Nejlepší přímotopy | Recenze & Jak vybrat 2022 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší přímotopy dle recenzí a testu 2022

Aktualizováno:
Srpen 2022

Chystáte se zkraje jara na chatu, kde není zavedeno ústřední topení? Určitě pamatujete na dostatečnou zásobu dek, oděvů a nějakého toho alkoholu na zahřátí. Existuje ale i mnohem pohodlnější alternativa spočívající v přímotopech, jež stačí zapojit ke zdroji elektrické energie a nemusíte se o nic starat. Snad kromě placení účtů za provoz.

Pod pojmem přímotop si každý představí něco jiného. Někdo má zkušenosti s klasickými olejovými radiátory, další zase nedá dopustit na běžné horkovzdušné radiátory, jiný má koupelnu vybavenou infrazářičem. Škála dostupných technologií je zkrátka široká a výběr proto musí být o to pečlivější.

Jelikož nabídka zařízení v posledních letech narostla do enormní šíře, sepsali jsme pro vás následující text. Naleznete v něm přehled nejdůležitějších kritérií pro správný nákup přímotopu.


Nejlepší přímotopy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Sencor SCF 2003
Sencor SCF 2003 82 %
Počet recenzí: 126
1 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Fenix Ecosun 600 U+
Fenix Ecosun 600 U+ 96 %
Počet recenzí: 12
4 600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Fenix CH2000B Turbo
Fenix CH2000B Turbo 97 %
Počet recenzí: 10
1 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Sencor SCF 2001
Sencor SCF 2001 86 %
Počet recenzí: 98
1 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Concept KS3007
Concept KS3007 87 %
Počet recenzí: 52
2 600 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Fenix Ecosun 700 U+
Fenix Ecosun 700 U+ 100 %
Počet recenzí: 3
5 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Rohnson R-057
Rohnson R-057 85 %
Počet recenzí: 12
2 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Sencor SFH 8019WH
Sencor SFH 8019WH 93 %
Počet recenzí: 9
2 600 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Rohnson R-029 Wi-Fi
Rohnson R-029 Wi-Fi 83 %
Počet recenzí: 9
2 800 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Fenix Ecosun 300 U+
Fenix Ecosun 300 U+ 92 %
Počet recenzí: 9
3 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat přímotop

Jestliže na vás nutnost pořízení doplňkového zdroje tepla dopadla, zaměřte se zejména jeho druh. Každý z nich má jiné využití, a proto byste v prvé řadě měli vědět, do kterých prostor bude zařízení určeno.

Během samotného nákupu berte ohled na výkon, jehož výši volte s ohledem na rozměry vytápěné místnosti. Sledujte též spotřebu elektrické energie bezprostředně ovlivňující výši účtů za elektřinu. Jednotliví výrobci neopomíjejí své výtvory vybavit různorodými doplňkovými funkcemi a příslušenstvím. Nezapomínejte na ně, když budete procházet specifikace a bojovat s nejistotou.

Závěrečnou kapitolu nemusíme dalece představovat. Jako vždycky vás v ní seznámíme s výsledky provedené analýzy dostupných modelů. Získáte alespoň rámcový přehled o výši požadovaného obnosu.

Kdy používat přímotopy?

Stavíte nový dům a přemýšlíte nad tím, jaký systém vytápění zvolíte? Přímotopy se mnohdy nabízejí jako rozumná varianta zejména pro svou relativní prostorovou nenáročnost a vysokou mobilitu. Chvilku zkrátka topíte v ložnici, potom zase v obývacím pokoji, podle toho, kde zrovna přebýváte. Na druhé straně se prakticky nesetkáte s odborníkem, který by tuto variantu doporučil jako náhradu klasického ústředního topení. Důvodů existuje hned několik:

 • Obrovská cena za provoz
 • Slabý výkon při velmi nízkých teplotách
 • Promrzání stěn domu při nerovnoměrném vytápění

Elektrické tepelné systémy jsou určeny jako doplněk, a tak k nim i přistupujte. Topíte-li tuhými palivy, mohou vám skvěle posloužit v období raného podzimu a pozdního jara, kdy byste zbytečně roztápěli kotel. V třeskuté zimě z nich však dostatek tepla nevykřesáte, nebo vaše peněženka zažije pořádný průvan.

Typ

Zdaleka nejdůležitější parametr spatřujeme ve výběru optimálního typu kotle. Jednotlivé technologie se od sebe výrazně odlišují, proto pátrejte po vlastnostech, které potřebujete. Rozlišujeme hned několik základních druhů, jimž věnujeme několik samostatných odstavců:

 • Radiátory
 • Konvektory
 • Teplovzdušná topidla
 • Infrazářiče
 • Topné panely

Radiátory

Principem fungování se nejvíce blíží běžnému topení. Žebrování je vyplněno akumulačním olejem, jenž zvládne dlouhou dobu vyzařovat teplo do prostoru. Jeho množství proto logicky závisí kromě výkonu i na počtu jednotlivých žeber.

