V tomto článku se věnujeme výběru šampaňského skutečně dopodrobna. Na jeho stručný souhrn se můžete podívat do odrážek níže.
- Základní informace a zajímavosti o šampaňském – od ostatních šumivých vín a sektů se šampaňské odlišuje označením Champagne, a především pak metodou výroby a původem. Smí se totiž vyrábět jen ve vyhlášené francouzské oblasti Champagne-Ardenne.
- Proč koupit kvalitní šampaňské – kvalitní je každé šampaňské, ale pořizovací cena lahve i jméno výrobce může do jisté míry ovlivňovat jeho prestiž. Vybírejte vzhledem k příležitosti.
- Nevýhody šampaňského vína – přestože se šampaňské nepije ve velkém, stále obsahuje alkohol, po jeho konzumaci proto nějakou dobu nesmíte usednout za volant. Nevýhodou je také obvykle vysoká pořizovací cena.
- Ročníkové vs. neročníkové šampaňské – výjimečnou chuť, za kterou stojí sklizeň daného ročníku, nabídne ročníkové šampaňské. Neročníkové vyjadřuje obecnou charakteristiku výrobce a je ideální, pokud se k němu chcete opakovaně vracet.
- Druhy šampaňského vína podle obsahu cukru – rozlišují se šampaňská Brut nature, Extra brut, Brut, Extra sec / Extra dry, Sec, Demi-sec a Doux. S ohledem na tohoto rozdělení vybírejte dle chuťových preferencí.
- Druhy šampaňského podle barvy – vyrábí se pouze šampaňské v bílé a růžové barvě, kdy v obou případech můžete zakoupit víno ročníkové i neročníkové.
- Parametry šampaňského – podle toho, k jaké příležitosti šampaňské pořizujete, vybírejte buďto samostatné lahve, nebo dárková balení. Podle počtu osob pak volte buďto klasické 0,75litrové lahve či větší o objemu 1,5 l, 3 l nebo 6 l.
- Oblíbené značky šampaňského – mezi nejoblíbenější značky šampaňského patří jednoznačně Moët & Chandon, Dom Perignon, Veuve Clicquot, Deutz, Perrier Jouët nebo Piper Heidsieck.
- Ceny šampaňského – levné šampaňské na trhu nenajdete. Ceny začínají těsně pod 1 000 Kč, ovšem mohou se vyšplhat až do několika desítek tisíc korun (v Česku). Nejdražší šampaňské ve světě pak stojí i miliony.
- Jak podávat šampaňské – servírování šampaňského má svá pravidla. Důležitá je správná teplota okolo 6 až 8 °C a správně vybraná sklenice typu flétna.
Šampaňské: základní informace a zajímavosti
Před nákupem si přečtěte základní informace o šampaňském, kdy byste měli vědět zejména to, čím se odlišuje od sektu či prosecca. Zajímavostí pak je metoda výroby či jeho historie.
- Podle čeho poznáte šampaňské – od sektů a ostatních šumivých vín se šampaňské odlišuje nejen svou vyšší cenou, ale především označením Champagne a metodou výroby. Zároveň se smí vyrábět pouze ve vybraném francouzském regionu.
- Historie šampaňského – traduje se, že za prvním šampaňským stojí tehdejší mnich Dom Pérignon. Jeho jména dnes nese jedna z nejvyhlášenějších značek šampaňského.
- Jak se vyrábí šampaňské – výroba se zakládá na druhotném kvašení a mísení několika schválených odrůd (Pinot Noir, Pinot Meunier, Chardonnay) v různém poměru.
Šampaňské se jednoznačně hodí k oslavě jakékoliv významné události a současně dokáže být prestižním dárkem nejen pro vaše blízké, ale i obchodní partnery. Ovšem před tím, než láhev šampaňského pořídíte, byste měli vědět, podle čeho pravé šampaňské vůbec poznat. Vysoká cena totiž není jediným specifikem.
