Nákup ventilátoru na první pohled nepředstavuje nic složitého, přesto byste měli vědět, co od takového zařízení vlastně očekáváte. Na základě toho můžete správně zvolit jeho konkrétní provedení a řadu přidružených vlastností. V našem článku se dozvíte, jaké jsou velikosti ventilátorů a k jakým účelům se jednotlivé typy hodí.
Prozradíme vám také, jaký výběr rychlostí ventilátory obvykle nabízí, jaký mívají příkon nebo jak jsou hlučné. Ani to totiž není radno opomíjet, protože přes letní dny se přístroj stane nedílnou součástí vašeho domova. Věnovat se ale budeme také bezpečnostním prvkům a funkcím, kterými ventilátory disponují.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, příjemné teploty v horkých letních dnech můžete kromě ventilátoru dosáhnout také s použitím klimatizace, na ty mobilní jsme se zaměřili v samostatném testu mobilních klimatizací. Pro získání kvalitního ovzduší jistě někteří uživatelé využijí také zvlhčovačů a čističek vzduchu, objevují se dokonce přístroje 2v1.
Jak vybrat ventilátor stručně:
- Proč koupit kvalitní větrák? Oproti klimatizaci je levnější a nezabírá tolik místa, navíc se nemusí složitě instalovat.
- Mají větráky nějaké nevýhody? Na rozdíl od klimatizace nesnižují teplotu vzduchu v místnosti, navíc mohou mít při nesprávném používání negativní dopad na pokožku či dýchací systém.
- Před nákupem zvažte, kde bude ventilátor umístěn. K dostání jsou stolní, stojanové a podlahové ventilátory, dále stropní ventilátory a větráky do USB.
- Jak velký prostor bude ventilátor ochlazovat? Objem místnosti a její typ rozhodují o tom, jak výkonný větrák potřebujete.
- Jak komfortní chlazení vyžadujete? Minimálně by měl ventilátor mít alespoň tři rychlostní stupně, ty nejvýkonnější přístroje nabídnou až 10 rychlostí.
- V závislosti na budoucím umístění sledujte také hlučnost. Do ložnice si vyberte tišší model nebo ventilátor s tichým režimem pro tyto účely.
- Zkontrolujte bezpečnost ventilátoru. Ochranná mřížka, stabilní základna a ochrana proti přehřátí jsou naprostým základem.
- Rozhodněte, jaké funkce využijete. Nalézt můžete větráky s ionizací, s dálkovým ovládáním či rozprašovačem vody pro efektivnější osvěžení.
- Nedílnou součástí je také design. Chcete ozvláštňující designový doplněk? Elegantní je například sloupový ventilátor bez typických lopatek.
- Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru. Vyberte si několik kandidátů z dané cenové relace a zkuste si vyhledat recenze a zkušenosti zákazníků.
Proč koupit kvalitní větrák
Připravte se na horké letní dny s předstihem a pořiďte si kvalitní větrák.
- Poskytují příjemné ochlazení – ventilátor sice nezajistí snížení teploty vzduchu v místnosti, ale alespoň jej příjemně rozproudí a zajistí jemné ochlazení. Sníží se tím pocitová teplota a vám bude uvnitř místnosti příjemněji.
- Cenová dostupnost – nemusíte utrácet vysoké částky, i levnější modely vám nabídnou příjemné ochlazení. Navíc jde o levnější investici, než kdybyste si pořizovali klimatizaci.
- Zabírají málo místa – oproti mohutným klimatizacím jsou větráky často méně prostorově náročné, a tak nezabírají potřebné místo například na balkoně. Existují navíc stropní ventilátory, které vůbec nezabírají místo na podlaze.
- Snadná instalace a ovladatelnost – protože se větráky zpravidla nemusí nikam pevně instalovat, stačí je jen postavit na vybrané místo, zapojit do elektřiny a zapnout. Některé navíc mají dálkový ovladač pro snadnější ovládání.
- Bezpečnost – ventilátory mají zpravidla mřížkou chráněné lopatky, což zabrání především dětem, aby dovnitř strčily prsty a zranily se.
