Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších zvlhčovačů vzduchu

Ukázka produktu ve srovnání zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače vzduchu se čím dál častěji stávají nedílnou součástí mnohých domácností. Každý interiér by měl disponovat odpovídající vlhkostí, která je vhodná pro pohodlné a komfortní žití. Ideální vlhkost se pohybuje kolem 30 – 55 % podle toho, jaké je roční období.

Takových hodnot lze docílit právě za pomoci zvlhčovačů vzduchu. Nenápadná a praktická zařízení dokáží vyrábět odpovídající množství vlhkosti. Tento doplněk je téměř nepostradatelný hlavně pro lidi trpící dýchacími obtížemi. Mezi ně patří alergici a astmatici. I všichni ostatní si však mohou vytvořit dokonalé životní prostředí kolem sebe.

Tento článek se vám stane jednoduchým a přehledným návodem, jak vybrat ten správný zvlhčovač vzduchu, který bude splňovat všechna důležitá kritéria. O zvlhčovačích vzduchu se dozvíte vše podstatné od A až do Z.


Nejlepší zvlhčovače vzduchu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Doporučený prostor (m2) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Wellife 25 W JF-010 Wellife 25 W JF-010 25 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Airbi Twin Airbi Twin 120 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SHF 900 Sencor SHF 900 20 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hyundai HUM 282 Hyundai HUM 282 38 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Guzzanti GZ 987 Guzzanti GZ 987 120 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips HU4803/01 Philips HU4803/01 25 3 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Clean Air Optima CA-605 Clean Air Optima CA-605 160 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hyundai HUM 770 Hyundai HUM 770 63 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Boneco Healthy Air-o-swiss U650 Boneco Healthy Air-o-swiss U650 150 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ocean-CARE H4 Ocean-CARE H4 52 1 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovače vzduchu vám představíme kompletně, to znamená od jejich základního rozdělení podle typu, až po volbu mezi manuálním a automatickým provedením. Zaměříme se na důležité parametry výběru, mezi které patří rozhodně celkový výkon, objem nádoby, ale také hlučnost.

Mnohé zájemce o nový zvlhčovač vzduchu bude zajímat celková spotřeba takového produktu, včetně dalších přidružených funkcí. Ty se budou promítat do celkových možností výrobku a podepíší se na komfortním užívání a výsledném účinku.

Prostřednictvím tohoto článku „jak vybrat zvlhčovač vzduchu“ vám nebude chybět ani informace o tom, kolik tyto přístroje vlastně stojí.

I když se dají pořídit zvlhčovače v kombinaci s funkcí čištění vzduchu, my jsme se zaměřili na specializované přístroje – čističky vzduchu. Pokud potřebujete v určitém prostoru navodit příjemné chladné klima, pomohou vám v tom také mobilní klimatizace nebo ventilátory.

Typ zvlhčovače vzduchu

V první řadě je třeba představit si zvlhčovače vzduchu dle toho, jakou vlhkost produkují. Jako zákazníka vás určitě nebude zajímat složitá technologie výroby páry, ale to, jaká pára bude vycházet z vámi zvoleného modelu. To do jisté míry rozhoduje také o tom, k čemu a kdo takový zvlhčovač vzduchu vlastně využije. Na trhu se nachází tři odlišné typy výrobků.

 • Ultrazvukové zvlhčovače
 • Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
 • Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento typ zvlhčovače vody vás překvapí svým rychlým nástupem účinku a obecně bleskovým použitím. Malé částice vody jsou přeměňovány na páru, která je následně vypuštěna do prostoru kolem vás. Díky tomuto principu výroby je dosaženo velké vlhkosti v daném prostoru. Tuto vlhkost navíc můžete regulovat například podle teploty ve vybraném prostředí.

Ultrazvukové zvlhčovače kromě přemíry kladů skrývají také nedostatky. A ty vychází ze samotného principu výroby páry. Pokud využijete maximální výkon zařízení v dlouhodobém časovém horizontu, může se stát, že prostředí kolem vás jednoduše navlhne. Tento zápor lze eliminovat za pomoci správného používání zvlhčovače vzduchu. Při použití tvrdší vody je nutné využívat speciální patrony, aby nedocházelo ke vzniku vodního kamene.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem

Název této skupiny výrobků hodně prozrazuje. Pod přirozeným odparem si můžete představit hned dva způsoby výroby páry, která odchází do prostoru kolem vás.

 • Diskové zvlhčovače vzduchu
 • Zvlhčovače vzduchu s filtračními kazetami

U diskových zvlhčovačů vzduchu hraje zásadní roli rotační disk otáčející se ve vodě. Přirozeně se odpařující tekutina je pak rozháněna do vzduchu. Tento proces zvlhčení je přirozený a lze velice jednoduše spojit s populární aromaterapií. Počítat však musíte s tím, že s procentuálním zastoupením vlhkosti se nedostanete přes 50 % a nástup takového přístroje je trochu pomalejší oproti ultrazvukovému zvlhčovači. Vyšší je i pořizovací cena.