Čím se vyznačuje pravé šampaňské
Pravé šampaňské rozeznáte od sektu a ostatních šumivých vín podle označení Champagne. To vypovídá, že bylo šampaňské vyrobeno výhradně ve vyhlášeném regionu Champagne-Ardenne, který se nachází v severovýchodní Francii. Kromě toho má šampaňské svou přesnou metodu výroby a smí se vyrábět pouze ze tří schválených odrůd (Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier). Díky tomu je doslova nedostižné ve své chuti a exkluzivitě.
Vznik šampaňského
První perlivé víno vzniklo vlastně tak trochu omylem jako vedlejší produkt. Tehdejší mnich Dom Pérignon experimentoval s mícháním vín, až se v nich jednou při jejich převozu z Francie a Anglie přirozenou cestou vytvořily bublinky. Dom Pérignon je nejdříve považoval za nežádoucí, ale postupně si začal uvědomovat jejich potenciál a proces druhotné fermentace se tak zapsal do historie.
Jak se vyrábí šampaňské
Tradiční postup výroby šampaňského stojí na druhotném kvašení. Hrozny se nejprve ručně sesbírají, nalisují, do moštu se pak přidají kvasinky a proběhne první kvašení v kádích nebo dubových sudech. Následně se víno stáčí do lahví, kde po přidání směsi třtinového cukru, kvasinkové kultury a starého vína následuje druhotné kvašení a ve víně se vytvoří ony chtěné bublinky. Šampaňské pak v lahvích zraje po dobu 9 měsíců až několika let.
Proč koupit kvalitní šampaňské
Každé šampaňské je do jisté míry sázkou na jistotu, ovšem prestiž tohoto druhu alkoholu se povětšinou odvíjí od pořizovací ceny.
- Vyjádříte jím důležitost situace – levnější šampaňská vína jsou ideální pro oslavu výjimečné události s přáteli. Naopak dražší lahve jsou dobrou volbou při business jednáních nebo například při výročí svatby.
- Vyjdete vstříc chuťovým preferencím – každý máme jiné chutě, a zatímco jednomu chutnají vína typu Brut, jiný naopak vyhledává sladké Doux, suché Sec či polosuché Demi-sec.
Nevýhody šampaňského vína
Šampaňská vína mají skrze svou charakteristiku také několik vlastností, na něž by se dalo pohlížet negativně. Které to jsou?
- Obsahují alkohol – šampaňská vína se obvykle nepijí ve velkém. I přesto ale pamatujte na to, že obsahují alkohol, který nepatří za volant a smí se užívat až od 18 let.
- Vysoká pořizovací cena – oproti tichým vínům a některým šumivým vínům jsou šampaňská citelně dražší. Pořizovací ceny se pohybují od zhruba 600 Kč, ale mohou se vyšplhat až do řádů desítek tisíc.
- Ne všechna šampaňská jsou vhodná k archivaci – pravděpodobně každý, kdo obdrží láhev šampaňského, zatouží po jeho alespoň dočasné archivaci. Potenciál k dlouhodobému zrání (a tedy k archivaci) však mají pouze ročníková šampaňská vína.
Ročníkové vs. neročníkové šampaňské
Chcete šampaňské kupovat opakovaně a mít přitom jistotu, že bude pokaždé chutnat stejně? Nebo si přejete zažít ojedinělý chuťový zážitek? Pak si přečtěte, zda zvolit ročníkové, nebo neročníkové šampaňské.
- Neročníkové šampaňské víno – není u něj uveden ročník. Obvykle odráží obecný styl a charakter šampaňského domu a má stabilní chuť i kvalitu. Je ideální, pokud vám jednou vybraná lahev šampaňského zachutná a chcete ji koupit znovu.
- Ročníkové šampaňské víno – míchá se z aktuální sklizně a z rezervních vín, a to jen ve výjimečných rocích, kdy kvalita úrody zaručí ojedinělý charakter a dlouhý potenciál zrání. Takové šampaňské je tedy vhodné k archivaci a nabídne vám ojedinělý zážitek.