Nevýhody větráků
Existuje také několik nevýhod, které se s větráky pojí.
- Neochlazují vzduch v místnosti – na rozdíl od klimatizace větrák nesnižuje teplotu v místnosti, pouze zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu.
- Negativní vliv na zdraví – dlouhodobé a nesprávné používání ventilátoru může negativně ovlivnit zdraví. Suchý vzduch totiž vysušuje pokožku, navíc kvůli ventilátoru dochází k víření prachu v místnosti, což může mít dopad na dýchací systém.
- Některé nejsou přenosné – například stropní ventilátory je nutné instalovat pevně na strop, skrze to ztrácí svou mobilitu a nelze je přemisťovat do jiné místnosti.
Provedení
V první řadě se zaměříme na to, jaké typy ventilátorů na trhu vůbec najdete. Liší se od sebe především svou konstrukcí, která je rozhodující pro budoucí umístění a účel použití. Zatímco stolní a USB větráky využijete pro lehké ochlazení například u pracovního stolu, podlahové, stojanové, stropní a sloupové ventilátory jsou určené pro chlazení celé místnosti. Vzhledem k budoucímu umístění můžete mezi jednotlivými typy vybírat i podle designu.
Typ ventilátoru | Výhody | Nevýhody |
Stolní | + Nízká cena
+ Kompaktní rozměry + Nastavitelný sklon |
– Nízký výkon
– Hlučnost |
Stojanový | + Dostupná cena
+ Nastavitelný sklon |
– Může být nestabilní |
Sloupový | + Design
+ Nabídka funkcí + Nízká hlučnost + Vysoká bezpečnost |
– Vyšší cena
– Nižší výkon |
Stropní | + Letní i zimní režim
+ Silný výkon + Nižší hlučnost |
– Vyšší cena
– Nelze přemisťovat |
Podlahový | + Silný výkon
+ Skladnost |
– Vyšší cena
– Vyšší hlučnost |
Nástěnný | + Jednoduché ovládání | – Nelze přemisťovat |
Do potrubí | + Nenápadný
+ Nižší hlučnost |
– Nelze přemisťovat |
USB | + Nízká cena
+ Kompaktní + Snadno přenosné |
– Nízký výkon
– Vyšší hlučnost |
Stolní ventilátory
Stolní ventilátory patří k tomu levnějšímu, co můžete na současném trhu pořídit. Mívají menší rozměry, takže je bez problému umístíte na stůl do své blízkosti. Vzhledem k této nevelké vzdálenosti není v jejich případě potřeba ani příliš velký průměr lopatek. V jejich prospěch hovoří určitě nižší hlučnost ve srovnání s ostatními typy, kterou jistě oceníte nejen při práci. Pouze u nejlevnějších přístrojů bývá hlučnost vyšší.
Stojanové ventilátory
Stojanové ventilátory jsou rozšířenou verzí stolních ventilátorů. Hodí se jak do domácnosti, tak i do kancelářských prostor. Mají podobný vzhled, jen trochu větší rozměry. Umisťují se na zem, například do blízkosti pracovního stolu. Jsou orientovány na výšku, proto před nákupem věnujte dostatečnou pozornost stabilitě. Sledujte také výšku stojanu a případně možnost jejího nastavení. Výhodou jsou protiskluzové nožičky nebo bytelná základna.
Sloupové ventilátory
Určitou odnoží stojanových ventilátorů jsou větráky sloupové. V jejich případě jste oproštěni od velkého točícího se ventilátoru a typických lopatek. Výrobek má skutečně tvar sloupu a vepředu je opatřený mřížkou (popřípadě otvorem). Až na nejdražší modely mívají sloupové ventilátory obecně nižší výkon než ventilátory lopatkové. Daleko větší důraz je kladen na estetiku, moderní vzhled a celkově propracovaný design. Oproti jiným typům bývají dražší.
