Test a recenze nejlepších
domácích kin a jak je vybrat

Obrázek domácího kina

Domácí kino je zařízením, které vám dopřeje daleko lepší zvukový vjem při poslouchání hudby nebo sledování filmu přímo u vás doma. Jedná se o elektroniku sestavenou z několika reproduktorů a přehrávače, popřípadě dalších komponentů. Ty rozhodují o tom, jakého výkonu se domůžete a co všechno k domácímu kinu budete moci připojit.

Nevíte-li si rady s výběrem domácího kina, pomůžeme vám. Právě znalost určitých technických parametrů totiž rozhoduje o tom, jaký produkt byste si měli zakoupit. Domácí kino může být investicí v řádu tisícovek, ale také desetitisíců.

Neudělejte chybu při výběru domácího kina a inspirujte se našimi radami. Zvolte domácí kino 5.1 nebo domácí kino 7.1 podle toho, jaká jsou vaše očekávání. Dopřejte si reálnějších zvukových projevů, lepšího mluveného slova a věrnějších hudebních výstupů s nově pořízeným domácím kinem.


Nejlepších 10 domácích kin dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název domácího kina

Zvukový výkon (W)

Provedení

Počet předvoleb tuneru

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled domácího kina Sony BDV-E6100

Sony BDV-E6100

1000

5.1

20

11 000 Kč

Malý náhled domácího kina LG LHB655NW

LG LHB655NW

1000

5.1

50

9 000 Kč

Malý náhled domácího kina Samsung HT-J4550

Samsung HT-J4550

500

5.1

30

7 500 Kč

Malý náhled domácího kina Sony BDV-E2100

Sony BDV-E2100

1000

5.1

20

7 000 Kč

Malý náhled domácího kina Samsung HT-J5500

Samsung HT-J5500

1000

5.1

15

8 200 Kč

Malý náhled domácího kina LG LHB655N

LG LHB655N

1000

5.1

50

8 000 Kč

Malý náhled domácího kina Panasonic SC-BTT405EG

Panasonic SC-BTT405EG

600

5.1

30

6 000 Kč

Malý náhled domácího kina Philips HTB3550G

Philips HTB3550G

1000

5.1

40

8 100 Kč

Malý náhled domácího kina Sony BDV-E4100

Sony BDV-E4100

1000

5.1

20

9 500 Kč

Malý náhled domácího kina Samsung HT-J4200

Samsung HT-J4200

250

2.1

8

5 300 Kč

Testování a recenze domácích kin pro letošní rok

Podrobný test domácích kin v současnosti zpracováváme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných domácích kin. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o domácí kina, která jsou již prověřená množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké domácí kino, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat domácí kino

1. Zvlášť nebo vše v jednom?

2. Počet kanálů

3. Reproduktory

4. Přehrávač

5. Přijímač

6. Vstupy a výstupy

7. Ceny

8. Umístění domácího kina

Výběr domácího kina ve velké míře ovlivní váš filmový a hudební zážitek. Volbou jednotlivých parametrů rozhodujete o tom, do jaké míry si vychutnáte svůj oblíbený film, jaký bude zvukový výstup a o mnoha dalších věcech.

S tím vším vám pomůžeme prostřednictvím tohoto článku zaměřeného na nákup domácího kina. Seznámíme vás s podobami tohoto elektronického zařízení, s počtem dostupných kanálů a jednotlivými prvky. Mezi ně patří především přijímače a přehrávače.

Volbu konkrétního domácího kina z velké míry ovlivní také vaše odpovědi na otázky typu – budete sledovat pouze filmy nebo i poslouchat hudbu? Budete preferovat kvalitu některých komponentů či dáte přednost kompaktnosti a průměrným výstupům? To všechno zjistíte po přečtení následujícího článku, díky kterému si pořídíte domácí kino přímo na míru.


1. Zvlášť nebo vše v jednom?

Domácí kino lze v obecné rovině definovat jako soubor několika elektronických prvků. Ten vám, jak už samotný název prozrazuje, zajišťuje lepší vizuální a zvukové prostředí přirovnatelné kinu.

Základem všeho je bezpochyby televizor, popřípadě dataprojektor s plátnem. Jejich prostřednictvím si můžete přehrát obraz. Nás však bude v rámci volby domácího kina zajímat spíše to ostatní, tedy komponenty zajišťující přehrávání a patřičný zvukový výstup.

