Menu

Porovnávací test nejlepších
plynových krbových kamen

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Daniel Černý

Karma Intelligence ZP

Vítěz porovnání

Top produkt z plynových kamen

Jaké plynové kamna vybrat dle srovnání

Toužíte si pohodlně vyhřát svůj příbytek, ale zároveň nemůžete skladovat velké množství dřeva a topení elektřinou vám přijde příliš cenově nevýhodné? Jednou z variant je pořídit si plynová krbová kamna, která stačí připojit k běžným plynovým rozvodům, případně je osadit plynovou lahví. Právě plynovým krbovým kamnům se věnujeme této stránce, která má za úkol pomoct vám s jejich výběrem. Vybrali jsme pro vás nejlepší výrobky na trhu, k tomu jsme přidali také rady a tipy na to, jak vůbec při pořizování kamen postupovat v případě, že se chystáte poohlédnout po jiném výrobku.

Zásadní charakteristikou krbových kamen, kterou při koupi musíte sledovat, je výkon kamen. Dostupná plynová kamna mají ve srovnání s elektrickými vyšší výkon, avšak za kamny na dřevo zaostávají. Proto jsou vhodná pro vyhřívání jednotlivých místností nebo malých a dobře izolovaných příbytků, které drží teplo. Dají se nejlépe použít i pro doplňkové topení k jinému centrálnímu způsobu vytápění. Ve srovnání s elektrickými kamny, jsou ta plynová cenově výhodnější, co se týče provozu.

Je důležité mít na paměti, že výkon kamen musí odpovídat potřebám konkrétního prostoru. Snadněji se vytápí dobře zateplená novostavba ve srovnání se starým rodinným domem. Ale pozor, pokud do malé místnosti umístíte silná krbová kamna, rychle prostor vytopíte a nezbude vám nic jiného, než vyvětrat teplo i vaše peníze ven oknem. Příliš slabá kamna naopak nebudou stačit na velké místnosti a budovy a nepřetržité vytápění na maximální výkon sníží životnost kamen. Výhodou většiny plynových krbových kamen je, že je možné pohodlně regulovat jejich výkon.

U plynových kamen musíte samozřejmě myslet také na vývod spalin komínem nebo dostatečné větrání, pokud je používáte v uzavřené místnosti. Dobré ale je, že nevytváří žádný odpad při hoření. Dražší modely dokáží doplnit interiér, kde působí jako designový kus nábytku a potěší i pohledem do hořících plamenů.

Při výběru jsme vyzdvihli TOP výrobek na trhu mezi plynovými kamny. Po něm jsme se zaměřili i na vhodnou variantu z pohledu poměru cena/výkon a jednomu levnému, avšak pořád kvalitnímu produktu. Ke každému jsme pak přidali také podrobnou recenzi se všemi podstatnými informacemi.

Může se stát, že se v různých parametrech při výběru plynových krbových kamen nevyznáte. V tomto případě vám pomůže podrobný popis Jak vybrat plynová krbová kamna. Jestliže chcete dosáhnout většího přehledu v rámci všech druhů krbových kamen, přečtěte si tento návod.


Nejlepší plynové krbové kamna dle srovnání

Plynová krbová kamna

Varianta výběru
Nejlepší krbová kamna
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Plynová krbová kamna

 • Relativně nízká hmotnost
 • Možnost pozorovat plameny
 • Adekvátní výkon
 • Vysoká cena
 • Horší akumulace tepla
 • Nutnost stavebních úprav (kouřovod)

58 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Plynová krbová kamna

 • Nízká cena
 • Snadná manipulace
 • Nízká hmotnost
 • Občas zápach po spáleném plynu
 • Nenabízí pohled do plamenů
 • Není dekorativní

2 500 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Plynová krbová kamna

 • Nízká cena
 • Bez výrazného zápachu plynu
 • Nastavitelné stupně výkonu
 • Nenabízí pohled do plamenů
 • Není dekorativní
 • Pouze doplňkový zdroj tepla

