Menu

Recenze Change: Mobilní aplikace pro nákup kryptoměn i obchodování

Recenze Change: Mobilní aplikace pro nákup kryptoměn i obchodování

Klady

 • Důvěryhodná a licencovaná společnost
 • Jednoduchý nákup kryptoměn
 • Nízké poplatky
 • Vklady kartou zdarma
 • Kvalitní a intuitivní mobilní aplikace
 • Web a aplikace v češtině
 • Stakování, kryptoměny a CFD

Zápory

 • Pouze platby v eurech
 • Nutné ověření totožnosti
 • Poplatek za pasivitu 90 dní a poplatek za výběr
 • Obchodní podmínky v angličtině

Pokud jste nováčci ve světě kryptoměn nebo hledáte způsob, jak si vyzkoušet obchodování na burze, je pro vás jednou z možností estonská mobilní aplikace Change. Na trhu působí od roku 2016 (u nás od roku 2017), přičemž si jen během pár let rychle vybudovala dobré jméno ve většině evropských zemí, včetně České republiky. Jak funguje a vyplatí se u ní nakupovat kryptoměny? Platformu jsme osobně vyzkoušeli a máme pro vás odpovědi na všechny otázky.

Shrnutí:

 • Co je to Change? – Change je estonsko-nizozemská mobilní aplikace určená pro směnu kryptoměn a obchodování.
 • Jak Change funguje? – Můžete tu nakupovat a prodávat kryptoměny, investovat do zlata a akcií nebo obchodovat s CFD.
 • Regulace a důvěryhodnost Change – Platforma je přísně regulována v Estonsku a Nizozemsku. Od založení se nedopustila žádného vážného prohřešku.
 • Osobní zkušenost s Change – Change hodnotím především pozitivně. Vše od registrace až po nákup kryptoměn probíhalo hladce.
 • Základní charakteristiky – Společnost byla založena v roce 2016 a od té doby nasbírala přes 132 000 ověřených uživatelů.
 • Nabídka Change – Platforma nabízí nákup a prodej kryptoměn, akcií, zlata ETF, ale i obchodování CFD a Forex.
 • Mobilní a webová aplikace Change – K dispozici je propracovaná mobilní aplikace a beta verze webové aplikace. V průběhu roku 2024 by měla být přístupná plná verze.
 • ChangePro – Od dubna 2024 bude spuštěna nová platforma určená pro zkušené tradery.
 • Registrace na Change – Registrace vám zabere zhruba 10 minut a zahrnuje i ověření identity.
 • Vklady a výběry – Vklady i výběry lze provádět od 10 eur. Výběry jsou za poplatek 1 euro.
 • Přihlášení na Change – K přihlášení lze používat čtyřmístný PIN nebo biometrické přihlášení.
 • Nákup kryptoměn na Change – Dostupných 128 kryptoměn lze nakoupit od 10 eur. K dispozici jsou tři příkazy – tržní, limitní a stop.
 • Prodej kryptoměny na Change – Prodej je jednoduchý nezabere vám déle než 2 minuty. U vybraných kryptoměn, včetně BTC, je prodej zdarma.
 • Poplatky – Poplatek platíte u pasivního účtu, výběru i nákupu některých kryptoměn. U obchodování je třeba počítat se spready a případně i swapy.
 • Uživatelská podpora – Podporu můžete kontaktovat přes formulář v aplikaci, e-mailem nebo na Telegramu. Operátor s vámi bude komunikovat v angličtině.
 • Hodnocení Change uživateli – Uživatelé chválí přehlednost a jednoduchost aplikace. Největším kamenem úrazu jsou poplatky za pasivní účet.
 • Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným platformám – Výhodou Change jsou nízké poplatky, jednoduchost a vklady i investice od 10 eur. Minusem jsou poplatky za pasivní účet a výběr.
 • Porovnání s alternativami – Change se zaměřuje především na začínající investory a tradery. Pro zkušenější jsou lepší volbou alternativy s širší nabídkou, jako je třeba e-Toro, nebo profesionálnější platformy, jako je XTB.
 • Závěrečné shrnutí – Change je kvalitní a jednoduchá platforma, se kterou na pár kliků nakoupíte kryptoměny a ponoříte se do světa obchodování. Ocení ji hlavně nováčci.

Co je to Change?

Change, známá také jako Change Invest, je všestranná estonsko-nizozemská mobilní aplikace. S její pomocí můžete nakupovat a prodávat kryptoměny, které tu jsou také uloženy. Za poplatek však můžete některé z nich převést do své vlastní kryptopeněženky.

