Ventilátor je praktickým pomocníkem sloužícím k ochlazování a proudění vzduchu. V letních a teplých dnech prezentuje v místnosti bez klimatizace v podstatě nepostradatelný doplněk takového interiéru. Vytváří vánek příjemný lidskému tělu, bez kterého by si pobyt na slunci někteří lidé vůbec nedokázali představit.

I když patří ventilátor k sezónním záležitostem, neměli byste podceňovat jeho výběr. Každý člověk má z pohledu zchlazení trochu odlišné požadavky a pestrý sortiment na současném trhu nabízí rozdílné možnosti.

Jestliže chcete ve své domácnosti nebo kanceláři vytvořit dokonalé prostředí s lehce vanoucím vánkem v zádech, pomůžeme vám s volbou toho správného ventilátoru. S ním docílíte optimálního klimatu a neprochladnete. Tento článek vám pomůže s výběrem vhodného ventilátoru podle vašeho přání.


Nejlepší ventilátory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Provedení Počet rychlostí Orientační cena Aktuální cena
Recenze Sencor SFN 4044WH Sencor SFN 4044WH stojanové 3 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFE 3020WH Sencor SFE 3020WH stolní 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFE 2320WH Sencor SFE 2320WH stolní 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze CATA e100 GTH CATA e100 GTH axiální 2 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFN 9011SL Sencor SFN 9011SL stojanové 3 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Cata e100 GT Cata e100 GT axiální 1 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFE 4030WH Sencor SFE 4030WH stolní 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ECG FS 40 ECG FS 40 stojanové 3 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bravo B-4271 Bravo B-4271 stolní 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SFN 5040BL Sencor SFN 5040BL stojanové 7 2 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat větrák / ventilátor

Nákup ventilátoru na první pohled nepředstavuje nic složitého, přesto byste měli vědět, co od takového zařízení vlastně očekáváte. Na základě toho volíte jeho konkrétní provedení a řadu přidružených vlastností.

V našem článku se dozvíte, jaké jsou velikosti ventilátorů, jaké mají počty rychlostí, příkon a hlučnost. I ta je totiž směrodatným údajem při pořizování produktu utvářejícího příjemný vánek. Věnovat se budeme také bezpečnosti a funkcím, jaké naleznete u běžně dostupných výrobků.

Připravte se na parné dny s předstihem a přistupujte k nákupu ventilátoru jako k přínosné investici s požadovaným výsledkem. Teprve potom docílíte onoho tíženého pocitu zchlazení.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, příjemné teploty v horkých letních dnech jste schopní dosáhnout například s použitím klimatizace, na ty mobilní jsme se zaměřili ve vlastním testu zde. Při péči o kvalitní vzduch jistě někteří uživatelé využijí také zvlhčovačů a čističek vzduchu, objevují se dokonce přístroje 2v1.

Provedení

Před popisem důležitých vlastností ventilátoru vás seznámíme s variantami vyhotovení těchto produktů. Jde především o jejich výsledný vzhled, způsob upevnění a ve finále také možnosti umístění. Na trhu existuje několik druhů ventilátorů. Každý z nich se prezentuje jistými výhodami a nevýhodami.

 • Stolní ventilátory
 • Stojanové ventilátory
 • Sloupové ventilátory
 • Stropní ventilátory
 • Podlahové ventilátory
 • Nástěnné ventilátory
 • USB ventilátory

Stolní ventilátory

Stolní ventilátory patří k tomu levnějšímu, co můžete na současném trhu pořídit. Velikost těchto produktů je menší, takže je bez sebemenšího problému umístíte na stůl do své blízkosti. Proto není třeba ani tak velký průměr. V jejich prospěch hovoří určitě nižší hlučnost. Toho docílíte mimo jiné nastavitelnými rychlostmi. Z pohledu variability přijde vhod také úprava sklonu. Pozor si dejte pouze na nejlevnější přístroje od 300 Kč, kde bude hlučnost bezpochyby vyšší.

Stojanové ventilátory

Rozšířená verze stolních ventilátorů. Podobný vzhled, jen trochu větší rozměry. Stojanové ventilátory se umísťují na zem, a to díky vyšší noze, na které stojí. Jejich vhodným místem je například prostor v blízkosti pracovního stolu, sedací soupravy nebo na chodbě. Z pohledu ovládání jde o velice triviální zařízení. Platí u něj ale jedno velké pozor. Před nákupem věnujte pozornost dostatečné stabilitě ventilátoru.

Sloupové ventilátory

Určitou odnoží stojanových ventilátorů jsou ty sloupové. V jejich případě jste oproštěni od velkého točícího se ventilátoru. Výrobek má opravdu tvar sloupu s mřížkou. Z té se line příjemně chladivý vánek. Nutno podotknout, že díky absenci lopatek nejsou výkony sloupových ventilátorů nikterak závratné. Daleko větší důraz je kladen na estetiku, moderní vzhled a celkově propracovaný design.