2 200 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů plynových kamen

Recenze Karma Intelligence ZP Karma Intelligence ZP Recenze Meva Relax Meva Relax Recenze Asist AE7HPB Asist AE7HPB

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Plynová krbová kamna

Plynová krbová kamna

Plynová krbová kamna

Orientační cena

58 000 Kč

2 500 Kč

2 200 Kč

Výrobce

Karma

Meva

Asist

Výkon (kW/hod)

5

4,2

4,2

Typ paliva

Plyn

Plyn

Plyn

Hmotnost (kg)

33

14

13

Účinnost (%)

Materiál

Plech, mastek

Plech

Neuvedeno

Výška (cm)

82,7

70

77

Šířka (cm)

51

44

38

Hloubka (cm)

36,2

41

46

Barva

Antracit

Černá

Černá

Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorech se stropem 2,5 metru (m2)

80

67

67

Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 metru (m2)

40

34

34

Průměr kouřovodu (mm)

120


Jak vybrat plynová krbová kamna

Začíst se na gauči na chatě do dobré knihy a jen tak letmo si užívat pohled na hořící plameny. Hodně lidí chce takovou idylku, avšak ne vždy mohou skladovat dřevo či dřevěné brikety na spálení v krbu. Pokud navíc nemají ani přístup k elektrické síti, jsou jednou z mála možností na zajištění příjemného tepla v obydlí plynová krbová kamna, kterým se věnuje tato stránka.

Tento druh topení dokáže vyhřát místnosti velmi rychle a některé modely dokonce nabízejí právě i kýžený pohled do romantických plamenů. Tento druh kamen nevytváří velké množství nečistot, obsluha je tedy velmi snadná a pohodlná. Naopak nevýhodou je nutnost připojení přístroje do sítě plynových rozvodů či nutnost pořizování plynových lahví.

Tento průvodce si klade za cíl doporučit parametry, na které byste se měli při výběru plynových kamen zaměřit. Nejdůležitější charakteristikou jednotlivých modelů je jejich nominální výkon. Poradíme vám, jak jej máte vlastně spočítat pro vaše konkrétní potřeby. Zmíníme i cenové rozpětí různých modelů. Naznačíme rozdíly mezi různými druhy krbových kamen a jejich plusy i mínusy.

Plynová kamna a jejich výkon

Ještě před koupí nových krbových kamen si ujasněte, na co přesně je potřebujete a jak velký prostor s nimi chcete vyhřívat. Budete je mít jako primární nebo sekundární zdroj tepla? V jaké klimatické oblasti vytápěná budova stojí? Všechny tyto otázky musíte mít předem vyjasněné.

Nejdůležitější parametr při výběru je to, v jak velkém domě či místnosti s nimi hodláte topit. S ním se pojí i informace, o jak starý příbytek se jedná a do jaké míry je zateplený. Starší domy většinou nejsou schopné dobře udržet teplo a pro jejich vytápění jsou zapotřebí až dvojnásobně výkonná krbová kamna.

Prostor a výkon – výpočet

Úplně na začátku vypočítejte objem prostoru, který chcete vyhřívat. Jednoduše musíte vynásobit užitnou plochu budovy průměrnou výškou stropu.

Jmenovitý výkon krbových kamen, který uvádí výrobci, se rovná přibližně sedmdesáti procentům reálného maximálního výkonu topidla. Určuje se v kilowattech za jednu hodinu.

Pro výpočet tepelných ztrát konkrétního domu je vhodné zavolat specializovaného odborníka s přesnými přístroji, pokud se tomu však chcete vyhnout, může vám posloužit orientační výpočet potřebného výkonu.

Vzorec vychází z toho, že ve starém nezatepleném domě, který výrazně nedrží teplo, potřebujete jeden kilowatt za hodinu k vytopení objemu dvaceti metrů krychlových prostoru. V dobře odizolovaném domě, jako jsou například moderní novostavby, jež dobře drží teplo, vám stejný výkon jednoho kilowattu postačí hned na dvojnásobek, tedy čtyřicet metrů krychlových.