Kromě kryptosměnárny nabízí i obchodní platformu, kde můžete nakupovat a prodávat různá aktiva, včetně akcií či zlata, a také s nimi obchodovat ve formě CFD. Change se tak hodí jak pro úplné nováčky, kteří si chtějí zkusit koupit kryptoměny nebo část akcie, ale i pokročilé uživatele, kteří mají zkušenosti s tradingem.

Jak Change funguje?

Jak již bylo řečeno, Change lze rozdělit na dvě hlavní části, a to kryptoměnovou směnárnu a obchodní platformu. V obou případech musíte provést vklad v eurech na jednotný účet. S jejich pomocí poté můžete na pár kliků nakoupit kryptoměny nebo některé akcie. Nakoupená aktiva můžete poté libovolně dlouho držet na svém účtu.

U některých kryptoměn můžete využít i staking, kdy kryptoměny uzavřete a získáváte za ně každý den odměny. Pokud máte s investováním více zkušeností, můžete si otevřít maržový účet, přes který budete obchodovat s CFD. Potřebujete k tomu ověřit své telefonní číslo a vyplnit dotazník, jehož prostřednictvím si Change ověří vaši finanční situaci a znalosti. Všechny zmíněné funkce si podrobněji rozebereme níže v recenzi.

Regulace a důvěryhodnost Change

Change je jednou z nejvíce regulovaných finančních institucí v EU. Společnost vlastní celkem dvě licence z Estonska a Nizozemska, přičemž první ze zmíněných vlastní jen pár firem na světě. Od jejího založení se společnost nedopustila žádného velkého přestupku a ani neohrozila prostředky svých uživatelů.

V tomto ohledu je zcela transparentní, podstupuje tedy každoroční audity, které provádí renomovaná společnost Grant Thornton, a zveřejňuje své výroční zprávy a další informace o své společnosti. Change se navíc snaží být neustále o krok napřed regulačním požadavkům, a proto je připravena na regulační rámec MiCA.

Ten udává společnostem povinnost držet aktiva klientů na oddělených účtech mimo aktiva společnosti – Change tak činní už teď. Samozřejmostí je pojištění vkladů uživatelů do 100 milionů eur. Celkově tedy lze říct, že je Change bezpečnou a důvěryhodnou platformou.

Osobní zkušenost s Change

Change jsem osobně vyzkoušela a už na úplném začátku musím říct, že se jedná o jednu z nejintuitivnějších a nejpřehlednějších směnáren na trhu. Registrace je jednoduchá a zabere vám maximálně 10 minut. To samé platí i o vkladech, výběrech či nákupech kryptoměn. Rychle se tu zorientují i úplní začátečníci, kteří se rozhodnou na zkoušku koupit menší podíl v jedné z kryptoměn.

Pokud i přesto něčemu nerozumíte, můžete navštívit přehledně zpracované FAQ, které je pouze v anglickém jazyce. Osobně jsem:

 • si prošla celým procesem registrace,
 • provedla první vklad,
 • nakoupila a prodala Bitcoin,
 • provedla první výběr,
 • vyzkoušela registraci do maržového účtu,
 • prošla si nově připravovanou webovou aplikaci.

Všechny kroky a mé zkušenosti s nimi si můžete projít níže v recenzi. Celkově hodnotím Change velmi pozitivně a s klidným svědomím ho mohu doporučit jak začátečníkům, kteří se ve světě investování teprve rozkoukávají, tak i ostříleným traderům, kteří hledají pohodlný způsob, jak obchodovat přes mobilní aplikaci. Na druhou stranu velmi nároční uživatele nemusí být zas tak spokojení. Toho si je vědoma i samotná společnost, která pro ně chystá novou platformu ChangePro.

Základní charakteristiky

Společnost Change je estonsko-nizozemský FinTech působící na českém a slovenském trhu od konce roku 2017. Uživatelům nabízí multifunkční investiční platformu a kryptosměnárnu. Koncem roku 2023 se Change dostala pod křídla nového švýcarského majitele. Tím je společnost Andromeda Capital Partners Suisse AG, v čele s Ingmarem Mattusem, spoluzakladatelem brokerské firmy Tickmill.

Change se k tomu může pochlubit více než 132 000 ověřenými uživateli, nabídkou více než 450 obchodovatelných aktiv a objemem obchodů přesahujícím 1 miliardu eur. Investovat tu můžete už od 10 eur, přičemž vše od webu až po mobilní aplikaci je v českém jazyce.

