohl by vám tento sporák přijít vhod.

K většímu objemu se u spotřebičů zpravidla váže také větší spotřeba. Ta se v tomto případě projevila u klasického pečení, kdy sporák na jeden cyklus spotřebuje 1,03 kWh, zatímco tehdejší průměr byl 0,93 kWh. Rozdíl ale není natolik zásadní, aby se kvůli němu sporák řadil do horší energetické třídy, patří tedy do třídy A, stejně jako většina kombinovaných sporáků na trhu. Spotřeba při klasickém pečení už odpovídala tehdejšímu průměru 0,8 kWh, průměrná byla také nabídka programů, vybírat můžete z osmi.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Gorenje

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % Electrolux, 10 % Mora, 10 % AEG
Počet hořáků

4

100 % 4
Objem trouby (l)

70

64,30
Poklop

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Energetická třída

A

100 % A
Spotřeba energie při běžném pečení (kWh)

1,03

0,92
Spotřeba energie při horkovzdušném pečení (kWh)

0,8

Počet programů pečení

8

40 % 8, 30 % 9, 20 % 11, 10 % 4

Vybavení a funkce

V hodnocení vybavení a funkcí začneme odshora, tedy od varné desky. Její hořáky jsou vybavené bezpečnostní pojistkou, v případě zhasnutí plamene tak nedojde k úniku plynu. Zároveň mají také elektrické zapalování a vy už se tak nemusíte obtěžovat s nešikovným a často i nebezpečným zapalováním sirkami či zapalovačem. Obě zmíněné funkce už dnes najdete u většiny kombinovaných sporáků. U trouby jsme již zmínili funkci horkovzdušného pečení, ta by nebyla možná bez kruhového topného tělesa a ventilátoru. K čištění trouby, nebo spíše vstřebávání nečistot, potom slouží katalytické desky. Ty jsou velice účinné, jedinou nevýhodou je, že je musíte jednou za několik let vyměnit. Součástí sporáku je také displej a časovač, s obojím se dnes už můžete setkat u drtivé většiny modelů na trhu. Rozměrově vás tento model nijak nepřekvapí, níže v tabulce najdete všechny konkrétní údaje.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Elektrické zapalování

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Bezpečnostní pojistka

Ano

100 % Ano
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Ventilátor

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Gril

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Rozmrazování

Ano

70 % Ano, 20 % Ne, 10 % Neuvedeno
Systém čištění

Katalýza

50 % Černý smalt, 20 % Žádný, 20 % SimpleSteam, 10 % EcoClean
Displej

Ano

60 % Ano, 40 % Ne
Časovač

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šířka (cm)

50

80 % 50, 20 % 60
Hloubka (cm)

59,4

100 % 60
Hmotnost (kg)

46,3

Naše hodnocení a závěr

Vzhledově působí kombinovaný sporák Gorenje K5352WF velmi klasicky, má ale pár es v rukávu, která vás mohou překvapit. Jedním z nich je velmi objemná trouba, díky ní je tento model ideální pro všechny milovníky pečení. Zároveň je trouba vybavená také funkcí katalýzy, s čištěním se tak nemusíte příliš obtěžovat. Hořáky spotřebiče mají příslušné bezpečnostní funkce a v případě zájmu je můžete přikrýt poklopem. Drobnou nevýhodou může být menší počet programů a vyšší spotřeba při klasickém pečení, stále jde ale o produkt z energetické třídy A.

Pokud by vás ovšem zajímal některý z designově modernějších sporáků, podívejte se na další modely v našem srovnání, například sporák Electrolux EKK 54553OX.

9 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gorenje K5352WF | Hodnocení: 97,4 %
Eliška působí v naší redakci jako seniorní člen týmu a většinu domácích spotřebičů už za ta léta srovnávání a hodnocení zná jako své boty. K tématům přistupuje komplexně, u kombinovaných sporáků vám tak vysvětlí vše, od typů paliv, přes varianty varných desek až po funkce trouby. Rozhled si získává i zpracováváním dalších témat, jako jsou indukční sporáky, a nebo plynové varné desky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, jde sporák přetryskovat na propan butan?

Langová Eva

Dobrý den, prakticky každý kombinovaný sporák je možné přetryskovat. Je ovšem lepší svěřit jej do rukou odborného technika, který zároveň vše potvrdí také v záručním listě. Tento sporák bohužel nemá trysky v balení, je tedy nutné zakoupit je zvlášť.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, prosím, zda jde u kombinovaného sporáku Gorenje vypnout ventilátor.
Děkuji.

Eva Machová

Dobrý den, pokud Vám jde o ventilátor jakožto dodatek k pečicímu programu, pak to možné je. Trouba nabízí i programy bez ventilátoru. Pokud máte na mysli chladící ventilátor, ten je v provozu vždy, když zapnete funkce trouby. Tento prvek ochlazuje plášť a ovládací panel trouby, výrobce dokonce doporučuje troubu s nefunkčním chladícím ventilátorem nepoužívat.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Gorenje K5352WF

Gorenje K5352WF

9 500 Kč Orientační cena