Při výběru domácího kina se už na počátku budete muset rozhodnout, jakému provedení dáte přednost. Na výběr máte ze dvou:

 • Kompaktní domácí kino
 • Domácí kino sestavené z jednotlivých komponentů

Kompaktní domácí kino

Tato zařízení lze do jisté míry označit výrazem „vše v jednom“. Obvykle zakoupíte sestavu nejenom s přehrávačem, ale také se sadou reproduktorů, zesilovačem, kabely a ostatními prvky.

Po těchto modelech sáhnou spíše uživatelé, kteří nejsou nároční a nemají potřebu rozšiřovat jednotlivé díly domácího kina. Je pravdou, že volba kompaktního provedení je spíše otázkou nižších pořizovacích nákladů.

Domácí kino sestavené z jednotlivých komponentů

Patříte-li k milovníkům špičkového obrazového a zvukového projevu, s největší pravděpodobností se vydáte touto cestou a domácí kino si sestavíte sami. Ovlivňovat můžete volbu jednotlivých částí, a to jak z pohledu rozšiřitelnosti, tak předkládaného výkonu.

Zvlášť si zakoupíte receiver, zesilovač, přehrávač a reproduktory. Tento nákup bude samozřejmě spojen s vyšší cenou a znalostmi z tohoto segmentu. Dosáhnete ale podstatně lepšího a kvalitnějšího výstupu.


2. Počet kanálů

Domácí kino si pořídíte především kvůli zlepšení zvuku, který je u nabízených televizorů značně omezený. Nemusí to být jen hraný film, ale také hudební alba a mluvené slovo. Proto se není čemu divit, že prvním parametrem při výběru bude počet kanálů.

V tomto případě jde každopádně o zvukové kanály. Jejich výstupem je prostorový zvuk. Volba těchto prvků je odvislá nejenom od toho, co od domácího kina očekáváte, ale i od takových faktorů, jakými jsou velikost dané místnosti nebo její uspořádání z hlediska příček a podobných prvků.

Nejčastěji narazíte na tyto kanály:

 • Domácí kino 2.1 – Dva reproduktory se subwooferem
 • Domácí kino 3.1 – Tři reproduktory se subwooferem
 • Domácí kino 4.1 –Dva reproduktory umístěné vpředu a dva vzadu. Jejich součástí se subwoofer.
 • Domácí kino 5.1 – Až pět reproduktorů tvořících plnohodnotný prostorový zvuk, který je velice často označován zkratkou DTS neboli Dolby Digital Sound.
 • Domácí kino 7.1 – Sestava o několika reproduktorech vhodná pro milovníky filmových scén. S nimi si budete moci vytvořit doslova nadstandardní zvukové zázemí.

3. Reproduktory

Jak asi správně tušíte, reproduktory u domácího kina hrají poměrně zásadní roli. Pokud nepatříte zrovna k těm nejnáročnějším milovníkům zvukového projevu, vystačíte si s běžnou produktovou nabídkou za rozumné pořizovací náklady. Ideálně, pokud zvolíte soustavu 5.1, která dokáže efektivně pokrýt téměř jakýkoliv domácí prostor.

Z pohledu výběru reproduktorů máte určitě na výběr:

 • Malé reproduktory
 • Velké stojící reproduktory
 • Závěsné reproduktory

V této souvislosti se můžete velice často setkat i s výrazem SoundBar. Ten bývá součástí některých modelů domácího kina. Obvykle jde o podlouhlý několika-kanálový prvek schopný povýšit zvukový projev na mnohem lepší úroveň.

Reproduktory mohou být k domácímu kinu připojeny dvěma odlišnými způsoby:

 • Prostřednictvím kabelu – Počítejte s vedením kabelů. Ty lze nejsnadněji uložit do speciálních lišt na podlahu a zeď.
 • Bezdrátově – Moderní technologie fungující na principu Bluetooth.

Vedle rozměrových parametrů přihlížejte i k výkonu udávanému ve Wattech (označováno zkratkou „W“). Právě celkový výkon domácího kina rozhoduje o tom, jak hlasitý a kvalitní bude výstup z reproduktorů. Výkon u sestav se pohybuje od 400 W a překračuje hranici 1 500 W.

Nepřehlédnutelnou dominantou domácího kina je také reproduktor zvaný subwoofer. Jeho hlavní náplní je produkovat nízké tóny neboli basy.

O celkové kvalitě reproduktorů vypovídají hodnoty, jakými jsou rozsahy frekvenčních pásem, údaje RMS a impedance.

Označení reproduktorů

Abyste se při zapojování reproduktorové sestavy domácího kina dokázali vyznat mezi jednotlivými reproduktory, přinášíme vám také jejich značení, které je obecné a platí pro většinu sestav.

