Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších ventilátorů

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Eliška Srncová

Ventilátor je praktickým pomocníkem sloužícím k ochlazování a proudění vzduchu. V letních a teplých dnech představuje v místnosti bez klimatizace v podstatě nepostradatelný doplněk interiéru.

I když patří ventilátor k sezónním záležitostem, neměli byste podceňovat jeho výběr. Každá domácnost či kancelář bude mít trochu odlišné požadavky a pestrý sortiment na současném trhu nabízí rozdílné možnosti.

Jestliže chcete ve své domácnosti nebo kanceláři vytvořit dokonalé prostředí s lehce vanoucím vánkem, pomůžeme vám s volbou toho správného ventilátoru. S ním docílíte optimálního klimatu a neprochladnete. Tento článek vám pomůže s výběrem vhodného ventilátoru podle vašeho přání.

Níže najdete také tabulku s oblíbenými produkty podle recenzí a zkušeností uživatelů. Tabulka vám může dodat představu o tom, jaké ventilátory jsou nejpopulárnější, nebo se vám třeba nějaký model rovnou i zalíbí.


Nejlepší ventilátory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze SILVERCREST STV 50 F1
SILVERCREST STV 50 F1 92 %
Počet recenzí: 13
700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C
Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C 97 %
Počet recenzí: 11
1 800 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze OneConcept Carribean Blue
OneConcept Carribean Blue 74 %
Počet recenzí: 45
1 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0
Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0 96 %
Počet recenzí: 79
3 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Sencor SFN 9011SL
Sencor SFN 9011SL 82 %
Počet recenzí: 133
5 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze OneConcept Arctic Cube
OneConcept Arctic Cube 93 %
Počet recenzí: 3
1 800 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Klarstein Skyscraper Ice
Klarstein Skyscraper Ice 81 %
Počet recenzí: 88
5 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Sencor SFN 4047WH
Sencor SFN 4047WH 91 %
Počet recenzí: 135
900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Honeywell ES800I
Honeywell ES800I 100 %
Počet recenzí: 5
4 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Vents 100 MATL
Vents 100 MATL 87 %
Počet recenzí: 25
1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat větrák/ventilátor

Nákup ventilátoru na první pohled nepředstavuje nic složitého, přesto byste měli vědět, co od takového zařízení vlastně očekáváte. Na základě toho můžete správně zvolit jeho konkrétní provedení a řadu přidružených vlastností.

V našem článku se dozvíte, jaké jsou velikosti ventilátorů, jaký mají výběr rychlostí, příkon a hlučnost. Ani to totiž není radno opomíjet. Věnovat se budeme také bezpečnosti a funkcím, kterými ventilátory disponují.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, příjemné teploty v horkých letních dnech můžete kromě ventilátoru dosáhnout také s použitím klimatizace, na ty mobilní jsme se zaměřili v samostatném testu mobilních klimatizací. Pro získání kvalitního ovzduší jistě někteří uživatelé využijí také zvlhčovačů a čističek vzduchu, objevují se dokonce přístroje 2v1.

Provedení

V první řadě se zaměříme na to, jaké typy ventilátoru na trhu vůbec najdete. Liší se nejen konstrukcí, ale také umístěním a vhodným použitím.

Typ ventilátoru Výhody Nevýhody
Stolní + Nízká cena

+ Kompaktní rozměry

– Nízký výkon

– Hlučnost

Stojanový + Dostupná cena – Může být nestabilní
Sloupový + Design

+ Nabídka funkcí

+ Nízká hlučnost

– Vyšší cena

– Nižší výkon

Stropní + Letní i zimní režim

+ Silný výkon

+ Nižší hlučnost

– Vyšší cena

– Nelze přemisťovat

Podlahový + Silný výkon – Vyšší cena

– Vyšší hlučnost

Nástěnný + Jednoduché ovládání – Nelze přemisťovat
Do potrubí + Nenápadný

+ Nižší hlučnost

– Nelze přemisťovat
USB + Nízká cena

+ Kompaktní

– Nízký výkon

Stolní ventilátory

Stolní ventilátory patří k tomu levnějšímu, co můžete na současném trhu pořídit. Mívají menší rozměry, takže je bez problému umístíte na stůl do své blízkosti. Vzhledem k nevelké vzdálenosti není v jejich případě potřeba ani příliš velký průměr. V jejich prospěch hovoří určitě nižší hlučnost, kterou jistě oceníte nejen při práci. Pouze u nejlevnějších přístrojů bývá hlučnost vyšší.