Radiátory jsou obecně vhodné do menších a středních místností. Mezi významná pozitiva řadíme kromě schopnosti vydávat teplo i dlouho po vypnutí fakt, že nevíří prach a pracují tiše. Místo tak naleznou i v domácnostech alergiků.

Ačkoliv jsou na rozdíl od pevných topidel vybaveny kolečky pro přesun, vyznačují se poměrně výraznou hmotností. Hlavně přenos z patra do patra představuje poměrně náročný úkol. Počítejte též s vysokými účty za elektřinu. Více informací o radiátorech se dočtete v našem samostatném srovnání nejlepších.

Konvektory

Označení přímotop přímo vychází z původního termínu pro konvektory. Ty fungují velmi podobně jako průtokové ohřívače – zespodu vsávají studený vzduch, jenž prochází topným tělískem a ohřátý vychází ven. O rychlé vytopení prostoru se stará ventilátor.

Konvektory bodují svou nízkou pořizovací cenou a tichým chodem za předpokladu, že zrovna není zapnutý ventilátor. Díky své drobné hmotnosti se snadno přesouvají z místa na místo a za zmínku stojí i možnost instalace na zeď. I proto bývají považovány za skvělý doplněk ke standardním radiátorům.

Vzhledem k tomu, že ohřátý vzduch vystupuje vrchem, přichází teplo nejprve ke stropu a až poté se dostává zpět na zem. Víření prachu bohužel neudělá příliš dobře alergikům. Na vědomí berte i o něco málo delší dobu nahřívání, zejména ve srovnání s radiátory. Starejte se o řádnou regulaci chodu, neboť vzduch je přesušován až přepalován. V extrémním případě může dokonce přispět ke vzniku požáru.

Teplovzdušná topidla

Teplovzdušná topidla, nebo též teplovzdušné ventilátory, lze označit za jakousi ikonu na poli s elektrickými přímotopy. Jestliže konvektory daly této skupině název, ventilátory jsou tím, co si pod ním široká veřejnost představí. Jejich účel spočívá hlavně v krátkodobém zahřátí omezeného prostoru.

K mání jsou za opravdu dumpingovou cenu. Ke všemu se z tepla můžete radovat prakticky ihned po stisknutí příslušného tlačítka. Váha obvykle nedosahuje ani jednoho kilogramu. Dražší modely dokonce mohou teplo distribuovat do několika směrů díky praktickému oscilačnímu mechanismu.

Jelikož je teplo vyráběno z elektrické energie prostřednictvím odporových článků, nepřekvapí vysoká spotřeba. Alergici budou trpět vlivem vířícího se prachu. Nepočítejte, že byste se ještě po nějakou dobu po vypnutí přístroje mohli těšit z tepla, prakticky okamžitě vychladne.

Topné panely

Rádi byste si užívali příjemného sálavého tepla z krbu, ale z nějakého důvodu si jej nemůžete pořídit? Poohlédněte se po topných panelech. Keramické svítidlo vydává silné teplo, jež je akumulováno jím samotným i okolními předměty, které následně ohřívají vzduch v místnosti. Princip, na němž fungují i klasické krby a otevřená ohniště.

Provoz se vyznačuje absolutní tichostí, nedochází k víření prachu nebo alergenů a spotřeba energie se nachází na relativně uspokojivé úrovni. V zásadě jde o jediný systém, jenž lze pohodlně uplatnit jako náhradu ústředního topného systému.

Jedinou zásadnější vadu na kráse spatřujeme ve vysoké pořizovací ceně. Plánujete-li zakoupit topné panely do všech místností, přeplatíte oproti kotli několik desítek tisíc korun.

Infrazářiče

Hledáte-li vhodné topidlo do koupelny, jste na správné místě. Na rozdíl od topných panelů fungují infrazářiče na principu krátkovlnného sálavého tepla prostupujícího až do hloubky těla. Spolu s tím dochází i k ohřátí okolí a akumulačnímu efektu, zmíněnému u předcházejícího typu.

Jedná se o pocitově nejsilněji vnímané teplo. Postavíte-li se k infrazářiči blízko, doslova ucítíte žár. Zároveň si udržuje všechny výhody akumulačních zdrojů, nevíří tedy prach a pracuje naprosto potichu.

Kvůli vysoké spotřebě se nevyplatí pro dlouhodobé vytápění. Zahřívá pouze oblast, na níž je přímo natočen. Prostory okolo vytopí jen neznatelně. Když k tomu přidáte prakticky okamžité vychladnutí, je jasné, že se jedná o ideální variantu k vytopení menších prostor.