Základní informace
Rok založení 2016
Sídlo xChange AS, Tallinn, Estonsko + Change Securities B.V., Nizozemsko
Kryptoměny BTC, ETH, LTC, USDT, USDC, XRP a další
Investiční instrumenty CFD kontrakty, ETF, derivátové akcie, zlato
Mobilní aplikace Ano
Webová aplikace Ano
Desktopová aplikace Ne
Telefonní linka Ne
Komunikace přes e-mail support@changeinvest.com
Online chat Ne
Poplatek za neaktivitu 20 eur
V češtině Ano

Nabídka Change

I když nemalá část recenzních portálů často mluví o Change jakožto o kryptoměnové směnárně, její nabídka je mnohem pestřejší. S její pomocí můžete nejen manipulovat s kryptoměnami, ale i dalšími aktivy.

K dispozici máte i investiční zlato, ETF, akcie nebo investování do různých komodit prostřednictvím CFD – o nich si více povíme níže. Platforma se hodí jak pro začínající, tak i ostřílené uživatele a investory.

Kryptoměny

Nejprve se podíváme blíže na nabídku kryptoměn. K dispozici tu v době psaní recenze (duben 2024) máte celkem 128 kryptoměn. Samozřejmostí jsou neznámější kryptoměny, jako je Bitcoin, Ethereum, Litecoin nebo XRP. K dispozici ale máte i méně známé kryptoměny, včetně hanlivě nazývaných shitcoinů, jejichž hodnota se často pohybuje pod hranicí 1 euro za kus.

To ale neznamená, že jeho cena nemůže rychle vzrůst – jedním z případů je například Dogecoin, jehož cenu vypumpovaly zmínky Elona Muska a některých jiných celebrit. Zpravidla ale cena takové kryptoměny strmě klesá, což se stalo i v případě již zmíněného Dogecoinu. Kryptoměny tu můžete nakupovat, prodávat a uchovávat. Minimální výše transakce činí 10 eur.

Kryptoměnová směnárna Počet dostupných kryptoměn
Change 128
CoinMate 7
CoinBase 200+
Kriptomat 350
CCShop 14
SimpleCoin 9
Revolut 150+

Kryptokarta pro platby kryptoměnami

Za zmínku určitě stojí možnost koupě kryptokarty, se kterou můžete pohodlně platit kdykoliv a kdekoliv – nebo lépe řečeno, kdekoliv, kde akceptují karty Visa. Nezáleží na tom, zda daný prodejce přijímá kryptoměny. Zůstatek se totiž automaticky převede na eura, se kterými zaplatíte. Karta je spojená přímo s vaším účtem, díky čemuž můžete platit se všemi nakoupenými kryptoměnami.

Jak kryptoměnovou kartu získat?

Kryptoměnovou kartu od Change si může sjednat každý zaregistrovaný uživatel s bydlištěm na území Evropské unie. K dispozici je za poplatek 5 eur. Dodání na vaši adresu trvá 5 až 10 dnů. Myslete na to, že o kartu můžete zažádat až po úplném dokončení registrace a provedení prvního vkladu. Její platnost následně činí standardně 36 měsíců.

Pokud potřebujete kartu vyměnit za novou, připravte se na platbu poplatku ve výši 4,95 eur. Vedení karty je zcela zdarma. Používání karty v České republice se vám však prodraží. Platby v eurech jsou sice zdarma, ale u plateb českým prodejcům bude částka převáděna na koruny, za což si už platforma účtuje poplatek 0,5 eur + 1 % z hodnoty transakce.

Poplatky za používání kryptokarty
Služba Poplatek (euro)
Platba v eurech (po převedení z kryptoměn) 0
Platba jinou měnou 0,5 eur + 1 % z hodnoty transakce
Zahraniční platby mimo Evropu 0,5 eur + 1,5 % z hodnoty transakce
Výběr z bankomatu v eurech 1,10 eur
Výběr z bankomatu v jiné měně 1,10 eur + 1 % z hodnoty transakce
Výběr z bankomatu v jiné měně mimo Evropu 1,75 eur + 1,5 % z hodnoty transakce

Stakování

U Change můžete vydělávat i pomocí stakování. Zjednodušeně řečeno se jedná o proces, kdy držené vybrané kryptoměny v peněžence uzamknete a vložíte je do rukou platformy. U Change je přímo neuzavíráte, ale pouze propůjčujete platformě, přičemž s nimi můžete kdykoliv disponovat. Platforma je poté vkládá do validátoru jednoho ze svých partnerů, mezi které patří například kryptoburza Kraken.