V hypotetickém domě s objemem vytápěných prostorů dvě stě osmdesát metrů krychlových vám v nové postavené budově budou stačit krbová kamna s výkonem sedmi kilowattů za hodinu (280/40 = 7). Naopak ve špatně zatepleném domě potřebujete dvojnásobný výkon na stejný prostor. Pořídíte tedy čtrnáctikilowattová krbová kamna (280/20 = 14).

Je nutné mít na paměti, že konkrétně plynová krbová kamna nedosahují tak vysokého výkonu jako běžné modely kamen na dřevo. Naopak nad elektrickými mají, co se týče výkonu, navrch a jejich provoz je levnější. I tak se ale hodí spíše jako doplněk k jinému druhu centrálního vytápění.

Neadekvátní výkon

Ne do každého prostoru se hodí výkonná kamna. Výběr zařízení musíte přizpůsobit hlavně velikosti konkrétní místnosti či domu. Nezapomeňte, že pokud budou kamna moc výkonná, rychle bude v prostoru nesnesitelně vysoká teplota a vy budete muset vyvětrat, čímž se samozřejmě topení prodraží.

Při nedostatečné síle kamen je zase budete zapínat na vyšší než doporučený výkon, což může zařízení poškodit, nebo snížit životnost.

Plynová kamna mají dobrou schopnost regulace výkonu tak, že jej můžete přizpůsobit konkrétní velikosti vytápěné místnosti a typu zástavby. 

Palivo v plynových kamnech

Plynová krbová kamna jsou na trhu spíše upozaděná. Stejně jako elektrická, i plynová zaostávají ve výkonu za kamny na dřevo či dřevěné brikety. Proto se elektrická i plynová kamna nejvíc hodí jako vedlejší zdroj tepla pro vyhřívání jednotlivých místností na chalupách či dalších hůř zateplených místností. Zvládnou však také vytápění nízkoenergetických malých domů či bytů.

Výhodou plynových kamen je, že není potřeba skladovat velké množství dřeva. Navíc se snadno obsluhují a nevytváří velké množství zbytkových nečistot. Je však důležité si pamatovat, že modely bez vývodu spalin je vhodné používat jen v dobře větraných prostorech. Čím dál tím populárnější jsou také volně stojící plynová venkovní ohřívadla.

Nevýhodou plynových kamen je finanční neefektivita vytápění a nutnost připojení plynové lahve nebo do klasických plynových rozvodů.

Náklady vytápění

Pro jasnost přidáváme příklad, který vám pomůže zorientovat se v cenových rozdílech mezi nejčastějšími druhy vytápění. V modelu chceme vyhřát na dvaadvacet stupňů průměrný rodinný dům s podlahovou plochou sto dvacet metrů čtverečních. Je potřeba připomenout, že příklad slouží pouze pro orientační přehled. Spotřeba se výrazně liší podle toho, jak dobře zateplenou budovu potřebujete vyhřát.

Vytápění Dřevo a uhlí Plyn Elektřina
Přibližná cena topení za rok (v korunách, byt 120 m2, teplota 22°C) 8 až 15 tisíc 20 až 25 tisíc 30 až 50 tisíc

Jak je jasné z předchozí tabulky, plyn společně s elektřinou jsou poměrně nákladné způsoby vytápění. Plynová krbová kamna jsou méně častá ve srovnání s kamny na dřevo.

Krbová kamna na dřevo a elektřinu

Spalování dřeva, případně pak dřevěných briket, je levnější a zároveň při správném nastavení i ekologický způsob topení. Co se týče nabídky na trhu, výrazně vládnou právě krbová kamna na dřevo. Pokud si pořídíte kvalitní model a budete používat správně vysušené dřevo, dosáhnete i velmi vysoké účinnosti spalování (přes osmdesát procent). Pokud nemáte kde skladovat dřevo, můžete využít pro spálení také dřevěné brikety, jež se vyrábí stlačováním dřevěných pilin ve vysokotlakém lisu.

