Test nejlepších kancelářských židlí a jak je vybrat

Obrázek kancelářské židle

Lidé tráví čím dál tím víc času u počítače, ať už v práci, nebo doma. Jedna strnulá poloha není tělu zrovna prospěšná a tak současnou populaci trápí problémy s páteří, nesprávné držení těla a další potíže opěrného systému. Těmto komplikacím můžete do jisté míry předcházet nejen pravidelným pohybem, ale i volbou vhodné kancelářské židle.

Chcete si pořídit pohodlnou a kvalitní kancelářskou židli, ze které vás nebudou bolet záda? Pokud zní vaše odpověď ano, pomůžeme vám s výběrem. Najdete židli s takovými vlastnostmi, abyste se cítili v práci nebo u počítače komfortně a aby vaše tělo netrpělo nevhodným sezením.

V následujícím článku se dozvíte, co vše je při výběru židle důležité, kolik byste do kvalitního kusu měli investovat a jaká židle je pro vás ta pravá, na základě vašich individuálních potřeb.


Nejlepších 10 kancelářských židlí dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název židle

Nosnost (kg)

Výška sedáku (cm)

Hloubka sedáku (cm)

Orientační cena

Aktuální cena

Malá kancelářské židle Alba židle Fuxo S-Line

Alba židle Fuxo S-Line

100

36 - 50

45 - 55

3 200 Kč

Malé kancelářské křeslo Racing Pro ZK-012

Racing Pro ZK-012

130

41 - 51

46

3 600 Kč

Malá kancelářské židle TecTake Race

TecTake Race

140

46 - 56

52

1 900 Kč

Malé kancelářské křeslo Sedia Prezident

Sedia Prezident

120

49 - 58

51

1 400 Kč

Malá kancelářské židle DX Racer OH/FD01/NR

DX Racer OH/FD01/NR

130

42 - 52

46

6 300 Kč

Malé kancelářské křeslo Halmar Desmond

Halmar Desmond

100

48 - 56

70

3 000 Kč

Malá kancelářské židle Halmar Lotus

Halmar Lotus

100

40 - 50

49

2 700 Kč

Malé kancelářské křeslo Antares Oklahoma PDH

Antares Oklahoma PDH

130

44,5 - 53,5

50

6 000 Kč

Malá kancelářské židle Alba židle LEXA

Alba židle LEXA

120

44 - 50

58

3 000 Kč

Malé kancelářské křeslo Racing Pro ZK-010

Racing Pro ZK-010

120

48 - 58

51

2 000 Kč

Testování a recenze kancelářských židlí pro rok 2018

V současnosti pracujeme na velkém testu kancelářských židlí, jeho vydání předpokládáme v během druhé poloviny roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe umístěných kancelářských židlí. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených kusů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o židle, které jsou již prověřené množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní kancelářskou židli, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat kancelářskou židli

1. Ergonomie

2. Využití

3. Nosnost

4. Mechanika

5. Potahový materiál

6. Části a funkce židle

7. Kolečka židle

8. Cena

Před samotnou koupí zvažte, kdo a jak dlouho bude na židli sedět. Důležitá je také hmotnost uživatele – kvůli výběru správné nosnosti. Pořiďte si pouze židli označenou jako ergonomická, abyste měli jistotu, že budete sedět zdravě.

Kancelářských židlí je hned několik typů, doporučujeme vám židli umožňující dynamické sezení, které dovoluje občasný pohyb namísto strnulé jedné pozice – volte tedy židli na principu synchronní nebo asynchronní mechaniky, neprohloupíte však ani s novinkou Body Balance Tec, která dokonce umožňuje cvičit zádové svalstvo. Ujasněte si, z jakého materiálu by měl být potah – čalouněná židle může být horší na údržbu, zatímco kůže nebo ekokůže se snadno čistí a síťovina je zase prodyšná.

