Test nejlepších plynových krbových kamen 2021 | Recenze & Jak vybrat
Menu

Porovnávací test nejlepších
plynových krbových kamen

Aktualizováno:
Červen 2021
Autor:
Daniel Černý
Karma Decore ZP

Vítěz porovnání

Top produkt z plynových kamen

Jaká plynová kamna vybrat dle srovnání

Přečíst recenzi Orientační cena 94 000 Kč
Přečíst recenzi Orientační cena 58 000 Kč
Přečíst recenzi Orientační cena 3 000 Kč

Toužíte si pohodlně vyhřát svůj příbytek, ale zároveň nemůžete skladovat velké množství dřeva a topení elektřinou vám přijde příliš cenově nevýhodné? Jednou z variant je pořídit si plynová krbová kamna, která stačí připojit k běžným plynovým rozvodům, případně je osadit plynovou lahví.

Zásadní charakteristikou krbových kamen, kterou při koupi musíte sledovat, je výkon. Dostupná plynová kamna mají ve srovnání s elektrickými vyšší výkon, avšak za kamny na dřevo zaostávají. Proto jsou vhodná pro vyhřívání jednotlivých místností nebo malých a dobře izolovaných příbytků, které drží teplo.

Je důležité mít na paměti, že výkon kamen musí odpovídat potřebám konkrétního prostoru. Výhodou většiny plynových krbových kamen je, že je možné pohodlně regulovat jejich výkon.

Při výběru jsme vyzdvihli Top výrobek na trhu mezi plynovými kamny. Po něm jsme se zaměřili i na vhodnou variantu z pohledu poměru cena/výkon a jednomu levnému, avšak pořád kvalitnímu produktu. Ke každému jsme pak přidali také podrobnou recenzi.

Může se stát, že se v různých parametrech při výběru plynových krbových kamen nevyznáte. V tomto případě vám pomůže podrobný popis Jak vybrat plynová krbová kamna. Jestliže chcete dosáhnout většího přehledu v rámci všech druhů krbových kamen, přečtěte si tento návod.


Nejlepší plynová krbová kamna dle srovnání

Plynová krbová kamna

Varianta výběru
Hodnocení
Nejlepší krbová kamna
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Plynová krbová kamna

90,2 %

 • Dobrý výkon a účinnost spalování
 • Možnost pozorovat plameny
 • Moderní vzhled
 • Vysoká cena
 • Nadstandardní hmotnost
 • Nutnost stavebních úprav (kouřovod)

94 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Top cena/výkon

Plynová krbová kamna

81,0 %

 • Relativně nízká hmotnost
 • Možnost pozorovat plameny
 • Adekvátní výkon a dobrá účinnost
 • Vysoká cena
 • Horší akumulace tepla
 • Nutnost stavebních úprav (kouřovod)

58 000 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Plynová krbová kamna

72,6 %

 • Nízká cena
 • Snadná manipulace
 • Nízká hmotnost
 • Občas zápach po spáleném plynu
 • Nenabízí pohled do plamenů
 • Není dekorativní

3 000 Kč

Zobrazit nabídky

Jak chápat redakční hodnocení?

Doporučujeme jen produkty, které mají dle posouzení redaktora hodnocení nad 70 %. Podívejte se, co jednotlivé procentní hladiny znamenají.

Srovnání základních parametrů plynových kamen

Recenze Karma Decore ZP
Karma Decore ZP
Recenze Karma Intelligence ZP
Karma Intelligence ZP
Recenze Meva Relax
Meva Relax
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Hodnocení

90,2 %

81,0 %

72,6 %

Kategorie

Plynová krbová kamna

Plynová krbová kamna

Plynová krbová kamna

Orientační cena

94 000 Kč

58 000 Kč

3 000 Kč

Výrobce

Karma

Karma

Meva

Výkon (kW/hod)

5

5

4,2

Typ paliva

Plyn

Plyn

Plyn

Hmotnost (kg)

155

33

14

Účinnost (%)

82

82

Neuvedeno

Materiál

Ocel, granit, sklo

Plech, mastek

Plech

Výška (cm)

125,5

82,7

70

Šířka (cm)

63

51

44

Hloubka (cm)

35,8

36,2

41

Barva

Černá

Antracit

Černá

Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorech se stropem 2,5 metru (m2)

80

80

67

Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 metru (m2)

40

40

34

Průměr kouřovodu (mm)

80

80

Neuvedeno

Recenze nejlepších plynových krbových kamen

Top produkt Plynová krbová kamna
90,2 % Celkové hodnocení
 • Dobrý výkon a účinnost spalování
 • Možnost pozorovat plameny
 • Moderní vzhled
 • Vysoká cena
 • Nadstandardní hmotnost
 • Nutnost stavebních úprav (kouřovod)

Plynová kamna Karma Decore ZP budou plnit jak topicí, tak dekorativní funkci. Jejich design je předurčuje spíš pro moderní interiéry, díky své velikosti se pravděpodobně stanou dominantou celé místnosti. Za to však vyžadují vysokou vstupní investici. Další komplikaci by pro někoho mohly představovat stavební úpravy kvůli kouřovodu. Co se výkonu 5 kW/h týče, v nízkoenergetické stavbě dokáží vyhřát ve své kategorii nadprůměrných 80 m².