 • Hlavní reproduktory umístěné vpředu – FR (Přední pravý) a FL (Přední levý).
 • Efektivní reproduktory umístěné vzadu – SR (Zadní pravý) a SL (Zadní levý).
 • Sub-basový reproduktor – SW (Subwoofer).

4. Přehrávač

Od reproduktorů samozřejmě vede úzká cesta k srdci domácího kina. Je to přehrávač. K tomu jsou připojeny jednotlivé komponenty a odtud se bere zvuk, popřípadě obraz. Dnešní trh vám v tomto směru dává poměrně na výběr.

 • DVD přehrávače – Ty jsou spojeny s nejnižšími pořizovacími náklady. Bez problému vám přehrají jakýkoliv film na DVD, popřípadě hudební alba. Některé lepší modely jsou navíc vybaveny USB konektorem pro přehrávání MP3, MPEG4 a obrázků.
 • Blu-ray přehrávač – Tato volba je vhodná pro filmové nadšence vyžadující skutečnou kvalitu obrazu. Novodobá technologie přehrávající Blue-ray disky, pro které jednoznačně hovoří špičkové zpracování obrazového záznamu.
 • Multimediální centra – Domácí kina sloužící k přehrávání filmové a hudební tvorby z USB nosiče, paměťové karty nebo z domácí sítě a pevného disku. Prostorově nenápadné „krabičky“ neumožňují vložení DVD ani Blu-ray nosiče.

Výjimkou samozřejmě nejsou ani kombinace výše uvedených variant. Využít lze také přehrávače vybavené technologií pro zapisování, například na DVD, Blu-ray či pevný disk. S pořízením domácího kina tak můžete spojit dobré s užitečným a své oblíbené filmy a pořady si velice pohodlně nahrajete.


5. Přijímač

Až na sestavy „vše v jednom“ nejsou klasické přehrávače vybaveny velkým množstvím výstupů, aby bylo možné připojit bohatou reproduktorovou soustavu domácího kina. Tento neduh se řeší poměrně jednoduše, a to za pomoci AV přijímače. S ním se v produktových nabídkách výrobců můžete setkat také pod názvem receiver.

Tato nenápadná „krabička“ dokáže přijímat analogový i digitální signál, a ten následně šířit díky bohatému množství výstupů. I do zvukové aparatury můžete bez sebemenšího problému dostat signál z DVD přehrávače, Blu-ray přehrávače, multimediálního centra a přímo z televize.

Při výběru AV přijímače si pohlídejte několik důležitých parametrů a věcí:

 • Dbejte na odpovídající počet výstupů, který by měl odpovídat počtu kanálů, potažmo reproduktorů
 • Nepodceňujte hodnotu impedance a celkového výkonu
 • Důležité jsou také vstupy, a to především pro atypická zařízení, jakými jsou například herní konzole

AV přijímače jsou mimo jiné schopny přijímat také radiové stanice ve vlnových pásmech FM a AM. Praktickým doplňkem je pak funkce RDS přinášející informace o právě naladěné radiové stanici.


6. Vstupy a výstupy

Vstupy a výstupy hrají u domácího kina velice zásadní roli. Tyto prvky vlastně prozrazují, co všechno budete moci připojit k danému zařízení, jak jej rozšíříte a co všechno od něj získáte. Vstupy a výstupy se samozřejmě liší v závislosti na tom, zda jde o systém s integrovaným přehrávačem nebo o komponenty zakoupené zvlášť. Ať už se vydáte tou či onou cestou, vždy se můžete setkat s následujícími vstupy a výstupy.

 • HDMi – Konektor využitelný při propojování přehrávače s televizorem. Chcete-li přenést zvuk i obraz prostřednictvím jediného kabelu, využijte řešení HDMi ARC.
 • Vstupy digitální a koaxiální – Ty slouží k vytvoření prostorového zvuku. Jedná se o audio vstupy.
 • USB – Port umožňující přehrávání hudby, videa a prohlížení uložených obrázků a fotografií.
 • Speciální porty – Poslouží obvykle k připojení ostatních používaných zařízení. Mezi něž patří například výrobky iPhone, apod.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie, díky které dokážete přehrávat hudbu a videa bez nutnosti propojení kabelem.
 • Widi/Midcrast – Přenáší obraz z mobilního telefonu na obrazovku televizoru.
 • LAN – Napojení domácího kina do sítě.

