Abyste si vybrali ten správný kulmofén, je dobré hledat finální produkt na základě vhodných parametrů. S těmi vám v tomto článku poradíme a seznámíme vás se vším, co potřebujete ke spokojenému nákupu vědět.
- Proč koupit kvalitní kulmofén – Své uplatnění najde při vytváření originálních a nadýchaných účesů a poradí si s vlhkými, polosuchými nebo téměř suchými vlasy. Dokonce ani nemusíte zapínat dva spotřebiče najednou.
- Nevýhody kulmofénů – Může jít o investici v řádech několika tisíc. Manipulace s nimi navíc může být zpočátku náročnější.
- Druhy kulmofénů – Podle toho, jaký komfort očekáváte, zvolte buďto statický kulmofén, jež vyžaduje o něco náročnější manipulaci, nebo rotační kulmofén, který odvede část práce za vás.
- Důležité parametry – Zaměřte se na výrobní materiál kulmofénu. Povrch vybírejte dle typu vašich vlasů, aby k nim byl co nejšetrnější. Sledujte možnosti nastavení teploty a pohlídejte si také počet rychlostí foukání vzduchu.
- Nástavce – Rozmyslete si, jaké nástavce a funkce v praxi využijete. Kulmofény mohou oplývat řadou nástavců, mezi ty nejpraktičtější patří koncentrátor proudu vzduchu, ondulační nástavce nebo kartáč pro vyrovnání vlasů.
- Funkce – Funkce celý proces úpravy vlasů značně zjednoduší a pomohou vám rychleji a šetrněji docílit požadovaného účesu. Hodí se například ionizace, oboustranná rotace nebo studený vzduch.
- Oblíbené značky – Vybírejte produkty od oblíbených značek Dyson, Babyliss, Rowenta, Eta, Revlon a další.
- Cena – Stanovte si výši rozpočtu a pusťte se do výběru. Vyberte si několik adeptů a zkuste si na internetu vyhledat uživatelské recenze, které vám pomohou se rozhodnout.
A aby byl náš přehled v oblasti péče o vlasy ještě širší, zaměřili jsme se také na srovnání kulem a fénů na vlasy, jejichž vlastnosti kombinují právě kulmofény. Nezapomněli jsme ani na typ cestovních fénů a přidali jsme navíc i populární žehličky na vlasy.
Proč koupit kvalitní kulmofén
Podívejte se, proč je dobré investovat do kvalitního kulmofénu.
- Vytvoří objem – Kvalitní kulmofén dvé uplatnění nachází při vytváření originálních a nadýchaných účesů, jejich doménou je obdivuhodný objem.
- Nepotřebujete kartáč – Při úpravě vlasů kulmofénem nepořebujete kartáč, se kterým je mnohdy styling náročný. Je to zkrátka praktický pomocník pro modelování účesů s dlouhotrvajícím účinkem, úprava účesu je pohodlnější a rychlejší.
- Lze použít na suché i mokré vlasy – Vůbec nezáleží na tom, zda máte vlasy vlhké, polosuché nebo téměř suché, dokonce ani nemusíte zapínat dva spotřebiče najednou.
- Multifunkční využití – Kulmofény mají obvykle více nástavců, se kterými vytvoříte velké i malé vlny, ale není s nimi problém vytvořit i hladký účes či extrémní objem.
Nevýhody kulmofénů
Jako každý produkt mají i kulmofény své nevýhody. Jaké? To se dozvíte v odrážkách níže.
- Vyšší pořizovací náklady – Oproti obyčejnému kartáči na vlasy je investice do kulmofénu pochopitelně vyšší. O to víc, chcete-li skutečně kvalitní kulmofén nebo model s vychytávkami.
- Zpočátku náročnější manipulace – Styling s kulmofénem se musíte naučit. Zpočátku může být manipulace s ním náročnější a účesy velikost vln či zvolený účes nemusí splňovat vaše představy. Na internetu však existuje spousta návodů, podle kterých se styling naučíte.
Druhy kulmofénů
Odrazovým můstkem pro vás bude volba správného druhu kulmofénu. Existují rotační a statické kulmofény, které fungují na rozdílném principu. Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu manipulace, přičemž závisí na osobních preferencích a vašich zvyklostech. Na jejich výhody a nevýhody se můžete podívat do tabulky, případně si přečtěte jejich podrobný popis v odstavcích níže.