Židle mohou mít také části pro ještě větší pohodlí – kupte židli s opěrkou hlavy, která uleví vaší krční páteři a dovolí vám si kdykoliv odpočinout, a s područkami, které vám na chvíli uvolní ruce. Vybírejte také podle povrchu, na kterém bude židle využívána. Podle podlahy zvažte kolečka židle, pro měkké podlahy tvrdá a naopak.

Důležitý je samozřejmě také vzhled tohoto kusu nábytku, i když by pochopitelně neměl být rozhodující. Naštěstí je v dneší době nabídka poměrně široká, pro někoho možná až příliš. Aby se vám lépe vybíralo, můžete se inspirovat v něterém z internetových katalogů, zmínit můžeme například výběr  kancelářských židlí na portále Biano.

V neposlední řadě si určete částku, kterou jste ochotni pro své pohodlí a zdraví obětovat. Částku však doporučujeme řešit až na závěr, jakmile se seznámíte s jednotlivými parametry výběru kancelářských židlí. Tak budete mít jistotu, že investujete do toho pravého produktu.


1. Ergonomie

V první řadě kupte pouze židli označenou jako ergonomická. Tuto informaci najdete v popisu židle. Ptáte se proč? Taková židle zaručuje zdravé a správné sezení a předchází zdravotním komplikacím spojeným se sedavým zaměstnáním. Ergonomie je věda zabývající se usnadněním lidské činnosti, která hledá ideální tvary nástrojů, nábytku a předmětů nejen při práci.

Jde zejména o to, aby židle co nejlépe odpovídala lidským pohybovým možnostem a lidskému tělu. Taková židle svými vlastnostmi pomáhá sedět vzpřímeně. Kromě toho snižuje zátěž zádových svalů a únavu, což vede k výraznému zlepšení produktivity práce. Jednoduše řečeno – správné sezení podle ergonomie eliminuje riziko zdravotních komplikací a přispívá vašemu pohodlí.

Dynamické sezení

Aby vás nebolela záda ani z ergonomické židle, je důležité dbát na dynamické sezení. Proto neseďte strnule v jedné poloze, ani neseďte na kraji sedáku, což jsou dvě nejčastější chyby, které lidé při sezení dělají. Naopak vždy odemkněte mechaniku židle, abyste se mohli volně pohybovat. Neopomenutelná je také výška vaší postavy a délka vašich nohou. Proto je dobrým řešením kupovat židli, která se dá nastavit, aby vyhovovala každé postavě. Ideální je nejen nastavitelná výška židle, ale také opěradla, opěrky hlavy, područí a hlavně bederní opěry. I při sezení se hýbejte a občas se protáhněte, seďte dynamicky.

Jak tedy sedět správně?

Hýžděmi sedíte co nejvíce vzadu na sedáku, aby vaše bedra měla styk s opěradlem. Sedíte vzpřímeně a podkolenní jamka se nedotýká přední hrany sedáku, ideální je mezera mezi sedákem a podkolenní jamkou alespoň pět až deset centimetrů. Tak nebudete přetěžovat páteř ani zbytečně tlačit na stehenní tepny.

Zkuste si zdravé sezení na kancelářské židli, a pokud vám neumožní si takto sednout, dejte přednost jinému kusu. Zároveň si židli vyzkoušejte také u stolu, který odpovídá výšce toho, u kterého pracujete. Při sezení je důležitá nejen výška desky stolu, ale i výška monitoru. Náš zrak by měl přímo spočívat na obrazovce počítače a neměli bychom sedět shrbení.


2. Využití

Před samotnou koupí kancelářské židle si položte tyto otázky - jak a kde budete židli využívat? Chcete si koupit židli do práce nebo do domácnosti? Budete židli využívat sami nebo se o ni budete dělit s dalšími uživateli? Z hlediska využití si pak jednoduše odpovězte na tyto body:

Kolik času budete na židli trávit?