Neročníková šampaňská vína
Neročníkové šampaňské (Non Vintage) poznáte podle toho, že u něj není uveden ročník. Obvykle jde o základní šampaňská vína, která mají vyjadřovat obecný styl a charakter konkrétního šampaňského domu. Obsahují vína z předchozího roku a často také takzvaná rezervní (starší) vína, která mohou až 10 let stará.
Cílem těchto šampaňských je dosažení stálé chuti a kvality každý rok, proto se k nim můžete opakovaně vracet. Nehodí se však k archivaci, protože k jejich výrobě bývají použita právě už archivní stará vína. Naopak jsou určena k okamžité konzumaci. Některá neročníková šampaňská ale mohou mít dlouhodobější potenciál, záleží vždy na použité směsi a podílu starších vín.
Ročníková šampaňská vína
Ročníková šampaňská vína (Vintage) jsou typická svým označením daného ročníku. Tato vína mohou být směšována z různých odrůd vína a vinic, ovšem musí pocházet ze stejného roku. Některé značky sice produkují ročníkové šampaňské každý rok, ovšem většina šampaňských domů se k výrobě uchyluje pouze tehdy, když je kvalitní ročník. Ročníkové šampaňské je tak obvykle výsledkem pečlivého výběru vín z daného roku.
Typické pro ročníková šampaňská je, že svého vrcholu co se chuti týče dostávají poměrně dlouhou dobu. Do své nejlepší kvality dozrají za zhruba sedm až deset let po sklizni, i když chuť je v tomto případě otázkou osobního vkusu. Pokaždé totiž můžete očekávat jedinečný chuťový zážitek. Zajímavostí je také jejich podávání, kdy se kvalitnější ročníková šampaňská servírují o teplotě zhruba o 3–4 °C vyšší než neročníková.
Typ | Označení | Charakteristika | Vhodné k archivaci |
Neročníkové šampaňské | Non Vintage | Sceluje se ze starých vín
Různé poměry a odrůdy Cílem je stabilní kvalita a chuť Odráží obecnou charakteristiku šampaňského domu |
Ne |
Ročníkové šampaňské | Vintage | Používají se ročníky výjimečných kvalit
Typická chuť daného ročníku Ojedinělý zážitek Vzácnější |
Ano |
Druhy šampaňského podle obsahu cukru
Stejně jako tichá vína se i šampaňská rozlišují podle obsahu cukru. S ohledem na toto rozdělení tedy můžete šampaňské vybírat podle vašich chuťových preferencí či preferencí obdarovaného nebo třeba podle podávaného jídla. Setkat se přitom můžete s těmito označeními:
- Brut nature – neboli přírodně tvrdé. Takové šampaňské obsahuje méně než 3 g cukru na litr a skvěle se hodí k mořským plodům, rybám a drůbeži.
- Extra brut – toto šampaňské je zvlášť tvrdé. Obsahuje 0 až 8 g cukru na litr a jde o příznivou volbu, pokud si hlídáte kalorie.
- Brut – tento druh patří k nejoblíbenějším. Chuťově je takové šampaňské tvrdé a obsahuje méně než 15 g cukru na litr.
- Extra sec / Extra dry – takto se označuje zvláště suché šampaňské, které obsahuje 12 až 20 g cukru na litr. Ideální je v kombinaci s lehkými jídly či studenou kuchyní.
- Sec – takto označujeme klasické suché šampaňské. Tato vína se vyznačují tím, že obsahují 17 až 35 g cukru na litr. Hodí se jako aperitiv či ke sladkým dezertům.
- Demi-sec – další z velmi populárních druhů šampaňského. Je chuťově polosuché a obsahuje 33 až 50 g cukru na litr. Dobře ladí s dezerty a moučníky či čerstvým ovocem.
- Doux – takto se označuje sladké šampaňské, které obsahuje více než 50 g cukru na litr. Co do množství kalorií je na tom ale nejhůř a není vhodnou volbou při dietě.