Výkon

Potřebujete dodat dostatek tepla svému obrovskému obývacímu pokoji nebo naopak vyhřát miniaturní komoru? Podle toho volte optimální výši výkonu, udávaného ve wattech. Obecně platí, že čím větší výkon máte k dispozici, tím rozměrnější prostory vytopíte. Vždy doporučujeme ponechat si dostatečnou rezervu, jelikož chod zařízení je možné obvykle regulovat, ale chybějící výkon už nijak nenahradíte.

Počítejte s tím, že na jeden metr čtvereční je zapotřebí zhruba 80 W. Jiné údaje zase hovoří o 30–50 W na metr krychlový. Samozřejmě je rozdíl, snažíte-li se vyhřát starý dům bez jakékoliv izolace nebo moderní novostavbu.

Spotřeba energie

Spotřeba energie tvoří spolu s výkonem jakousi spojenou nádobu. Čím více tepla potřebujete, tím více za něj zaplatíte. Účty se odvíjejí od druhu užitého topidla. Nejvíce peněz propálíte za provoz konvektorů, teplovzdušných ventilátorů nebo infrazářičů. Naproti tomu keramické topné panely jsou zcela úsporné.

Ani v průběhu posledních let s nástupem moderních technologií se spotřebu bohužel příliš zredukovat nepodařilo. Za jakousi výjimku považujeme luxusní karbonová topidla, jejichž cena je ovšem v porovnání se zbytkem produkce několikanásobně vyšší.

Příslušenství a bezpečnost

Bez praktických doplňků bychom si dneska svět elektroniky ani nedokázali představit. Vždyť kdo by chtěl v krabici najít pouze topidlo vybavené jediným spínačem? Požadavky moderních domácností neustále narůstají a výrobci na ně musí reagovat. Mezi ty nejčastější pomocníky patří:

 • Termostat – plynulé udržování nastavené teploty
 • Anti-Freeze – minimální vytápění prostoru pro zamezení negativních jevů spojených s mrazem
 • Dálkové ovládání – možnost řídit chod přístroje prostřednictvím ovladače
 • Časovač – navolení doby sepnutí a vypnutí

Jelikož s ohřevem vzduchu jsou vždy spojena i bezpečností rizika, doporučujeme nepřehlížet ani různorodé ochranné prvky:

 • Voděodolnost – stupeň ochrany před vodou, nutno sledovat v místech s vodními zdroji
 • Pojistka proti převrhnutí – automatické vypnutí přímotopu při pádu nebo převrhnutí
 • Pojistka proti přehřátí – vypnutí po dosažení hraniční teploty

Cena

Finále článku věnujeme jako vždy rozboru cen, abyste po vstupu do obchodu byli psychiky připraveni a věděli, jak velký obnos si nachystat. Možná jste přesvědčeni, že vlivem široké škály technologií, výkonů a materiálů budou cenové intervaly široce rozkročené? Opak je pravdou, jelikož až na nákladné topné panely se od sebe jednotlivá topidla příliš neliší. Však posuďte sami letmým pohledem na naši trojici cenových pásem, v nichž najdete modely podobných vlastností.

Cena do 2 000 Kč

Potřebujete nárazově vytopit menší místnosti? Hledáte vhodný zdroj sálavého tepla za málo peněz? Ve skupině do 2 000 korun jistě objevíte svého favorita. Jednoznačně v ní dominují konvektory, infrazářiče a horkovzdušná topidla o výkonu do 2 000 W. S jeho pomocí bez větších obtíží obstaráte i středně velké prostory, ovšem za cenu značných účtů za elektřinu. Hmotnost je v rozmezí od 7 do 15 kilogramů, díky čemuž lze přímotopy snadno přenášet z místa na místo.

Zařízení vhodná ke každodennímu vytápění v zimních měsících zde rozhodně nehledejte. Pro občasné dodání tepla plně postačují.

Cena od 2 000 do 6 000 Kč

Střední kategorie již kromě výše zmíněných čítá i radiátory a topné panely vhodné k pravidelnějšímu otopu. Výkon dosahuje i více než 3 000 wattů, takže budete mít dostatek tepla i pro velké místnosti. U horní hranice intervalu naleznete i první keramická topidla vyznačující se obrovskou efektivitou při současném zachování rozumných nákladů za provoz.

Cena nad 6 000 Kč

Na samotném vrcholu se vyskytují modely vhodné ke každodennímu vytápění. Jejich technologická vyspělost napomáhá omezit energetickou náročnost, i když stále se jedná o zdaleka nejdražší způsob. Najdete zde zástupce všech zmíněných typů, včetně luxusní karbonových topidel. Cenovka sice přesahuje hranici 10 000 korun, počáteční investice se vám poměrně rychle vrátí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 89 hlasů

Další oblíbené testy a recenze