Recenze 10 nejlepších odsávaček mléka | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších odsávaček mléka z testu 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Mateřské mléko je jedinou a nejdůležitější výživou nejmenších miminek. V některých případech ovšem jejich maminkám nejde kojení podle představ. Buď je potravy příliš málo nebo je naopak tvorba natolik silná, že dochází k nadměrnému zatížení prsů. Právě pro ně existují odsávačky mléka, jež jim umožní dosáhnout ideálního stavu laktace.

Dnešní doba plná stresu bohužel k různorodým problémům s tvorbou mléka nemálo přispívá. Proto se segment s odsávačkami neustále rozvíjí a dochází k uvádění nových a vylepšených modelů.

našem článku se budeme těmto zařízením věnovat. Představíme si hlavní kritéria jejich správného výběru a zohledníme i cenové hledisko. Po přečtení textu byste v obchodech měli přesně vědět, co vlastně hledáte.


Nejlepší odsávačky mléka dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze TrueLife Nutrio BP Electric
TrueLife Nutrio BP Electric 100 %
Počet recenzí: 65
2 700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Medela elektrická Swing Flex
Medela elektrická Swing Flex 95 %
Počet recenzí: 15
4 900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Esperanza BEBITA ELEKTRICKÁ
Esperanza BEBITA ELEKTRICKÁ 100 %
Počet recenzí: 3
1 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Canpol babies Elektrická EasyStart
Canpol babies Elektrická EasyStart 87 %
Počet recenzí: 33
2 200 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze TrueLife Nutrio BP Electric Double
TrueLife Nutrio BP Electric Double 92 %
Počet recenzí: 10
3 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze BabyOno Elektronická Shelly
BabyOno Elektronická Shelly Zatím nehodnoceno 2 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze TrueLife Nutrio BP Manual
TrueLife Nutrio BP Manual 100 %
Počet recenzí: 32
1 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Philips AVENT elektronická Single sada
Philips AVENT elektronická Single sada 100 %
Počet recenzí: 1
5 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Medela Odsávačka manuální Harmony
Medela Odsávačka manuální Harmony 85 %
Počet recenzí: 27
1 700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze BabyOno Elektrická odsávačka Compact 5 režimů včetně nosního aspirátoru
BabyOno Elektrická odsávačka Compact 5 režimů včetně nosního aspirátoru Zatím nehodnoceno 2 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat odsávačku mléka

Ještě předtím, než začnete pátrat po konkrétních modelech, zamyslete se nad tím, kdy odsávačku vlastně použijete. Při samotném výběru potom hraje hlavní roli typ dle zdroje energie a technické řešení odsávání.

Rozhodně nezapomínejte ani na volbu odpovídající velikosti prsního nástavce. Ta má zásadní vliv na vaše uvolnění a komfort. Zásadní důležitost skýtá i způsob, jakým odsávání probíhá. Ten se liší podle počtu fází procesu.

V neposlední řadě rozhodně nesmíte zapomínat na zásady správné údržby. A jako vždycky se podíváme na cenové zařazení jednotlivých modelů a načrtneme základní pásma, v nichž se pohybují.

Pokud pořizujete výbavičku pro miminko poprvé, mohly by se vám například hodit také rady Jak vybrat zavinovačku.

Kdy ji použiji?

Použití odsávačky mléka není limitováno pouze na případy, kdy matka není schopna kojení. Celá řada vývojových poruch má za následek omezení sacího reflexu vedoucího k tomu, že se miminko samo k prsu nepřisaje. Proto je nutné mu potravu odstříkat a napojit ho přes láhev. Ty vám přibližujeme v článku Jak vybrat kojeneckou láhev.

Odsávačka ovšem může posloužit i jako zdroj zásobního mléka, v případě, kdy matka zrovna není v situaci, kdy by mohla nechat dítě přisát. Vyplatí se též tehdy, když je nutné prsy vyprázdnit a uvolnit při léčbě antibiotiky či léky, jež mohou negativně ovlivnit kvalitu potravy a vývoj dítěte.