Stojanové ventilátory

Rozšířená verze stolních ventilátorů. Podobný vzhled, jen trochu větší rozměry. Stojanové ventilátory se umísťují na zem, například do blízkosti pracovního stolu. Před nákupem věnujte pozornost dostatečné stabilitě ventilátoru, výhodou jsou protiskluzové nožičky.

Sloupové ventilátory

Určitou odnoží stojanových ventilátorů jsou větráky sloupové. V jejich případě jste oproštěni od velkého točícího se ventilátoru. Výrobek má opravdu tvar sloupu s mřížkou (popřípadě otvorem). Až na nejdražší modely mívají sloupové ventilátory obecně nižší výkon než ventilátory lopatkové. Daleko větší důraz je kladen na estetiku, moderní vzhled a celkově propracovaný design.

Stropní ventilátory

Stropní ventilátor má své pevné umístění a na rozdíl od mobilních modelů jej často využijete nejen v horkých měsících. Řada modelů má totiž kromě letního provozu, při kterém se lopatky otáčejí proti směru hodinových ručiček, také provoz zimní, který nabízí opačný směr rotace. Ventilátor v zimním provozu tak rozhání teplý vzduch, který se drží u stropu, a napomáhá rovnoměrnějšímu prohřátí místnosti (Zdroj: The Spruce).

Nevýhodou stropních ventilátorů bývají vyšší pořizovací náklady a složitější instalace oproti přenosným modelům.

TIP: Zimní chod stropního větráku můžete využít i v létě, zejména pokud patříte k osobám citlivějším na průvan. Při zimním chodu totiž dochází k postupnějšímu rozmíchávání vzduchu a jeho proudění není tak silné, jako při klasickém chodu.

Podlahové ventilátory

Podlahové ventilátory mohou vzhledem připomínat stolní modely, bývají ale větší, výkonnější a bohužel také hlučnější. Většinou se využívají spíše v průmyslu, umístit je ale můžete například i do kanceláře. Nevýhodou je kromě vyšší hlučnosti také to, že zabírají místo na podlaze. Například v kombinaci se stropním ventilátorem ale zajistí velmi dobrou cirkulaci vzduchu v místnosti.

Nástěnné ventilátory

Stejně jako podlahové modely, i tyto ventilátory jsou vzdáleným „příbuzným“ stolních ventilátorů. Nezabírají místo na podlaze ani na stole, připevněním na zeď ale ztrácejí možnost přenášení.

Ventilátory do potrubí

Často je najdete označené jako axiální nebo malé axiální ventilátory. Nenechte se ale zaskočit cizím názvem, s těmito ventilátory se již pravděpodobně každý setkal. Jde o malé ventilátory napojené na potrubí ve zdi, které se často používají například v koupelně.

USB ventilátory

Název této kategorie výrobků je poměrně vypovídající. Jedná se o menší ventilátory přibližující se těm stolním. Umísťují se do blízkosti počítače, právě kvůli propojení za pomoci konektoru USB. Jejich výkon není nijak veliký. Přesto přináší příjemné osvěžení a mnohdy mohou zaujmout originálním provedením.

Objem místnosti

Jedním z nejdůležitějších vodítek při výběru ventilátoru by měla být kapacita místnosti, kterou plánujete větrákem ochlazovat. Pomocí kapacity můžete určit, jak výkonný větrák byste měli pořídit, respektive jaký by měl být průtok vzduchu daného modelu. Obecně platí, že by se měl vzduch v daném prostoru obměnit několikrát za hodinu, v závislosti na tom, o jaký interiér jde. Pomůckou mohou být koeficienty pro různé místnosti:

Typ místnosti Počet výměn za hodinu
Obytné prostory 1-2
Koupelna 5-8
Kancelář 5-9
Kuchyně 6-10

K objemu místnosti se dopočítáte poměrně snadno. Stačí vynásobit délku, šířku a výšku. Výsledný údaj je prezentován v metrech krychlových označovaných zkratkou „m3„. Takže, pokud vám vyjde objem místnosti například 40 m3 a jde o kancelář, optimální průtok vzduchu ventilátoru by měl být cca 200 – 360 m3 za hodinu.

