Recenze a porovnání Bosch IXO V Basic | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Bosch IXO V Basic

Klady

  • Krátká doba nabíjení
  • Nízká hmotnost
  • Nadstandardní počet otáček

Zápory

  • Relativně vyšší hlučnost
  • Chudší příslušenství
  • Není nejsilnější
1 100 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Bosch IXO V Basic je aku šroubovák, který disponuje baterií s kapacitou 1500 mAh. To je zhruba průměrná hodnota běžná pro obdobné nářadí, která znamená poměrně dlouhou výdrž na jedno nabití a odpadá tak nutnost neustálého opakovaného nabíjení. Typ baterie je Li-ion a je vestavěná, napětí pak činí 3,6 V, což je také naprosto běžná hodnota (listopad 2019), která se promítá do síly šroubováku a stačí bez problémů pro jakékoliv domácí práce. Doba nabíjení se pohybuje okolo tří hodin, což je dobré ve srovnání s konkurenčními modely.

Tento jednorychlostní aku šroubovák se vyznačuje maximálním počtem 215 otáček za minutu, krouticí moment dosahuje téměř 5 Nm, takže odpovídá obvyklým hodnotám. Nástroje se upínají do šestihranného otvoru, což je u tohoto nářadí běžné.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Bosch

Typ baterie

Li-ion, vestavěná

Napětí akumulátoru (V)

3,6

Kapacita akumulátoru (mAh)

1 500

Doba nabíjení (h)

3

Počet rychostí

1

Maximální otáčky (ot./min)

215

Krouticí moment (Nm)

4,5

Způsob upnutí nástrojů

Vnitřní 1/4" šestihran

Hodnocení funkcí a charakteristik

Do kvality šroubováku a možnosti manipulace se do značné míry promítá také jeho hmotnost a vybavenost funkcemi. I v těchto ohledech si Bosch IXO V Basic vede na výbornou. Celková hmotnost zařízení se totiž zastavila na hodnotě 300 gramů, což je číslo, které by nemělo nadělat problémy ani méně fyzicky zdatným jedincům při delším držení. Kromě toho je úchop usnadněn také pomocí ergonomicky tvarované a pogumované rukojeti. Šroubováku navíc nechybí ani osvětlení, které umožní přehledné vrtání i na tmavých místech. Hlučnost přesahuje standard našeho srovnání, avšak 70 dB nepovažujeme za velkou nevýhodu.

Ve funkční výbavě nechybí možnost volby směru otáčení ani možnost zaaretování vřetene tak, že můžete šrouby dotáhnout i vlastní silou. Užitečný je také indikátor nabití baterie, díky kterému máte přehled, jak dlouho ještě můžete pracovat. Za plus považujeme i transportní kufřík, který je v ceně balení. Příslušenství je trochu chudší, dostanete navíc pouze sadu bitů.

Parametr Tento produkt
Zpětný chod

Ano

Automatická aretace vřetene

Ano

Indikátor nabití

Ano

Osvětlení

Ano

Transportní kufr

Ano

Pogumovaná rukojeť

Ano

Hmotnost (g)

300

Hlučnost (dB)

70

Hodnocení dalších uživatelů

Nejčastěji zmiňovaná výhoda šroubováku Bosch IXO V Basic je ze strany uživatelů spatřována ve velmi kompaktních rozměrech a dostatečné síle. Naopak negativně hodnotí především nemožnost ovládání otáček, což může být v některých případech poměrně nepraktické.

Naše hodnocení a závěr

Aku šroubovák Bosch IXO V Basic považujeme za slušný model ve vyšší cenové kategorii tohoto nářadí. Za dobrou cenu získáte nářadí s šestihranným upínáním nástrojů a vestavěnou Li-ion baterií s kapacitou 1 500 mAh a napětím 3,6 V. Doba nabíjení tři hodiny je veskrze pozitivní. Počet otáček až 215 za minutu je v našem srovnání nadstandard, krouticí moment dosahuje téměř 5 Nm. Ze sledovaných funkcí má tento aku šroubovák vše, nechybí volba směru otáčení, možnost aretace vřetene, osvětlení, signalizace nabití ani pogumovaná ergonomická rukojeť. Hmotnost 300 gramů považujeme za nízkou, hlučnost 70 dB je trochu vyšší než obvykle.

Menší nevýhodou je celkem omezené příslušenství v ceně produktu. Dostanete jen základní sadu bitů, pokud ale chcete stejný produkt s rozšířením o různé nástavce a další vymoženosti, přečtěte si recenzi na Bosch IXO V Full.

1 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch IXO V Basic
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v naší redakci v péči zejména technická témata. Aku šroubováky patří mezi jeho novější témata, v minulosti se však živil montážemi nábytku, a tak mu nejeden aku šroubovák prošel rukama. Snadno vám tak vysvětlí třeba rozdíl mezi běžným a bezuhlíkovým elektromotorem. Kromě nářadí se zabývá také recenzemi elektroniky, například výběrem nejlepších tabletů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch IXO V Basic

Bosch IXO V Basic

1 100 Kč Orientační cena