Menu

Vyzkoušeli jsem 20 nejoblíbenějších vysavačů: Těchto 5 věcí nás překvapilo

Vyzkoušeli jsem 20 nejoblíbenějších vysavačů: Těchto 5 věcí nás překvapilo

Od listopadu 2023 do března 2024 jsme se zaměřili na test klasických vysavačů, abychom je mohli mezi sebou porovnat a lépe vám nastínit, jak se s nimi pracovalo, jak dobře vysávaly a jaké funkce měly. Náš velký test vám tak může ušetřit čas s výběrem toho pravého vysavače. Co nás při testování překvapilo?

Sáčkové vysavače jsou na prvních příčkách

To, že jsou sáčkové vysavače výkonnější než bezsáčkové, už dávno není pravda. Bezsáčkové vysavače jsou v poslední době na trhu čím dál oblíbenější, převážně kvůli úspoře. I přesto, že bezsáčkové modely měly výkon stejný, ne-li vyšší, sáčkové vysavače se v našem testu umístily na prvních osmi příčkách. A nepomohla ani vyšší cena. Do srovnání jsme totiž zahrnuli jak vysavače kolem 5 000 Kč, tak i ty levnější kolem 2 000 Kč. I přesto byly některé sáčkové vysavače s nižší cenou lepší než bezsáčkové za 5 000 Kč.

Srovnávali jsme především účinnost na tvrdých podlahách a kobercích, příslušenství a funkce, uživatelský komfort a filtraci. Dalšími parametry, které jsme srovnávali, byly hlučnost, délka kabelu, rozměry, hmotnost či objem sáčku.

Vysavače, které se umístily na prvních příčkách:

Bezsáčkové vysavače mají obvykle lepší filtraci

HEPA filtr je v dnešní době již standardem a má jej velká většina vysavačů. Přesto však některé vysavače nefiltrovaly úplně správně či vzduch unikal z jejich konstrukce. Bezsáčkové vysavače musíme pochválit za dobrou filtraci, jelikož až na jednu výjimku filtrovaly mnohem lépe než některé sáčkové vysavače. To je důležité zejména pro alergiky. Ti by ale zase měli být na pozoru co se týče vysypávání sběrné nádoby, v tomto ohledu je pro ně lepší sáčková varianta.

Drahý vysavač není vždy nejlepší

V našem srovnávacím testu najdete jak drahé vysavače kolem 5 000 Kč, tak i levné kolem 2 000 Kč. Ne vždy ovšem platí, že čím dražší vysavač, tím lepší. O tom jsme se přesvědčili například u vysavače Sencor SVC 9000BK za 3 000 Kč, který i přes nižší cenu vysával výborně. Zároveň nabízel široké příslušenství. Skvělý poměr ceny a výkonu měl pak i vysavač Concept VP 8291 za 3 500 Kč, jenž skvěle vysával na všech površích. Navíc je vhodný pro majitele zvířat.

Další modely, které jsou skvělé v poměru ceny a výkonu:

Provedení hubice je pro vysávání důležité

U některých typů nečistot nešlo ani o sací sílu, ale o provedení hubice. Důležité bylo totiž to, zda lze regulovat vysunutí koleček. Některé hubice totiž mají možnost regulovat pouze vysunutí kartáče. I kvůli tomu bylo pro některé vysavače obtížné vysát například rozsypané cornflakes nebo kočkolit, jelikož je spíše natlačily do rohu, než aby je vysály. Správně provedená hubice s vysouvacími kolečky cornflakes i kočkolit vysála.

Vysavač jedině s regulací výkonu

Velmi důležitou funkcí je regulace výkonu, konkrétně na těle vysavače. Sací sílu lze totiž regulovat i na madle, kde si ji pomocí záklopky přizpůsobíte. Tento způsob vám sání sice sníží, ale vysavač stále pojede na nejvyšší výkon. To může představovat problém do budoucna, jelikož se bude více opotřebovávat motor vysavače.

Lepším řešením je proto regulace výkonu na těle vysavače, který dokáže výkon snížit. Některé lepší modely dokonce umožňují výkon regulovat podle typu podlahu či jej automaticky nastavit. Kvůli úspoře energie a prodloužení životnosti motoru proto doporučujeme sáhnout po modelu s regulací výkonu, ať už pomocí otočného kolečka, nebo podle typu podlahy.

Vysavače s regulací výkonu:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.