Ať už doma nebo v zaměstnání, je důležité si dopředu ujasnit, kolik času budete věnovat práci a sezení na kancelářské židli. Podle toho zvolte kvalitu a typ kancelářské židle nebo křesla. Díky správnému výběru vám pak židle vydrží i roky. Kancelářské židle takto můžeme rozdělit do čtyř kategorií:

3 hodiny denně

Pokud kupujete židli do domácnosti k počítači nebo jen k občasné práci, můžete sáhnout i po levnějším kusu nebo se jednoduše řídit třeba vzhledem. Máte nejširší spektrum výběru v porovnání s dalšími variantami a je na vás, zda si pořídíte lacinější židli nebo zda dáte přednost parametrům, které vám nabízí vyšší cenové kategorie. Židle v kategorii sezení do tří hodin denně jsou určeny pro nenáročné uživatele. Pokud chcete koupit židli dětem, pak vybírejte z dětských židlí. Ty jsou ergonomicky přizpůsobeny dětskému tělu a také váze dítěte.

8 hodin denně

Kupujete-li židli pro běžnou pracovní dobu kolem osmi hodin denně, doporučujeme koupit kvalitní typ. Židli by neměly chybět minimálně základní funkce. Kupte si židli, která je výškově nastavitelná a nechybí ji područe a opěrka hlavy. Ty by měly být ideálně také posuvné, obzvláště v případě, že židli nebudete využívat sami. I perfektní židle, splňující tyto podmínky, se dá pořídit za slušnou cenu.

Více než 8 hodin denně

Pro náročné uživatele, kteří tráví na židli více než osm hodin denně, jsou určeny špičkové ergonomické židle. Vyplatí se investovat a koupit odolnou a vysoce kvalitní židli, díky které předejdete bolestem zad a dalším komplikacím. Židli by neměly chybět žádné z funkcí a částí, které popisujeme níže v bodě 6. Budete tak sedět správně i delší dobu, aniž byste přetěžovali páteř.

24 hodinový provoz

Jestliže dochází na jedné kancelářské židli k nonstop provozu a střídání osob, pak přihlédněte také k aspektům nosnosti a bytelnosti židle. Kupte židli, která se snadno přizpůsobí všem uživatelům. Poohlédněte se po židlích, které jsou speciálně označeny jako židle pro 24 hodinový provoz. Zaručí větší výdrž a kvalitní sezení každému jednotlivci. Židle by měla být opatřena zátěžovými kolečky.

Kolik osob bude židli využívat?

Židli vybírejte také podle počtu osob, které se budou v jejím používání střídat. Každý je jiný, má jiné tělesné proporce a proto je důležité zvolit židli, která se v případě většího počtu uživatelů dá snadno přizpůsobit požadavkům každého, kdo na ní bude sedět. Zabezpečíte tak komfort v práci všem. Kupte si židli, která má nastavitelnou výšku, sedák, opěradlo, opěrku hlavy i područe. Nedoporučujeme koupit univerzální židli. Vždy hledejte kvalitní ergonomickou židli, která ochrání zdraví všech osob, které ji budou denně využívat.


3. Nosnost

Kancelářská židle by měla odpovídat vaší tělesné váze. Nosnost jednotlivých židlí vždy uvádí výrobce. Standardně se pohybuje od 70 do 180 kg. Správně zvolená nosnost předchází nejen nesprávnému sezení, ale i případné reklamaci. Výběrem správné varianty si zaručíte delší životnost produktu a předejdete tak zbytečným investicím do oprav nebo nové židle v budoucnu.


4. Mechanika

Zvýšenou pozornost při výběru židle věnujte její mechanice. Jak už jsme několikrát zmínili, ideální je židle s takovou mechanikou, která umožní dynamické sezení. Existuje několik typů mechanik a nastavení kancelářské židle. Pokud si chcete koupit základní židli pro občasné sezení pár hodin denně, můžete si vybrat židli s permanentním kontaktem nebo kancelářské křeslo s možností houpání. Jestliže však pracujete déle, osm hodin a více, pak si pořiďte židli na principu synchronní nebo asynchronní mechaniky, případně Body Balance Tec. Jednotlivé mechaniky popisujeme zde, nicméně vždy je dobré si různé typy židlí vyzkoušet na vlastní kůži.