- Statický kulmofén – Vlasy na něj musíte manuálně natáčet a manipulace je tak o něco obtížnější. Má ale nižší poruchovost, vyměnitelné nástavce a často doplňkové funkce.
- Rotační kulmofén – Pracuje téměř samostatně, protože se vlasy na kartáče namotají samy díky rotující hlavici. Má ale vyšší poruchovost a může být hlučnější.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Statický kulmofén |
|
|
Rotační kulmofén |
|
|
Statické kulmofény
Statické kulmofény se vyznačují tím, že nemají rotační hlavici. Vlasy upravují za pomoci teplého vzduchu, avšak při stylingu je nutné vlasy na kartáč natáčet manuálně pohybem ruky. S trochou trpělivosti však s nimi vytvoříte stejně nadýchaný objem. Statické kulmofény nabízejí stejné funkce a výběr nástavců jako rotační varianty. Výhodou je, že díky absenci rotačního mechanismu jsou méně poruchové.
Rotační kulmofény
Rotační kulmofény se odlišují pohybem kartáče, který se může otáčet doleva i doprava. Díky rotaci je lépe regulována teplota a intenzita vysoušení, což je k vlasům šetrnější. Kartáče si jednotlivé prameny namotají samy, manipulace je tedy výrazně jednodušší. Styling s pomocí rotačního kulmofénu je snadný a rychlý, nadýchaný účes tak vytvoříte během chviličky.
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které je dobré při výběru kulmofénu zohlednit.
- Výrobní materiál a povrch – Máte možnost volby z několika výrobních materiálů promítajících se do celkové šetrnosti k vlasům i hmotnosti výrobku. Obvykle se jedná o kombinace keramiky a příměsi turmalínu, diamantu nebo teflonu.
- Hmotnost a rozměry – Průměrná váha se pohybuje kolem 400–500 gramů. Pro časté přenášení a snadnou manipulaci hledejte model s kompaktními rozměry.
- Příkon – Většina produktů má příkon kolem 600–800 W. Ty lepší a dražší modely dokáží nabídnout příkon až 1 000–1 200 W. Výjimkou však nejsou ani základní modely s příkonem pouhých 50 W.
- Nastavení teploty – Teplota vzduchu do 190 °C je ideální pro jemnější vlasy, teplota vzduchu až 250 °C zase pro tvrdší vlasy.
- Rychlost foukání vzduchu – Většina dostupných kulmofénů má alespoň dvě rychlosti foukání vzduchu. Ty propracovanější modely mají rychlosti dokonce tři a více.
- Hlučnost – Při použití kulmofénu očekávejte hlučnost okolo 75 dB.
- Délka přívodního kabelu – Obvykle se pohybuje v rozmezí od 1 do 2,7 až 3 metrů.
Výrobní materiál a povrch
Do vašeho hledáčku by se měli dostat i výrobní materiál a povrch kulmofénu. Tu první část představuje oblast, za kterou produkt držíte v ruce a kde jsou umístěna ovládací tlačítka. V tomto případě sázejte hlavně na ergonomii a praktičnost. Tu prezentuje buď na omak příjemný plast, nebo jiný tvrzený materiál.
Druhá část zahrnuje kartáče a je velmi důležitá, protože u ní dochází ke styku s vašimi vlasy. Materiálu byste proto měli věnovat vyšší pozornost. Kovové plochy jsou dnes minulostí, protože byly neúčinné a často vlivem vysoké teploty ničily vlasy. Dnes máte možnost volby z několika výrobních materiálů promítajících se do celkové šetrnosti k vlasům. Obvykle se jedná o kombinace keramiky a příměsi turmalínu, diamantu nebo teflonu.
- Nerezová ocel – Představuje nejméně šetrné řešení, se kterým se setkáte spíše u obyčejných kulem. Není vhodná pro jemné vlasy a může zapříčinit zachytávání a lámání vlasů.
