Menu

Recenze a srovnání Bosch IXO V Basic

Klady

  • Krátká doba nabíjení
  • Nízká hmotnost
  • Nadstandardní počet otáček

Zápory

  • Relativně vyšší hlučnost
  • Chudší příslušenství
  • Není nejsilnější
1 100 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Bosch IXO V Basic je aku šroubovák, který disponuje baterií s kapacitou 1500 mAh. To je zhruba průměrná hodnota běžná pro obdobné nářadí, která znamená poměrně dlouhou výdrž na jedno nabití a odpadá tak nutnost neustálého opakovaného nabíjení. Typ baterie je Li-ion a je vestavěná, napětí pak činí 3,6 V, což je také naprosto běžná hodnota (listopad 2019), která se promítá do síly šroubováku a stačí bez problémů pro jakékoliv domácí práce. Doba nabíjení se pohybuje okolo tří hodin, což je dobré ve srovnání s konkurenčními modely.

Tento jednorychlostní aku šroubovák se vyznačuje maximálním počtem 215 otáček za minutu, krouticí moment dosahuje téměř 5 Nm, takže odpovídá obvyklým hodnotám. Nástroje se upínají do šestihranného otvoru, což je u tohoto nářadí běžné.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Bosch

Typ baterie

Li-ion, vestavěná

Napětí akumulátoru (V)

3,6

Kapacita akumulátoru (mAh)

1 500

Doba nabíjení (h)

3

Počet rychlostí

1

Maximální otáčky (ot./min)

215

Krouticí moment (Nm)

4,5

Způsob upnutí nástrojů

Vnitřní 1/4" šestihran

Hodnocení funkcí a charakteristik

Do kvality šroubováku a možnosti manipulace se do značné míry promítá také jeho hmotnost a vybavenost funkcemi. I v těchto ohledech si Bosch IXO V Basic vede na výbornou. Celková hmotnost zařízení se totiž zastavila na hodnotě 300 gramů, což je číslo, které by nemělo nadělat problémy ani méně fyzicky zdatným jedincům při delším držení. Kromě toho je úchop usnadněn také pomocí ergonomicky tvarované a pogumované rukojeti. Šroubováku navíc nechybí ani osvětlení, které umožní přehledné vrtání i na tmavých místech. Hlučnost přesahuje standard našeho srovnání, avšak 70 dB nepovažujeme za velkou nevýhodu.

Ve funkční výbavě nechybí možnost volby směru otáčení ani možnost zaaretování vřetene tak, že můžete šrouby dotáhnout i vlastní silou. Užitečný je také indikátor nabití baterie, díky kterému máte přehled, jak dlouho ještě můžete pracovat. Za plus považujeme i transportní kufřík, který je v ceně balení. Příslušenství je trochu chudší, dostanete navíc pouze sadu bitů.

Parametr Tento produkt
Zpětný chod

Ano

Automatická aretace vřetene

Ano

Indikátor nabití

Ano

Osvětlení

Ano

Transportní kufr

Ano

Pogumovaná rukojeť

Ano

Hmotnost (g)

300

Hlučnost (dB)

70

Hodnocení dalších uživatelů

Nejčastěji zmiňovaná výhoda šroubováku Bosch IXO V Basic je ze strany uživatelů spatřována ve velmi kompaktních rozměrech a dostatečné síle. Naopak negativně hodnotí především nemožnost ovládání otáček, což může být v některých případech poměrně nepraktické.

Naše hodnocení a závěr

Aku šroubovák Bosch IXO V Basic považujeme za slušný model ve vyšší cenové kategorii tohoto nářadí. Za dobrou cenu získáte nářadí s šestihranným upínáním nástrojů a vestavěnou Li-ion baterií s kapacitou 1 500 mAh a napětím 3,6 V. Doba nabíjení tři hodiny je veskrze pozitivní. Počet otáček až 215 za minutu je v našem srovnání nadstandard, krouticí moment dosahuje téměř 5 Nm. Ze sledovaných funkcí má tento aku šroubovák vše, nechybí volba směru otáčení, možnost aretace vřetene, osvětlení, signalizace nabití ani pogumovaná ergonomická rukojeť. Hmotnost 300 gramů považujeme za nízkou, hlučnost 70 dB je trochu vyšší než obvykle.

Menší nevýhodou je celkem omezené příslušenství v ceně produktu. Dostanete jen základní sadu bitů, pokud ale chcete stejný produkt s rozšířením o různé nástavce a další vymoženosti, přečtěte si recenzi na Bosch IXO V Full.

1 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch IXO V Basic
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola kromě toho, že věnuje podstatnou část energie své redakční práci, ve volném čase nemá problém sáhnout po nářadí a pustit se do menších oprav v domácnosti. Zkušenosti má tedy s širokou škálou nářadí od vrtaček až po aku šroubováky. Osvětlí vám, jaký má vliv na výkon šroubováku kroutící moment nebo správná volba akumulátoru. Vedle nářadí se zabývá také recenzováním elektroniky či finančních produktů.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch IXO V Basic

Bosch IXO V Basic

1 100 Kč Orientační cena