Sportovní kočárek je užitečný pomocník pro sedící děti. Můžete jej pořídit zvlášť, nebo jako součást dvojkombinace či trojkombinace. V tomto článku se dozvíte:
- Proč koupit sportovní kočárek – usnadní vám jakékoliv přemisťování s dítětem, které ještě plně nechodí. Dítěti poskytne komfort a výhled, který jej při cestě zabaví.
- Nevýhody sportovních kočárků – nelze v nich vozit miminka, která ještě neumí sedět. Některé mají malá kolečka a nehodí se do náročnějšího terénu.
- Výběr podle zamýšleného použití – do terénu budou třeba velká terénní kola, na nákup zase oceníte modely s velkým úložným prostorem. V letadle vám povolí extrémně skladné a lehké modely.
- Druhy podle provedení koleček – nafukovací kola zvládnou náročnější terén, ale hrozí jejich defekt. Pěnová kolečka budou dobře sloužit na rovném městském povrchu.
- Druhy podle velikosti koleček – modely s velkými koly zvládnou třeba lesní cestu, naopak nejmenší kolečka pochodí leda na letišti a rovných městských chodnících.
- Důležité parametry – zkontrolujte rozměry složeného kočárku kvůli převozu v autě. Zádová opěrka by měla ideálně mít několik poloh včetně úplného lehu.
- Příslušenství – nejvíce využijete pláštěnku, v zimě se neobejdete bez fusaku. Hodit se může i moskytiéra.
- Oblíbené značky sportovních kočárků – německý Cybex patří mezi špičku také v kategorii autosedaček. Švédské Thule proslavily především nosiče na auta, jejich terénní kočárky však také patří mezi nejpopulárnější modely.
- Ceny sportovních kočárků – úplný základ seženete do 5 000 Kč. Do 10 000 Kč pořídíte kvalitní modely se spoustou vychytávek a nejnáročnější zákazníci mohou vybírat z designových kočárků i kolem 20 000 Kč.
Pokud se chcete dozvědět více o dalších typech kočárků a výběru kočárku obecně, podívejte se na náš článek Jak vybrat kočárek. Pro rodiče malých dětí se může hodit také naše srovnání kojeneckých lahví nebo jídelních židliček.
Proč koupit sportovní kočárek
Tzv. “sporťáky” mají hned několik výhod:
- Vyšší nosnost – na rozdíl od korbičky hlubokého kočárku určené pro nejmenší miminka se do sportovního kočárku vlezou i mnohem větší a těžší děti s hmotností okolo 20 kg.
- Polohovatelnost – Zádová opěrka i opěrka nohou bývá u sporťáků polohovatelná do několika poloh, které umožní přizpůsobit tvar kočárku aktuální potřebě dítěte.
- Skladnost – oproti hluboké korbě bývají sportovní kočárky skladnější a ušetří vám místo doma i v autě. Některé dokonce můžete vzít do letadla.
- Široké věkové určení – sportovní kočárek může dítě využívat několik let. Od okamžiku kdy dítě samostatně sedí jej můžete používat až do doby, kdy z něj bude samostatný chodec, kterého po pár minutách chůze nebudou bolet nožičky.
- Univerzálnost použití – sportovní kočárek využijete nejen na výletech a cestách do obchodu. Děti, které přes den doma těžce usínají, mohou v kočárku také lépe spát. Některé modely jsou vhodné také na běhání.
- Lepší výhled – děti, které cestování v hluboké korbě už nebaví, budou nadšené z mnohem většího výhledu ve sportovním kočárku a mohou tak pozorovat a objevovat svět.
Upozornění: kočárek ve kterém je dítě posazeno je vhodný pouze pro děti, které již samostatně zvládají sed. Dříve se u sportovních kočárků uváděla hranice použitelnosti od 6 měsíců věku. V tomto věku však mnoho dětí samostatný sed nezvládá a je tedy vhodné s použitím takového kočárku počkat. Krajní možností je pro nesedící dítě sportovní kočárek využívat s položenou zádovou opěrkou tak, aby páteř dítěte nebyla zbytečně zatěžována.