U zvlhčovačů vzduchu s filtračními kazetami je realizován proces výroby páry za pomoci nasátí vody a jejího následného odpařování. Klady a zápory tohoto výrobního procesu jsou v podstatě stejné, jako u diskové verze, jen v tomto případě musíte počítat ještě s nutností dokoupit speciální filtrační kazety.

Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry

Poslední typ zvlhčovače vzduchu lze do jisté míry přirovnat ke klasické rychlovarné konvici. O potřebnou páru se totiž starají topná tělíska uložená do vody. Výsledkem pak může být i poměrně efektivní ničení nežádoucích bakterií ve vzduchu.

Tohle všechno je ale na úrok vyšší spotřeby elektrické energie, pozvolného zvyšování teploty v prostoru a vyšší hlučnosti.

Manuál vs. automat

Před nákupem zvlhčovače vzduchu si důkladně promyslete, jak tento výrobek vlastně budete používat. Volit totiž lze mezi dvěma základními principy spouštění.

 • Manuální zvlhčovače vzduchu
 • Automatické zvlhčovače vzduchu

Jak už prozrazuje název, manuální zvlhčovače vzduchu musíte spínat svépomocí. Nejsou vybaveny žádnými čidly a je pouze na vás samotných, abyste rozhodli o tom, zda chcete v místnosti docílit vyšší vlhkosti či nikoliv.

U automatických a logicky i dražších výrobků se o nic takového starat nemusíte. Tyto moderní zvlhčovače vzduchu jsou totiž vybaveny hygrostatem, který je schopen změřit přesnou hodnotu vlhkosti v prostoru. Na základě předem nastavené výše pak dochází k automatickému zapínání a vypínání přístroje. Na tyto výrobky můžete narazit také pod označením zvlhčovače se spínačem.

Výkon

Jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec, který byste při výběru zvlhčovače vzduchu neměli v žádném případě podceňovat. Výkon rozhoduje o tom, kolik mililitrů vody v podobě páry unikne do vzduchu za jednu hodinu. Od toho se odvíjí další údaj, a tím je přibližná velikost místnosti, do jaké se hodí zvlhčovač vzduchu.

Rozlišovat byste měli to, zda pořizujete produkt do nového objektu nebo postaršího, který má nevhodná okna, kde často profukuje a vnitřní vlhkost je pod 30 %. Pak je třeba volit výkonnější zařízení.

Pro představu vám uvedeme přibližný maximální zvlhčovací výkon vůči velikosti místnosti. Pokud byste se rozhodli přístroj využívat ve vícero místnostech naráz, stěžejní pro vás bude vždy ta největší.

 • Zvlhčovací výkon 100 – 200 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 15 m2
 • Zvlhčovací výkon 200 – 300 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 15 – 30 m2
 • Zvlhčovací výkon 300 – 400 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 25 – 45 m2
 • Zvlhčovací výkon 400 – 600 ml/hod. vhodný pro místnosti o velikosti do 40 – 70 m2

Pro úplnost uvedeme i zvlhčovací výkon těch lepších modelů, kdy například 1 875 ml/hod. je vhodných do místnosti o ploše až 320 m2. Nákup jednoho výkonnějšího zařízení samozřejmě můžete řešit pořízením vícero méně výkonných produktů.

Objem nádoby

Objem nádoby zvlhčovače vzduchu do jisté míry souvisí s jeho výkonem a celkovou délkou provozu. Z logiky věci vyplývá, že čím větší je objem nádržky, tím delší dobu může zvlhčovač tvořit vlhkost, aniž byste tuto nádobku museli dolévat. Na trhu se setkáte s řadou nejrůznějších velikostních variant, které započínají pod 3,5 litry a mohou naopak překračovat hranici 8 litrů.

Hlučnost

Vzhledem k tomu, že se zvlhčovač vzduchu stane nedílnou součástí vašeho interiéru, měli byste při jeho nákupu pomýšlet také na to, v jakou dobu a kde jej budete využívat. Narážíme především na hlučnost zvoleného výrobku, která by vás v žádném případě neměla omezovat. Rozdíl bude, zda výsledný produkt použijete v ložnici, kde je zapotřebí maximálního klidu nebo naopak v obývacím pokoji, kde je větší rozruch a provozní hlučnosti si téměř nepovšimnete.

Z pohledu Světové zdravotnické organizace je optimální hranicí pro klidný spánek hodnota stanovená ve výši 30 dB. Pokud tedy pořídíte takový zvlhčovač vzduchu, pravděpodobně vás nikdy nevyruší. Narazit samozřejmě můžete i na hlučnější přístroje. Výjimkou tak nemusí být hlučnost nad 60 dB, a to spíše u těch levnějších výrobků, popřípadě výkonnějších.