Velikost větráku

Průměr vrtule ventilátoru samozřejmě souvisí s celkovým výkonem, respektive průtokem vzduchu. Tento parametr se liší především podle toho, jaký model výrobku zakoupíte. Velikosti větráků se pohybují od 15 centimetrů do 135 a více centimetrů.

Pokud zvolíte stolní ventilátor, počítejte s průměrem kolem 25 – 30 centimetrů. Stojanové ventilátory mají větší průměr, cca 40 – 50 centimetrů. Největšího rozpětí a zároveň i nejúčinnějšího chladícího efektu dosáhnete za pomoci stropních ventilátorů.

Počet rychlostí

Ventilátor by určitě neměl být zařízením s jednou rychlostí. I levnější modely zpravidla nabízejí výběr z několika různých nastavení. Počet rychlostí vám totiž přináší patřičný komfort díky možnosti regulace intenzity chladicího efektu.

Za naprostý základ lze považovat tři rychlosti. Vybírat však můžete i z produktů s více jak osmi rychlostmi. Jejich pohyb si budete schopni nastavit do nejmenšího detailu vyhovujícího vašim aktuálním potřebám.

Příkon

Příkon udává množství energie, která je při provozu ventilátoru odebírána z elektrické sítě. Hlavní jednotkou je Watt uváděný pod zkratkou „W“. Čím vyšší příkon bude, tím vyšší očekávejte spotřebu energie.

Příkon velice často souvisí také s výkonem ventilátoru. Zároveň je přímo úměrný celkové velikosti vrtule. Příkon se může pohybovat od 15 W do více než 70 W za hodinu provozu.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že se minimálně v létě ventilátor stává nedílnou součástí obytných prostor, musíte přihlížet i k dalšímu důležitému parametru. Tím je hlučnost takového zařízení, udávaná v decibelech (dB).

Hlučnost by měla odpovídat konkrétnímu prostředí. Rozdílné požadavky na hlučnost budete mít v ložnici nebo v kanceláři. V každém případě samozřejmě platí, že čím nižší hlučnost, tím lépe. Zpravidla je ale hlučnost daní za vysoký výkon, a tak je potřeba tyto dva parametry optimální vyvážit.

Níže uvedené dělení vám může pomoci při výběru konkrétního ventilátoru.

 • Větráky s hlučnost do 30 dB se dají považovat za tiché, oceníte je zejména v ložnici.
 • Ventilátory s hlučností od 30 do 50 dB lze označit za středně hlučné, hodí se do dalších obytných prostor či kanceláře.
 • Hlučnost nad 50 dB už je vyšší a při koupi takového modelu si musíte ujasnit, zda vás nebude příliš obtěžovat (například v době spánku, práce či sledování televize).

Bezpečnost

Při výběru vhodného ventilátoru nezapomínejte ani na dostatečnou bezpečnost. Jde přece jenom o elektrický přístroj, který je vybaven vrtulí otáčející se při rychlosti stovek otáček za minutu. A právě tento prvek přináší to největší riziko.

Abyste se vyvarovali zranění, což platí hlavně pro malé děti, snažte se dodržovat několik následujících pravidel:

 • U stojanových ventilátorů dbejte na co největší stabilitu, která bude podpořena speciálními protiskluzovými nožičkami. Tím zamezíte nežádoucímu pádu.
 • Co se týče samotné vrtule, musí být chráněna dostatečně hustou mřížkou, aby skrze ni dítě neprostrčilo prst.
 • Největší bezpečnosti docílíte s modernějšími a dražšími ventilátory se speciálním čidlem na mřížce. Pokud se jí někdo dotkne, zařízení se na chvíli vypne.

Funkce

Ventilátor se může laikům zdát jako obyčejné domácí zařízení. Věřte však, že i větráky skrývají různé možnosti funkčního využití, vychytávek a režimů.