Nevýhody sportovních kočárků
Při výběru sporťáku zvažte také možné nevýhody jejich používání:
- Nevhodnost pro nejmenší – dítě, které ještě neumí samostatně sedět, by nemělo být posazováno, ani do sportovního kočárku, ani kdekoliv jinde. Jedinou možností, jak pro takové dítě sporťák využít, je nastavit zádovou opěrku co nejvíce do lehu.
- Posměrná jízda – mnoho maminek preferuje oční kontakt s dítětem, aby jej měly stále pod kontrolou. Velká část sportovních kočárků má sedadlo na pevno umístěné po směru jízdy a nejde jej otočit. Najdou se ale i otočné či protisměrné modely.
- Cena – kvalitní sportovní kočárky nestojí zrovna pár korun. Investici tedy dobře promyslete.
- Horší jízda v terénu – oproti kočárkům s hlubokou korbou mívají sportovní kočárky někdy velmi malá kolečka, která zvládnou pouze hladký městský povrch.
TIP: Máte částečně chodící dítě, které ale potřebuje na procházce občas odpočinout? Nechcete-li s sebou tahat kočár, můžete vybrat skladnější nosítko nebo šátek.
Výběr podle zamýšleného použití
Při rozhodování si nejdříve ujasněte, kde a za jakých podmínek budete s kočárkem jezdit:
- Do města – při každodenních procházkách městem bude skvělým parťákem kočárek o střízlivých rozměrech, který se s přehledem vejde do výtahů či úzkých uliček obchodů a restaurací. Velká terénní kola mohou spíš zavazet. Hodí se aretace koleček, se kterou kola “zamknete” v jedné poloze a snáze najedete třeba do tramvaje.
- Do terénu – stěžejní budou velká terénní kola, která si poradí s kořeny a hrboly na lesních cestách.
- Na nákupy – vybírejte modely s co největší nosností spodního koše. V otevřeném koši bude nákup vidět a může vypadnout, prostory uzavřené na zip nákup skryjí třeba i před deštěm.
- Do letadla – prioritou bude extrémní skladnost, malé rozměry a nízká hmotnost. Daní za takový kočárek může být snížený komfort pro dítě nebo méně odolná kolečka.
- Na spaní – pro spánek dětí bude vhodný kočárek se sklopnou zádovou opěrkou a stříškou, která jde co nejvíce sklopit tak, aby chránila dítě před větrem i sluncem.
TIP: Vybíráte-li kočárek cíleně na cestování letadlem, většina leteckých společností vám povolí si extrémně skladné kočárky s velikostí palubního zavazadla dovézt až ke dveřím paluby. Při příletu vám jej pak na stejné místo nachystají. Vždy ale ověřte konkrétní limit příručního zavazadla dané společnosti, ne všechny jej mají stejný.
Druhy podle provedení koleček
Kolečka jsou alfou a omegou příjemné jízdy v kočárku. Určují vhodnost kočárku do konkrétního terénu a míru “drncání”, které bude vaše dítě vystaveno.
- Nafukovací – větší kola umožňující hladkou komfortní jízdu ovšem s rizikem defektu.
- Pěnová (gelová) – bezúdržbová univerzální kolečka méně vhodná do náročného terénu, u kterých ale nehrozí defekt.
Nafukovací
Pneumatiky plněné vzduchem vám umožní jezdit s kočárkem hladce a bez nárazů i v terénu, můžete však “píchnout”. Nachystejte si tedy sadu pro opravu pneumatik. Kolečka budete muset i bez defektu pravidelně hustit.
Pěnová (gelová)
Velice lehká kola nenáročná na údržbu se hodí do města, v terénu s nimi moc nepochodíte. Do pěny se mohou zarážet kamínky a vytlačovat díry, propíchnutí kola se však na rozdíl od nafukovacích kol nemusíte bát. Často mívají označení latexová nebo EVA. Přestože jízda v kočárku s těmito koly může více „drncat”, některé děti právě tento pohyb mají rády. U tohoto typu kol je dobré všímat si i odpružení, které by mělo mírnit nárazy při jízdě.