94 000 Kč Orientační cena

Top cena/výkon Plynová krbová kamna
81,0 % Celkové hodnocení
 • Relativně nízká hmotnost
 • Možnost pozorovat plameny
 • Adekvátní výkon a dobrá účinnost
 • Vysoká cena
 • Horší akumulace tepla
 • Nutnost stavebních úprav (kouřovod)

Pokud je vám blízký design tradičních litinových kamen, která se vám však do domácnosti nehodí, můžete místo nich využít plynovou variantu Karma Intelligence ZP. Charakterizuje ji relativně vysoký výkon 5 kW/h,díky kterému za ideálních podmínek vytopí prostor o výměře 80 m², a nízká hmotnost, takže je bude možné umístit i do patra. Nabídnou také příjemný pohled do plamenů. Stále však jde o poměrně drahý model, který navíc vyžaduje kouřovod.

58 000 Kč Orientační cena

Dostupná varianta Plynová krbová kamna
72,6 % Celkové hodnocení
 • Nízká cena
 • Snadná manipulace
 • Nízká hmotnost
 • Občas zápach po spáleném plynu
 • Nenabízí pohled do plamenů
 • Není dekorativní

Plynové topidlo od společnosti Meva patří mezi menší modely určené pro nenáročné uživatele. Výkon 4,2 kW/h odpovídá doplňkovému zdroji tepla, který vyhřeje maximálně 67 m² prostoru, v méně zateplených domech ještě méně. Napájí jej 10litrová propanbutanová láhev, takže při instalaci nebude třeba řešit kouřovod. S hmotností 14 kg se bude snadno přenášet, vejde se téměř kamkoliv. Pohled do plamenů bohužel nenabídne.

3 000 Kč Orientační cena

Jak vybrat plynová krbová kamna

Začíst se na gauči na chatě do dobré knihy a jen tak letmo si užívat pohled na hořící plameny. Hodně lidí chce takovou idylku, avšak ne vždy mohou skladovat dřevo či dřevěné brikety na spálení v krbu. Pokud navíc nemají ani přístup k elektrické síti, jsou jednou z mála možností na zajištění příjemného tepla v obydlí plynová krbová kamna, kterým se věnuje tato stránka.

Tento druh topení dokáže vyhřát místnosti velmi rychle a některé modely dokonce nabízejí právě i kýžený pohled do romantických plamenů. Tento druh kamen nevytváří velké množství nečistot, obsluha je tedy velmi snadná a pohodlná. Naopak nevýhodou je nutnost připojení přístroje do sítě plynových rozvodů či pořizování plynových lahví.

Tento průvodce si klade za cíl doporučit parametry, na které byste se měli při výběru plynových kamen zaměřit. Nejdůležitější charakteristikou jednotlivých modelů je jejich nominální výkon. Poradíme vám, jak jej máte vlastně spočítat pro vaše konkrétní potřeby. Zmíníme i cenové rozpětí různých modelů. Naznačíme rozdíly mezi různými druhy krbových kamen a jejich plusy i mínusy.

Plynová kamna a jejich výkon

Ještě před koupí nových krbových kamen si ujasněte, na co přesně je potřebujete a jak velký prostor s nimi chcete vyhřívat. Budete je mít jako primární nebo sekundární zdroj tepla? V jaké klimatické oblasti vytápěná budova stojí? Všechny tyto otázky musíte mít předem vyjasněné.

Nejdůležitější parametr při výběru je to, v jak velkém domě či místnosti s nimi hodláte topit. S ním se pojí i informace, o jak starý příbytek se jedná a do jaké míry je zateplený. Starší domy většinou nejsou schopné dobře udržet teplo a pro jejich vytápění jsou zapotřebí až dvojnásobně výkonná krbová kamna.

Prostor a výkon – výpočet

Úplně na začátku vypočítejte objem prostoru, který chcete vyhřívat. Jednoduše musíte vynásobit užitnou plochu budovy průměrnou výškou stropu. Jmenovitý výkon krbových kamen, který uvádí výrobci, se rovná přibližně sedmdesáti procentům reálného maximálního výkonu topidla. Určuje se v kilowattech za jednu hodinu.

