Recenze a porovnání fotoaparátu Pentax K-70 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Pentax K-70

87,9 % Celkové hodnocení

Levná poloprofi zrcadlovka v kategorii Zrcadlovky

Klady

  • Utěsnění proti prachu a vodě
  • Optická stabilizace na snímači
  • Skvělý optický hledáček

Zápory

  • Kratší výdrž baterie
  • Vyšší hmotnost
  • Horší parametry pro natáčení
20 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model K-70 je základním modelem neprávem trochu opomíjeného výrobce Pentax. Ten místo marketingu věnuje maximum úsilí a financí do kvality svých produktů a zářným příkladem toho je právě model K-70. Za relativně přívětivou cenu dostanete vybavení spadající do kategorie výrazně dražších produktů. O záznam scény se stará APS-C snímač s rozlišením 24 megapixelů (MPx). Procesor PRIME MII zajistí maximální počet 6 snímků za sekundu.

Nejrychlejší expoziční čas je 1/6000 sekundu, což vystačí i těm nejnáročnějším uživatelům. Maximální expoziční čas je 30 sekund, čímž se neodlišuje od žádného produktu se srovnatelnou cenou. Astrofotografie bude umožněna režimem Bulb, pro který je vhodné využít externí spoušť připojitelnou přes kabel. Video má pak maximální rozlišení Full HD při 30 snímcích za sekundu. Pro natáčení tento model vhodný není.

Velkou výhodou produktů společnosti Pentax je optický hledáček v provedení pentaprism (odrazný hranol). Ostatní výrobci v této kategorii běžně používají horší provedení typu pentamirror (soustava zrcadel). Pokrytí hledáčku je v porovnání s konkurencí nestandardních 100 %, co je však ještě důležitější, zvětšení je 0,95x. Obraz v hledáčku je tedy opravdu velký a zdatně konkuruje i 3x dražším modelům. Displej je samozřejmě výklopný a umožní focení i špatně dostupných míst.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Pentax

Formát snímače

APS-C

Typ snímače

CMOS

Velikost snímače (mm)

23,5 x 15,6

Plocha snímače (mm^2)

367

Rozlišení (mpx)

24

Optická stabilizace

V těle

Typ obrazového procesoru

PRIME MII

Nejkratší čas závěrky (s)

1/6000

Rychlost sériového snímání (sn./s)

6

Maximální délka expozice (s)

30

Bajonet objektivu

Pentax K

Hledáček

Optický

Pokrytí hledáčku (%)

100

Zvětšení hledáčku (x)

0,95

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ne

Stavový displej

Ne

Rozlišení videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

30

Hodnocení funkcí a baterie

Ve funkčním vybavení neschází WiFi modul, který umožňuje bezdrátové připojení a přenos dat. Standardně jsou osazeny konektory USB, HMI a na kategorii trochu nadstandardně také vstup externího mikrofonu. Jeden slot pro paměťovou kartu lze zaplnit i rychlým formátem SDXC. Ten všeobecně doporučujeme upřednostnit před pomalejší variantou SDHC. Standard SD pak pro jeho velmi nízkou rychlost i velikost úložiště z nákupu zcela vynechte.

Oproti vyšším cenovým kategoriím je životnost baterie výrazně nižší a dosahuje maximální hodnoty 410 snímků na jedno nabití. To se však stejně jako u všech fotoaparátů může od skutečnosti lišit a pokud se naučíte přístroj po každém snímku vypínat, můžete se dostat i na výrazně vyšší počet. Vzhledem k nízké kapacitě baterie může být druhý akumulátor nezbytný.

Velmi zajímavá je optická stabilizace na snímači. Díky tomuto provedení nezávisí na tom, jestli budete mít stabilizovaný objektiv či nikoliv. Díky tomu můžete používat i velmi staré objektivy bez stabilizace, které lze i s vysokou kvalitou optiky sehnat v řádech stokorun až nízkých tisíců s tou výhodou, že bude obraz stabilizovaný.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

410

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Ač je kovová konstrukce dneska již v této cenové hladině standardnější, než domu bývalo dříve, model oslní utěsněním proti prachu a vodě. Toto vylepšení odolnosti je devízou až vyšších cenových hladin a ostatní výrobci je běžně u levnějších fotoaparátů nedodávají.

Úchop (grip) má trochu menší výřez podle prstů, naproti tomu je trochu hlubší. V záležitosti ergonomie doporučujeme u všech modelů, pokud je to možné, vyzkoušet jejich držení a ovládání ve specializované prodejně. Z hlediska ergonomie je také výborné pojetí ovládání fotoaparátu jako takového. Narozdíl od ostatních výrobců umisťuje Pentax na své modely dvě kolečka pro volby parametrů. Jedním korigujete v manuálním režimu rychlost závěrky, druhým pak clonové číslo.

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Kov

Rozměry (mm)

126 x 93 x 74

Hmotnost (g)

688

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ano

Naše hodnocení a závěr

Pentax K-70 splňuje více, než můžete od přístroje jeho ceny očekávat. Utěsněné odolné tělo fotoaparátu je doplněno o optickou stabilizaci senzoru formátu APS-C. Fotoaparát vyhoví všem začínajícím, ale také poloprofesionálním fotografům. Svými parametry najde své využití zejména v přírodě a ve městě. Nevýhodou je pak všeobecně menší nabídka objektivů, které Pentax vyrábí. Z toho důvodu nejsou tyto fotoaparáty příliš vhodné pro profesionální fotografy.

Hledáte-li delší výdrž baterie a nemáte problém rozpočet rozšířit, podívejte se na Canon EOS 6D Mark II.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Pentax K-70 | Hodnocení: 87,9 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci primárně technologiím. Zrcadlovky patří mezi jeho novější témata, problematice však rozumí na výbornou. V minulosti se poloprofesionálně věnoval fotografování, a tak mu rukama prošly zrcadlovky téměř všech značek. Mimo fotoaparátů se zabývá také elektronikou a nářadím.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Snímky z originálního objektivu nejsou ostré.

pentaxak

Dobrý den, objektiv i fotoaparát jsme zkoušeli a snímky při správném nastavení ostré jsou. Pokud fotíte ve formátu RAW, je potřeba je v počítači při postprodukci doostřit jako u každého „surového“ formátu. Také se může stát, že automatické ostření nezaostří úplně přesně v noci ve tmě, to je ale bohužel limit této cenové hladiny. Také je důležité ověřit, zda máte na přední straně fotoaparátu aktivní automatické ostření. Zkuste přepnout formát zkušebně na JPG, zaostřit ve dne na objekt a vyfotit jej. Pokud bude fotka ostrá, je vše v pořádku. Pokud ne, nechtě v rámci záruční doby fotoaparát a objektiv seřídit, zcela výjimečně se může stát, že pohon ostření nefunguje zcela přesně.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Pentax K-70

Pentax K-70

20 000 Kč Orientační cena