Druh | Charakteristika | K čemu se hodí / párování s jídlem |
Brut nature | Méně než 3 g cukru na litr
Přírodně tvrdá chuť |
Aperitiv
K předkrmům Mořské plody Ryby Drůbež Smažená jídla |
Extra brut | 0 až 8 g cukru na litr
Obzvláště tvrdá chuť |
Aperitiv
K předkrmům Mořské plody Ryby Drůbež Smažená jídla |
Brut | Méně než 15 g cukru na litr
Tvrdá chuť Velká oblíbenost |
Aperitiv
K předkrmům Mořské plody Ryby Drůbež Smažená jídla |
Extra sec / Extra dry | Obsahuje 12 až 20 g cukru na litr
Obzvláště suché |
Lehká jídla
Mastné či tučné pokrmy Studená kuchyně Mořské plody |
Sec | Obsahuje 17 až 35 g cukru na litr
Suché |
Aperitiv
Husí játra Sladké dezerty Ořechy |
Demi-sec | Obsahuje 33 až 50 g cukru na litr
Polosuché |
Dezerty
Moučníky Čerstvé ovoce |
Doux | Největší množství zbytkového cukru (nad 50 g na litr)
Sladké |
Dezerty
Moučníky Čerstvé ovoce |
Druhy šampaňského podle barvy
Zakoupit můžete buďto bílé, nebo růžové šampaňské. Čím se od sebe tyto druhy odlišují?
- Odrůda – propůjčuje šampaňskému typické tóny a chutě. Pro výrobu se používají výhradně odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, přičemž může jít o Blanc de Blancs (bílé víno z bílých hroznů), Blanc de Noirs (bílé víno z tmavých hroznů) nebo Rosé (růžové víno).
- Bílá šampaňská vína – k dostání jsou ročníková i neročníková. Postup výroby je oproti růžovému šampaňskému snazší. Na trhu má výrazně větší zastoupení.
- Růžová šampaňská vína – také mohou být ročníková i neročníková. Jsou pracnější a časově náročnější na přípravu, přičemž se používají hned dvě metody výroby. Jednou z nich je přimíchání nešumivého červeného vína.
Mezi růžovým a bílým šampaňským je rozdíl nejen v barvě, ale především v procesu výroby, který tím pádem ovlivňuje i celkový styl chuti. Vyzkoušet byste měli rozhodně obojí, sami se pak rozhodnete, které bublinky vyhovují vašich chuťovým buňkám nejlépe. Větší výběr budete mít ale mezi bílými šampaňskými, ta růžová totiž tvoří zhruba jen 5 % celkové produkce.
Odrůda
- Chardonnay – tato odrůda je typická svým jemným aroma a výraznou kyselinkou. Je příznačná tím, že zraje velmi pomalu a šampaňskému propůjčuje svěží květinové a ovocné tóny.
- Pinot Noir – odrůda se vyznačuje sytějším aroma vyzrálého ovoce, čímž dává šampaňskému potřebnou sílu a tělnatost.
- Pinot Meunier – tato odrůda má menší potenciál ke zrání a v šampaňském bývá zastoupena obvykle větším podílem. Takové šampaňské je doporučováno konzumovat ještě mladé, kdy má ovocné aroma a intenzivní buket na vrcholu.
Barva | Označení podle druhu hroznů (odrůd) | Charakteristika | Využití |
Bílé šampaňské | Blanc de Blancs
Blanc de Noirs |
Snazší výroba
Široký výběr Ročníková i neročníková Komplexní buket |
Vhodné k podávání po celý rok
Ideální dárek pro ženu i muže |
Růžové šampaňské | Rosé | Pracnější a časově náročnější výroba
Užší výběr Ročníková i neročníková Buket je ovlivněn metodou výroby |
Skrze barvu skvělý dárek pro ženu
Ojedinělá záležitost Ideální pro podávání v letních měsících |
Parametry šampaňského
Vzhledem k tomu, k jaké příležitosti šampaňské kupujete, se zaměřte i na následující neméně důležité parametry.
