Menu

Spotřeba vody sušiček prádla

Pracka se susickouSušička prádla je do domácnosti bezesporu výborný pomocník. Ovšem jak už to bývá, skoro nic není zadarmo. A tak, pokud si chcete ulehčit práci s věšením a žehlením prádla, bude vás to něco stát. A ne málo. Bohužel, sušičky nepatří k energeticky úsporným spotřebičům. V případě sušičky energetickou třídu A raději oželte. Spotřebiče v této kategorii jsou velmi drahé a náklady se hned tak nevrátí. Uvažujte při pořízení sušičky tedy také spotřebu elektřiny a vody.

Ohřev vzduchu je zkrátka energeticky náročná záležitost. V případě modelů odvětrávacích sušiček dochází k odvodu ohřátého vzduchu s vodní parou ven a tím navíc vznikají tepelné ztráty. V případě kondenzačních sušiček je spotřeba přístroje ještě vyšší. Musí dojít k ohřátí vzduchu a následně k jeho chlazení kvůli kondenzaci páry zpět na kapalinu v kondenzační nádobě. Nejméně elektrické energie spotřebují sušičky s tepelným čerpadlem.

Se spotřebou vody je to v případě některých typů sušiček trochu horší. Klasické samostatně stojící sušičky přívod vody nepotřebují. Jinak je tomu v případě kombinace pračka se sušičkou, takzvané 2v1. Tyto sušičky využívají vodu k ochlazování systému. Dochází k paradoxní situaci, kdy pračka ke svému provozu potřebuje někdy až polovinu množství vody, které je potřebné k uchlazení přístroje při sušení. V praxi se při provozu pračky se sušičkou můžete dostat ke spotřebě úctyhodných 140 litrů vody!

Kombinované pračky se sušičkou spotřebovávají taky váš čas. Sušení v zařízení dva v jednom se obvykle protáhne. Jednak z důvodu, že zpravidla nevysušíte všechno prádlo, které jste do přístroje ke praní vložili, a pak také kombinované sušičky suší trochu hůře. Musíte tedy zvolit delší program, aby bylo prádlo vysušeno k vaší plné spokojenosti. No, a nebo čas ušetřený sušičce investujete do rozvěšení prádla k dosušení na sušák.

Nejlepší sušičky prádla dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019