Stropní ventilátory
Stropní ventilátor má své pevné umístění a na rozdíl od mobilních modelů jej často využijete nejen v horkých měsících. Řada stropních ventilátorů má totiž kromě letního provozu, při kterém se lopatky otáčejí proti směru hodinových ručiček, také provoz zimní, který nabízí opačný směr rotace. Ventilátor v zimním provozu tak rozhání teplý vzduch, který se drží u stropu, a napomáhá rovnoměrnějšímu prohřátí místnosti (Zdroj: The Spruce).
Zimní chod stropního větráku však můžete využít i v létě, zejména pokud patříte k osobám citlivějším na průvan. Při zimním chodu totiž dochází k postupnějšímu rozmíchávání vzduchu a jeho proudění není tak silné, jako při klasickém chodu. Nevýhodou stropních ventilátorů bývají vyšší pořizovací náklady a složitější instalace oproti přenosným modelům.
Podlahové ventilátory
Podlahové ventilátory mohou vzhledem připomínat stolní modely, bývají ale větší, výkonnější a bohužel také hlučnější. Většinou se využívají spíše v průmyslu a komerčních prostorech, umístit je ale můžete i do domácnosti. Nevýhodou je kromě vyšší hlučnosti také to, že zabírají místo na podlaze. Například v kombinaci se stropním ventilátorem ale zajistí velmi dobrou cirkulaci vzduchu i ve větší místnosti.
Nástěnné ventilátory
Stejně jako podlahové modely, i tyto ventilátory jsou vzdáleným „příbuzným“ stolních ventilátorů. Nezabírají místo na podlaze ani na stole, připevněním na zeď ale ztrácejí možnost přenášení.
USB ventilátory
Název této kategorie výrobků je poměrně vypovídající. Jedná se o skutečně skladné přístroje, které lze snadno přenášet, velikostí se přibližují stolním ventilátorům. Umísťují se do blízkosti počítače, právě kvůli propojení za pomoci konektoru USB. Napájet je ale můžete i prostřednictvím powerbanky, případně je možné použít adaptér pro napájení ze sítě.
Jejich výkon není vzhledem k menší velikosti lopatek nijak veliký. Přesto přináší příjemné osvěžení a mnohdy mohou zaujmout originálním provedením. Kromě ochlazení u pracovního stolu je můžete brát s sebou i na dovolenou nebo je využít například při cestování.
Větráky do auta
Jestliže vaše vozidlo nedisponuje extra výkonnou klimatizací, můžete ji podpořit přídavným větrákem. Umisťuje se do mřížky klimatizace nebo pomocí přísavky kdekoliv na palubní desku vozidla. Napájí se buďto přímo z autozásuvky, nebo pomocí USB. K dostání je v mnoha velikostech a provedeních, některé větráky můžete využít dokonce i na topení. Svým výkonem se některé větší modely vyrovnají stolní variantě.
Ventilátory do potrubí
Často je najdete označené jako axiální nebo malé axiální ventilátory. Nenechte se ale zaskočit cizím názvem, s těmito ventilátory se již pravděpodobně každý setkal. Jde o malé ventilátory napojené na potrubí ve zdi, které se často používají například v koupelně.
Objem místnosti a průtok vzduchu
Jedním z nejdůležitějších vodítek při výběru ventilátoru by měla být kapacita místnosti, kterou plánujete větrákem ochlazovat. Pomocí kapacity můžete určit, jak výkonný větrák byste si měli pořídit, respektive jaký by měl být průtok vzduchu daného modelu. Obecně platí, že by se měl vzduch v daném prostoru obměnit několikrát za hodinu, v závislosti na tom, o jaký interiér jde. Pomůckou mohou být koeficienty pro různé místnosti:
Typ místnosti | Počet výměn za hodinu |
Obytné prostory | 1–2 |
Koupelna | 5–8 |
Kancelář | 5–9 |
Kuchyně | 6–10 |
K objemu místnosti se dopočítáte poměrně snadno. Stačí vynásobit délku, šířku a výšku daného prostoru. Výsledný údaj je prezentován v metrech krychlových označovaných zkratkou „m3„. Takže, pokud vám vyjde objem místnosti například 40 m3 a jde o kancelář, optimální průtok vzduchu ventilátoru by měl být cca 200 až 360 m3 za hodinu.