- Keramika – Je šetrnější variantou, která přináší daleko hladší skluz vlasů, nevytváří tření, a předchází tak lámání vlasů. Její další doménou je rovnoměrné vedení tepla podél celého povrchu, což je důvod, proč se s takovou oblibou využívá při výrobě kulmofénů, kulem a žehliček na vlasy. V kombinaci s titanem či diamantem získáte odolný povrch vyznačující se dlouhou životností. Příměs teflonu pak zabraňuje připalování ochranných stylingových přípravků na horké ploše.
- Turmalín – Je pak nejšetrnějším provedením, které je ideální pro jemné vlasy. Dokáže udržovat konzistentní teplotu, čímž nedochází k poškození vlasů vlivem nadměrného působení tepla. Navíc ve srovnání s keramikou vydává více negativních iontů a díky rychlému zahřívání zvládnete s takovým kulmofénem vytvořit účes během chviličky.
Hmotnost a rozměry
Výrobní materiál se úměrně promítá i do hmotnosti kulmofénu. Zapomínat byste neměli ani na velikost. Ta musí korespondovat s vaší dlaní, do které by měl výrobek padnout, jako ulitý. Kompaktní rozměry preferujte u kulmofénu, s nímž budete často cestovat. Zároveň se dívejte i na rozmístění tlačítek, aby se vám s přístrojem dobře manipulovalo.
- Průměrná váha se pohybuje kolem 400–500 gramů.
- Kompaktní rozměry se hodí při častém cestování nebo při skladování. Oceníte je též při manipulaci, která bude díky tomu snadnější.
Příkon
Příkon kulmofénu je jedním ze zásadních technických parametrů. Jeho hodnota je udávána ve Wattech pod označením „W“. Volba příkonu by tedy měla do jisté míry korespondovat s tím, jak nároční budete z pohledu údržby vlasů.
- 50 W – Základní příkon nejlevnějších modelů.
- 600–800 W – Průměrný příkon, jež má většina produktů, do kterých se vyplatí investovat.
- 1 000–1 200 W – Vysoký příkon, který nabídnou dražší a vylepšené modely.
Příkon je úměrný výkonu a zároveň spotřebě elektrické energie. Čím vyšší jeho hodnota bude, tím rychleji a efektivněji bude přístroj pracovat.
Nastavení teploty
Nyní se dostáváme k ryze funkčním vlastnostem kulmofénu. Vzhledem k tomu, že tento produkt slouží k vytvoření originálního účesu za pomoci teplého proudícího vzduchu, lpěte na regulaci teploty. To vám umožní využívat kulmofén pro odlišné typy vlasů. Každý má totiž jejich jinou strukturu a je jinak náchylný k působení tepla. Někdo disponuje jemnými vlasy, jiný zase těmi silnými.
Abyste se vyhnuli nežádoucímu spálení vlasů, řiďte se následujícími pokyny:
- Teplota vzduchu do 190 °C je ideální pro jemnější vlasy,
- teplota vzduchu až 250 °C je vhodná pro tvrdší vlasy.
Důležitá je ona zmiňovaná regulace. Většina kulmofénů umožňuje výběr mezi třemi teplotami. Levnější mívají dva stupně, ty dražší modely mohou mít i čtyři a více teplotních programů.
Doporučené teploty pro různé typy vlasů
Volbou správné teploty můžete předejít přepálení a poškození vlasů. Měli byste proto vědět, jaké jsou doporučené přibližné teploty pro styling vašich kadeří.
- Do 150 °C pro křehké, slabé a poškozené vlasy,
- do 170 °C pro jemné a řídké vlasy,
- do 200 °C pro normální vlasy,
- do 240 °C pro silné, odolné a nepoddajné vlasy.
Rychlost foukání vzduchu
Při nákupu kulmofénu si pohlídejte také počet rychlostí, jakými je daný model vybaven. Je to možnost volby rychlosti vysoušení a kulmování. Tato doba rozhoduje o tom, za jaký čas dojde k vytvoření vámi požadovaného účesu. Díky rychlostem budete mít kontrolu nad vysoušecím procesem a zároveň máte v rukou i šetrnost, s jakou budou vlasy vysoušeny.
Většina dostupných kulmofénů má alespoň dvě rychlosti foukání vzduchu. Ty propracovanější modely mají rychlosti dokonce tři a více.