TIP: sledujte, zda je odpružení kol u daného kočárku přítomné na všech kolečkách, nebo pouze na zadních.
Druh koleček | Výhody | Nevýhody | Kam se hodí |
Nafukovací | + Pohodlná jízda
+ Zvládnou terén |
– Možnost defektu
– Větší rozměry – Pravidelné huštění |
Do terénu, na nerovné povrchy i pro každodenní jízdu na běžném povrchu |
Pěnová (gelová) | + Lehká
+ Snadná údržba |
– Vtlačování kamínků
– Nevhodnost do terénu |
Do města a na jízdu po rovném hladkém povrchu |
Druhy podle velikosti kol
Velikost kol přímo ovlivňuje schopnost kočárku poradit si s různým terénem.
- Kočárky s velkými koly – ideální do náročného terénu nebo ke sportování.
- Kočárky se středně velkými koly – univerzální kolečka vhodná jak do města, tak do lehce náročnějšího terénu.
- Kočárky s malými koly – hodí se na letiště do nákupních center nebo míst s rovným povrchem.
Kočárky s velkými koly
Do této kategorie řadíme kočárky s těmi největšími koly, které jsou vhodné i do náročného terénu nebo pro sportování. Průměr zadních kol takového kočárku může mít až kolem 40 cm. U těchto modelů počítejte s většími rozměry a náročnějším skládáním do auta, odměnou vám ale bude univerzálnost použití kočárku.
Kočárky se středně velkými koly
U velké části sportovních kočárků narazíte na kolečka o průměru zhruba 18–24 cm. Takto velká kolečka zvládnou částečně horší terén a oproti extra velkým kolům nezaberou tolik místa. Jde tedy o jakousi zlatou střední cestu, s níž pro běžný provoz nemůžete šlápnout vedle.
Kočárky s malými koly
Nejlehčí a nejskladnější sportovní kočárky mívají většinou kolečka s průměrem okolo 12–15 cm. Tyto modely jsou ideální na cestování, časté přenášení a skládání. Daní za tuto skladnost jsou právě malá lehká kolečka, která by v terénu neobstála. Tyto modely se hodí na letiště nebo třeba do nákupního centra. Městské povrchy jim také nebudou dělat problém, nemáte-li v ulici zrovna “kočičí hlavy”.
Důležité parametry
Při výběru sportovního kočárku pečlivě sledujte následující parametry:
- Nosnost – většinou do 15 až 20 kilogramů váhy dítěte.
- Počet kol – tříkolky mohou být pro někoho méně stabilní než čtyřkolové kočárky. Jde ale především o individuální preference.
- Hmotnost a rozměry – budou důležité pro uskladnění kočárku a převážení v kufru auta.
- Polohování opěrek – zádová by měla jít co nejvíce do lehu kvůli spaní, opěrka nohou by měla poskytovat dostatečnou podporu.
- Otáčení sedátka – některé modely umožňují pouze jízdu po směru, při které na dítě tolik nevidíte. Otočné sedadla vám dá možnost výběru směru.
- Bezpečnostní prvky – pětibodový pás zabrání vypadnutí dítěte z kočárku. Nožní brzda zajistí třeba stabilitu v tramvaji a u modelů na běhání najdete i brzdu ruční.
- Velikost stříšky – čím větší rozsah stříška má, tím lépe může ochránit dítě před slunečními paprsky nebo poryvy větru.
- Nastavitelná výška držadla – především pro vyšší rodiče může být vhodný kočárek s výsuvným držadlem, jehož výšku si nastavíte dle vašich preferencí.
Nosnost
Většina kočárků uveze dítě o hmotnosti až kolem 15 až 20 kilogramů. Děti však této hmotnosti dosáhnou orientačně kolem 5 let věku nebo i později, nosnost většiny sportovních kočárků bude tedy s přehledem dostačující. Hodláte-li vozit děti starší 3 let, raději konkrétní nosnost s ohledem na váhu svého dítěte zkontrolujte.