Pro výpočet tepelných ztrát konkrétního domu je vhodné zavolat specializovaného odborníka s přesnými přístroji, pokud se tomu však chcete vyhnout, může vám posloužit orientační výpočet potřebného výkonu.

Vzorec vychází z toho, že ve starém nezatepleném domě, který výrazně nedrží teplo, potřebujete jeden kilowatt za hodinu k vytopení objemu dvaceti metrů krychlových prostoru. V dobře odizolovaném domě, jako jsou například moderní novostavby, jež dobře drží teplo, vám stejný výkon jednoho kilowattu postačí hned na dvojnásobek, tedy čtyřicet metrů krychlových.

Vytápěný prostor (160 m3) Potřebný výkon
Nová tepelně izolovaná stavba 160/40 = 4 kW/hod
Starší dům s úniky tepla 160/20 = 8 kW/hod

Je nutné mít na paměti, že konkrétně plynová krbová kamna nedosahují tak vysokého výkonu jako běžné modely kamen na dřevo. Naopak nad elektrickými mají navrch, co se týče výkonu, a jejich provoz je levnější. I tak se ale hodí spíše jako doplněk k jinému druhu centrálního vytápění.

Neadekvátní výkon

Ne do každého prostoru se hodí výkonná kamna. Výběr zařízení musíte přizpůsobit hlavně velikosti konkrétní místnosti či domu. Nezapomeňte, že pokud budou kamna moc výkonná, rychle bude v prostoru nesnesitelně vysoká teplota a vy budete muset vyvětrat, čímž se samozřejmě topení prodraží.

Při nedostatečné síle kamen je zase budete zapínat na vyšší než doporučený výkon, což může zařízení poškodit, nebo snížit životnost.

Plynová kamna mají dobrou schopnost regulace výkonu tak, že jej můžete přizpůsobit konkrétní velikosti vytápěné místnosti a typu zástavby. 

Palivo v plynových kamnech

Plynová krbová kamna jsou na trhu spíše upozaděná. Stejně jako elektrická, i plynová zaostávají ve výkonu za kamny na dřevo či dřevěné brikety. Proto se elektrická i plynová kamna nejvíc hodí jako vedlejší zdroj tepla pro vyhřívání jednotlivých místností na chalupách či dalších hůř zateplených místností. Zvládnou však také vytápění nízkoenergetických malých domů či bytů.

Výhodou plynových kamen je, že není potřeba skladovat velké množství dřeva. Navíc se snadno obsluhují a nevytváří velké množství zbytkových nečistot. Je však důležité si pamatovat, že modely bez vývodu spalin je vhodné používat jen v dobře větraných prostorech. Čím dál tím populárnější jsou také volně stojící plynová venkovní ohřívadla.

Nevýhodou plynových kamen je finanční neefektivita vytápění a nutnost připojení plynové lahve nebo do klasických plynových rozvodů.

Náklady vytápění

Pro jasnost přidáváme příklad, který vám pomůže zorientovat se v cenových rozdílech mezi nejčastějšími druhy vytápění. V modelu chceme vyhřát na dvaadvacet stupňů průměrný rodinný dům s podlahovou plochou sto dvacet metrů čtverečních. Je potřeba připomenout, že příklad slouží pouze pro orientační přehled. Spotřeba se výrazně liší podle toho, jak dobře zateplenou budovu potřebujete vyhřát.

Vytápění Dřevo a uhlí Plyn Elektřina
Přibližná cena topení za rok (v korunách, byt 120 m2, teplota 22°C) 8 až 15 tisíc 20 až 25 tisíc 30 až 50 tisíc

Jak je jasné z předchozí tabulky, plyn společně s elektřinou jsou poměrně nákladné způsoby vytápění. Plynová krbová kamna jsou méně častá ve srovnání s kamny na dřevo.

Krbová kamna na dřevo a elektřinu

Spalování dřeva, případně pak dřevěných briket, je levnější a zároveň při správném nastavení i ekologický způsob topení. Co se týče nabídky na trhu, výrazně vládnou právě krbová kamna na dřevo. Pokud si pořídíte kvalitní model a budete používat správně vysušené dřevo, dosáhnete i velmi vysoké účinnosti spalování (přes osmdesát procent). Pokud nemáte kde skladovat dřevo, můžete využít pro spálení také dřevěné brikety, jež se vyrábí stlačováním dřevěných pilin ve vysokotlakém lisu.

V případě nedostatku prostoru pro uskladnění dřeva, jsou vhodnou variantou i elektrická krbová kamna. Hodí se pro uživatele, u nichž je neřešitelná instalace klasického komínu. Výhodou je možnost nastavení a přizpůsobení výkonu kamen a také vlastnost studeného chodu se zapnutou věrnou imitací hořícího ohně, případně i se zvukem, bez ohřevu. Uživatelé si často pochvalují samozřejmě čistější obsluhu a nulový odpad. 