Velikost větráku
- Průměr lopatek 25 až 30 centimetrů – stolní větráky.
- Průměr lopatek 40 až 50 centimetrů – stojanové ventilátory.
- Průměr lopatek nad 100 centimetrů – stropní ventilátory.
Průměr vrtule ventilátoru samozřejmě souvisí s celkovým výkonem, respektive průtokem vzduchu. Tento parametr se liší především podle toho, jaký model výrobku zakoupíte. Velikosti větráků se pohybují od 15 centimetrů do 135 a více centimetrů.
Pokud zvolíte stolní ventilátor, počítejte s průměrem kolem 25–30 centimetrů. Stojanové ventilátory mají větší průměr, cca 40 až 50 centimetrů. Největšího rozpětí a zároveň i nejúčinnějšího chladicího efektu dosáhnete za pomoci stropních ventilátorů, jejichž průměr lopatek končí na zhruba 135 centimetrech.
Počet rychlostí
- 3 rychlosti – základní modely, tento počet obvykle nabízejí i levnější větráky.
- 5 až 8 rychlostí – pokročilejší a dražší modely.
Ventilátor by určitě neměl být zařízením s jednou rychlostí. I levnější modely zpravidla nabízejí výběr z několika různých nastavení. Za naprostý základ lze považovat tři rychlosti. Vybírat však můžete i z produktů s více jak osmi rychlostmi. Díky možnosti regulace intenzity chladicího efektu si můžete vždy dopřát komfort adekvátní vašim aktuálním požadavkům a potřebám.
Příkon
Příkon udává množství energie, která je při provozu ventilátoru odebírána z elektrické sítě. Hlavní jednotkou je Watt uváděný pod zkratkou „W“. Čím vyšší příkon bude, tím vyšší očekávejte spotřebu energie.
Příkon ale velice často souvisí také s výkonem ventilátoru, protože vyšší výkon si žádá vyšší příkon. Zároveň je příkon přímo úměrný celkové velikosti vrtule. Jeho hodnota se může pohybovat od 15 W do více než 70 W za hodinu provozu.
Hlučnost
- Větráky s hlučnost do 30 dB se dají považovat za velmi tiché, oceníte je zejména v ložnici nebo v menší kanceláři.
- Ventilátory s hlučností od 30 do 50 dB lze označit za středně hlučné, hodí se do dalších obytných prostor či větší kanceláře.
- Hlučnost nad 50 dB už je vyšší a při koupi takového modelu si musíte ujasnit, zda vás nebude příliš obtěžovat (například v době spánku, práce či sledování televize).
Vzhledem k tomu, že se minimálně v létě ventilátor stává nedílnou součástí obytných prostor, musíte přihlížet i k dalšímu důležitému parametru. Tím je hlučnost takového zařízení, udávaná v decibelech (dB).
Hlučnost by měla odpovídat konkrétnímu prostředí. Rozdílné požadavky na hlučnost budete mít v ložnici nebo v kanceláři, kde jistě oceníte takřka neslyšné zařízení. V každém případě samozřejmě platí, že čím nižší hlučnost, tím lépe. Počítejte ale s tím, že vyšší hlučnost je zpravidla daní za vysoký výkon, a tak je potřeba tyto dva parametry optimální vyvážit.
Hmotnost
Hmotnost zohledněte zejména v případě, že vybíráte stropní ventilátor. Před nákupem si zjistěte nosnost vašeho stropu, která nesmí být nižší, než je hmotnost samotného ventilátoru. Tento parametr si pohlídejte také v případě, že budete ventilátor často přenášet. Modely těžší než 10 kg rozhodně nejsou pro častý transport ideální. V případě stojanového ventilátoru pak může tento parametr leccos vypovídat o stabilitě konstrukce.
Funkce
Ventilátor se může laikům zdát jako obyčejné domácí zařízení. Věřte však, že i větráky skrývají různé možnosti funkčního využití, vychytávek a režimů.