Spotřeba

Mnohé zájemce o zvlhčovače vzduchu bude zajímat spotřeba elektrické energie, a to v souvislosti s frekvencí využívání takového zařízení. V tomto směru si pohlídejte parametr zvaný „příkon“, který vyjadřuje množství elektrické energie odebrané ze sítě za jednotku času. Příkon je udávaný ve Wattech pod zkratkou „W“.

Spotřeba zvlhčovače vzduchu primárně souvisí s jeho celkovým výkonem, takže může mít hodnotu do 30 W, ale také nad 300 W u těch dražších modelů.

Funkce

U zvlhčovačů vzduchu oceníte nejenom vzhled, výkon, objem nádoby a ostatní důležité parametry. Zaměřit byste se měli na počet funkcí, které vám přinesou vyšší komfort při vytváření požadované vlhkosti a spoustu dalších možností. Inspirovat se můžete v níže uvedených bodech.

 • Časovač – U zvlhčovače vzduchu si nastavíte přesný čas, kdy má dojít k jeho zapnutí a vypnutí.
 • Automatické vypnutí – Při nedostatečném množství vody v nádobě dojde k automatickému vypnutí zvlhčovače vzduchu.
 • Rychlosti režimy – Ty se týkají především rychlosti ventilátoru rozhánějícího páru do prostoru.
 • Měření vlhkosti – Zvlhčovač vzduchu je schopen měřit vlhkost v prostoru a na základě toho se spouštět a vypínat. Z toho plyne i další užitečná funkce v podobě udržení vlhkosti.
 • LED osvětlení – Spousta modelů nabízí esteticky zajímavé podsvícení prosklené nádoby na vodu, které může dosahovat nejrůznějších barev.
 • Displej – Řada přístrojů disponuje digitálním a zároveň dotykovým displejem. Na něm lze ovládat všechny podstatné funkce.
 • Čištění vzduchu – Zvlhčovače vzduchu můžete zakoupit i v kombinaci s čističkou vzduchu. Tzv. výrobky 2v1, kdy budete schopni vypouštět do prostoru nejenom dostatek páry, ale také vzduch čistit od libovolných bakterií. Pak je třeba počítat s dokoupením nebo čištěním filtrů. V tomto směru je oblíbený ionizátor – jeho výsledkem je shlukování částic prachu v ovzduší.
 • Dálkové ovládání – Prvek, s pomocí kterého můžete zapínat, vypínat a regulovat zvlhčovač vzduchu.

Kam umístit zvlhčovač vzduchu

Důležitou informací se pro vás stane i to, kam správně umístit zvlhčovač vzduchu. Na to existuje velice jednoduchá rada. Nový zvlhčovač vzduchu se snažte situovat nejlépe doprostřed místnosti. Zároveň dbejte na tom, aby byl umístěn spíše na zemi. Při jeho uložení si pohlídejte i několik dalších věcí.

 • Nepokládejte jej na dřevěnou podlahu.
 • Není vhodné jej umísťovat na dřevěné police.
 • Nedávejte jej do blízkosti předmětů, které jsou alergické na vlhkost, například obrazy apod.

Cena

Zvlhčovače vzduchu mohou mít podobu malých nenápadných zařízení, ale i robustních přístrojů s velkým výkonem. A právě v závislosti na jednotlivých parametrech se liší i pořizovací náklady těchto produktů. S cenou je spojena také celková kvalita zpracování, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Zárukou jisté preciznosti, bezproblémové funkčnosti a vysokého účinku jsou prověření výrobci. Mezi ně patří Phillips, Sencor, Medisana, Airbi, Clean Air Optima, Cuoghi, Franco a mnohé další.

Cena do 1 500 Kč

Nejnižší cenová kategorie je vyhrazena levným ultrazvukovým zvlhčovačům, které jsou primárně určeny pro místnosti do 30 m2. Očekávat od nich nemůžete žádný převratný výkon ani funkční výbavu. Jde o produkty určené pro nenáročné zákazníky.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč

Zlatá střední cesta přináší výběr prověřených produktů, které svým zvlhčovacím výkonem pokrývají místnosti o rozlohách 65 – 80 m2. Používány jsou speciální odpařovací technologie, možnost využití aroma difuzéru, příhřevu, ale i měření vlhkosti v interiéru.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Výrobky určené hlavně pro ty, kdo chtějí docílit požadované vlhkosti ve větších prostorách. To se odráží nejenom na dostatečném výkonu zvlhčovače vzduchu, ale také na větší kapacitě nádoby nad 6 litrů, výbavě v podání nočního režimu nebo praktického hydrostatu.

Cena nad 15 000 Kč

Profesionální výrobky, které se postarají o vytváření vlhkosti v prostoru ve velkém. Zvlhčovače s důrazem kladeným na propracovaný a moderní design, ale i výrobky pro komerční užití. Jejich cena překračuje hranici 50 000 Kč.