V případě nedostatku prostoru pro uskladnění dřeva, jsou vhodnou variantou i elektrická krbová kamna. Hodí se pro uživatele, u nichž je neřešitelná instalace klasického komínu. Výhodou je možnost nastavení a přizpůsobení výkonu kamen a také vlastnost studeného chodu se zapnutou věrnou imitací hořícího ohně, případně i se zvukem, bez ohřevu. Uživatelé si často pochvalují samozřejmě čistější obsluhu a nulový odpad. 

Cenové rozdíly plynových kamen

Stejně jako u všech druhů krbových kamen se i u těch na plyn dá konstatovat, že jejich cena stoupá v závislosti na výkonu, který je zařízení schopné vyprodukovat. U plynových kamen se dají sehnat jak velmi levné modely, tak i naopak velmi drahé za desítky tisíc. Nezáleží však pouze na výkonu, ale i na dalších parametrech.

Není dobré za každou cenu pořizovat kamna s extrémním výkonem. Postupujte podle pravidel s výpočtem objemu konkrétního cílového prostoru a podle něj kupte vhodný model. Zapomínat se nesmí ani na příslušná bezpečnostní opatření proti úniku plynu, kterými by měla dobrá krbová kamna disponovat.

Pokud prozkoumáte nabídku na trhu plynových krbových kamen, narazíte nejčastěji na značky Thorma, Meva, Wanders či Asist.

Cena plynových kamen do 10 000 Kč

V kategorii do deseti tisíc korun najdete hlavně plynová topidla, která jsou napájena z běžných propan-butanových lahví. Jejich maximální výkon se pohybuje přibližně okolo čtyř kilowattů za hodinu. Tyto modely vám navíc nenabídnou příjemný pohled do hořících plamenů, většinou jsou určené pouze na občasné vyhřívání a temperování dobře větraných místností, protože nemívají samostatný odvod spalin.

Cena plynových kamen nad 10 000 Kč

V cenové relaci nad deset tisíc už najdete většinou klasická plynová krbová kamna, která potřebují běžný přívod plynu podobně jako například sporák. Výkon těchto modelů je vyšší a pohybuje se mezi šesti a deseti kilowatty za hodinu. Na rozdíl od levných topidel jsou často vyvedené v líbivém a moderním designu, který dobře doplňuje interiér příbytku.

Tato kamna uživatelům nabízí samozřejmě i romantický pohled do hořícího ohně, což jejich designovou funkci ještě podtrhne. Cenově se však mohou vyšplhat i nad sto tisíc korun.

Často kladené otázky k plynovým krbovým kamnům

Kdy jsou plynová kamna nejvhodnější?

Tak jako ostatní kategorie, i plynová krbová kamna mají své výhody. Ve srovnání s elektrickými nepožadují tak vysoké roční náklady, ve srovnání s klasickými modely na dřevo či brikety se zase vyznačují snazší údržbou. Pro svůj nižší výkon nejsou vhodná do rozlehlých prostor jako hlavní zdroj tepla. Například na menší chatě vás však nezklamou.

Jaký výkon můžete očekávat?

Jak jsme již zmínili, výkon plynových kamen není příliš oslnivý. Nejvhodnější tedy bude konzultovat jejich pořízení s odborníkem, který přesně spočítá, kolik kilowatů za hodinu potřebujete. Hrubší výpočet můžete provést i sami. Nejprve zjistěte objem místností, které je nutné vytopit. Orientačně můžete kalkulovat s tím, že v novostavbě stačí 1 kW k vytopení 40 m3, ve starém domku s horší izolací pak k 20 m3.

Nabízí plynová kamna pohled do plamenů?

Imitaci plamenů najdete jak u elektrických, tak i plynových krbových kamen. Zejména u těch plynových je však záležitostí spíš dražších modelů. Pokud si kamna bez plamenů neumíte ani představit, zkuste možná zvážit elektrickou či dřevospalující variantu. Srovnání výhod a nevýhod najdete v této kapitole článku o krbových kamnech.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv co vás zajímá a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Plynová krbová kamna
Průměrné hodnocení 4.2 z 42 hlasů