Hlučnost
Konkrétní hodnoty hlučnosti se u kulmofénů obecně moc neuvádí. Stejně jako u fénů ale platí, že při nastavení vyšší rychlosti foukání bude hlučnost vyšší a naopak. Záleží však také na použitých materiálech a konstrukci.
- 75 dB – Průměrná hlučnost, kterou lze obvykle očekávat. Obecně mají vyšší hlučnost kulmofény s rotační funkcí.
Délka přívodního kabelu
Posledním z parametrů, na které se můžete zaměřit, je délka přívodního kabelu. Vzhledem k tomu, že jsou kulmofény napájeny z elektrické sítě, je to pochopitelné. Délka kabelu se liší model od modelu. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 1 do 2,7 až 3 metrů. O délce mimo jiné rozhoduje také to, zda jde o cestovní a klasickou verzi produktu či nikoliv.
Sami se před nákupem kulmofénu zamyslete nad tím, kde jej budete využívat a kde se ve vaší koupelně nachází nejbližší elektrická zásuvka.
Nástavce
Nástavcům věnujeme samostatnou kapitolu, protože se jedná o velmi důležitý aspekt kulmofénu. Při vytváření dokonalého účesu se totiž jistě nespokojíte jen s jedním nástavcem.
Pokud tento výrobek bude využívat více lidí s rozdílným typem vlasů nebo máte vyšší nároky z hlediska tvorby originálních účesů, zaměřte se kromě technických parametrů také na počet a typ přiložených nástavců. Jednotlivé nástavce mají navíc i odlišnou délku, aby je bylo možné použít pro krátké a dlouhé vlasy. Nejčastěji se setkáte s těmito nástavci:
- Koncentrátor proudu vzduchu – Představuje tvarovací koncovku, který pomůže nasměrovat proudění horkého nebo studeného vzduchu na určitá místa. Díky němu snáze vytvarujete účes dle vašich představ.
- Nástavce kombinující štětinové a plastové trny – Kombinuje vlastnosti obou typů těchto štětin.
- Ondulační nástavce – Slouží pro vytvoření kvalitních loken.
- Nástavce se zatahovacími trny – Rozšiřují možnosti využití výrobku.
- Kartáč pro vyrovnání vlasů – Zajistí narovnání pramenů, aniž by došlo ke ztrátě objemu.
- Horkovzdušný kartáč – Hodí ke snadnější úpravě dlouhých vlasů.
Součástí dražších modelů kulmofénů bývají i praktické stojany. Do nich lze přístroj pohodlně uložit, aniž byste se popálili, popřípadě věci kolem sebe. Co se týče cestování a častého přenášení z místa na místo, hodí se určitě ochranné obaly, kam se vejde i praktické příslušenství.
Průměr kartáče
Kartáčů existuje nespočet. Vybírat byste mezi nimi měli podle toho, jakého objemu chcete docílit. S malým kartáčem vytvoříte menší vlny, a naopak větší kartáče vám pomohou dodat uspokojivější objem.
- Užší a menší kartáč – S průměrem cca 2 cm zajistí pevnější vlny, spíše až kudrlinky. Je vhodný, pokud máte vlasy krátké, případně chcete docílit drobnějších vln. V případě dlouhých vlasů je ale potřeba počítat s vyšší náročností při stylingu.
- Širší a delší kartáč – S průměrem 3 cm a více se hodí pro tvorbu uvolněných ležérních vln. Představuje také ideální volbu pro dlouhé vlasy.
Materiál štětin
Kvalitní štětiny dělají kulmofén kvalitním výrobkem. Vždy by měly být co nejjemnější, aby uměly dobře zachytit vlasy. Od kvalitního výrobku byste rovněž měli očekávat chladné zakončení štětin, které zabrání popálení pokožky a poškození vlasů.
Nejčastěji se používá nylon, který má dobrou schopnost přenášet teplo a dobře zachytí vlasy při stylování. Dále mohou mít kulmofény speciálně zpracované štětiny, například aby se nezamotávaly do vlasů, zajistily déletrvající výsledek nebo mají zasouvatelný mechanismus pro všestrannější tepelnou úpravu.
