Menu

Recenze a test Electrolux EKI 6771DOX

v kategorii Indukční sporáky

Klady a zápory

  • Skvělé hodnoty ve všech kategoriích
  • Chybí teleskopické rošty
18 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák od značky Electrolux patřil v době vzniku recenze (červenec 2019) k nejvýkonnějším a nejobjemnějším modelům, nezklame přitom ani spotřebou. Má příkon 10 900 W, což je jedna z nejvyšších hodnot na trhu. Velká je také kapacita jeho trouby 72 l, díky které přijde vhod i početnějším rodinám. Patří do energetické třídy A, spolu s drtivou většinou prodávaných sporáků. To znamená, že ve spotřebě těchto modelů jsou spíše nepatrné rozdíly.

Pokud zvážíme spotřebu v návaznosti na objem trouby sporáku, zjistíme, že ačkoliv má na cyklus běžného pečení spotřebu 0,98 kWh, která by mohla kdekoho odradit, v přepočtu na objem nám vyjde spotřeba 0,014 kWh na litr objemu, ta je pro sporáky víceméně průměrná. Obdobně je na tom i spotřeba horkovzdušného pečení, průměrná spotřeba na cyklus je 0,85 kWh. Při započtení objemu trouby nám vyjde 0,012 kWh na litr, tedy jedna z nižších hodnot na trhu. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že bude tento sporák méně úsporný, opak je ale pravdou.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Electrolux

Objem (l)

72

Příkon (W)

10 900

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,98

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,014

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,85

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,012

Funkce varné desky

Při hodnocení funkcí varné desky sporáku Electrolux nám nezbývá než jen chválit, rozhodně má co nabídnout. Dočkáte se nejen displeje a časovače, které vám pomohou s efektivním plánováním vašeho vaření. Sporáku nechybí ani bezpečnostní funkce ve formě dětské pojistky a ukazatele zbytkového tepla. Pokud budete chtít vaření trochu popohnat, pomůže vám Booster určený k maximalizaci výkonu plotýnky. A když si potřebujete od sporáku na chvíli odběhnout, stačí zapnout funkci Stop and Go, která pozastaví vaření a následně naváže se stejnou výkonností.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ano

Funkce trouby a rozměry

Kladně jsme začali funkcemi varné desky, téměř stejně pozitivně navážeme i výbavou trouby. Zde už není výkon ve srovnání s konkurencí zcela stoprocentní, trouba totiž postrádá teleskopické rošty. V době výběru ale mělo tuto vymoženost jen menší procento spotřebičů a nejde tedy o zásadní nedostatek. V čem naopak sporák Electrolux vyniká, je počet pečicích programů. Vybírat můžete z dvanácti, což byl v době psaní této recenze nadprůměrný počet. Mezi funkce trouby potom patří samozřejmě časovač a vnitřní osvětlení, nechybí ale ani kruhové topné těleso a ventilátor, tedy dvojice nutná k pravému horkovzdušnému pečení. Péct můžete také na program gril.

Starosti si nemusíte dělat se zdlouhavým předehříváním trouby, ani s jejím čištěním, ve výbavě totiž má funkci rychlého ohřevu a pyrolýzu, která všechny nečistoty uvnitř trouby spálí. Na rozdíl od výbavy není v případě rozměrů tento sporák nijak výjimečný. Jeho výška je 86,7 cm, hloubka 60 cm a šířka 59,6 cm, patří tedy k širším sporákům. Hmotnost 54,9 kg je jedna z vyšších v našem porovnání a je dobré s tím před manipulací počítat.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

12

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

Pyrolýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ne

Výška (cm)

86,7

Šířka (cm)

59,6

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

54,9

Naše hodnocení a závěr

V podstatě jedinou drobností, kterou můžeme indukčnímu sporáku Electrolux EKI 6771DOX vytknout, je absence teleskopických roštů. V době vzniku recenze ale nebyly tyto rošty zdaleka samozřejmostí, dá se nad nimi proto přimhouřit oko. Jinak je tento model výkonný, poměrně úsporný, má perfektní výbavu varné desky a ostudu si neudělal ani v kategorii funkcí trouby. Jeho trouba je jedna z nejobjemnějších na trhu a tak můžeme tento model bez obav doporučit i nadšeným kuchařům, kteří ocení jeho širokou nabídku funkcí. Nejde ovšem zrovna o nejlevnější model a proto bychom jej zcela nedoporučili uživatelům, kteří nevyužijí všechny jeho možnosti a je pro ně taková investice spíše zbytečná.

Jestli proto hledáte spíše jednodušší model za příznivější cenu, doporučujeme zvážit například indukční sporák Amica SHI 61784P X.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EKI 6771DOX
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EKI 6771DOX

Electrolux EKI 6771DOX

18 000 Kč Orientační cena