V některých situacích napomůže použití odsávačky stimulovat laktaci, čímž dojde ke zvýšení produkce mléka v prsech. Některé ženy však mohou trpět opačným problémem a potřebují mít možnost přeplněné žlázy uvolnit odčerpáním mléka.

Typ

V současné době se na trhu vyskytují hned dva různé druhy přístrojů podle použité energie. Každý z nich nachází své využití ve trochu jiné situaci:

 • Mechanické odsávačky
 • Elektrické odsávačky

Spotřebiče odporového typu

V případě, že laktace probíhá optimálně a vy potřebujete jen občas ulevit přeplněným prsům, určitě se vyplatí nákup mechanické odsávačky. Samotný proces využívá lidskou sílu a obvykle vyžaduje vynaložení poměrně výrazného úsilí. Proto se hodí jen pro občasnou činnost.

Manuální výrobky jsou oblíbeny pro svou nízkou cenu a hmotnost. Taktéž můžete očekávat tichý provoz, jelikož jediný zvuk vzniká tlakem na píst nebo balónek. Připravte se však na to, že odsávačka nebude příliš šetrná k prsům. Její použití není doporučeno při poranění prsních bradavek, jelikož hrozí zavlečení infekce a další útlak prsů.

Mechanické odsávačky dále dělíme do tří základních typů:

 • Pístové – Nízká cena a efektivita, vhodná pouze pro občasné použití
 • Balónkové – Jednoduchá konstrukce, dobrý poměr cena/výkon, určená pro maminky s běžnou laktací
 • Pákové – Vyšší efektivita a sofistikovanost konstrukce, pohybuje se mezi mechanickými a elektrickými výrobky

Elektrické odsávačky

Narodilo se vaše dítě předčasně a vy ještě nemáte nastartovanou tvorbu mateřského mléka? V tom případě se nevyhnete použití elektrického přístroje. Stejně tak ji potřebují matky, jimž se naopak krmení pro dítě tvoří v extrémně nadměrném množství a bojují s nateklými prsy.

Jako každý spotřebič, i elektrická odsávačka přispívá k zásadnímu zvýšení komfortu. Celý proces je mnohem jednodušší a získaného mléka mnohem více, takže jej můžete uložit do zásoby pro další použití.

Připravit si bohužel musíte výraznější finanční obnos. Hluk motoru může na slabší povahy působit rušivě. Vyšší hmotnost přístroje je naštěstí vyvážena mnohem snadnější manipulací, takže se v konečném důsledku příliš neprojeví.

Velikost prsního nástavce

Každé lidské tělo je jiné a totéž platí i o prsních bradavkách. Proto byste se měli při výběru zabývat i odpovídající velikostí nástavce. Odsávání v žádném případě nesmí být bolestivé či způsobovat oděrky a zranění.

Ihned po vložení bradavky do tunelu nástavce patrně zjistíte, zda je vše, jak má být. Prs by rozhodně neměl být nikam vtahován ani se odírat. Nemělo by docházet ke změně barvy či vzniku poranění. Po skončení práce by mělo být veškeré mléko úspěšně odsáto. Při použití nástavce správné velikost se bradavka nachází zhruba uprostřed tunelu.

Před nákupem nástavce si změřte průměr bradavky od základny. Do výsledného čísla se nezahrnuje prsní dvorec. K naměřenému údaji připočtěte 4 milimetry. Podle získaného rozměru vyberte odpovídající výrobek:

 • S – 21 mm
 • M – 24 mm
 • L – 27 mm
 • XL – 30 mm
 • XXL – 36 mm

Způsob odsávání

Neméně důležitý parametr představuje i způsob odsávání. Podle něj se výrobky dělí na jednofázové nebo dvoufázové.

Jednofázové odsávačky

Jestliže nemáte žádný problém s tvorbou mléka, vystačíte si s jednofázovými přístroji. Ty umožnují plynulou regulaci vakua, jež se na samotném odsávání podílí. Tento druh nachází využití hlavně u produktů pro občasné použití, jelikož je méně šetrný k prsní bradavce a jejímu okolí.