Tímto krokem zvýšíte důvěryhodnost, ale i bezpečnost dané kryptoměnové sítě. Jako odměnu získáváte úroky, které mohou dosáhnout až 8 % ročně. Momentálně můžete u Change stakovat 19 kryptoměn. Platforma uvádí, že lze stakovat také Bitcoin, což ale není tak úplně pravda. V jeho případě se jedná ve skutečnosti o opt-in neboli půjčku, kterou pouze označují jako stakování. Princip je však stejný jako u ostatních kryptoměn, kdy budete každý den získávat odměnu.

Na rozdíl od jiných platforem u Change neexistuje minimální doba uzamčení, po kterou by musely být prostředky uzamčeny na účtu. S kryptoměnami můžete po celou dobu volně disponovat, aniž byste je museli odstakovat. Každopádně je třeba říct, že stakování není zcela bez rizika. Ve výjimečných případech je možné, že dojde ke ztrátě propůjčených kryptoměn.

UPOZORNĚNÍ: Kryptoměny jsou extrémně volatilní, kvůli čemuž může jejich cena prudce klesat i růst. Investování do kryptoměn je vysoce rizikové a může skončit ztrátou veškerých investovaných prostředků.

Stakování
Kryptoměna Odměna
Bitcoin 0,1 %
Ethereum 3 %
Avalanche 7 %
Algorand 1 %
Cardano 3 %
Cosmos 6 %
Flow 1 %
Kava 5 %
Kusama 4 %
Mina 7 %
Polkadot 8 %
Polygon 0,5 %
Solana 1 %
Tezos 3 %
The Graph 1 %
Tron 0,5 %
Near Protocol 8 %
USD Coin 1 %
Tether 1 %

Forex

Pro ostřílené investory a tradery je k dispozici obchodování s měnovými páry známé jako Forex. K dispozici jsou měnové páry klasických měn neboli fiat měn, jako je euro, dolar nebo libra, ale i 14 variací amerického dolaru s různými kryptoměnami. Hlavní měnové páry tu lze obchodovat s pákou až 30×.

UPOZORNĚNÍ: Finanční páka je určená pouze pro zkušené investory s dostatečným kapitálem. Obchod s pákou je ještě rizikovější a může dojít ke ztrátě veškerých vložených prostředků.

Investování do zlata

Na Change můžete v současnosti napřímo investovat pouze do jedné komodity, a to investičního zlata. Najdete ho v kategorii „Cena“ pod záložkou „Komodity“, těch jej tu celkem sedm, přičemž šest z nich lze obchodovat pouze jako CFD.

Výjimkou je právě zlato, které můžete buď obchodovat, nebo do něj investovat. Pokud je vaším cílem druhá z možností, zajeďte na konec záložky a zvolte „Investment Gold“. I zde můžete obchodovat od 10 eur. Za nákup zaplatíte poplatek 0,5 %.

Zlato je poté bezpečně uloženo v trezoru a pojištěno – za tuto službu nic neplatíte. V tomto případě držíte pouze digitální tokeny PAXG kryté uloženým zlatem. Pokud chcete doručit reálné zlato, musíte se nejprve dohodnout s podporou, zaplatit 430 PAXG a uhradit poplatek za vyřízení.

CFD

Pokud už máte se světem investování větší zkušenosti, určitě vás potěší možnost obchodovat s CFD. CFD jsou ve zkratce finanční deriváty, s nimiž můžete spekulovat na pohyb ceny různých aktiv. U Change máte k dispozici akcie, kryptoměny (Forex), měnové páry, komodity, ale i burzovní indexy. Během spekulací můžete využít také finanční páku, se kterou navýšíte svůj případný zisk.

Change nabízí finanční páku až 30× – u kryptoměn je dostupná pouze páka 2×. Oblíbená aktiva, která chcete sledovat, si můžete ukládat pomocí hvězdičky v levém horním rohu. Obchodování s CFD je však velmi rizikové, a proto by se ho měli účastnit pouze lidé, kteří s ním už mají nějaké zkušenosti a rozumí všem obchodovaným aktivům.

Pro obchodování si musíte nejprve otevřít maržový účet. Tuto možnost vám nabídne samotná aplikace. Poté musíte ověřit své číslo přes SMS a vyplnit dotazník, ve kterém se vás platforma doptá na to, odkud pochází vaše příjmy a jaké máte s obchodováním zkušenosti. Jako CFD tu můžete obchodovat:

 • 284 akcií, včetně Nvidia, Tesla, Amazon, Roblox,
 • indexy Nasdaq a S&P 500,
 • 10 ETF,
 • 8 komodit jako zlato, ropa, stříbro, platina,
 • 14 kryptoměn, včetně XRP/USD, ETH/USD.

UPOZORNĚNÍ: Obchodování s CFD nebo v rámci Forexu je vysoce rizikové a vyžaduje zkušenosti. Samotná společnost upozorňuje, že 60 % účtů retailových investorů obchodujících s CFD je ve ztrátě.