 • Dálkové ovládání – Možnost ovládat ventilátor na dálku. To přináší určitě značné pohodlí a komfort.
 • Časovač – U některých větráků můžete dokonce načasovat dobu zapnutí či vypnutí, aby se rozproudil vzduch v místnosti před vaším příchodem nebo se třeba větrák sám vypnul v noci.
 • Přírodní vítr – Funkce imitující venkovní vánek. Toho je docíleno pozvolnou změnou otáček, takže se mění rychlost přicházejícího chladivého vzduchu.
 • Noční režim – Pozvolné chlazení v noci. Jeho předností je nenásilné a jemné osvěžování vzduchem a zároveň velice tichý a nerušivý chod.
 • Ionizace – Některé ventilátory disponují funkcí ionizace. Ta vytváří svěžejší vzduch a přispívá k lepšímu interiérovému prostředí.
 • Oscilace – Možnost vertikálního a horizontálního natáčení ventilátoru. Tento pohyb může být automatický a lze jej samozřejmě vypnout či zapnout.
 • LCD displej – Zobrazuje aktuální informace o stavu ventilátoru, zapnutých funkcích a ostatních věcech.
 • Čištění vzduchu – Nejnovější bezlopatkové ventilátory bývají vybavené také vzduchovými filtry, které zbavují vzduch v místnosti prachu a alergenů.
 • Mlha – Pro zvlhčení vzduchu v místnosti si můžete pořídit větrák s funkcí mlhy. Takový model je vybavený speciální nádrží na vodu, ze které vytváří jemnou mlhu.
 • Vůně – Existují také větráky, do kterých můžete vložit vonné tablety nebo esenci nejen pro účely relaxace, ale také například pro odpuzování komárů.

Cena

Ventilátory představují dostupné zboží. Záleží každopádně na tom, co od takového výrobku očekáváte. Zda půjde jen o sezónní chlazení, nebo jej budete chtít umístit natrvalo. V každém případě se soustřeďte na prověřené značky, mezi které spadá AEG, Kanlux, Klarstein, Ardes, Cata, Sencor, Soler & Palau, ECG, Domo, Globo a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější větráky pořídíte už od 100 Kč. Ano, jde o miniaturní USB zařízení, ale základní náznak chlazení vám přinesou. Při investici do 1 000 Kč budete vybírat spíše ze stolních, popřípadě stojanových ventilátorů. Ve většině ohledů půjde o přístroje s hlučností kolem 40 – 50 dB, s průměrem vrtule do 40 centimetrů a s maximálně třemi rychlostmi.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

S vyšší cenou se vaše možnosti nákupu jistě rozšiřují. Do výběru se dostane více kvalitnějšího sortimentu. Jeho výrobním materiálem nebude jenom plast, ale také nerez a barevná ocel. Přibude určitě více tišších ventilátorů s 5 – 8 rychlostmi. Jejich průměr může dosahovat až 100 centimetrů a příkon bude i 70 W.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Dálkové ovládání, průměr vrtule až 132 centimetrů, nižší hlučnost pod 40 dB a bezpočet možností provedení, ať už jde o axiální, stojanové, sloupové, stolní nebo stropní. Cenová kategorie, kde si na své přijde opravdu každý. To ostatně dokazuje i řada přidružených funkcí navíc.

Cena nad 5 000 Kč

Takto vysoké pořizovací náklady se týkají spíše těch, kdo dávají přednost stropním ventilátorům. Ty nejdražší modely mohou dosahovat ceny přes 20 000 Kč. Pak už obvykle dochází k prolínání více druhů výrobních materiálů, kde nechybí například ani dřevo. Produkty s nižší hlučností, nočním režimem a více než 9 rychlostmi mohou nabývat průměru přes 132 centimetrů.

Jak správně používat ventilátor

Řada lidí se ventilátorům raději vyhýbá v obavě z nachlazení, podráždění očí či z dalších nepříjemností. Těm se ale můžete vyvarovat správným používáním ventilátoru a nemusíte si tak v horku upírat vytoužené ochlazení (Zdroj: Apartment Therapy).

Umístění ventilátoru

Odolejte pokušení pustit proud vzduchu přímo na sebe, to vám sice přinese rychlé ochlazení, v dlouhodobém horizontu ale nejde o nic dobrého pro lidský organismus. Pokud vzduch z větráku fouká přímo na vás, můžete si přivodit zatuhnutí svalů, pálení očí nebo třeba i nachlazení. Lepším řešením je namířit ventilátor na stěnu nebo kus nábytku, aby se proudění vzduchu rozptýlilo po místnosti.

