Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších zvlhčovačů vzduchu

Aktualizováno:
Duben 2021
Autor:
Iveta Polášková

Účel zvlhčovače vzduchu je poměrně jasný z jeho názvu. Tento přístroj pomáhá udržet ideální vlhkost, která se pohybuje kolem 30 – 55 % podle toho, jaké je roční období. A jak poznáte, že máte doma vzduch příliš suchý? Pravděpodobně vás nadměrně často trápí suchý kašel, záněty nosohltanu nebo chronická rýma. Mezi další příznaky patří pálení v očích, suché rty i pokožka těla nebo neustálá únava. V suchém prostředí navíc dochází k většímu usazování prachu, což zkomplikuje život zejména alergikům a astmatikům.

To je důvod, proč se zvlhčovače vzduchu stávají nedílnou součástí některých domácností. Nenápadná a praktická zařízení dokáží vyrábět odpovídající množství vlhkosti. Díky možnostem nastavení tak dokáží z jakéhokoliv prostoru vytvořit dokonalé životní prostředí. Výrobci navíc tato zařízení vybavili řadou funkcí, které zjednoduší jejich užívání. A v neposlední řadě se jedná o výrobky zajímavého designu, které mohou působit i jako vhodný doplněk moderního interiéru.

Tento článek se vám stane jednoduchým a přehledným návodem, jak vybrat ten správný zvlhčovač vzduchu, který bude splňovat všechna důležitá kritéria. O zvlhčovačích vzduchu se zkrátka dozvíte vše podstatné od A až do Z.


Nejlepší zvlhčovače vzduchu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Doporučený prostor (m2) Hlučnost (dB) Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Concept ZV1000 Perfect Air
Concept ZV1000 Perfect Air 15 30 700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Concept ZV1010 Perfect Air
Concept ZV1010 Perfect Air 20 30 1 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Airbi Twin
Airbi Twin 120 35 2 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Hyundai HUM 282
Hyundai HUM 282 38 35 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Guzzanti GZ 987
Guzzanti GZ 987 120 32 1 200 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Philips HU4803/01
Philips HU4803/01 25 26 3 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Clean Air Optima CA-605
Clean Air Optima CA-605 160 25 4 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Hyundai HUM 770
Hyundai HUM 770 63 35 1 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Boneco Healthy Air-o-swiss U650
Boneco Healthy Air-o-swiss U650 150 25 5 900 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Babymoov Hygro
Babymoov Hygro 20 25 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Jako většinu našich článků, i tento začneme obecným rozdělením. V případě zvlhčovačů se rozlišení bude odvíjet od jejich typu a míry automatizace. Zaměříme se na důležité parametry výběru, mezi které patří rozhodně celkový výkon, objem nádoby, ale také hlučnost.

Mnohé zájemce o nový zvlhčovač vzduchu bude zajímat celková spotřeba takového produktu včetně dalších přidružených funkcí. Ty se budou promítat do celkových možností výrobku a podepíší se na komfortním užívání a výsledném účinku.

Prostřednictvím tohoto článku „Jak vybrat zvlhčovač vzduchu“ vám nebude chybět ani informace o tom, kolik tyto přístroje vlastně stojí a jaké možnosti vám za vložený obnos nabídnou.

Pokud máte starost také o čistotu ovzduší, možná oceníte samostatně zpracovanou kategorii čističky vzduchu. Pokud potřebujete v určitém prostoru navodit příjemné chladné klima, pomohou vám v tom také mobilní klimatizace nebo ventilátory.

Typ zvlhčovače vzduchu

V první řadě je třeba představit si zvlhčovače vzduchu dle toho, jakou vlhkost produkují. Jako zákazníka vás nejpíš nebude zajímat kompletní technologie výroby páry, ale to, jaká pára bude vycházet z vámi zvoleného modelu. To do jisté míry rozhoduje také o tom, k čemu a kdo takový zvlhčovač vzduchu vlastně využije. Na trhu se nachází tři odlišné typy výrobků.