Permanentní kontakt

Tato mechanika splňuje základní požadavky pro zdravé sezení. Židle má zpravidla nastavitelný sklon opěradla do jakékoliv polohy. Při zablokování této funkce vás naopak donutí sedět vzpřímeně v permanentním kontaktu s opěradlem. Srovnáte si tak záda a budete sedět správně.

Synchronní mechanika

Výborné ergonomické vlastnosti má židle se synchronní mechanikou. Ta dovoluje, abyste si nastavili opěradlo do určitého sklonu. Pozice opěradla se dá zablokovat podle požadavků sedícího, který si upraví vyhovující úhel opírání. Při odblokování pohybu opěradla židle zase umožňuje dynamické sezení, můžete se tedy pohybovat a dokonce si nastavit tuhost pohybu opěradla. Synchronní mechanika je vhodná i pro náročná sedavá zaměstnání.

Asynchronní mechanika

Tento typ mechaniky umožňuje nejen sklánět opěradlo, ale také sedák, a to zcela nezávisle na sobě. Kancelářská židle s asynchronní mechanikou nabízí různé varianty nastavení. Stejně jako u synchronního typu židle si můžete opěradlo odblokovat a sedět dynamicky ve volném pohybu. Kromě toho lze i sedák upravit podle vašich potřeb. I u židlí s asynchronní mechanikou je možné pomocí šroubu upravit sílu odporu opěradla.

Houpací mechanika

Houpací mechanika je většinou součástí kancelářských křesel, která na rozdíl od židle mívají pevně spojenou sedací část s opěradlem. Jde o jednoduchý mechanismus umožňující houpání v křesle. V tomto případě lze opět nastavit sílu protiváhy, tedy jak lehce se židle zhoupne a stejně tak se většinou dá houpání zastavit a ponechat židli v základní poloze.

Mechanika Body Balance Tec

Systém Body Balance Tec je sezení v několika pozicích. Při sezení procvičujete zádové svalstvo. Nejenže tak při práci trénujete a zpevňujete záda, ale dokonce se můžete pohybovat natolik, že se jedná o nejvýraznější typ dynamického sezení.

Tip: Přihlédnout při výběru můžete také k tomu, jak je uživatel židle sportovně aktivní. Čím méně pohybu ve svém volném čase má, tím vhodnější je pořídit kvalitní ergonomickou židli pro dynamické sezení.


5. Potahový materiál

Výběr židle může být ovlivněn také potahovým materiálem. Kancelářské židle seženete v několika provedeních. Zatímco čalounění má dobré izolační schopnosti, kůže nejenže vypadá dobře, ale je snadno udržovatelná. Dobrou volbou je také moderní síťovina.

Čalounění

Nejčastější potah židle bývá klasické čalounění. Čalounění je určeno pro práci do 12 hodin denně. Není úplně nenáročné na údržbu, jeho životnost je omezená.

Pravá kůže

Další možností, za jakých potahů vybrat, je kůže. Kožená židle je praktická a nenáročná na údržbu, ale nevýhodou kožené židle může být cena.

Syntetická kůže

Umělá kůže má podobné vlastnosti jako ta pravá, ale má kratší životnost. Výhodou eko kůže může být nižší pořizovací cena a snadné čištění.

Síťovina

Oblíbeným potahem je v poslední době také síťovina. Tento prodyšný materiál je příjemný a praktický nejen v létě, umožňuje vašemu tělu při sezení dýchat.