Počet kol
Zda vyberete tříkolku nebo klasický kočár se 4 koly záleží čistě na vašich preferencích. Ideální je osobně si kočárky ve specializované prodejně vyzkoušet a zjistit, co vám sedí víc. Tříkolka některým uživatelům přijde méně stabilní, jiní na ni nedají dopustit.
Hmotnost a rozměry
Tyto parametry budou zajímat především ty, kteří kočárek hodlají často přenášet a skládat třeba do auta. Nejlehčí modely neváží ani 6 kilogramů, standardní váha se pohybuje kolem 12 kg i výše.
Co se rozhodně vyplatí zkontrolovat je rozměr složeného kočárku. U rozměrnějších modelů byste totiž mohli mít problém dostat je do kufru auta, především u menších automobilů. Poslední možností, jak takový kočárek do malého prostoru dostat, je odejmout kolečka, je to však další úkon navíc.
Polohování opěrek
Zjistěte si, kolik poloh zádové opěrky i opěrky nohou má kočárek k dispozici. Především pro děti, které budou v kočárku spát, se hodí možnost polohy zádové opěrky až v úplném lehu, což není u všech kočárků samozřejmostí. U některých sportovních kočárků je opěrka nohou řešena poměrně nedostatečně a dítěti zůstávají nožky ve vzduchu. V ideálním stavu mají být chodidla dětských nohou opřené.
Otáčení sedátka
Velká část sportovních kočárků má fixně danou polohu sedátka po směru jízdy, na dítě tedy přímo neuvidíte. Výhodou této polohy je však rozhled, který dítě má. Děti, které se rády ujišťují o přítomnosti rodiče potěší spíše sedátko v protisměru. U některých sportovních kočárků můžete sedátko libovolně otáčet do obou směrů a měnit tak polohu dítěte dle aktuálních potřeb. Otočnost sedadla ale bývá vykoupena většími rozměry kočárku.
Bezpečnostní prvky
Samozřejmostí je u sportovních kočárků pás, který je většinou pětibodový. Madlo je spíše doplňkovým bezpečnostním prvkem a určitě nenahradí zapnutý bezpečnostní pás. Pro bezpečnou jízdu se hodí i brzda. Některé modely mají brzdu ruční, která přijde vhod třeba při sportování nebo jízdě z prudkého kopce. Standardní výbavou je však brzda nožní umožňující kočárek zajistit v zastavené poloze.
Velikost stříšky
Stříška chrání dítě před sluncem i deštěm, některé modely nabízejí stříšku extra hlubokou, u které můžete míru zastínění zvětšit či zmenšit pomocí zipu nebo patentek. Takto velká stříška se hodí hlavně při spánku dítěte, jelikož jej tolik neruší případné poryvy větru nebo sluneční paprsky. Výhodou je průzor ve stříšce, kterým můžete dítě během procházky kontrolovat, když sedí zády k vám.
Příslušenství
Pro komfortní užívání sportovního kočárku můžete pořídit následující doplňky:
- Pláštěnka a moskytiéra – pláštěnka ochrání dítě před deštěm i poryvy větru, moskytiéra k němu nepustí žádný hmyz.
- Nánožník – většinou bývá součástí výbavy kočárků v dvojkombinacích a trojkombinacích, do tuhé zimy ale na zahřátí nestačí.
- Fusak – základ zimního příslušenství, který udrží vaše dítě v teple.
- Úložné prostory – košík ve spodní části kočárku pojme i menší nákup.
Pláštěnka a moskytiéra
Pláštěnka a moskytiéra nebývají vždy součástí výbavy kočárku, zejména pláštěnku je ale vhodné ke kočárku dokoupit. Můžete zvolit univerzální pláštěnku vhodnou na více značek kočárků, nejlépe však bude sedět model přímo daného výrobce. Moskytiéru využijete v letních měsících především pro děti, které v kočárku spí. V takovém případě totiž nemusíte mít dítě nonstop na očích a uhlídat tak každého komára nebo včelu.
Nánožník
Plní ochrannou funkci před nepříznivým počasím. Většina modelů však do opravdové zimy stačit nebude a nahradíte jej pravděpodobně fusakem. Na trhu naleznete různé jeho alternativy, jako jsou nepadací deky a vystačit si můžete také s dekou obyčejnou nebo extra vrstvou oblečení pro dítě navíc.