Akcie

U Change můžete nejen spekulovat na cenu akcií, ale také je dlouhodobě držet a diverzifikovat tak své portfolio – nákup je možný i u ETF, které lze držet dlouhodobě. Jedná se o derivátové akcie, které kopírují cenu reálných akcií.

Na rozdíl od velkých brokerů tu můžete nakupovat i pouhé zlomky akcií, a to od 10 eur. I když tedy akcie stojí například 1 200 eur, vy si můžete koupit pouze podíl v hodnotě od 10 eur. Nákup i prodej akcií je zdarma.

K dispozici jsou jen vybrané společnosti, které jsou v aplikaci označené v popisku „akcie“. Prozatím není možné akcie filtrovat, takže se musíte všemi proklikat a hledat, které mají u sebe přiřazené pouze CFD a které jsou označené i jako „akcie“. Dlouhodobě můžete držet například:

 • Coca-cola,
 • Ford,
 • Intel,
 • Tesla,
 • Phillip Morris,
 • Starbucks,
 • Coinbase,
 • Uber,
 • Airbnb.

Mobilní a webová aplikace Change

Change můžete využívat buď přes mobilní aplikaci, nebo připravovanou webovou aplikaci. Samotná mobilní aplikace je přehledná a intuitivní. Už na první pohled vás zaujme její moderní design. Uživatele potěší také fakt, že je aplikace kompletně v českém jazyce, občas sice narazíte na menší překlep, ale při běžném užívání si jich nejspíš ani nevšimnete.

Za účelem registrace si stále musíte stáhnout aplikaci, ale po dokončení registrace a zapnutí 2FA se můžete přihlásit i na web. Prozatím je k dispozici beta verze, která však nevypadá špatně. Aktuálně tu nejsou k dispozici veškeré funkce, ale pokud si rádi pohráváte s grafy, bude pro vás webová verze lepší volbou.

Pokud jste zvyklí na desktopové obchodní platformy nebo vám z nějakého důvodu nevyhovuje nakupování kryptoměn na mobilní aplikaci, bude pro vás webová aplikace vhodným řešením. Za mě je o trochu přehlednější, ale je to spíše o samotných preferencích uživatele a také trochu o zvyku. Plnohodnotná verze by měla být již v roce 2024 přístupná všem uživatelům.

ChangePro

Za zmínku stojí plánované spuštění ChangePro, které je určené pro ostřílené tradery. Funkční by měla být od dubna 2024 a podle slov samotné společnosti by se mělo jednat o jednu z nejvýkonnějších obchodních platforem na trhu.

Platforma vznikla ve spolupráci s Interactive Brokers, díky čemuž uživatelé získají přístup k více než 1,5 milionu investičních instrumentů na 150 trzích světa a ve 27 různých měnách. Po spuštění budou tedy k dispozici dvě aplikace, a to námi recenzovaná Change a ChangePro.

Registrace na Change

Registrace na Change i s ověřením vám zabere zhruba 10 minut. V první řadě si musíte stáhnout mobilní aplikaci, která je dostupná v Google Play i App Store – pokud nechcete aplikaci hledat, můžete načíst QR kód na webu Change. Ihned poté můžete začít s registrací, kterou vás provede přehledný průvodce. Proces probíhá takto:

 1. Otevřete aplikaci a klikněte na „Registrovat se“.
 2. Zadejte svůj e-mail.
 3. Vytvořte si silné heslo.
 4. Zadejte své jméno a příjmení.
 5. Potvrďte souhlas s obchodními podmínkami a další formality.

V tomto bodě už máte hotovou registraci. Jelikož se jedná o zahraniční společnost, čeká na vás ověření identity. Zvládnete ho v několika krocích:

 1. Zadejte datum narození a zemi narození.
 2. Zadejte telefonní číslo a vyplňte ověřovací kód z SMS.
 3. Zadejte adresu. Pokud bydlíte v menší vesničce, budete muset zadat adresu ručně.
 4. Zadejte své povolání.
 5. Zkontrolujte veškeré osobní údaje a potvrďte je.
 6. Spusťte ověření přes Veriff.
 7. Vyfoťte svůj občanský průkaz či jiný doklad totožnosti z obou stran.
 8. Vyfoťte selfie.

Po provedení všech kroků zabere zpracování veškerých údajů zhruba 1 minutu – v některých případech může ověření trvat i déle. Po vstupu do účtu vás aplikace sama požádá o vytvoření čtyřmístného přístupového PINu. Poté už získáte přístup do aplikace a můžete provést svůj první vklad.