- Dálkové ovládání skýtá možnost ovládat ventilátor na dálku. To přináší určitě značné pohodlí a komfort. Při nákupu nezapomeňte zkontrolovat, zda výrobce přibalil i baterie k ovladači nebo jestli je pro ovladač vyhrazena přihrádka na konstrukci ventilátoru.
- Časovač je funkcí především některých dražších větráků a sloupových variant. Pomocí něj můžete načasovat dobu zapnutí či vypnutí, aby se rozproudil vzduch v místnosti před vaším příchodem nebo se třeba větrák sám vypnul v noci.
- Přírodní vítr je funkce imitující venkovní vánek. Toho je docíleno pozvolnou změnou otáček, takže se mění rychlost přicházejícího chladivého vzduchu.
- Noční režim zajišťuje pozvolné chlazení v noci. Jeho předností je nenásilné a jemné osvěžování vzduchem a zároveň velice tichý a nerušivý chod.
- Ionizace představuje skvělé řešení pro zlepšení kvality vzduchu v místnosti. Tato funkce vytváří svěžejší vzduch a přispívá k lepšímu interiérovému prostředí.
- LCD displej zobrazuje aktuální informace o stavu ventilátoru, zapnutých funkcích a ostatních věcech. Najdete jej především u dražších variant.
- Čištění vzduchu nabízejí nejnovější bezlopatkové ventilátory vybavené vzduchovými filtry. Ty zbavují vzduch v místnosti prachu a alergenů a vytváří harmonické prostředí ideální pro alergiky a astmatiky.
- Mlha slouží pro zvlhčení vzduchu v místnosti. Větrák s funkcí mlhy je vybavený speciální nádrží na vodu, ze které vytváří jemnou mlhu.
- Vůně se díky větráku lépe rozvine po místnosti. Vybrané modely umožňují vložit vonné tablety nebo esenci nejen pro účely relaxace, ale také například pro odpuzování komárů.
- Osvětlení často najdete u stropních ventilátorů, kde slouží jako praktický doplněk. Lze napojit na spínač ve zdi, případně se ovládá pomocí šňůrky nebo tlačítka přímo na konstrukci.
Oscilace
Oscilace není nic jiného než možnost vertikálního a horizontálního natáčení ventilátoru, díky kterému se svěží vzduch snadněji dostane ke všem osobám v místnosti. Tento pohyb může být i automatický a lze jej samozřejmě vypnout či zapnout. Většina dnešních ventilátorů do domácnosti již touto funkcí disponuje, nepodstatná je ale u stolních variant, u kterých se bez oscilace dozajista obejdete.
Délka přívodního kabelu
Jedním z méně podstatných parametrů je délka přívodního kabelu. Vyšší hodnotu oceníte v případě, že budete chtít ventilátor umístit dále od elektrické zásuvky. Tato situace typicky nastává ve větších místnostech, kdy potřebujete přístroj umístit blíže k sobě. Minimálně by měl mít ventilátor přívodní kabel dlouhý 1,5 metru. Krátký kabel ale můžete v případě potřeby nastavit pomocí prodlužovačky.
Design
Při výběru myslete na to, že v letních měsících se ventilátor stane nezbytností, kterou budete mít prakticky neustále na očích. Z toho důvodu se vyplatí sledovat také design a celkové zpracování přístroje. Některé levnější ventilátory působí lacině již na první pohled. Designově se nejvíce vyjímají sloupové ventilátory, které mohou být díky bezvrtulovému provedení ozvláštňujícím doplňkem interiéru.
Bezpečnost
Při výběru vhodného ventilátoru nezapomínejte ani na dostatečnou bezpečnost. Jde přece jenom o elektrický přístroj, který je vybaven vrtulí otáčející se při rychlosti stovek otáček za minutu. A právě tento prvek přináší to největší riziko.
Abyste se vyvarovali zranění, což platí hlavně pro malé děti, snažte se dodržovat několik následujících pravidel:
- U stolních a stojanových ventilátorů dbejte na co největší stabilitu, která bude podpořena speciálními protiskluzovými nožičkami a bytelnou konstrukcí. Tím zamezíte nežádoucímu pádu.