Dvoufázové odsávačky

Dvoufázoví pomocníci jsou určení maminkám, které mají problém s dostatečnou laktací. Věrně totiž napodobují způsob kojení miminka. Odsávání probíhá ve dvou samostatných etapách:

 • Stimulace – příprava prsu na výtok mléka
 • Laktace – samotné kojení miminka (odsávání)

Jelikož je dvoufázový způsob odsávání šetrný k bradavce i prsu samotnému, lépe se hodí pro ženy, vyžadující odsátí mléka několikrát denně.

Jedno nebo dvě prsa?

Segment trhu je natolik rozsáhlý, že si můžete dokonce zvolit mezi produkty určené buď pro jedno, nebo pro obě prsa. Hlavním kritériem bývá obvykle cena, jelikož dva prsy znamenají dvojnásobnou cenovku.

V případě, že potřebujete odsávat jen občas a nevyžaduje to zdravotní stav vašeho miminka, vystačíte si i s výrobkem pro jediné prso. Mnohem vhodnějším a šetrnějším způsobem je ovšem odsávání z obou bradavek současně. Navíc je dokázáno, že takovýto způsob zvyšuje produkci mléka výrazně více.

Údržba

Rozhodně vám doporučujeme úzkostlivě dodržovat hygienu. Nevyplatí se ani pořízení odsávačky tzv. „z druhé ruky“. Nikdy totiž nevíte, jakým způsobem bylo se zařízením zacházeno a prsa patří mezi velmi intimní části lidského těla. Jestliže nemáte zájem o nákup zcela nového přístroje, využijte služeb certifikovaných půjčoven. V jejich případě je jistota, že jsou odsávačky před každou výpůjčkou důkladně sterilizovány.

Důležitá je i poctivá údržba. Po provedeném úkonu by mělo být zařízení okamžitě umyto. Zaschlé mléko totiž může kvasit a vést k rozmnožení bakterií. Všechny části pečlivě umyjte teplou vodou a použijte speciální kartáč. Ten by měl být určen výhradně pro tyto účely a někteří výrobci jej ke svým produktům přibalují.

Nezapomínejte důkladně omýt i záhyby a špatné dostupné prostory. Ty jsou nejnáchylnější k tvorbě nepříjemných bakterií a virů. Po vyčištění opláchněte všechny součástky v horké vodě a následně pod proudem vody studené. V neposlední řadě nezapomínejte odsávačku podrobit alespoň na 3-5 minut varu, aby byla zajištěna její sterilizace.

Rozhodně se nepouštějte do mytí elektrických částí a motoru. Ty do styku s tělem nepřicházejí, a navíc jim voda nedělá dobře.

Cena

Nejvýznamnější cenové rozdíly lze sledovat mezi výrobky manuálními a elektrickými. U prvně jmenované skupiny je právě cena jedním z největších taháků pro zákazníky. Elektrické přístroje bodují spíše šetrností k prsům a efektivitou práce. Na druhé straně si za jejich pořízení výrazně připlatíte. Na základě analýzy cen se nám podařilo identifikovat dvě základní cenová pásma:

Cena do 1 500 Kč

Za cenovku nepřesahující 1 500 korun naleznete valnou většinu manuálních zařízení. Nejlevnější jsou pístové a balónkové, u horní hranice se pohybují výrobky pákové. V hodnotě nad 1 000 Kč navíc dominuje dvoufázový způsob odsávání, který je mnohem šetrnější k prsům.

Cena nad 1 500 Kč

Jestliže nejste při nákupu limitováni rozpočtem, můžete zabrousit i do kategorie nad 1 500 Kč. V ní se setkáte s nejdražšími pákovými mechanickými modely. Naprostou většinu tohoto segmentu ovšem tvoří elektronické přístroje. Podle ceny můžete objevit zařízení pro jedno či obě prsa, případně praktické možnosti nastavení síly a rychlosti odsávání.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 27 hlasů