- Objem – na trhu se nejčastěji setkáte se šampaňskými ve skleněné lahvi o objemu 0,75 litru. Výjimečnější události či větší sešlost osob si ale žádá větší objem. Sáhnout můžete i po 1,5litrové, 3litrové, či dokonce 6litrové lahvi.
- Dárkové balení – šampaňské můžete stejně jako tichá vína zakoupit buďto v samostatné lahvi, nebo v dárkovém balení. Tím může být dle výrobce kartonový nebo dřevěný dárkový box, leckdy doplněný i o sklenice či jiné dárkové předměty.
Oblíbené značky šampaňského
Hledání toho nejlepšího šampaňského může být návykové. Zkoumat můžete především sortiment konkrétní značky v porovnání s konkurencí, ale zaměřit se můžete i na různé ročníky, množství cukru či barvu.
- Moët & Chandon – tato značka se může pyšnit titulem nejznámějšího producenta šampaňských vín na světě. Mezi její nejprodávanější řady patří Moët & Chandon Imperial Brut.
- Dom Perignon – další z prestižních značek, za kterou ovšem stojí společnost Moët & Chandon. Pod touto značkou produkuje ročníková šampaňská vína s dobou zrání až 12 let. Obvykle jde o kombinace odrůd, z 60 % Chardonnay a z 40 % Pinot noir
- Veuve Clicquot Ponsardin – šampaňská této značky z aktuální produkce se vyznačují nezaměnitelnou oranžovou etiketou s černým fontem. Obecně se řadí k cenově dostupnějším, ale v portfoliu najdete i dražší objemnější lahve.
- Deutz – je jedním z nejstarších členů slavného Club des Grandes Marques, který sdružuje 24 nejprestižnějších šampaňských domů. Produkuje sofistikovaná vína uměřeného stylu s jemným perlením a harmonicky vyváženou chutí.
- Perrier Jouët – je dalším z nejslavnějších šampaňských domů na světě. Vznikl roku 1811 a zabývá se výrobou ročníkových a neročníkových vín. Nabízí mimo jiné i dárková balení a často designové lahve s botanickým motivem.
- Piper Heidsieck – produkce se datuje k roku 1785, avšak toto jméno značka dostala až v roce 1838. Jde o jednu z nejoceňovanějších značek šampaňského na světě. Značka kromě šampaňských nabízí také dárkový sortiment.
Ve vinařské oblasti Champagne existuje přes tisíc producentů šampaňských vín. Když přijde na pravé šampaňské, asi nejznámější značkou a nejběžnějším dárkem je Moët & Chandon, která je považována za klasiku. Popularitě se přitom těší skrze dobrou marketingovou strategii i svou historii. Mezi další velké značky patří Piper Heidsieck, Veuve Clicquot Ponsardin či Tatittinger.
Dále jsou k dostání lahve od menších pěstitelů, kteří povětšinou vlastní jen pár hektarů vinic. Tím pádem produkují výrazně menší počet lahví a nabídkou nemohou konkurovat velkým značkám. Tato vína mají údajně v průběhu let proměnlivou kvalitu (což je logické vzhledem k tomu, že některá šampaňská v láhvi zrají) a skrze to mají své milovníky i odpůrce. Mezi tyto menší podniky patří značky Cristian Senez, Pierre Gobillard či Roger Manceuax.
Značka / výrobce | Charakteristika | Cenová hladina |
Moët & Chandon | Nejznámější producent šampaňského na světě
Nejprodávanější je řada Moët & Chandon Imperial Brut |
Nízká a střední |
Dom Perignon | Značku produkuje společnost Moët & Chandon
Ročníkové šampaňské Z 60 % Chardonnay a 40 % Pinot noir |
Střední až vysoká |
Veuve Clicquot Ponsardin | Typická oranžová etiketa s černým fontem
Dárková balení Klasický objem i velké lahve a sady |
Nízká a střední |
Deutz | Členem Club des Grandes Marques
Sofistikovaná vína Jemný uměřený styl Jemné perlení Vyvážená chuť Dárkové boxy |
Nízká, střední i vysoká |
Perrier Jouët | Ročníková i neročníková šampaňská
Designové lahve často s botanickým motivem Dárková balení |
Střední a vysoká |
Piper Heidsieck | Jedna z nejoceňovanějších značek na světě
Designové lahve Dárková balení |
Nízká, střední i vysoká |
Ceny šampaňského
Abyste si před nákupem mohli udělat lepší představu o tom, kolik šampaňské stojí a co od dané cenové hladiny můžete očekávat, připravili jsme pro vás stručný přehled.