- Co se týče samotné vrtule, musí být chráněna dostatečně hustou mřížkou, aby skrze ni dítě nemohlo prostrčit prst nebo hračku.
- Největší bezpečnosti docílíte s modernějšími a dražšími ventilátory se speciálním čidlem na mřížce. Pokud se jí někdo dotkne, zařízení se na chvíli vypne.
Cena
Ventilátory představují dostupné zboží. Záleží každopádně na tom, co od takového výrobku očekáváte. Zda půjde jen o sezónní chlazení, nebo jej budete chtít umístit natrvalo. Zda má sloužit pro lehké chlazení jedné osoby, nebo přinášet osvěžení ve velké přeplněné kanceláři. V každém případě se soustřeďte na prověřené značky, mezi které spadá AEG, Kanlux, Klarstein, Ardes, Cata, Sencor, Soler & Palau, ECG, Domo, Globo a další.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější větráky pořídíte už od 100 Kč. Jde především o miniaturní USB zařízení, které přinesou základní náznak chlazení. Při investici do 1 000 Kč budete vybírat spíše ze stolních, popřípadě méně stabilních stojanových ventilátorů. Ve většině případů půjde o přístroje s hlučností kolem 40–50 dB, s průměrem vrtule do 40 centimetrů a s maximálně třemi rychlostmi.
Cena od 1 000 do 3 000 Kč
S vyšší cenou se vaše možnosti nákupu pochopitelně rozšiřují. Do výběru se dostane více kvalitnějšího sortimentu. Jeho výrobním materiálem nebude jenom plast, ale také nerez a barevná ocel. Přibude určitě více tišších ventilátorů s 5 až 8 rychlostmi. Jejich průměr může dosahovat až 100 centimetrů a příkon bude i 70 W. Těšit se můžete na stabilní a bezpečné konstrukce a do hledáčku se dostanou i základní sloupové varianty.
Cena od 3 000 do 5 000 Kč
Dálkové ovládání, průměr vrtule až 132 centimetrů, nižší hlučnost pod 40 dB a bezpočet možností provedení, ať už jde o axiální, stojanové, sloupové, stolní nebo stropní ventilátory. Cenová kategorie, kde si na své přijde opravdu každý. To ostatně dokazuje i řada přidružených funkcí navíc.
Cena nad 5 000 Kč
Takto vysoké pořizovací náklady se týkají spíše těch, kdo dávají přednost stropním ventilátorům. Ty nejdražší modely mohou dosahovat ceny přes 20 000 Kč. Pak už obvykle dochází k prolínání více druhů výrobních materiálů, kde nechybí například ani dřevo. Produkty s nižší hlučností, nočním režimem či osvětlením a více než 9 rychlostmi mohou nabývat průměru přes 132 centimetrů.
Dále v této cenové relaci narazíte na skutečně propracované kousky. Jde především o sloupové ventilátory nabízející přídavné funkce, které zvyšují komfort užívání na maximum. Takovým ventilátorům nechybí plynulá regulace proudění vzduchu, HEPA filtrace nejvyšší třídy, ionizace nebo časovač.
Jak správně používat ventilátor
Řada lidí se ventilátorům raději vyhýbá v obavě z nachlazení, podráždění očí či z dalších nepříjemností. Těm se ale můžete vyvarovat správným používáním ventilátoru a nemusíte si tak v horku upírat vytoužené ochlazení (Zdroj: Apartmenttherapy.com).
Umístění ventilátoru
Odolejte pokušení pustit proud vzduchu přímo na sebe, to vám sice přinese rychlé ochlazení, v dlouhodobém horizontu ale nejde o nic dobrého pro lidský organismus. Pokud vzduch z větráku fouká přímo na vás, můžete si přivodit zatuhnutí svalů, bolest kloubů, pálení očí nebo třeba i nachlazení. Lepším řešením je namířit ventilátor na stěnu nebo kus nábytku, aby se proudění vzduchu rozptýlilo po místnosti.