 • Ultrazvukové zvlhčovače
 • Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
 • Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento typ zvlhčovače vzduchu vás překvapí svým rychlým nástupem účinku a obecně bleskovým použitím. Malé částice vody jsou přeměňovány na páru, která je následně vypuštěna do prostoru kolem vás. Díky tomuto principu výroby páry je dosaženo velké vlhkosti v daném prostoru. Tuto vlhkost navíc můžete regulovat například podle teploty ve vybraném prostředí.

Ultrazvukové zvlhčovače kromě přemíry kladů skrývají také nedostatky. A ty vycházejí ze samotného principu výroby páry. Pokud využijete maximální výkon zařízení v dlouhodobém časovém horizontu, může se stát, že prostředí kolem vás jednoduše navlhne. Tento zápor lze eliminovat za pomoci správného používání zvlhčovače vzduchu. Při použití tvrdší vody je nutné ji předem přefiltrovat, destilovat nebo využívat speciální patrony, aby nedocházelo ke vzniku vodního kamene.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem

Název této skupiny výrobků hodně prozrazuje. Pod přirozeným odparem si můžete představit hned dva způsoby výroby páry, která odchází do prostoru kolem vás.

 • Diskové zvlhčovače vzduchu
 • Zvlhčovače vzduchu s filtračními kazetami

U diskových zvlhčovačů vzduchu hraje zásadní roli rotační disk otáčející se ve vodě. Přirozeně se odpařující tekutina je pak rozháněna do vzduchu. Tento proces zvlhčení je oproti ostatním nejpřirozenější. Počítat však musíte s tím, že s procentuálním zastoupením vlhkosti se nedostanete přes 50 % a nástup takového přístroje je trochu pomalejší oproti ultrazvukovému zvlhčovači. Vyšší je i pořizovací cena.

U zvlhčovačů vzduchu s filtračními kazetami je realizován proces výroby páry za pomoci nasátí vody a jejího následného odpařování. Klady a zápory tohoto výrobního procesu jsou v podstatě stejné, jako u diskové verze, jen v tomto případě musíte počítat ještě s nutností dokoupit speciální filtrační kazety.

Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry

Poslední typ zvlhčovače vzduchu lze do jisté míry přirovnat ke klasické rychlovarné konvici. O potřebnou páru se totiž starají topná tělíska uložená do vody. Výsledkem pak může být i poměrně efektivní ničení nežádoucích bakterií ve vzduchu.

Tohle všechno je ale na úrok vyšší spotřeby elektrické energie, pozvolného zvyšování teploty v prostoru a vyšší hlučnosti.

Typ zvlhčovače Výhody Nevýhody
Ultrazvukové + Rychlý účinek

+ Studená pára nepopálí

− Riziko navlhnutí prostoru

− Citlivý na tvrdou vodu

Diskové + Využívá přirozeného odparu

+ Do některých zvlhčovačů je možné použít aromatické oleje

+ Nízká spotřeba

− Nižší účinnost

− Pomalejší nástup

− Vyšší pořizovací cena

S filtračními kazetami + Využívá přirozeného odparu

+ Nízká spotřeba

+ Filtry zároveň čistí ovzduší

− Nižší účinnost

− Nutnost dokupovat filtrační kazety

− Pomalejší nástup

Parní + Horká pára ničí bakterie

+ Vhodné i pro alergiky a malé děti

− Zvyšuje teplotu v místnosti

− Nebezpečí popálení

− Jsou hlučnější

Manuál vs. automat

Před nákupem zvlhčovače vzduchu si důkladně promyslete, jak tento výrobek vlastně budete používat. Volit totiž lze mezi dvěma základními principy spouštění.

 • Manuální zvlhčovače vzduchu
 • Automatické zvlhčovače vzduchu

Jak už prozrazuje název, manuální zvlhčovače vzduchu musíte spínat svépomocí. Nejsou vybaveny žádnými čidly a je pouze na vás samotných, abyste rozhodli o tom, zda chcete v místnosti docílit vyšší vlhkosti či nikoliv.

U automatických a logicky i dražších výrobků se o nic takového starat nemusíte. Tyto moderní zvlhčovače vzduchu jsou totiž vybaveny vlhkoměrem, který je schopen změřit přesnou hodnotu vlhkosti v prostoru. Na základě předem nastavené výše pak dochází k automatickému zapínání a vypínání přístroje. Na tyto výrobky můžete narazit také pod označením zvlhčovače se spínačem.