Stropní ventilátory

Tento typ ventilátoru je celoroční. I proto je pevně usazen ke stropu. Pokud se zamýšlíte nad tím, k čemu vám bude v zimě chlazení, uvažujete zcela nesprávně. Stropní ventilátory mají totiž speciální zimní provoz, respektive ten obrácený, kdy přitahují studený vzduch odspodu a ten teplý naopak rozvádí dolů. Nevýhodou může být fakt, že tento produkt nemůžete přenášet. Počítat byste měli i s vyššími pořizovacími náklady.

Podlahové ventilátory

Opakem stropních ventilátorů jsou ty podlahové. V jejich případě je nutné počítat s pevným zabudováním. Obvykle se vyznačují vyšším výkonem a musíte o nich uvažovat už při samotné výstavbě objektu. Mnohdy nabízí směrování proudícího vzduchu.

Nástěnné ventilátory

Tyto ventilátory jsou vzdáleným „příbuzným“ stolních ventilátorů. Slouží spíše k vyhánění vzduchu z interiéru ven. Je ale dobré o takovém typu produktu vědět, protože na něj při výběru klasického ventilátoru můžete narazit.

USB ventilátory

Název této kategorie výrobků je poměrně vypovídající. Jedná se o menší ventilátory přibližující se těm stolním. Umísťují se do blízkosti počítače, právě kvůli propojení za pomoci konektoru USB. Jejich výkon není nikterak veliký. Přesto přináší příjemné osvěžení a mnohdy mohou nabývat zajímavých a originálních vzhledů.

Objem místnosti

Pokud už se chcete začíst do technických parametrů ventilátorů, ještě si počkejte. Zmínit musíme další velice důležitý údaj, podle kterého budete vybírat ten správný ventilátor. Spočítejte si objem místnosti. Ten vám bude dobrý k tomu, abyste zjistili, jak výkonný ventilátor zakoupit. Obecně platí, že by se měl vzduch v daném prostoru obměnit xkrát za hodinu, v závislosti na tom, o jaký interiér jde. Koeficienty pro jednotlivé místnosti jsou jasně dány.

 • Koeficient pro obytné prostory je 1 – 2 výměny za hodinu
 • Koeficient pro koupelny je 5 – 8 výměn za hodinu
 • Koeficient pro kanceláře je 5 – 9 výměn za hodinu
 • Koeficient pro kuchyně je 6 – 10 výměn za hodinu

K objemu místnosti se dopočítáte poměrně snadno. Stačí vynásobit délku, šířku a výšku. Výsledný údaj je prezentován v metrech krychlových označovaných zkratkou „m3“. Takže, pokud vám vyjde objem místnosti například 40 m3 a jde o kancelář, optimální průtok vzduchu ventilátoru by měl být cca 200 – 360 m3 za hodinu.

Velikost větráku

Průměr vrtule ventilátoru samozřejmě souvisí s celkovým výkonem, respektive průtokem vzduchu. Tento parametr se liší především podle toho, jaký model výrobku zakoupíte. Velikosti větráků se pohybují od 15 centimetrů do 135 a více centimetrů.

Ty nejmenší jsou axiální ventilátory. Pokud zvolíte stolní ventilátor, počítejte s průměrem kolem 25 – 30 centimetrů. Stojanové ventilátory mají ještě větší průměr cca 40 – 50 centimetrů. Největšího rozpětí a zároveň i nejúčinnějšího chladícího efektu dosáhnete za pomoci stropních ventilátorů.

Počet rychlostí

Ventilátor by určitě neměl být zařízením s jednou rychlostí. Takové podobě odpovídají jen ty nejlevnější plastové přístroje. Počet rychlostí vám totiž přináší patřičný komfort z pohledu regulovatelnosti otáček a tím i vyššího či nižšího chladícího efektu.

Za naprostý základ lze považovat tři rychlosti. Vybírat však můžete i z produktů s více jak osmi rychlostmi. To jsou už plně regulovatelné ventilátory s velkým rozsahem otáčení vrtule. Jejich pohyb si budete schopni nastavit do nejmenšího detailu vyhovujícího vašim aktuálním potřebám.

Příkon

Provozní údaj související s celkovou spotřebou elektrické energie. Příkon je ve své podstatě energie, která je při provozu ventilátoru odebírána z elektrické sítě. Hlavní jednotkou je Watt prezentovaný pod zkratkou „W“. Čím vyšší příkon bude, tím vyšší očekávejte spotřebu.

Příkon velice často souvisí s tím, jak výkonný je ventilátor. Zároveň je přímo úměrný celkové velikosti vrtule. Příkon se může pohybovat od 15 W do více, jak 70 W za hodinu provozu.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že se ventilátor stává nedílnou součástí prostor, ve kterých se nacházíte, musíte přihlížet i k dalšímu důležitému parametru. Tím je hlučnost takového zařízení. Ta by vás neměla jakkoliv omezovat. Obvykle odpovídá konkrétnímu prostředí. Rozdíl může být mezi tichou domácností a hlučnější kanceláří. Hlučnost je udávána v decibelech a označována zkratkou „dB“.

