Menu

Recenze nejlepších vysavačů Dirt Devil
ve srovnávacím testu

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec, Eliška Srncová

Jaký vysavač Dirt Devil vybrat dle srovnání

V současnosti se vysavače Dirt Devil na českém trhu téměř neprodávají, nejsou tedy ani v našem srovnání. Zobrazujeme možné alternativy.

1. místo
Hodnocení 95,5 %
  • Vítěz testu 2024
Recenze Electrolux Pure D9 PD91-8SSM
Přečíst recenzi Orientační cena 7 500 Kč
2. místo
Hodnocení 95,2 %
Přečíst recenzi Orientační cena 6 300 Kč
3. místo
Hodnocení 95,1 %
Přečíst recenzi Orientační cena 8 300 Kč
4. místo
Hodnocení 94,7 %
Přečíst recenzi Orientační cena 9 000 Kč
5. místo
Hodnocení 93,8 %
Přečíst recenzi Orientační cena 3 000 Kč

Americká značka Dirt Devil je velmi specifická svou nabídkou, vyrábí totiž pouze vysavače, zatímco většina výrobců domácích spotřebičů má portfolio přece jen o něco pestřejší. V současnosti nejsou tyto vysavače na českém trhu příliš rozšířené, pokud vás ale značka Dirt Devil zaujala, může se vám hodit přečíst si náš článek Jaké jsou vysavače Dirt Devil, který vás blíže seznámí s produkty tohoto výrobce.

Dirt Devil není jediná populární značka vysavačů. Také o několika dalších jsme sepsali samostatné články, které se věnují historii značek Electrolux, Hoover, Rowenta, Sencor a Kärcher. Produkty těchto značek jsme zařadili i do našeho velkého srovnání vysavačů, které vám může pomoci s výběrem nového spotřebiče.Jaké jsou vysavače Dirt Devil

Vysavače Dirt Devil v současnosti patří k méně rozšířeným produktům na tuzemském trhu. Jde ale o jednu z celosvětově známých značek, není tedy na škodu si ji trochu představit. V tomto článku se dozvíte, jaké vlastnosti mají vysavače Dirt Devil a do jakých produktových řad jsou rozdělené. Článek obsahuje také rady k výběru vysavače a informace o historii a současnosti společnosti Dirt Devil.

  • Specifika – Většinou jde o vysavače střední cenové třídy, převažují bezsáčkové modely, bývají spíše hlučnější.
  • Produktové řady – Vysavače se dělí do tří sérií, z nichž jedna je určená tyčovým modelům.
  • Historie značky – Jde o americkou značku s více než stoletou historií, která se již od svého založení věnovala výrobě vysavačů.
  • Současnost značky – Dnes je značka Dirt Devil součástí hongkongského koncernu Techtronic Industries, vysavače se ale stále vyrábí v USA.

Podle čeho vybírat vysavač

Pokud právě vybíráte vysavač a nevíte si rady, může vám přijít vhod následující shrnutí informací, kterými se při výběru řídit. K přečtení doporučujeme také článek Jak vybrat vysavač, kde jsou všechny informace vysvětlené podrobněji.

Typ

V dnešní době už se nemusíte omezovat na klasické velké vysavače na kolečkách s dlouhou hadicí. K dostání jsou také další specifické varianty těchto domácích pomocníků, například vysavače tyčové nebo robotické, do dílny zase upotřebíte vysavač průmyslový.

Faktem ale je, že klasický vysavač se zatím stále drží na špici, co se účinnosti vysávání týče, zejména pokud jde o koberce. Do domácnosti s převahou koberců tak pravděpodobně půjde o nejlepší variantu.