Výkon

Jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec, který byste při výběru zvlhčovače vzduchu neměli v žádném případě podceňovat. Výkon rozhoduje o tom, kolik mililitrů vody v podobě páry unikne do vzduchu za jednu hodinu. Od toho se odvíjí další údaj, a tím je přibližná velikost místnosti, do jaké se hodí zvlhčovač vzduchu.

Měli byste rozlišovat, zda pořizujete produkt do nového domu, nebo ho potřebujete do staršího objektu, který má nevhodná okna, kde často profukuje a vnitřní vlhkost je pod 30 %. Pak je třeba volit výkonnější zařízení.

Pro představu vám uvedeme přibližný maximální zvlhčovací výkon vůči velikosti místnosti. Pokud byste se rozhodli přístroj využívat ve vícero místnostech naráz, stěžejní pro vás bude vždy ta největší.

 • Zvlhčovací výkon 100 – 200 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 15 m2
 • Zvlhčovací výkon 200 – 300 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 15 – 30 m2
 • Zvlhčovací výkon 300 – 400 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 25 – 45 m2
 • Zvlhčovací výkon 400 – 600 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 40 – 70 m2

Pro úplnost uvedeme i zvlhčovací výkon těch lepších modelů, kdy například 1 875 ml/hod. je vhodných do místnosti o ploše až 320 m2. Nákup jednoho výkonnějšího zařízení samozřejmě můžete nahradit pořízením vícero méně výkonných produktů.

Objem nádoby a doba provozu

Objem nádoby na vodu do jisté míry souvisí s výkonem zvlhčovače a celkovou délkou provozu. Z logiky věci vyplývá, že čím větší je objem nádržky, tím delší dobu může zvlhčovač tvořit vlhkost, aniž byste tuto nádobku museli dolévat. Na trhu se setkáte s řadou nejrůznějších velikostních variant, která zahrnuje i výrobky s objemem pod 1 litr, ty největší mohou naopak překračovat hranici 8 litrů.

Samotná doba provozu pak mimo objemu nádoby závisí také na intenzitě, jakou zvlhčovač páru produkuje. Nejčastěji se pohybuje mezi 10 a 24 hodinami na jedno naplnění.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že se zvlhčovač vzduchu stane součástí vašeho interiéru, měli byste při jeho nákupu pomýšlet také na to, v jakou dobu a kde jej budete využívat. Narážíme především na hlučnost zvoleného výrobku, která by vás v žádném případě neměla omezovat. Rozdíl bude, zda výsledný produkt použijete v ložnici, kde je zapotřebí maximálního klidu, nebo naopak v obývacím pokoji, kde je větší rozruch a provozní hlučnosti si téměř nepovšimnete.

Z pohledu Světové zdravotnické organizace je optimální hranicí pro klidný spánek hodnota stanovená ve výši 30 dB (Zdroj: WHO). Pokud tedy pořídíte takový zvlhčovač vzduchu, pravděpodobně vás nikdy nevyruší. Narazit samozřejmě můžete i na hlučnější přístroje. Výjimkou tak nemusí být hlučnost nad 60 dB, a to spíše u těch levnějších výrobků, popřípadě výkonnějších.

Spotřeba

Mnohé zájemce o zvlhčovače vzduchu bude zajímat spotřeba elektrické energie, a to v souvislosti s frekvencí využívání takového zařízení. V tomto směru si pohlídejte parametr zvaný „příkon“, který vyjadřuje množství elektrické energie odebrané ze sítě za jednotku času. Příkon je udávaný ve wattech pod zkratkou „W“.

Spotřeba zvlhčovače vzduchu primárně souvisí s jeho celkovým výkonem, takže může mít hodnotu do 30 W, ale také nad 300 W u těch dražších modelů.

Design

Vzhled zvlhčovače je samozřejmě velmi individuálním kritériem. Někomu na něm vůbec nezáleží, jiný zase hledá kousek, který přesně vyhovuje jeho požadavkům a vkusně doplní interiér. Pokud patříte do druhé skupiny, nechte se při výběru inspirovat také následujícími body.