6. Části židle

Kancelářská židle může a nemusí mít určité části a funkce. Některé jsou součástí konstrukce každé židle, jiné jsou volitelné. Samozřejmě je dobré vybrat takovou židli, která všechny tyto aspekty má, budete mít jistotu, že budete sedět ergonomicky a že si židli snadno přizpůsobí každý uživatel podle své anatomie.

Opěrka hlavy

Opěrka hlavy slouží k občasnému opření hlavy. Uleví vaší krční páteři a dopřeje vám krátký odpočinek. V nejlepším případě by měla být posuvná a vy si ji tak snadno nastavíte podle své potřeby.

Bederní opěra

Bederní opěra je jednou z nejdůležitějších součástí kvalitní židle. Poskytuje oporu bederní páteři. Neméně důležité je i její výškové nastavení, aby svůj účel splnila i tehdy, je-li každý uživatel jinak vysoký. Některé opěry se dají posouvat také dopředu a zpět. Opěra zabrání vašemu nechtěnému prohýbání a tak budoucím bolestem zad a nesprávnému držení těla při sezení.

Podpěry pro ruce

Područky přinášejí úlevu pro naše ruce. Kdykoliv si můžete odpočinout od práce a to oceníte zejména při dlouhé pracovní době. Opěrky rukou by měly umožňovat výškové nastavení, aby si je každý uživatel přizpůsobil na míru. Uleví vaším rukou, pažím a dokonce i šíji a ramenům.

Nestavitelná výška sedáku

Nastavit si sedák podle vašich potřeb je důležité jak pro vás, tak pro případné další uživatele. Můžete tak židli nejen přizpůsobit výškově k pracovnímu stolu, ale i k vlastní postavě a výšce. Některé sedáky navíc mají funkci posouvat sedák také dopředu a dozadu. Dokáží se tak přizpůsobit také délce vašich nohou, abyste mohli ve všech případech sedět zdravě.

Otáčecí mechanismus

Otáčecí mechanismus slouží ke snadnému pohybu na pracovišti. Jeho účelem je, aby se uživatel pohodlně otočil na celé židli a nemusel zbytečně vytáčet trup. Díky tomu nejsou namáhány krční, šíjové a zádové svaly. V kanceláři tak máte snadno vše při ruce, aniž byste se museli otáčet nezdravě pomocí celé páteře.

Mechanismus Up - Down

Funkce, která jednoduše dovolí zvednout nebo snížit opěradlo a stejně tak područky.

Kvalitní píst

Součástí každé židle je píst, který spojuje kříž s kolečky, tedy podvozek, se samotnou mechanikou židle. Je to přesně ta věc, která umožňuje nastavit výšku celé židle. Dobrá židle má kvalitní píst.

Kříž

Kříž je základna židle, na které je umístěn píst. Je to většinou pětiramenný podvozek a na něm jsou pak umístěna kolečka. Kříže jsou dnes vyráběny z různých materiálů, levnějšího plastu, kovu či nylonu. Kříž volte podle budoucího zatížení židle – plast je spolehlivý pro každodenní použití, nylon je odolnější a kvalitnější než plast a kov je to nejlepší, co můžete koupit. Pokud tedy počítáte se zátěžovým provozem na židli, doporučujeme kříž z nylonu nebo kovu.

Kvalitní židle mají všechny tyto části a nabízejí uvedené funkce jako samozřejmost. Hledáte-li dobrou židli, která vám spolehlivě poslouží a bude splňovat vaše požadavky, pak kupte židli, které tyto části a nastavení nechybí. Také tyto informace uvádí výrobce v popisu židle.


7. Kolečka židle

Při výběru židle je potřeba zvážit i povrch, po kterém se budete s židlí pohybovat. Podle podlahy zvolte správná kolečka. Kolečka dělíme na tvrdá, měkká nebo univerzální a dokonce i zátěžová, bržděná nebo s brzdou. Proč jsou vlastně tak důležitá? Dovolují nám snadný pohyb po pracovišti, aniž bychom museli opouštět své pracovní místo a to bez poškození podlahové krytiny.

