Menu

Nejlepší mixážní pulty 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Aktualizováno:

Dovedete si představit správnou party bez pořádné muziky, ideálně produkované živou kapelou nebo DJem? V dnešní době nikoliv, proto není divu, že v klubech, na vesnických zábavách a dalších místech, probíhají čilé přípravy již brzy ráno před spuštěním akce. Bez dokonalé hudby totiž lidé buďto vůbec nepřijdou, nebo odejdou po několika hodinách znuděni a naštvaní.

Dodnes se uchovala tradice vystoupení živých kapel s repertoárem vlastních nebo převzatých skladeb. Jenže ty bývají obvykle omezeny svými schopnostmi a vlastnostmi ovládaných hudebních nástrojů. Jak jim tedy pomoci? Naštěstí existuje řešení v podobě mixážních pultů, s jejichž pomocí lze dodat zdání dokonalosti i méně šikovným muzikantům či omezit negativní vliv špatné akustiky prostor. O významu pultů pro diskžokeje asi nemusíme dlouho hovořit.

Vzhledem k tomu, že nároky na kvalitu poslechu neustále stoupají, rozhodli jsme se nákupu mixážních pultů věnovat následující článek. Podíváme se jim v něm na zoubek, vysvětlíme důležité parametry a rozebereme nejdůležitější kritéria jejich správného výběru.


Nejlepší mixážní pulty dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 79 %
Počet recenzí: 3
4 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 22 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 98 %
Počet recenzí: 14
28 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 2
27 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 88 %
Počet recenzí: 8
6 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 75 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 3 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 93 %
Počet recenzí: 1
17 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 34 600 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat mixážní pult

Vzhledem k tomu, že nákup mixážního pultu nebývá na programu každý den, věnujeme se v první kapitole základnímu rozdělení těchto zařízení. Jestliže se v problematice vůbec neorientujete, získáte alespoň rámcovou představu, co vlastně hledat. Následně vás čeká rozhodování mezi digitálními a analogovými systémy. Věc rozhodně není tak jednoduchá, jak by se mohla na první pohled zdát.

Seznámíme vás také s celkovou architekturou a systémem fungování hudebních systémů. Neopomeňte zkontrolovat ani vybavení pultů různorodými vstupy a výstupy. Čím větší je jejich množství, tím širší možnosti dostanete do rukou. Volíte-li mezi dvěma velmi podobnými modely, zkoukněte nabídku doplňkových funkcí.

Závěrečnou kapitolu textu věnujeme jako vždycky cenovému okénku. Seznámíme vás v něm s výsledky provedené analýzy. Získáte tak snad alespoň rámcovou představu o tom, co vlastně hledat, a jak vysoký finanční obnos si připravit.

Typ

Zábavy, koncerty, festivaly, diskotéky. Na těchto a mnoha dalších hudebních akcích jsou hudební pulty naprosto nepostradatelné. Vzhledem k rozdílnosti nejen akustických podmínek je logické, že se v průběhu let na trhu vyprofilovala celá řada různých typů pultů navržených s ohledem na požadavky koncertujících i publika. V zásadě se jedná o tyto hlavní skupiny:

 • jednoduché mixážní pulty – pro malé soubory, jednoduché ovládání, dvojice ekvalizérů
 • rackové pulty – uložení v racku, pro hráče na klávesy, omezené ovládání
 • mix pulty pro DJs – možnost prolínání dvou kanálů, podpora eliminace vybraných zvukových pásem, libovolné měnění zvuku
 • powermixy – kombinace pultu se zesilovačem, vhodný do zkušeben nebo jako ozvučení menších akcí
 • pulty pro ozvučení koncertů – plně vybavené kanály, široké možnosti úpravy zvuku, určeno nejnáročnějším
 • digitální mixážní pulty – nejmodernější, možnost dálkového ovládání, zajímavé efekty.