 • Displej – Řada přístrojů disponuje digitálním a zároveň dotykovým displejem. Na jednu stranu může trochu pokazit celkový estetický dojem, na druhou stranu na něm lze ovládat všechny podstatné funkce.
 • LED osvětlení – Spousta modelů nabízí esteticky zajímavé podsvícení prosklené nádoby na vodu, které může nabývat nejrůznějších barev.
 • Držadla, madla, protiskluzové nožičky Možná naruší celkový dojem, mohou však znatelně zvýšit váš uživatelský komfort. Pokud budete zvlhčovač často přesouvat, vyplatí se tedy pohlídat i tyto možnosti.
 • Design speciálně pro děti – Jestliže sháníte zvlhčovač do dětského pokojíčku, možná vás zaujmou menší roztomilé modely ve tvaru rostlin či zvířátek.

Funkce

U zvlhčovačů vzduchu oceníte nejenom vzhled, výkon, objem nádoby a ostatní důležité parametry. Zaměřit byste se měli na počet funkcí, které vám přinesou vyšší komfort při vytváření požadované vlhkosti a spoustu dalších možností. Inspirovat se můžete v níže uvedených bodech.

 • Časovač – U zvlhčovače vzduchu si nastavíte přesný čas, kdy má dojít k jeho zapnutí a vypnutí. Využijete to například, pokud se z práce vracíte pokaždé ve stejný čas.
 • Automatické vypnutí – Při nedostatečném množství vody v nádobě dojde k automatickému vypnutí zvlhčovače vzduchu.
 • Kontrolky a indikátory Signalizují, že je zvlhčovač v provozu. Některé přístroje jsou vybaveny kontrolkami, které dopředu upozorní na nedostatek vody.
 • Rychlostní režimy – Ty se týkají především rychlosti ventilátoru rozhánějícího páru do prostoru.
 • Režim samočištění Slouží k automatickému odvápnění přístroje a prodlužuje tak jeho výdrž. To oceníte, pokud vám v domácnosti teče tvrdá voda a vy nemáte pokaždé čas ji přefiltrovat.
 • Možnost aromaterapie Některé zvlhčovače disponují nádobkou pro přidání voňavé kapaliny, u jiných můžete olejíček přidat přímo do vody. V každém případě si však zkontrolujte, že to výrobce vašeho přístroje povolil.
 • Předehřev Tato funkce se vyskytuje zejména u zvlhčovačů fungujících na ultrazvukové technologii. Pára se před vypuštěním ohřeje, aby nedošlo k nechtěnému ochlazení teploty v místnosti. Zároveň dochází k neutralizaci bakterií.
 • Měřiče teploty a vlhkosti – Nejenže vám tyto zvlhčovače poskytnou potřebné údaje, chytřejší modely se dokáží na jejich základě samy vypínat a zapínat.
 • Čištění vzduchu – Zvlhčovače vzduchu můžete zakoupit i v kombinaci s čističkou vzduchu. Tím získáte výrobek 2v1, který bude schopný vypouštět do prostoru nejenom dostatek páry, ale také vzduch čistit od libovolných bakterií. Pak je však třeba počítat s dokoupením nebo čištěním filtrů. V tomto směru je oblíbený ionizátor – jeho funkce spočívá v produkci záporných iontů, čímž přispívá k vytvoření zdravého ovzduší.
 • Dálkové ovládání – Prvek, s jehož pomocí můžete zapínat, vypínat a regulovat zvlhčovač vzduchu.
 • Chytré aplikace Ještě o krok dál jdou výrobci chytrých zařízení, která jsou připojitelná k mobilnímu telefonu. Jejich prostřednictvím si můžete nejen odkudkoliv zobrazit informace o vlhkosti a teplotě, ale také zvlhčovač zapnout například z práce, pokud jste na to doma zapomněli.

Cena

Zvlhčovače vzduchu mohou mít podobu malých nenápadných zařízení, ale i robustních přístrojů s velkým výkonem. A právě v závislosti na těchto parametrech se liší i pořizovací náklady těchto produktů. S cenou je spojena také celková kvalita zpracování, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Zárukou jisté preciznosti, bezproblémové funkčnosti a vysokého účinku jsou prověření výrobci. Mezi ně patří Phillips, Sencor, Medisana, Airbi, Clean Air Optima, Cuoghi, Franco a mnohé další.