Vklady a výběry

Když už jste zaregistrovaní můžete začít plnohodnotně využívat svůj uživatelský účet a tudíž provádět i vklady a výběry. V obou případech je vše rychlé a jednoduché. Na úplném začátku ale počítejte s tím, že musíte provést první vklad bankovním převodem, jehož zpracování může trvat i jeden pracovní den. Vklady i výběry je možné provádět pouze v eurech.

Vklady

Nejprve se pustíme do zmíněného počátečního vkladu, který je stejně jako všechny další vklady zdarma. Ten musíte provést ze svého běžného účtu. Já jsem ho provedla přes Revolut, jelikož zde můžu jednoduše převést prostředky na eura. Pokud Revolut nemáte, můžete provést SEPA platbu ze svého běžného účtu u některé z bank.

V mém případě ověření platby trvalo pár hodin, ale může se protáhnou i na jeden celý pracovní den. Pokyny k prvnímu vkladu najdete přímo v mobilní aplikaci, přičemž minimální vklad činí 10 eur. Při zadávání nezapomeňte na to, že k platbě musíte připsat popis platby. V opačném případě nebude platforma schopná vklad zpracovat a prostředky vám vrátí zpět.

Poté můžete vklady provádět i přes platební kartu či Apple Pay. Vkládat můžete také vybrané kryptoměny, včetně Bitcoinu, Etherea, XRP či USDT. S limity počítejte i u maximální možné částky, kterou můžete na účet vložit. Jednorázově je vklad omezen na 10 000 eur. U okamžitých plateb se jedná o 5 000 eur.

Výběry

Výběry jsou na rozdíl od vkladů zpoplatněny poplatkem 1 euro. I zde se připravte na omezení v podobě minimálního výběru ve výši 10 eur. Omezen je i maximální objem výběrů, který nesmí za jeden měsíc překročit hranici 15 000 eur. První výběr provedete jednoduše kliknutím na zelené kolečko s šipkami, které se nachází dole v aplikaci.

Poté se vám rozbalí různé možnosti, z nichž vyberete „Výběr“. Následně vyberete měnu, kterou chcete vybrat a zadáte částku pro výběr. Zvolit musíte také účet, na který si necháte prostředky zaslat. Převod je opravdu rychlý, v mém případě prostředky dorazily na účet u Revolut okamžitě.

Přihlášení na Change

Na Change se můžete jednoduše přihlásit pomocí e-mailu a svého hesla. Pro větší bezpečnost lze nastavit dvoufázové ověření pomocí ověřovací aplikace – já jsem použila Microsoft Authenticator. Stačí do něj nahrát účet od Change a zadat do aplikace vygenerovaný kód.

Poté po vás bude platforma vždy vyžadovat zadání kódu z Microsoft Authenticator či jiné appky. Nemusíte se tak obávat, že by se někdo cizí dostal k vašemu účtu, a to ani v případě, když se mu podaří prolomit heslo. Pro usnadnění přístupu v aplikaci si můžete nastavit biometrické přihlášení přes otisk prstu či FaceID. Vyhnete se tím zadávání PINu, který jste si nastavili po registraci.

Nákup kryptoměn na Change

Nákup kryptoměn na Change je jednoduchý a zvládnete ho na pár kliků. Nejprve si v sekci „Cena“ a záložce v „Kryptoměny“ vyberte kryptoměnu, kterou chcete koupit. Vyberte možnost „Koupit“ a zvolte si jaký příkaz, chcete provést, na výběr máte:

 • Tržní příkaz – kryptoměnu nakoupíte okamžitě za tržní cenu,
 • Limitní příkaz – kryptoměnu koupíte pouze, pokud klesne na vámi stanovenou cenu,
 • Stop příkaz – kryptoměnu koupíte pouze, pokud vzroste na vámi stanovenou cenu.

Následně zadáte částku, za kterou chcete kryptoměnu nakoupit – minimální částka činí 10 eur. Poté se před vámi zobrazí shrnutí objednávky, kterou potvrdíte přejetím prstu nahoru a máte hotovo. Kryptoměna se ihned přičte na váš účet u Change. Pokud chcete kryptoměnou disponovat i mimo účet, musíte ji převést do své vlastní kryptopeněženky.

UPOZORNĚNÍ: Kryptoměny jsou jedněmi z nejrizikovějších investičních instrumentů. Jejich cena se může i během pár minut prudce změnit. Nikdy do nich, ale ani do jiných investičních instrumentů, neinvestujte své jediné úspory či prostředky, které potřebujete pro udržení své životní úrovně.