Pulty doporučujeme vybírat vždy podle nejpoužívanějších funkcí. Hrajete-li jednou za čas v klubu pro několik osob, s největší pravděpodobností neupotřebíte model určený k ozvučení mohutných festivalových koncertů. Naproti tomu diskžokejové se asi nespokojí s jednoduchými pulty bez mixážních ploten a širší škály možností pro úpravu hudebního výstupu.

Konstrukce

Další podstatné kritérium spočívá ve výběru odpovídající konstrukce. V současné době vedle sebe na trhu existují analogové a digitální systémy. Možná se vám pod dojmem popularity digitálu zdá, že je zde jakékoliv váhání zbytečné? Chyba lávky! U mixážních pultů automaticky neplatí, že modernější znamená i lepší.

Starý dobrý analog má své místo zejména v místech často obsluhovaných méně zkušenými uživateli. Máte-li zavedený systém a návštěvníci jsou s ním spokojení, není důvod cokoliv měnit. Jeho výhoda spočívá v jednodušší konstrukci a rychlém zapojení. Valná většina modelů se nachází v nižších cenových skupinách, avšak několik zástupců naleznete i mezi profesionálními systémy.

Vyžadujete pult podporující nejmodernější vychytávky nebo paměťové funkce a bez integrovaných funkcí si nedovedete svou práci vůbec představit? Sáhněte po digitálních mixážních pultech. Jelikož jsou připojovány prostřednictvím počítače, mohou nahradit interní i externí zvukovou kartu a postarat se o daleko lepší efekt. Snad jen pozor na poněkud vyšší cenu, a to i za modely, které kdovíjakou kvalitou neoplývají.

Architektura

Víte už alespoň zběžně, jaké typy mixážních pultů lze na trhu zakoupit, jaká konstrukční řešení se užívají, ale stále si nejste schopni utvořit nějakou hmatatelnější představu? Pomůže vám následující kapitola věnována architektuře těchto složitých systémů.

Pulty bývají obecně tvořeny třemi částmi – vstupní, směšovací a výstupní. Vstupní oblast přijímá různorodé signály a stará se o jejich prvotní úpravu. V sekci směšovací dochází k jejich promíchání a přiřazení k výstupům. Poslední regulace potom probíhají ve výstupu.

Nejlevnější modely (směšovače) nedovolují příliš kejklit se zvukovými stopami. Umožňují pouze plynulé nastavení hlasitosti na každém kanále a rozložení ve stereu. Ty nejlepší z nich jsou potom vybaveny potenciometry určenými k nastavení vstupní úrovně a regulaci hlasitosti. O zvýraznění nebo utlumení vybraných tónů se potom postará ekvalizér.

Pulty vyšších tříd jsou vybaveny bohatým náčiním pro tvorbu různorodých efektů v podobě kompresorů, smyček nebo odposlechů. Signály můžete upravovat zcela podle své potřeby, a dokonce ze stávajících tónů vytvářet úplně nové hudební kreace.

Vstupy

Již výše jsme zmínili, že jednou ze tří hlavních sekcí mixážních pultů představuje vstup. V současné době se rozlišuje hned několik hlavních typů vstupních konektorů, pro které jsou zařízení vybavena odpovídajícími zdířkami:

 • analogové vstupní konektory (RCA, TRS/TS, XLR) – k zisku zdrojového signálu, připojení mikrofonů, nástrojů, přehrávačů aj.
 • digitální vstupové konektory (koaxiál, Toslink) – pro jakýkoliv digitální zdroj zvuku
 • USB – pro tvorbu a úpravu mixů prostřednictvím samostatného softwaru, MIDI kontrolér
 • Bluetooth – propojení s notebooky, tablety a další elektroniku, možnost dálkové tvorby potřebných stop.