Tvrdá kolečka

Kolečka z plastu jsou základní. Jsou nejrozšířenější. Plastová kolečka jsou označována jako tvrdá a jsou určena na koberce nebo PVC podlahy.

Měkká kolečka

Jsou určena pro tvrdé podlahy. Bývají opatřena speciální gumou, která nepodře podlahu a nezanechává na ní nežádoucí šmouhy. Volte je, pokud máte některou z těchto podlah: dlažbu, dřevěnou podlahu, plovoucí podlahu nebo litou podlahu. Budete se moci snadno pohybovat, aniž by došlo k ničení vaší podlahy.

Univerzální kolečka

Výrobci se přizpůsobili trhu, a tak dnes můžete pořídit i židli, která má univerzální kolečka. Jsou to kombinovaná kolečka pro využití na všechny typy podlah.

Zátěžová kolečka

Kolečka označeny jako zátěžová jsou velmi odolná. Děli se na dva typy koleček – kolečka bez pogumování a s gumovou pryží. Jedny jsou určeny na PVC nebo koberce, kolečka s pogumováním zase na tvrdé podlahy. Hodí se všude tam, kde počítáte se zátěžovým provozem a střídáním osob.

Bržděná kolečka

V případech, kdy židle není zatížená, bržděná kolečka samovolně brzdí židli před nežádoucím pohybem. Kolečka se odbrzdí, jakmile si opět sednete.

Kolečka s brzdou

Kolečka s brzdou umožňují židli zabrzdit v jedné poloze pomocí páčky.

Nejste si jisti výběrem koleček? Bojíte se, co židle udělá s vaší podlahou? Nemusíte mít obavy, i na toto výrobci myslí. Existují různé druhy podložek pod kancelářskou židli, které zabrání poškození koberce nebo podlahy, na které se židle pohybuje. Chcete-li svou podlahu ochránit, zakupte si pod židli speciální podklad. Podložky pod židle jsou cenově dostupné a mohou i skvěle vypadat.


8. Cena

Cena je jedním ze základních kritérií výběru kancelářské židle, přesto si ji však určete až na závěr. Podle ceny se může odvíjet také kvalita. Jakmile se seznámíte s kritérii pro koupi dobré kancelářské židle, určete si výši investice do zdravého sezení. Zde najdete jednotlivé cenové relace, ze kterých můžete vybírat:

Do 4 000 Kč

Pro nenáročné uživatele se nabízí cenová kategorie do 4000 Kč. Za tuto cenu pořídíte kancelářskou židli, která splní vaše očekávání, pokud ji plánujete využívat pár hodin denně - optimálně do tří až čtyř hodin denně. Židle do 4000 Kč se dají výškové nastavit a umožní základní zdravé sezení.

Od 4 000 Kč do 8 000 Kč

V této cenové relaci je možné koupit opravdu kvalitní kancelářskou židli. Nejenže bude výškově nastavitelná, upravit lze i područky. Většina židlí za tu cenu má také opěru hlavy a jejich součástí je synchronní nebo asynchronní mechanismus a nosnost do 130 kg. Tyto židle mají základní ergonomické vlastnosti, nemusíte se obávat nepříjemných bolestí zad ani zdravotních komplikací.

Nad 8 000 Kč

Investice nad 8000 Kč zaručuje koupi špičkové ergonomické židle, která splňuje požadavky náročného uživatele. Pokud pracujete u PC více než osm hodin denně, pak by to měla být vaše volba. Mezi židlemi najdete i designové kousky nebo židle pro 24 hodinové provozy, které vynikají vysokou životností. Židle nad 8000 Kč mají výborné ergonomické vlastnosti, dají se nastavit v několika variantách a vy si budete sedět jako v bavlnce. Koupí židle za tuto cenu neprohloupíte – kvalita znamená také menší riziko pro vaše záda.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test kancelářských židlí
Průměrné hodnocení 3.6 z 27 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít