Menu

Recenze a srovnání Sony FDR-AX53

Doporučujeme Při nákupu v kategorii videokamer nad 10 000 Kč

Datum doporučení: Listopad 2019

  • 4K rozlišení
  • Vysoká snímková frekvence
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Vysoká cena
  • Poměrně velké rozměry
  • Vyšší hmotnost
20 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kamera Sony FDR-AX53 patří mezi opravdu kvalitní výrobky, které nabídnou velmi dobrý záznam. Samozřejmostí u moderních zařízení je možnost připojení k internetu přes Wi-Fi, což má velmi praktické využití, co se týče přenosu dat bez nutnosti použití kabelu. Pokud přeci jen budete chtít kameru připojit například k počítači nebo televizi, poslouží konektor HDMI. Mezi pozitiva této kamery patří výdrž baterie přes 3 hodiny, to je v rámci našeho výběru nadstandard (listopad 2019). Zařízení disponuje displejem se standardní úhlopříčkou 3 palce.

Za menší negativum pak považujeme poměrně velké rozměry, s čímž souvisí také vyšší hmotnost, která společně s baterií přesahuje 600 gramů. Při delším natáčení se přeci jen tato hodnota může projevit bolavým zápěstím.

Parametr Tento produkt
Výrobce Sony
Wi-Fi Ano
HDMI Ano
Výdrž baterie (hod.) 3,25
Rozměry kamery (mm) 73 x 80 x 166
Hmotnost (g) 635
Displej Ano
Úhlopříčka displeje (") 3

Snímač a objektiv

Snímač objektivu je poměrně velký a formát je vyjádřený zlomkem 1/2,5 palce. Typ snímače je CMOS, což je celkem běžná technologie u přenosných kamer. Rozlišení fotografií 8,3 megapixelů sice neohromí, ale dostačuje pro kvalitní obrazový materiál.  Tato kamera nabízí dvacetinásobný optický zoom, včetně kvalitního optického stabilizátoru. Světelnost objektivu se v závislosti na ohnisku pohybuje od 2 do 3,8, takže má slušnou světelnou propustnost.

Parametr Tento produkt
Formát snímače 1/2,5
Rozlišení fotografií (Mpx) 8,3
Typ snímače CMOS
Optický zoom (x) 20
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 3,8
Typ stabilizátoru Optický

Záznam

Záznam videa je opravdu kvalitní, kamera nabízí rozlišení až 3 840 x 2 160 pixelů, což odpovídá označení 4K. Přímo v ceně kamery pak dostane uživatel speciální filtr na objektiv. Za velmi dobrou hodnotu pak považujeme až 120 snímků za sekundu při natáčení (při nižší kvalitě záznamu). Tato frekvence zajistí opravdu plynulý záznam i rychle se pohybujících objektů.

Výstupní formát kamery je poměrně běžný XAVC S: MPEG4-AVC/H.264 s kompatibilitou s AVCHD. Pro záznam videa pak můžete použít karty SDHC, SDXC, SD nebo Memory Stick Pro Duo.

Parametr Tento produkt
Filtry Ano (na objektiv)
Rozlišení videa (px) 3840 x 2160
Formáty výchozího souboru XAVC S: MPEG4-AVC/H264
Snímková frekvence videa (snímky za sekundu) 120
Paměťová média Memory Stick PRO Duo / SD / SDHC / SDXC

Hodnocení dalších uživatelů

Lidé, kteří už kameru Sony FDR-AX53 vyzkoušeli, si chválí hlavně hlavně dobrý poměr ceny a výkonu, rychlost reakce a ostření, dobrou stabilizaci obrazu a přehledné ovládání přes menu. Naopak mezi negativy zmiňují nižší snímkovou frekvenci ve 4K rozlišení a také horší záznam zvuku.

Naše hodnocení a závěr

Kameru Sony FDR-AX53 považujeme za velmi dobrou a je vhodná hlavně pr uživatele, kteří chtějí kvalitu a nebojí se za ni připlatit. Nejvyšší rozlišení záznamu je 4K, což je u dražších kamer standard. Potěší i snímková frekvence 120 za minutu, avšak tu navolíte pouze při nižších rozlišeních videa. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu a velmi slušný dvacetinásobný optický zoom. Kamera v sobě skrývá celkem velký CMOS snímač formátu 1/2,5, rozlišení fotografií 8,3 Mpx je pak spíše průměr. Světelnost se podle ohniska pohybuje od 2 do 3,8. Samozřejmostí je možnost bezdrátového připojení přes Wi-Fi i přítomnost konektoru HDMI. Displej s úhlopříčkou 3 palce je standard. Jedná se o mírně větší kameru, jejž hmotnost přesahuje 600 gramů, což může někomu způsobovat potíže hlavně při delším natáčení. Mezi klady pak můžeme zmínit dlouhou výdrž baterie, která přesahuje i 3 hodiny.

Pokud se zajímáte o levnější kamery, zkuste si pročíst recenzi na Panasonic HC-V770.

20 000 Kč Orientační cena

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony FDR-AX53

Sony FDR-AX53

20 000 Kč Orientační cena