Čisté prostředí
S rozproudění vzduchu souvisí také víření prachu, které je nepříjemné nejen lidem s dýchacími obtížemi. Při používání větráku tak dbejte na to, aby bylo v místnosti čisto a nehromadil se prach, který byste následně vdechovali.
Pitný režim
V létě by měl být pitný režim samozřejmostí, při umělém ochlazování se navíc vzduch vysušuje, a tak není na škodu dodat tělu potřebnou hydrataci. Do kanceláře se můžete vybavit například také kapkami do očí, nejen proudění vzduchu, ale i dlouhé sledování monitoru totiž mohou oči dráždit.
Tipy na ochlazení
Ventilátor není jedinou cestou k ochlazení v parných dnech. Můžete jej nahradit nebo ideálně kombinovat s dalšími metodami, abyste dosáhli ideálního výsledku.
Klimatizace
Nejefektivnější, ale zároveň finančně nejnáročnější variantou je klimatizace. Ta vám bez problémů zaručí ochlazení o několik stupňů a některé modely zvládají i funkci odvlhčování či topení. Dostupnějším mobilním klimatizacím jsme se věnovali v samostatném srovnávacím testu mobilních klimatizací, kde se dozvíte všechny důležité informace o jejich výběru a používání.
Ochlazovač vzduchu
Ochlazovač vzduchu na první pohled vypadá jako mobilní klimatizace a může tak dojít i k záměně těchto dvou zařízení. Zásadní rozdíl je ale ve způsobu chlazení, ochlazovač vzduchu k tomuto účelu používá vodu nebo led, klimatizace speciální chemické chladivo. Efekt chlazení je tedy oproti klimatizaci slabší a ochlazovač funguje jako zvlhčovač, což může být v parném létě příjemné, ale ne v každé domácnosti je zvlhčení vzduchu žádoucí.
Studená voda, led
Pokud nechcete investovat do ochlazovače, ale ocenili byste alespoň částečné ochlazení a zvlhčení vzduchu u vás doma nebo v kanceláři, můžete si pomoct i vodou nebo ledem. Stačí napustit dřez, umyvadlo nebo jinou nádobu ledovou vodou, popřípadě i navlhčit závěsy nebo přikrýt parapet mokrým vyždímaným ručníkem. Jestli máte doma ventilátor, umístěte před něj nádobu s ledem nebo ledovou vodou, aby rozfoukával ochlazený vzduchu do místnosti.
Fólie
Jistého ochlazení dosáhnete už tím, když nepustíte teplo dovnitř. K tomu slouží speciální fólie do oken, které odrážejí teplo. Poslouží vám nejen v létě, kdy udrží teplo venku, ale také v zimě, kdy naopak zabraňují úniku tepla ven.
Závěsy
Pokud jste někdy byli na dovolené v některé z přímořských zemí, možná jste zaznamenali, že spousta domů má v těchto oblastech na oknech okenice. Ty zabraňují přímému slunečnímu záření, aby zahřívalo vnitřek domu. V našich končinách sice okenice nejsou příliš obvyklé, ke stejnému účelu ale můžete využít závěsy či žaluzie.
Větrejte chytře
Větráním si v létě můžete pomoci i uškodit. Pokud toužíte po ochlazení, větrejte pouze brzy ráno (nejchladněji bývá kolem čtvrté hodiny), pozdě večer nebo v noci. Při větrání přes den naopak vpustíte horko dovnitř, od rána do večera je proto lepší nechat okna zavřená. Pokud chcete přece jen vyvětrat přes den, nebo chcete v noci podpořit ochlazení vzduchu, můžete do okenního rámu napnout mokré prostěradlo.
Chladivé povlečení
Důležitá je také volba materiálů, v noci zejména pyžama a povlečení. Pokud bez přikrývky neusnete, můžete ji zkusit vyměnit za jednoduché prostěradlo po vzoru jižních zemí, nebo alespoň použít povlečení z chladivých materiálů. Mezi ty patří satén, bavlna nebo hedvábí.
Dobrý den, někde jsem četla, že je možné ventilátor používat i v zimě, je to pravda? A k čemu v zimě slouží?