Cena do 1 500 Kč

Nejnižší cenová kategorie je vyhrazena levným ultrazvukovým zvlhčovačům, které jsou primárně určeny pro místnosti do 30 m2. Očekávat od nich nemůžete žádný převratný výkon ani funkční výbavu. Jde o produkty určené pro nenáročné zákazníky.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč

Zlatá střední cesta přináší výběr prověřených produktů, které svým zvlhčovacím výkonem pokrývají místnosti o rozlohách 65 – 80 m2. Používány jsou speciální odpařovací technologie, možnost využití aroma difuzéru, příhřevu, ale i měření vlhkosti v interiéru.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Výrobky určené hlavně pro ty, kdo chtějí docílit požadované vlhkosti ve větších prostorách. To se odráží nejenom na dostatečném výkonu zvlhčovače vzduchu, ale také na větší kapacitě nádoby nad 6 litrů, výbavě v podání nočního režimu nebo praktického hydrostatu.

Cena nad 15 000 Kč

Profesionální výrobky, které se postarají o vytváření vlhkosti v prostoru ve velkém. Zvlhčovače s důrazem kladeným na propracovaný a moderní design, ale i výrobky pro komerční užití. Jejich cena překračuje hranici 50 000 Kč.

Kam umístit zvlhčovač vzduchu

Důležitou informací se pro vás stane i to, kam správně zvlhčovač vzduchu umístit. Na to existuje velice jednoduchá rada. Každý zvlhčovač vzduchu se snažte situovat nejlépe doprostřed místnosti. Zároveň dbejte na to, aby byl umístěn spíše na zemi. Při jeho uložení si pohlídejte i několik dalších věcí.

 • Nepokládejte jej na dřevěnou podlahu. Některé méně kvalitní zvlhčovače mohou začít lehce protékat a vytvářet tak pod sebou mokrou skvrnu.
 • Z téhož důvodu není vhodné umísťovat jej ani na dřevěné police.
 • Nedávejte jej do blízkosti předmětů, které jsou citlivé na vlhkost, například obrazy apod.
 • Před pořízením zvlhčovače se ujistěte, že má dostatečnou délku kabelu. Pokud ne, budete si muset vypomoci prodlužkou, ta ale v pokoji představuje další překážku, o kterou můžete zakopnout.

Další možnosti zvýšení vlhkosti

Možná, že potřebujete zvýšit vlhkost v bytě jen o několik procent. Nebo se před investicí do dražšího přístroje chcete ujistit, že vyšší vlhkost vám s vašimi obtížemi skutečně pomůže. V každém případě by se vám mohl hodit seznam dalších věcí, kterými můžete vlhkost v místnosti příznivě ovlivnit.

 • Zkuste naplnit misku vodou a postavit ji na horký radiátor. I když nedosáhne stejných výsledků jako specializované přístroje, pomůže vám zvlhčit vzduch alespoň o několik procent. Podobně poslouží i mokré ručníky.
 • Sušte prádlo v místnosti, kterou potřebujete zvlhčit.
 • Dlouhodobější a náročnější možnost představuje pořízení několika pokojových rostlin. Některé druhy vyžadují vlhčí prostředí, takže vodu, kterou nasály kořeny, skrz póry na spodní straně listů vypouští do vzduchu, který je obklopuje. Patří k nim například palma areka, ledviník ztepilý nebo známý tchýnin jazyk. Toto řešení nabízí asi nejvyšší přidanou hodnotu z hlediska estetiky
 • Pro okamžitý efekt můžete do vzduchu stříknout trochu vody z rozprašovače na kropení rostlin. Je však asi jasné, že nízký účinek a následný úklid kapiček nepředurčují toto řešení k trvalému využití.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.csaki.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrazvuk#Ultrazvukov%C3%A9_zvlh%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_vzduchu

BASTLOVÁ, Iva. Tvoříme interiér s českou designérkou: kompletní průvodce při zařizování vašeho domova. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-271-0728-5.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 42 hlasů