Prodej kryptoměny na Change

Prodej kryptoměny na Change je stejně jednoduchý jako nákup. U Bitcoinu a u vybraných kryptoměn je prodej opět zdarma. Stačí dojít do vašeho portfolia a vybrat kryptoměnu, kterou chcete prodat. Poté zadáte částku, kterou chcete směnit. Potvrdíte prodej a máte hotovo.

Poplatky

Stejně jako u většiny jiných platforem se ani zde nevyhnete poplatkům. Jejich výše se odvíjí od služeb, ale i aktiv, které chcete přes Change nakupovat nebo obchodovat. Platforma je v tomto ohledu zcela transparentní, díky čemuž hned víte, kolik vás bude daný krok stát. Pro lepší přehled si všechny účtované poplatky projdeme níže.

Poplatek za pasivitu

V první řadě se mrkneme na jednu z nejdiskutovanějších položek, a to poplatek za pasivní účet, který činí 20 eur. Na úvod je třeba říct, že se nejedná o žádnou novinku, poplatek za pasivitu si účtuje například eToro nebo třeba Bitstamp. I když nemusí některým uživatelům tento poplatek přijít zrovna atraktivní, není třeba hned panikařit. Jeho platbě se můžete jednoduše vyhnout.

Ještě před tím bychom si ale měli říct něco o tom, co je to pasivní účet. Change ho definuje jako účet, na kterém nebyla provedena žádná aktivita v průběhu 90 dní. Aktivitou jsou myšleny jakékoliv transakce spojené se směnárnou či tradingem CFD. Po překročení daného počtu dní si platforma začne účtovat poplatek každý 19. den v měsíci.

Jak již bylo řečeno, jeho platbě se můžete vyhnout. V první řadě je třeba si hlídat, jak dlouho nejste na účtu aktivní. Pokud se počet vašich neaktivních dní blíží ke stanovené hranici, můžete je jednoduše vynulovat provedením transakce, a to například:

 • nákupem či prodejem kryptoměn,
 • stakováním kryptoměn,
 • nákupem či prodejem akcií,
 • nákupem či prodejem CFD,
 • vkladem eur či kryptoměn.

Poplatky za nákup a prodej kryptoměn

Pokud se u Change rozhodnete nakoupit Bitcoin, USTD nebo DAI, neplatíte žádný poplatek. U ostatních kryptoměn si platforma účtuje poplatek 0,1 %. Každopádně není pravda, že by byl nákup Bitcoinu zcela zdarma.

U každého nákupu či prodeje musíte počítat i se spreadem, který ve zkratce ovlivňuje, kolik kryptoměn či peněz při směně získáte. Spread představuje rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Pokud tedy kryptoměnu kupujete, platíte za ni vyšší cenu, než za kterou ji můžete prodat. U Change činí spread zhruba 0,6 až 3 %.

Kryptoměna Poplatky u nákupu a prodeje kryptoměn
Nákup Prodej Výběr
Bitcoin 0 0 0.0003 BTC
Ethereum 0,1 % 0,1 % 0.006 ETH
Litecoin 0,1 % 0,1 % 0.03 LTC
USD Coin (USDC) 0,1 % 0,1 % 11 USDC
Tether (USDT) 0 0 11 USDT
XRP 0,1 % 0,1 % 4 XRP
Ostatní kryptoměny 0,1 % 0,1 % Dynamický, podle aktivity sítě

Poplatky za obchodování CFD

Poplatky na vás čekají i u obchodování CFD. Change si neúčtuje provizi, ale musíte počítat se spready a swapy. Jak už jsme si řekli výše, spread představuje rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Naopak swap je poplatek účtovaný za držení pozice přes noc.

Aktivum Průměrný spread Průměrný swap
Kryptoměny 0,57 % 0,071 %
Akcie 0,57 % 0,0125 %
Indexy 0,06 % 0,018 %
ETF 0,32 %
Forex 0,02 %
Komodity 0,37 % 0,018 až 0,05 %
Ropa 0,15 % 0,018 %
Drahé kovy 0,13 % 0,05 %

Uživatelská podpora

Uživatelskou podporu můžete kontaktovat přímo v aplikaci v nastavení v sekci „Pomoc“, kde kliknete na „Napište nám“. Podporu lze kontaktovat přes e-mail support@changeinvest.com. Obrátit se můžete také na oficiální skupinu na Telegramu. Stačí, napsat do vyhledávání „Change Invest“ a přidat se do skupiny.

Já jsem zkusila kontaktovat uživatelskou podporu přes formulář v mobilní aplikaci. Podpora mi odpověděla až čtvrtý den. Na její obranu musím zmínit, že jsem ji kontaktovala v pátek odpoledne. U investiční platformy bych ale očekávala dostupnost uživatelské podpory 24/7.

