Čistý bazén bez chlóru? Existují 2 způsoby, pěkně se prodraží (NÁVOD)

Průzračně čistá voda v bazénu je pro příjemné a bezpečné koupání nezbytná. Nejčastěji se k dezinfekci bazénové vody používá chlór, mnoho z nás ale kvůli jeho chemickému zápachu a potenciálním zdravotním rizikům hledá vhodnější alternativy. Existují vůbec? Ano, ale pěkně se prodraží! Pojďte se s námi podívat na 2 způsoby, jak udržet vodu v bazénu čistou bez použití chlóru.
- Prohlédněte si naše srovnání nejlepších zahradních bazénů nebo filtrací do bazénu.
UV dezinfekce za filtrem využívá záření
Vhodnou alternativou ke klasickému čištění bazénové vody jsou například UV lampy, které se umisťují za filtrační systém. Pro ničení mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně a řasy v bazénu využívají ultrafialové světlo typu C (UVC), což je elektromagnetické vlnění s vlnovou délkou kratší, než jakou má viditelné světlo. Díky této technologii snížíte potřebu použití chloru až o 80 %, avšak nutno podotknout, že se bez občasné chlórové dezinfekce neobejdete.
UV technologii můžete použít u nových i u již provozovaných bazénu, dodatečně ji lze namontovat za každé filtrační zařízení. Cena se ovšem odvíjí od velikosti bazénu a i v případě menších objemů je potřeba počítat s investicí v řádu několika tisíc korun.
Je UV dezinfekce bezpečná?
Za přirozený zdroj ultrafialového záření, které používá UV dezinfekce, můžeme považovat například slunce. Proti jeho paprskům se ale obvykle chráníme opalovacím krémem, protože důsledkem jeho působení dochází k porušení vlastních struktur pleti a na živé organismy má zhoubné účinky. Je tedy tento způsob dezinfekce vody bezpečný? Zařízení je konstruováno tak, aby spolehlivě ničilo pouze nechtěné mikroorganismy ve vodě, pro lidský organismus je tedy neškodné.
Takto ošetřená voda nedráždí pokožku ani oči, což je v případě použití chlóru nejčastějším problémem. UV technologie je tudíž velmi vhodná pro astmatiky a alergiky.
Kyslíková dezinfekce vody má snadné dávkování
Další alternativou k chlóru je použití kyslíkové chemie. Její hlavní výhodou je to, že nedráždí pokožku ani oči, takže se v bazénu ošetřeném kyslíkovou chemií mohou koupat i kojenci a batolata, ale také alergici, astmatici a osoby s citlivou pokožkou. V soukromém bazénu je účinnost kyslíkové chemie naprosto dostačující. Péče o vodu je ovšem výrazně náročnější, a to jak z hlediska pravidelné kontroly, tak i z finanční stránky.
Kyslíková chemie se totiž dávkuje do bazénu či vířivky v podobě aktivních kyslíkových tablet nebo kyslíkového kapalného aktivátoru. Je ovšem potřeba pravidelně hlídat hodnotu kyslíku, která by se měla pohybovat v rozsahu 3 až 8 mg/l. I při pravidelném používání kyslíkové chemie se ovšem při odstávce provozu doporučuje vložit do skimmeru i chlórovou tabletu.

Bazénové filtrace

Bezchlorová bazénová chemie

Čištění bazénů
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.