- Cena do 1 500 Kč – nejlevnější šampaňské víno seženete už od částky 600 Kč. Zpravidla jde o druhy Brut a Extra brut s nízkým obsahem cukru. Mezi nejvyhlášenější v této cenové relaci patří Moët & Chandon, Piper Heidsieck a Charles le Bel.
- Cena od 1 500 Kč do 6 000 Kč – střední cenová relace nabízí rozsáhlejší výběr a najdete zde i druhy s vyšším obsahem cukru a také některá růžová šampaňská vína. Vybírat budete opět mezi značkami Moët & Chandon a Piper Heidsieck, ale také Ruinart, Perrier či Dom Perignon.
- Cena nad 6 000 Kč – nejdražší šampaňská jsou často ročníková a vhodná k dlouhodobé archivaci. Některé lahve proto zakoupíte v dárkovém dřevěném boxu. Na výběr jsou láhve značek Mumm, Veuve Clicquot, Armand de Brignac či Dom Perignon.
Od ceny lahve a věhlasnosti jména výrobce (značky) se dnes do jisté míry odvíjí prestiž obsaženého alkoholu. Dá se říct, že levnější šampaňská se hodí k okamžité konzumaci (rozumějte po vychlazení na příslušnou teplotu), dražší šampaňská jsou pak obvykle vhodná k dlouhodobé archivaci (až 15 let). Není to ale pravidlem. S ohledem na cenu láhve můžete vybírat také podle významnosti dané příležitosti, k jaké šampaňské pořizujete.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 1 500 Kč | Převažují bílá šampaňská
Spíše druhy s nižším obsahem cukru Obvykle krátká doba zrání (okolo 3 let) |
Šampaňská určená k dlouhodobému zrání v lahvi (archivace) |
Cena od 1 500 Kč do 6 000 Kč | Šampaňská určená ke střednědobému zrání (do 8 let)
Objemnější lahve Druhy s vyšším obsahem cukru Bílá i růžová šampaňská |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše |
Cena nad 6 000 Kč | Prémiové lahve v dárkových boxech
Šampaňská určená k dlouhodobému zrání (8–15 let) Druhy s vyšším obsahem cukru |
Levná šampaňská s krátkou dobou zrání |
Jak podávat šampaňské
Správné podávání šampaňského je doslova obřad. Podívejte se, jaká je optimální teplota pro servis nebo v jakých skleničkách byste měli šampaňské podávat.
- Teplota pro servis – šampaňské doporučujeme servírovat vychlazené na teplotu 6 až 8 °C. Ideální je vložit lahev cca půl hodiny před servisem do kbelíku s ledem, případně uložit do chladničky. Čím starší je šampaňské, tím vyšší teplota je vhodná pro servis.
- Vhodné sklenice – při servírování používejte sklenice ve tvaru flétny, široké nejsou příliš vhodné. Flétny mají naopak úzký vysoký tvar, který umožní lepší rozvinutí žlutavých barev a příchutí také delší perlení.
- Kolik lahví bude potřeba – budete-li šampaňské servírovat jako aperitiv, postačí vám 1 láhev pro 4 osoby. K jídlu je to pak 1 láhev na 2 osoby podle toho, kolik chodů servírujete. K dezertu by pak měla být dostačující 1 láhev na 8 osob.
Dobrý den, sháním šampaňské pro kolegyni, která bude odcházet na mateřskou, ideálně v růžové barvě. V obchodě jsem narazila jen na pár dražších kousků (5 000 Kč a více), existuje i něco levnějšího prosím? Případně jestli mi můžete dát tip, děkuji.