Níže uvedené dělení vám může pomoci při výběru konkrétního ventilátoru.

 • Hlučnost do 30 dB je považována za tichou
 • Hlučnost od 30 do 50 dB lze označit za střední
 • Hlučnost nad 50 dB je už vyšší

Bezpečnost

Při výběru vhodného ventilátoru nezapomínejte ani na adekvátní bezpečnost. Jde přece jenom o elektrický přístroj, který je vybaven vrtulí otáčející při rychlosti stovek otáček za minutu. A právě tento prvek přináší to největší nebezpečí.

Abyste se vyvarovali jakémukoliv zranění, což platí hlavně pro malé děti, snažte se dodržovat několik následujících pravidel.

 • U stojanových ventilátorů dbejte na co největší stabilitu, která bude podpořena speciálními protiskluzovými nožičkami. Tím zamezíte jakémukoliv nežádoucímu pádu.
 • Co se týče samotné vrtule, musí být chráněna dostatečně hustou mřížkou. Skrze ni nesmí dítě prostrčit prst. To platí i pro domácí mazlíčky. Vrtule může způsobit nemilá zranění.
 • Největší bezpečnosti docílíte s modernějšími a dražšími ventilátory se speciálním čidlem na mřížce. Pokud se jí někdo dotkne, zařízení se na chvíli vypne.

Funkce

Ventilátor se může laikům zdát jako obyčejné domácí zařízení. Věřte však, že i větráky skrývají různé možnosti funkčního využití, vychytávek a režimů.

 • Dálkové ovládání – Možnost ovládat ventilátor na dálku. To přináší určitě značné pohodlí a komfort.
 • Přírodní vítr – Funkce imitující venkovní vánek. Toho je docíleno pozvolnou změnou otáček, takže se mění rychlost přicházejícího chladivého vzduchu.
 • Noční režim – Pozvolné chlazení v noci. Jeho předností je nenásilné a jemné osvěžování vzduchem a zároveň velice tichý a nerušivý chod.
 • Ionizace – Některé ventilátory disponují funkcí ionizace. Ta vytváří svěžejší vzduch a přispívá k lepšímu interiérovému prostředí.
 • Oscilace – Možnost vertikálního a horizontálního natáčení ventilátoru. Tento pohyb může být automatický a lze jej samozřejmě vypnout či zapnout.
 • LCD displej – Zobrazuje aktuální informace o stavu ventilátoru, zapnutých funkcích a ostatních věcech.

Cena

Ventilátory představují dostupné zboží. Záleží každopádně na tom, co od takového výrobku očekáváte. Zda půjde o sezónní chlazení nebo jej budete chtít umístit natrvalo. V každém případě se soustřeďte na prověřené značky, mezi které spadá AEG, Kanlux, Klarstein, Ardes, Cata, Sencor, Soler & Palau, ECG, Domo, Globo a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější větráky pořídíte už od 100 Kč. Ano, jde o miniaturní USB zařízení, ale základní náznak chlazení vám přinesou. Při investici do 1 000 Kč budete vybírat spíše ze stolních, popřípadě stojanových ventilátorů. Ve většině ohledů půjde o přístroje s hlučností kolem 40 – 50 dB, s průměrem vrtule do 40 centimetrů a s maximálně třemi rychlostmi.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

S vyšší cenou se vaše možnosti nákupu jistě rozšiřují. Do výběru se dostane více kvalitnějšího sortimentu. Jeho výrobním materiálem nebude jenom plast, ale také nerez a barevná ocel. Přibude určitě více tišších ventilátorů s 5 – 8 rychlostmi. Jejich průměr může dosahovat až 100 centimetrů a příkon bude 70 W.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Dálkové ovládání, průměr vrtule až 132 centimetrů, nižší hlučnost pod 40 dB a bezpočet možností provedení, ať už jde o axiální, stojanové, sloupové, stolní nebo stropní. Cenová kategorie, kde si na své přijde opravdu každý. To ostatně dokazuje i řada přidružených funkcí navíc.

Cena nad 5 000 Kč

Takto vysoké pořizovací náklady se týkají spíše těch, kdo dávají přednost stropním ventilátorům. Ty nejdražší modely mohou dosahovat ceny přes 20 000 Kč. Pak už obvykle dochází k prolínání více druhů výrobních materiálů, kde nechybí například dřevo. Produkty s nižší hlučností, nočním režimem a více, jak 9 rychlostmi mohou nabývat průměru přes 132 centimetrů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Ventilátory/větráky
Průměrné hodnocení 4 z 33 hlasů