7. Ceny

Dnešní trh je z pohledu ceny doslova otevřen nejrůznějším elektronickým produktům. A žádnou výjimkou nejsou ani domácí kina. Ta jsou velice dostupným sortimentem v závislosti na tom, co od takového výrobku očekáváte. Domácí kino lze pořídit již od ceny 1 500 Kč, a to v sadě s pěti reproduktory a subwooferem. Ty nejdražší modely mohou bez sebemenšího problému překročit hranici 150 000 Kč.

Při hledání vhodného domácího kina narazíte na řadu populárních a kvalitních značek. Mezi ně patří například Blaupunkt, Panasonic, LG, Pioneer, Phillips, Samsung, Sony a další. Níže uvádíme čtyři cenové hladiny pro větší přehlednost.

Cena do 5 000 Kč

V tomto případě neočekávejte žádnou bohatou nabídku. Nízká pořizovací cena vypovídá o předkládaném výkonu a také počtu kanálů. S trochou snahy ovšem pořídíte i sestavy 5.1 ve spojení s přehrávačem DVD. Díky těmto produktům si nenáročné domácí kino bude moci pořídit opravdu každý.

Cena od 5 000 Kč do 20 000 Kč

Zde se již dostáváme do mnohem bohatších vod, v nichž si přijde na své jakýkoliv domácí uživatel prahnoucí po odpovídající kvalitě. U zařízení za cenu až 20 000 Kč vám nebudou chybět technologie Wifi, Bluetooth, NFC, ale také digitální optické a koaxiální vstupy.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Jestliže si chcete dopřávat prvotřídní prostorový zvuk 7.1, popřípadě dáváte přednost patentované technologii SoundBar, počítejte s výdajem v této výši. Vybírat si můžete ze sloupcových, klasických i závěsných reproduktorů. Vyšší cena se samozřejmě promítá do adekvátního výkonu a do celkového vzhledu, kde figuruje dřevo i luxusní kov.

Cena nad 40 000 Kč

Jestliže chcete zvukový projev a možnosti pořizovaného domácího kina dotáhnout k naprosté dokonalosti, pak si připravte částku vyšší než 40 000 Kč. Čekat na vás mohou například karbonové sestavy s variantou připojení snad jakékoliv komponenty. Pomyslnou třešničkou na dortu může být například plně vybavený SoundBar se subwooferem. S ním docílíte výkonu přes 1 500 W. To už bude nepřeslechnutelný zvuk. Součástí takových sestav jsou i vícekanálové AV přijímače.


8. Umístění domácího kina

Ať už se vaším cílem stane jakékoliv domácí kino, bude vás po jeho zakoupení čekat správné zapojení. Teprve s ním totiž docílíte toho nejlepšího zvukového efektu. Na počátku všeho je to určitě propojení přehrávače s televizorem, popřípadě s anténou či jinými komponentami. To záleží na tom, jakému modelu vyhotovení domácího kina jste dali přednost. Všechny tyto řídící jednotky se snažte situovat co nejblíže k televizoru.

Tou nejzásadnější částí však bude rozmístění reproduktorů. Když se budete držet několika níže uvedených rad, zvukový projev vašeho domácího kina bude možné považovat za dokonalý.

 • Centrální reproduktor umístěte vždy doprostřed televizoru, ať už pod něj nebo nad něj
 • Následuje rozmístění reproduktorů v závislosti na tom, jaký počet kanálů jste zvolil. Zda 5.1 či 7.1. Vždy se držte označení levý/pravý. Dva musí stát vedle televizoru a dva jsou umístěny po stranách vaší sedací soupravy naproti televizoru. Při sestavě 7.1 je zapotřebí situovat dva reproduktory ještě za sedací soupravu.
 • Subwoofer umístěte v přední řadě reproduktorů. Tam, kde budete mít místo.

Výsledkem se stane rozmístění reproduktorů do tvaru kružnice. S tímto členěním kalkulujte už při výběru vhodné sestavy domácího kina. Myslete například na to, kudy povedete potřebnou kabeláž, popřípadě vsaďte na bezdrátové provedení.

Reproduktory lze umístit přímo na zem. Určitou alternativou jsou i podstavce. Ty vypadají nejenom elegantně, ale dokáží reproduktor posunout o kousek výš. Pakliže byste vsadili na závěsnou variantu, existuje celá řada konzolí. Také u nich využijete možnost natáčení do všech stran. Ať už zvolíte kteroukoliv z uvedených variant, vždy platí stejné rozmístění výše.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Domácí kina
Průměrné hodnocení 4.4 z 29 hlasů