Fusak
Zimní období bez pořízení fusaku do kočárku pravděpodobně nezvládnete. Jelikož dítě se v kočárku nepohybuje, je jeho udržení v teple při jízdě opravdu stěžejní. Na trhu naleznete mnoho variant a barevných i materiálových kombinací. Praktičtější jsou fusaky, které mají v zádové části suchý zip nebo jiný mechanismus, který umožní rychlou a snadnou instalaci do kočárku. Většina modelů však disponuje klasickými průstřihy, do kterých bude třeba pracně provléknout bezpečnostní pásy.
Úložné prostory
Standardem u všech typů kočárků je nákupní košík umístěný mezi koly. Některé modely mají košík otevřený, u jiných lze prostor uzavřít třeba zipem a elegantně tak skrýt jeho obsah. U otevřeného košíku počítejte s rizikem vypadnutí nákupu.
U dvojkombinací a trojkombinací bývá často součástí výbavy také přebalovací taška sladěná s kočárkem. Na tu u sportovních modelů většinou nenarazíte, některé vám ale nabídnou menší úložný prostor ve formě látkové kapsy umístěné na kočárku.
Oblíbené značky sportovních kočárků
Při nákupu se vyplatí sledovat nejprodávanější značky. Jejich oblíbenost totiž vypovídá o kladných zkušenostech zákazníků:
- Cybex – firmu založil v Německu rodák z Prahy v roce 2000. Rychle se zařadila k předním výrobcům autosedaček, kočárků a dalších produktů pro malé děti. Jejich autosedačky se zařazují mezi první v testech bezpečnosti i spotřebitelských testech a skvěle si vedou i jejich kočárky. Společnost se v roce 2014 sloučila s firmou Goodbaby se sídlem v Číně.
- Valco – australská rodinná firma s více než 50letou tradicí ve výrobě kočárků. Jejich řada sporťáků Valco Snap je u nás rodiči velmi oblíbená díky skvělému poměru mezi kvalitou a cenou.
- Joie – britská společnost vznikla v roce 2011 a jejich autosedačky a sportovní kočárky patří spolu s Cybexem mezi jedny z nejpopulárnějších. V jejich sortimentu najdete také jídelní židličky, postýlky nebo lehátka pro miminka.
- Thule – švédská společnost funguje od roku 1942. Kromě kočárků, které přišly na řadu až v posledních letech, se věnuje produkci střešních i jiných nosičů na auta a do sortimentu zařadila také batohy, kufry a jiné příslušenství na cesty.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Cybex | Německá společnost nově sloučená s firmou Goodbaby | Střední až vyšší | Sportovní kočárky se středními a malými koly vhodné na běžné užívání a do města, dvoj i trojkombinace kočárků s hlubokou korbou a autosedačkou | Pro ty, kteří hledají kvalitní univerzální kočárky i kombinace sportovního kočárku s autosedačkou a hlubokou korbou a nehodlají jezdit v extrémním terénu |
Valco | Australská firma s dlouholetou tradicí ve výrobě sportovních kočárků | Střední | Sportovní kočárky se středně velkými kolečky i v kombinaci s hlubokou korbou | Pro ty, kteří hledají kočárek s dobrým poměrem cena výkon |
Joie | Britská společnost fungující od roku 2011 | Střední | Sportovní kočárky se středně velkými kolečky i v kombinaci s hlubokou korbou | Pro ty, kteří chtějí kočárek i autosedačku od jedné firmy |
Thule | Švédská firma se specializací na automobilové nosiče a příslušenství k cestování | Vyšší | Sportovní kočárky s velkými koly i kočárky se středními koly, také v kombinaci s hlubokou korbou | Pro ty, kteří hledají kočárek na sport nebo do náročnějšího terénu a nehledí moc na cenu |
Ceny sportovních kočárků
Cenové spektrum sportovních kočárků je poměrně široké. Cenu můžeme rozdělit do těchto kategorií:
- Do 3 000 Kč – nejlevnější základní modely pro nenáročné uživatele.