Čisté prostředí

S rozproudění vzduchu souvisí také víření prachu, které je nepříjemné nejen lidem s dýchacími obtížemi. Při používání větráku tak dbejte na to, aby bylo v místnosti čisto a nehromadil se prach, který byste následně vdechovali.

Pitný režim

V létě by měl být pitný režim samozřejmostí, při umělém ochlazování se navíc vzduch vysušuje, a tak není na škodu dodat tělu potřebnou hydrataci. Do kanceláře se můžete vybavit například také kapkami do očí, nejen proudění vzduchu, ale i dlouhé sledování monitoru totiž mohou oči dráždit.

Tipy na ochlazení

Ventilátor není jedinou cestou k ochlazení v parných dnech, můžete jej nahradit nebo ideálně zkombinovat s dalšími metodami, abyste dosáhli ideálního výsledku.

Klimatizace

Nejefektivnější, ale zároveň finančně nejnáročnější variantou je klimatizace. Ta vám bez problémů zaručí ochlazení o několik stupňů a některé modely zvládají i funkci odvlhčování či topení. Dostupnějším mobilním klimatizacím jsme se věnovali v samostatném srovnávacím testu mobilních klimatizací, kde se dozvíte všechny důležité informace o jejich výběru a používání.

Ochlazovač vzduchu

Ochlazovač vzduchu na první pohled vypadá jako mobilní klimatizace a může tak dojít i k záměně těchto dvou zařízení. Zásadní rozdíl je ale ve způsobu chlazení, ochlazovač vzduchu k tomuto účelu používá vodu nebo led, klimatizace speciální chemické chladivo. Efekt chlazení je tedy oproti klimatizaci slabší a ochlazovač funguje jako zvlhčovač, což může být v parném létě příjemné, ale ne v každé domácnosti je zvlhčení vzduchu žádoucí.

Studená voda, led

Pokud nechcete investovat do ochlazovače, ale ocenili byste alespoň částečné ochlazení a zvlhčení vzduchu u vás doma nebo v kanceláři, můžete si pomoct i vodou nebo ledem. Stačí napustit dřez, umyvadlo nebo jinou nádobu ledovou vodou, popřípadě i navlhčit závěsy nebo přikrýt parapet mokrým vyždímaným ručníkem. Jestli máte doma ventilátor, můžete před něj umístit nádobu s ledem nebo ledovou vodou, aby rozfoukával ochlazený vzduchu do místnosti.

Fólie

Jistého ochlazení dosáhnete už tím, když nepustíte teplo dovnitř. K tomu slouží speciální fólie do oken, které odrážejí teplo. Poslouží vám nejen v létě, kdy udrží  teplo venku, ale také v zimě, kdy naopak zabraňují úniku tepla ven.

Závěsy

Pokud jste někdy byli na dovolené v některé z přímořských zemí, možná jste zaznamenali, že spousta domů má v těchto oblastech na oknech okenice, které zabraňují přímému slunečnímu záření, aby zahřívalo vnitřek domu. V našich končinách sice okenice nejsou příliš obvyklé, ke stejnému účelu ale můžete využít závěsy či žaluzie.

Větrejte chytře

Větráním si v létě můžete pomoci i uškodit. Pokud toužíte po ochlazení, větrejte pouze brzy ráno (nejchladněji bývá kolem čtvrté hodiny), pozdě večer nebo v noci. Při větrání přes den naopak vpustíte horko dovnitř, od rána do večera je proto lepší nechat okna zavřená. Pokud chcete přece jen vyvětrat přes den, nebo chcete v noci podpořit ochlazení vzduchu, můžete do okenního rámu napnout mokré prostěradlo.

Chladivé povlečení

Důležitá je také volba materiálů, v noci zejména pyžama a povlečení. Pokud bez přikrývky neusnete, můžete ji zkusit vyměnit za jednoduché prostěradlo po vzoru jižních zemí, nebo alespoň použít povlečení z chladivých materiálů. Mezi ty patří satén, bavlna nebo hedvábí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 54 hlasů