Funkce a příslušenství
Kulmofény představují z funkčního hlediska poměrně jasně daného pomocníka při úpravě účesu. I přes jednoduchost těchto přístrojů lze ale volit modely s několika vybranými funkcemi, které se mohou hodit právě vám. Celý proces úpravy vlasů značně zjednoduší a pomohou vám rychleji a šetrněji docílit požadovaného účesu.
- Studený vzduch – Jediné tlačítko zapříčiní to, že z kulmofénu vychází chladný vzduch místo horkého. To ocení ženy s citlivějšími a jemnějšími vlasy. Tato funkce je také využívána pro fixaci připravovaného účesu. Některé modely jsou vybaveny obdobnou funkcí CARE. Ta dokáže bleskově snížit teplý vzduch na studený.
- Ionizace – Jde o proces, během kterého jsou vlasy chráněny. Ionizace má také antistatické vlastnosti a postará se mimo jiné i o to, že vám vlasy nebudou elektrizovat. Ionizace způsobuje navíc i větší lesk vlasů.
- Oboustranná rotace – Rotační kulmofén lze pustit v obou režimech otáčení, jak doleva, tak doprava. To se může hodit například v okamžiku, kdy se vám při vytváření účesu zacuchají dlouhé vlasy do kartáče.
- Automatické vypnutí – Přístroj se po určité době nečinnosti sám vypne. Tím zabráníte vzniku požáru či popálení nejrůznějších věcí, například když ráno spěcháte do práce a zapomenete přístroj vypnout.
- Rychlé zahřívání – Opak zchlazování vzduchu. Dojde k rychlému zahřátí a možnosti okamžitého použití kulmofénu.
- Závěsné očko – Slouží pro snadné zavěšení kulmofénu v koupelně.
- Cestovní pouzdro – Některé modely mají v základní výbavě také cestovní pouzdro, které může sloužit i pro běžné uskladnění v domácnosti. Některá pouzdra mají tepelnou ochranu a můžete dovnitř vložit i kulmofén, který ještě zcela nevychladl.
Proč zvolit kulmofén s iontovou technologií?
Iontová technologie nebo též zkráceně ionizace má mnoho přínosů. V následujících řádcích se dozvíte, proč byste si měli pořídit kulmofén právě s touto technologií a k čemu ji vůbec využijete.
Kulmofén vybavený iontovou technologií distribuuje během procesu sušení negativní ionty, které obnovují iontovou rovnováhu ve vlasech. Díky tomu eliminují nežádoucí projevy, mezi které patří například statická elektřina ve vlasech. Obyčejným kartáčováním nebo i jen vysoušením vlasů ručníkem z nich totiž dostáváte většinu negativních iontů. Dochází tak nerovnováze, a vlivem toho následně i k nepříjemnému elektrizování a polétávání vlasů.
Oblíbené značky
Při výběru se vyplatí vsadit na kulmofény značek, které patří dlouhodobě mezi oblíbené.
- Dyson – Značka patří mezi špičku na trhu a nabízí kulmofény zpravidla z vysoké cenové relace. Na druhou stranu jsou ale její výrobky velmi oblíbené a takřka sázkou na jistotu.
- Babyliss – Evropská značka, která se zaměřuje na špičkové produkty pro domácí i profesionální využití. V sortimentu najdete kulmofény z nízké až střední cenové relace.
- Rowenta – Značka vznikla v Německu roku 1884. Spolupracuje se soutěží Elite Model Look, pro kterou nabízí exkluzivní řady produktů pro úpravu a styling vlasů. Kulmofény této značky jsou kvalitní a cenově dostupné.
Mezi prověřené značky beze sporu patří také Phillips, Bellisima, Bravo, Sencor, Concept, Hairway, Wahl, Wella a jim podobné.
Cena
Pořizovací náklady kulmofénů se liší v závislosti na tom, jak moc jste nároční, co od takového zařízení očekáváte a kde jej budete využívat. Jestliže víte, že budete kulmofén používat denně, a třeba nejen vy, ale i vaše děti či spolubydlící, pak se nebojte investovat do kvality. Pro představu, ty nejlevnější kulmofény se základními funkcemi a nízkým příkonem stojí okolo 300 Kč, profesionální přístroje pak mohou stát i více než 2 000 Kč.