 

Výstupy

S dokonalými vstupy a směšovači sice vytvoříte zvuk přesně podle svého gusta, k čemu by vám ovšem byl uvězněn uvnitř zařízení bez adekvátních výstupů? Podle charakteru hudební produkce se standardně setkáte s následující čtveřicí:

 • sluchátka – pro poslech sluchátky
 • rec-out – analogový signál k přímému nahrávání z hlavní sběrnice
 • master-out (RCA, TRS/TS, XLR) – hlavní výstup pro připojení k reprobednám nebo zesilovačům, dva výstupy pro pravý a levý kanál
 • sub/booth (RCA, TRS/TS, XLR) – sekundární výstup k propojení s dalšími systémy.

Doplňkové funkce

Výrobci spolu odnepaměti soutěží o přízeň svých zákazníků. Je to dobře, neboť podle čeho byste vybírali, kdyby před vámi stály dva modely naprosto shodných vlastností a ceny? Ano, podle toho, kolik doplňků a rozšiřujících vychytávek firmy připravily. Některé z nich jsou vyloženě do počtu a mohou jen prodloužit celkový seznam funkcí, jiné zásadně zvyšují funkčnost mixážních pultů:

 • ekvalizér – k celkovým úpravám zvuku potlačením nebo zvýrazněním některých frekvencí
 • zisk – zesílení vstupního zesilovače
 • filtry – potlačení nežádoucích basových a subsonických zvuků
 • phantom – fantómové napájení pro mikrofony a další zařízení
 • efekty – možnost libovolného ohýbání tónů, tvorby smyček aj.
 • mixovací plotny a nastavitelné pady – usnadnění ovládání.

Cena

Všechny články uzavíráme přehledem cen a ani v tomto případě neuděláme žádnou výjimku. Dostupným modelům jsme se pořádně podívali na zoubek a odhalili tři základní cenové intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat. Vzhledem k tomu, že v prakticky stejných vodách budou lovit jak amatérské kapely a organizátoři vesnických zábav, tak profesionální zvukaři, nemělo by vás překvapit poměrně široké rozmezí.

Cena do 7 500 Kč

Co očekávat od nejlevnější cenové skupiny? Kvalitně vyladěný zvuk a dostatek vstupů i výstupů k propojení s většinou dostupných reprosoustav a dalších zařízení. Naprostá většina modelů je digitálních, i když zde naleznete i poměrně početnou skupinku analogů. Soustava desítek vstupů, několika podporovaných kanálů a nejméně jednoho ekvalizéru jistě potěší všechny méně náročné uživatele.

Na své si zde přijdou jak amatérští hudebníci, tak začínající DJové, kteří chtějí zkusit mixovat vlastní hudbu, ale ještě nemají dostatek financí na pořízení adekvátní výbavy.

Cena od 7 500 do 20 000 Kč

Střední třídě dominují digitální mixážní pulty určené zkušenějším hudebníkům a diskžokejům. Jsou vybaveny pestrou paletou vstupů a výstupů. Podporují nejrůznější efekty a na vnitřní paměť můžete nahrát potřebné stopy. Pomocí praktické aplikace pro mobilní telefony a tablety můžete hudební produkci ovládat i mimo prostor pultu. Bohatá zásoba kanálů, mikrofonů a dalších zařízení vám umožní vytvořit dokonalý a originální hudební zážitek.

Cena nad 20 000 Kč

Pomalu se dostává na samotný vrchol nabídky mixážních pultů, který začíná zhruba na 20 000 Kč. Na tomto místě se ovšem sluší podotknout, že cenovka těch nejdražších zařízení standardně přesahuje i 100 000 korun. Očekávejte širokou podporu, obrovské množství kanálů, ekvalizérů, mikrofonů a dalších vychytávek. Kromě digitálních systémů zde zakoupíte i analogy určené do specifických podmínek. Samozřejmostí je propojení s praktickými aplikacemi, zkrátka přítomnost všeho, co byste snad mohli vyžadovat pro zabezpečení profesionálního hudebního zážitku.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 16 hlasů

Další oblíbené testy a recenze