Tvrdé matrace se často doporučují při bolestech zad a dalších ortopedických potížích. Mají ale i další specifika, která mohou ovlivnit jejich výběr. Věnovali jsme jim proto tento článek, ve kterém se dozvíte více o úrovních tvrdosti, oblíbených materiálech a nosnosti tvrdých matrací. Možná zjistíte, že je pro vás vhodnější měkčí poležení, v takovém případě se můžete podívat na stránku srovnání měkkých matrací.
- Pro koho je tvrdá matrace vhodná – Obecně pro osoby s vyšší hmotností, oblíbené bývají u mužů. Hodí se zejména na spaní na zádech a na břiše.
- Specifika – Tvrdé matrace se kromě vysoké tuhosti vyznačují právě také vyšší nosností.
- Materiály – Mezi populární materiály na výrobu matrací s vyšší tuhosti patří PUR pěna a další tuhé pěny, oblíbená jsou také kokosová vlákna na zpevnění.
- Cena – Začíná zhruba na 2 000 Kč, může se vyšplhat i na několik desítek tisíc. Nejčastěji počítejte s cenou 3 000 – 6 000 Kč za jednolůžko.
Podle čeho vybírat matraci
V této části si stručně shrneme nejdůležitější informace o výběru matrace. Detailně vysvětlené je najdete v samostatném článku Jak vybrat matraci.
- Tuhost – První, o čem budete při výběru matrace rozhodovat, je její tuhost. Ta se vybírá například podle oblíbené spací polohy nebo hmotnosti. Čím vyšší hmotnost, tím tužší by matrace měla být. Naopak senioři nebo osoby upoutané na lůžko ocení co nejměkčí matraci. Některé modely mohou mít i každou stranu jinak tuhou.
- Zdravotní vlastnosti a zónování – Za úvahu stojí pořízení ortopedické nebo zdravotní matrace, zejména pokud trpíte bolestmi zad. Minimálně by matrace měla mít na povrchu zónování, čím více zón, tím se lépe přizpůsobí tělu, u nejlepších modelů se obvykle setkáte se 7 a více zónami. Může mít také např. antibakteriální nebo hypoalergenní vlastnosti.
- Materiál – Aby nedocházelo v matraci k množení mikroorganismů, je potřeba vybrat také vhodný materiál a zvolit matraci se snímatelným a pratelným potahem. Ne všechny matrace se hodí na jakýkoliv typ roštu, zkontrolujte tedy, jestli je matrace vhodná na ten, co máte doma, nebo plánujete pořídit. Nejčastěji se setkáte s různými pěnami a jejich kombinací.
- Rozměry – Za zmínku stojí také rozměry matrace, ty by samozřejmě měly odpovídat rozměrům vaší postele, ale například tloušťka matrace se může u různých modelů výrazně lišit a zásadně ovlivňuje komfort jejího používání. Pro každodenní použití by měla mít matrace alespoň 15 cm tloušťky, pro seniory i 20 a více cm.
Pro koho je tvrdá matrace vhodná
- Osoby s vyšší hmotností – Silnou stránkou tvrdých matrací je především jejich vysoká nosnost, často i 150 kg a vyšší. Osoby s vyšší hmotností by měly volit tužší matraci už jen proto, že poskytne tělu lepší oporu než měkké modely.
- Muži – Vyšší tuhosti jsou častěji preferované u mužů (faktorem bývá i vyšší hmotnost).
- Děti – Čím nižší věk, tím tužší by měla matrace být, tvrdá matrace totiž správně zafixuje páteř a napomáhá dobrému vývoji opěrného systému.
- Sportovci – Také aktivní sportovci obvykle ocení vhodné zafixování páteře.
- Osoby spící na zádech nebo na břiše – Obecně se tyto modely doporučují osobám, které spí převážně na zádech či na břiše, např. při spaní na boku už mohou nepohodlně tlačit.
Specifika tvrdých matrací
Tvrdé matrace jsou nejvýraznější právě svou tuhostí, od měkčích modelů se ale liší i dalšími vlastnostmi, například vysokou nosností nebo specifickými materiály, které u tuhých matrací najdete.
- Úrovně tuhosti – Na škále 1-4 se mezi tvrdé matrace řadí modely s tuhostí 3 (tvrdé) a 4 (velmi tvrdé).
- Nosnost – Tvrdé matrace mívají nejvyšší nosnost, ta se může pohybovat i okolo 150-200 kg.
- Materiály – Nejčastější variantou je PUR pěna nebo jiné tužší pěny, oblíbené jsou různé „výztuže“, například deska z kokosových vláken.
Úrovně tuhosti
Nabídka tuhostí je na trhu s matracemi trochu nepřehledná. U některých značek můžete vybírat z tuhostí 1-4, u jiných třeba z úrovní 1-5, 1-7 nebo 1-10. V našem srovnání jsme tyto tuhosti sjednotili do stupnice 1-4 a tvrdým matracím by v takovém případě odpovídaly tuhosti 3 a 4 (tvrdé a velmi tvrdé).
Tuhost | Doporučená hmotnost | Spací poloha |
Tvrdé (např. 3 ze 4) | do 120 kg | Na břiše |
Velmi tvrdé (např. 4 ze 4) | do 150 kg | Na zádech |
- Tvrdé matrace – Tužší modely jsou zpravidla doporučované pro spaní na břiše, bývají oblíbené u mužů. Velmi často je najdete u partnerských matrací v kombinaci s měkčí stranou.
- Velmi tvrdé matrace – Nejtvrdší matrace nejsou ideální volbou pro každého. Doporučují se především lidem, kteří preferují spánek na zádech, kdy tuhá matrace správně fixuje polohu páteře.
Nosnost
Nosnost matrace většinou roste s její tuhostí, a nejtvrdší modely tak často mohou mít velmi vysokou nosnost, výjimečně i okolo 200 kg. Obecně se tvrdší matrace doporučují pro osoby s vyšší hmotností, protože jsou nejen odolnější proti proležení než měkčí varianty, ale také poskytnou tělu dostatečnou oporu i při větším zatížení.
Materiály
Stejně jako měkké matrace, i tužší modely se často vyrábějí z pěny, v tomto případě je ale populární variantou PUR pěna a další pěny s vyšší tuhostí a tvarovou stálostí. U tvrdých a velmi tvrdých variant se navíc můžete setkat i se specifičtějšími materiály, jako jsou například kokosová vlákna. Deska z kokosových vláken slouží ke zpevnění matrace a jde zároveň o přírodní materiál.
Cena tvrdých matrací
- Do 3 000 Kč – Pokud hledáte co nejlevnější (ale stále alespoň trochu kvalitní) model, počítejte s investicí okolo 2 000 Kč za jednolůžko. Půjde většinou o matrace z levnějších pěn, bez prodloužené záruky či ortopedických vlastností.
- Od 3 000 do 6 000 Kč – Většina uživatelů si pravděpodobně vyberu z modelů s cenou od 3 000 do 6 000 Kč, které bývají vyrobené z různých patentovaných materiálů a vykazují skvělé vlastnosti.
- Nad 6 000 Kč – Pro nejnáročnější je zde kategorie nad 6 000 Kč, kde se setkáte s dlouhou zárukou, vysokou tloušťkou a zajímavými ortopedickými a jinými vlastnostmi. Nejdražší matrace potom mohou vyjít i na několik desítek tisíc za jednolůžkový rozměr.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.