- Od 3 000 Kč do 5 000 Kč – propracovanější kočárky vhodné pro běžné uživatele, kteří nemají přehnané nároky na kvalitu či provedení.
- Od 5 000 Kč do 10 000 Kč – kvalitní kočárky vhodné do všech terénů nebo modely se speciálním určením například na běh či do letadla. Uspokojí i náročnější uživatele.
- Nad 10 000 Kč – kočárky se specifickým účelem, většinou běhací kočárky nebo modely vhodné do extrémního terénu.
Do 3 000 Kč
Nejlevnější sportovní kočárky pro nenáročné uživatele seženete už pod 3 000 Kč. Většinou jde o lehké kočárky s malými plastovými kolečky, které jsou vhodné hlavně do města. Jejich výhodou je nízká hmotnost, kterou oceníte např. při nastupování do autobusu. Nejde ale o ideální variantu na delší výlety do přírody, kromě menších kol jim často chybí také odpružení. Za odolnější kočárky do terénu už si nějakou tu tisícovku připlatíte.
Od 3 000 Kč do 5 000 Kč
V této cenové hladině už najdete i odolnější modely s většími koly a odpružením, často ale můžete narazit na nějaké mouchy. Některé modely nejsou moc skladné, jiné nemají možnost lehu u zádové opěrky. Jde zkrátka mnohdy o jistý kompromis, se kterým ale může být část uživatelů za danou cenu nadmíru spokojená. U některých kočárků najdete i doplňkovou výbavu, nebývá to ale pravidlem.
Od 5 000 Kč do 10 000 Kč
V této kategorii najdeme kočárky s výbornou kvalitou za přijatelnou cenu. Jde často o kočárky s univerzálním použitím do všech terénů. Většinou se můžeme setkat s precizním provedením a spoustou prvků zvyšujících komfort dítěte i rodiče. Obecně můžeme říci, že většina kočárků z této cenové kategorie už je velice odolná a poslouží s přehledem více dětem po sobě.
Nad 10 000 Kč
Cena nejdražších kočárků se může vyšplhat i na několik desítek tisíc korun, většinou jde ale o velmi specifické modely, například terénní kočárky nebo kočárky na běhání, tato investice je tak pro někoho na běžné denní použití zbytečná, najde se však mnoho uživatelů, kteří se do kočárku rozhodnou investovat a následně jej prodají za velice příjemnou cenu, jelikož tyto prémiové modely neztrácejí oproti levnějším variantám hodnotu.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 3 000 Kč | Základní modely sporťáků, často s horším odpružením nebo z méně odolných materiálů | Terénní kočárky, designové kočárky a modely s mnoha přidanými funkcemi a doplňky | Pro nenáročné uživatele, kteří hledají kočárek za velmi nízkou cenu |
Od 3 000 Kč do 5 000 Kč | Spíše základní modely v kvalitnějším provedení | Designové kočárky, terénní a specializované kočárky | Pro ty, kteří hledají levný kočárek, ale nechtějí vybírat z nejnižších řad modelů |
Od 5 000 Kč do 10 000 Kč | Kvalitní městské kočárky se středně velkými koly | Specializované kočárky, základní modely kočárků | Pro ty, kteří chtějí do kočárku investovat a pořídit si model v kvalitním provedení s mnoha funkcemi a příjemným vzhledem |
Nad 10 000 Kč | Terénní kočárky a specializované nebo designové kočárky | Základní řady kočárků | Pro ty, kteří chtějí terénní kočárek nebo designové provedení a nehledí tolik na cenu |
TIP: Vyšší řady modelů sportovních kočárků od renomovaných značek se díky kvalitnímu provedení často prodávají i na bazarech. Pokud se právě pro takový kočárek rozhodnete, s největší pravděpodobností se vám ho podaří jednou slušně prodat.
Dobrý den, vybírám sportovní kočárek pro syna. Má přes půl roku, zatím ale samostatně nesedí. V hluboké korbě ale už nechce vydržet a myslím, že by jej bavilo jezdit částečně posazený. Když napolohuji zádovou opěrku do pololehu, mohu jej takto vozit?