I když v některých článcích můžete narazit na tvrzení, že podpora je v českém jazyce, není to tak úplně pravda. Můžete ji sice kontaktovat v češtině, ale přiřazený operátor vám odpoví v angličtině. To samé platí i pro skupinu na Telegramu, kde se v drtivé většině případů komunikuje anglicky.

Hodnocení Change uživateli

Z hlediska fungování je Change mezi uživateli považován za jednu z nejlepších obchodních aplikací na trhu. Ještě před pár lety na většině recenzích platformách, Google Play i App Storu dosahovala hodnocení přes 4 hvězdičky, což se nepodaří jen tak nějaké službě.

V poslední době však její hodnocení rychle kleslo, a to kvůli zavedení poplatku za pasivní účet. Velká část uživatelů bohužel nezaregistrovala jeho spuštění, a proto jim společnost začala při pasivitě strhávat 20 eur měsíčně.

Jak už jsem, ale zmínila jeho platbě se můžete vyhnout provedením jakékoliv transakce. Některým uživatelům nevyhovuje ani poplatek za výběr prostředků či kryptoměn. Celkově je ale Change stále hodnocen velmi pozitivně.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným platformám

Velkým plusem Change je její jednoduchost, uživatelská přívětivost a fakt, že je web i mobilní aplikace v českém jazyce. Oproti některým větším platformám se zaměřuje na běžné uživatele a začátečníky, díky čemuž minimální vklad i obchod činí 10 eur. Výhodou jsou též nízké poplatky u většiny úkonů. Plusem je též její transparentnost a dvě evropské licence.

Jedná se tak o jednu z nejlevějších alternativ k nákupu kryptoměn přes kryptoměnovou burzu. Ne každému musí vyhovovat poplatek za převod ve výši 1 eura a poplatek za pasivní účet ve výši 20 eur – ten si účtují i některé jiné platformy. V porovnání s jinými platformami tu nenajdete tak pestrou nabídku investičních instrumentů, na čemž ale společnost pracuje a počítá se spuštěním větší platformy.

Porovnání s alternativami

Při porovnání s ostatními platformami velmi záleží na tom, podle čeho se je rozhodnete hodnotit. Pokud je vašim cílem nákup kryptoměn, řadí se Change mezi jedny z nejlepších platforem. Vhodná je především pro nováčky, kteří nechtějí do kryptoměn hned cpát tisíce.

Z hlediska funkcí na tom Change také není zrovna nejhůř. Můžete tu stakovat, nakupovat frakční akcie, investovat do zlata nebo obchodovat CFD. V tomto ohledu lze říci, že se jedná o konkurenci Revolutu na steroidech – ostatně i ten se hodí pro začátečníky, kteří nemají s nákupem kryptoměn zrovna moc zkušeností, ale z hlediska poplatků a kurzů zde není nákup tak výhodný.

Pokud se řadíte mezi ostřílené investory, kteří chtějí do CFD investovat ve velkém, budou pro vás vhodnější volbou profesionální platformy, jako například XTB nebo Interactive Brokers. Počkat si však můžete i na již zmíněnou platformu ChangePro, která by měla nabízet více funkcí. Začátečníci mohou využít i e-Toro, které nabízí širokou škálu funkcí, ale na druhou stranu si investuje vysoké poplatky za výběr.

Závěrečné shrnutí

Change je opravdu kvalitní platforma, která spojuje svět tradičních investic a kryptoměn. Oproti jiným platformám je vhodná i pro úplné začátečníky, kteří si musí dávat pozor na případný poplatek za pasivní účet. To však kompenzuje jednoduchostí a uživatelskou přívětivostí.

Zaujmout může i zkušenější uživatele, kteří nehledají profesionální funkce a stovky aktiv na jednom místě. Pokud je pro vás naopak důležitá zmíněná jednoduchost, je Change tím pravým pro vás. Nároční uživatelé si mohou počkat na platformu ChangePro, která by měla konkurovat velkým hráčům ve světě tradingu.

Klady

 • Důvěryhodná a licencovaná společnost
 • Jednoduchý nákup kryptoměn
 • Nízké poplatky
 • Vklady kartou zdarma
 • Kvalitní a intuitivní mobilní aplikace
 • Web a aplikace v češtině
 • Stakování, kryptoměny a CFD

Zápory

 • Pouze platby v eurech
 • Nutné ověření totožnosti
 • Poplatek za pasivitu 90 dní a poplatek za výběr
 • Obchodní podmínky v angličtině

Recenze Premium

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.