Cenové rozdíly plynových kamen

Stejně jako u všech druhů krbových kamen se i u těch na plyn dá konstatovat, že jejich cena stoupá v závislosti na výkonu, který je zařízení schopné vyprodukovat. U plynových kamen se dají sehnat jak velmi levné modely, tak i naopak velmi drahé za desítky tisíc. Nezáleží však pouze na výkonu, ale i na dalších parametrech.

Není dobré za každou cenu pořizovat kamna s extrémním výkonem. Postupujte podle pravidel s výpočtem objemu konkrétního cílového prostoru a podle něj kupte vhodný model. Zapomínat se nesmí ani na příslušná bezpečnostní opatření proti úniku plynu, kterými by měla dobrá krbová kamna disponovat.

Pokud prozkoumáte nabídku na trhu plynových krbových kamen, narazíte nejčastěji na značky Thorma, Meva, Wanders či Asist.

Cena do 10 000 Kč

V kategorii do deseti tisíc korun najdete hlavně plynová topidla, která jsou napájena z běžných propan-butanových lahví. Jejich maximální výkon se pohybuje přibližně okolo čtyř kilowattů za hodinu. Tyto modely vám navíc nenabídnou příjemný pohled do hořících plamenů, většinou jsou určené pouze na občasné vyhřívání a temperování dobře větraných místností, protože nemívají samostatný odvod spalin.

Cena nad 10 000 Kč

V cenové relaci nad deset tisíc už najdete většinou klasická plynová krbová kamna, která potřebují běžný přívod plynu podobně jako například sporák. Výkon těchto modelů je vyšší a pohybuje se mezi šesti a deseti kilowatty za hodinu. Na rozdíl od levných topidel jsou často vyvedené v líbivém a moderním designu, který dobře doplňuje interiér příbytku.

Tato kamna uživatelům nabízí samozřejmě i romantický pohled do hořícího ohně, což jejich designovou funkci ještě podtrhne. Cenově se však mohou vyšplhat i nad sto tisíc korun.

Často kladené otázky k plynovým krbovým kamnům

Jak a jaká plynová krbová kamna vybrat?

Plynová krbová kamna lez obecně považovat za zdroj tepla vhodný jako doplněk k primárnímu vytápění. Případně je lze využít v menších a dobře zateplených bytech a místnostech. Výkon se často bude pohybovat okolo 5 kW za hodinu, což odpovídá schopnosti vytopit plochu asi 80 metrů čtverečních v dobře izolované budově. Jakmile zjistíte potřebný výkon, který budou kamna muset mít, je dobré se zajímat o nutnost stavebních úprav, hmotnost a rozměry plynových kamen, která mohou být i poměrně těžká.

Sledujte také design, zkrátka jestli se vám kamna hodí do interiéru, a také jejich účinnost spalování. Vytápění plynem je ekonomičtější než třeba elektřina, avšak nejlépe v tomto ohledu vychází kamna na dřevo. U plynových kamen musíte myslet na přívod plynu, případně existují i zařízení spalující plyn z bomby. Nejlepší plynová krbová kamna najdete v našem srovnání.

Kdy jsou plynová kamna nejvhodnější?

Tak jako ostatní kategorie, i plynová krbová kamna mají své výhody. Ve srovnání s elektrickými nepožadují tak vysoké roční náklady, ve srovnání s klasickými modely na dřevo či brikety se zase vyznačují snazší údržbou. Pro svůj nižší výkon nejsou vhodná do rozlehlých prostor jako hlavní zdroj tepla. Například na menší chatě vás však nezklamou.

Jaký výkon můžete očekávat?

Jak jsme již zmínili, výkon plynových kamen není příliš oslnivý. Nejvhodnější tedy bude konzultovat jejich pořízení s odborníkem, který přesně spočítá, kolik kilowatů za hodinu potřebujete. Hrubší výpočet můžete provést i sami. Nejprve zjistěte objem místností, které je nutné vytopit. Orientačně můžete kalkulovat s tím, že v novostavbě stačí 1 kW k vytopení 40 m3, ve starém domku s horší izolací pak k 20 m3.

Nabízí plynová kamna pohled do plamenů?

Imitaci plamenů najdete jak u elektrických, tak i plynových krbových kamen. Zejména u těch plynových je však záležitostí spíš dražších modelů. Pokud si kamna bez plamenů neumíte ani představit, zkuste možná zvážit elektrickou či dřevospalující variantu. Srovnání výhod a nevýhod najdete v této kapitole článku o krbových kamnech.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 42 hlasů