Cena do 500 Kč
Nejlevnější kulmofény pořídíte zhruba od 250 Kč. V rozmezí do 500 Kč však půjde o základní modely s maximálně dvěma stupni výkonu, nízkým příkonem a s jedním nebo dvěma nástavci na požadovanou délku vlasů. Tyto modely slouží především pro nenáročné ženy a jsou určeny spíše pro občasné použití.
Cena od 500 do 1 000 Kč
Výkonnější kulmofény s bohatší výbavou dokáží nastavovat teplotu ve třech úrovních, umožní vám vybírat si mezi třemi rychlostmi proudícího vzduchu a disponují kvalitnějšími kartáči. Ty mohou mít například zasouvací hroty, štětiny a jinou podobu. Mnohdy nechybí ani praktický háček na zavěšení.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
V rámci této investice na vás čeká prvotřídní kulmofén s příkonem až 1 000 W a s keramickým povrchem kartáčů. Dopřávat si budete funkce ionizace, patřičné nastavitelnosti, dostatečné délky přívodního kabelu a bohatého příslušenství v podobě několika typů náhradních kartáčů.
Cena nad 2 000 Kč
Investice do profesionálního výrobku nachází pomyslnou hranici nad 2 000 Kč. Tam můžete vybírat z opravdu špičkového sortimentu s řadou nejrůznějších modifikací. Zpravidla disponují funkcemi pro maximální šetrnost k vlasům a rychlými zahřívacími programy. Takto kvalitní a pokročilé kulmofény využijí spíše majitelé/majitelky kadeřnických salonů.
Jak na údržbu kulmofénu
Stejně jako fény a žehličky na vlasy vyžadují i kulmofény nějakou tu údržbu. Díky správné péči vám ale budou sloužit po dlouhá léta. Údržba přitom není nijak náročná, spočívá pouze v pravidelném otírání zevních částí a vymotávání zachycených vlasů.
Jelikož nejspíše nebudete schovávat kulmofén před každým použitím laku na vlasy, je údržba jeho zevnějšku nesmírně důležitá – pravidelným otíráním vlhkým hadříkem předejdete zanesení drobných otvorů, což by posléze mohlo zapříčinit poruchu celého zařízení nebo některých jeho funkcí.
Jak správně používat kulmofén
Závěrem je dobré zmínit ještě pár rad a tipů, jak kulmofén efektivně používat. Při nesprávné nebo nešetrné manipulaci byste si totiž mohli vlasy dřív či později poškodit. Jak postupovat při stylingu a čemu se vyhnout?
- Nechejte kulmofén nahřát. Přístroj nejdříve zapněte tak, jako byste pracovali s žehličkou, a dejte mu nějaký čas na zahřátí. Pokud byste jej začali používat moc brzy, nebyl by výsledný vzhled rovnoměrný. Je potřeba nechat kartáč zahřát na teplotu, kterou je pro styling vašeho typu vlasů potřeba.
- Použijte ochranný přípravek pro tepelný styling. Vlasy důkladně ošetřete, čímž je ochráníte před poškozením vlivem působení tepla.
- Rozdělte vlasy na stejné prameny, tím rovněž zajistíte rovnoměrnější vzhled. Začněte od zadní strany a postupujte po bocích až k horní části.
- Pracujte s vlasy šetrně. Rukama chyťte pramen vlasů a kartáčujte jemně. Postupujte pramen po prameni, od kořínků ke konečkům a po celé délce vlasu sjíždějte konstantní rychlostí.
- Nechejte každý pramen chviličku vychladnout. Díky tomu snížíte množství tepla přecházejícího z pramene na pramen a hromadícího se kolem hlavy. Předejdete tak i nečekanému zpocení, což by mohlo zničit celou vaši dosavadní práci s vlasy.
Mokré, vlhké nebo suché vlasy?
Některé kulmofény jsou natolik pokročilé, že je jedno, zda při použití máte vlasy mokré, polosuché nebo zcela suché. Úpravu suchých vlasů však doporučujeme provádět při současném použití parní funkce, kterou mnohé kulmofény nabízí. Nedochází pak k nadměrnému vysoušení a poškození vlasů. Pro optimální výsledky se vždy řiďte pokyny výrobce.
Dobrý den, jak dlouho se musí čekat, než se kulmofén nahřeje?