Klasické vysavače se dále dělí podle způsobu sběru prachu a nečistot na modely se sáčkem (jednorázovým i znovu použitelným) a bez sáčku. Bezsáčkové modely potom existují také ve variantě s vodní nádržkou, do které se sbírají nečistoty. Níže najdete pozitiva i negativa těchto řešení:

Typ sběrné nádobky Výhody Nevýhody
Jednorázový sáček + Jednoduché vysypávání

+ Funguje jako stupeň filtrace

– Náklady na nákup sáčků

– Vysavač je bez sáčku nepoužitelný

– Více odpadu

Sáček na opakované použití + Ekologičtější než jednorázový sáček

+ Nižší náklady na nákup sáčků

+ Funguje jako stupeň filtrace

– Složitější vysypávání
Sběrná nádobka + Ekologičtější než sáček

+ Bez nákladů na nákup sáčků

– Hrozí víření prachu při vysypávání
Sběrná nádobka s vodou + Ekologičtější než sáček

+ Bez nákladů na nákup sáčků

+ Vysypávání bez víření prachu

– Slabší sací výkon

– Nehezký pohled na špinavou vodu v nádobce

– Malý výběr modelů

Důležité parametry

Pokud již máte vybráno, zda preferujete variantu se sáčkem, či bez sáčku, je na čase podívat se na důležité parametry vysavače:

  • Dosah a kapacita – Čím větší prostor, tím větší dosah a kapacitu budete potřebovat. Dosah je průměrně cca 10 m, může být i 12 m. Kapacita je důležitá zejména u sáčků, v malých bytech si vystačíte se 2-3 l, ve velkých prostorách volte 4 a více l.
  • Účinnost vysávání – Rozlišuje se efektivita vysávání tvrdých podlah a koberců. Tvrdé podlahy není třeba příliš řešit, i levnější modely je zpravidla vysají bez problémů. Za to koberce bývají oříškem i pro některé dražší vysavače. Pokud si na koberce potrpíte, projděte si také recenze nebo výsledky z testování zvolených modelů, abyste zjistili, jak si na kobercích vedou.
  • Hlučnost – Čím nižší, tím lepší. Nejhlučnější modely překonávají hranici 80 dB, nejtišší jen lehce přesáhnou 60 dB, rozdíl je tedy opravdu znatelný.
  • Filtrace – Zamezuje vyfukování prachu zpět do místnosti. Nejpopulárnější jsou v současnosti HEPA filtry, které jsou velmi spolehlivé, mohou být i omyvatelné.
  • Rozměry a hmotnost – Velikost vysavače zkontrolujte, pokud máte obavy, že nebudete mít dostatek místa na jeho skladování. Mohutnější modely navíc mohou hmotností přesáhnout i 10 kg, což může být velký problém například pro seniory.

Vybavení a funkce

Příslušenství a funkce vysavačů můžeme rozdělit na hubice, bezpečnostní prvky a prvky, které zvyšují komfort používání. Konkrétní příklady najdete v následující tabulce:

Hubice Bezpečnostní prvky Prvky zvyšující komfort
– Hubice na tvrdé podlahy

– Štěrbinová hubice

– Hubice na čalounění

– Hubice s turbokartáčem

– Nárazník

– Měkčená kolečka

– Pomalý start

– Teleskopická trubka

– Samonavíjecí kabel

– Signalizace

Specifika vysavačů Dirt Devil

V nabídce značky Dirt Devil můžeme najít několik desítek různých modelů vysavačů. Naprostá většina z nich využívá služeb základní technologie firmy – cyklónového vysávání, proto jde o bezsáčkové výrobky. Zpravidla jde o klasické modely, ale najdou se i tyčové vysavače.

Naprostá většina přístrojů se pyšní účinnou filtrací a vysokou efektivitou vysávání tvrdých podlah. V případě koberců je to o něco horší, některé modely jsou na koberce vyloženě špatné. Výhodou je ale nízká spotřeba těchto vysavačů. Příkon bývá obvykle kolem 700 W a účinnost sání v rozmezí od 300 do 450 wattů. V ohledu hlučnosti spadá značka do průměru. Míra vydávaného hluku se pohybuje okolo 75 dB. 

Cena

Slovo průměr dobře vystihuje i cenu vysavačů. Převážné množství zařízení se prodává za cenu v rozmezí od 3 000 do 4 000 korun. Spíše výjimečně se můžete setkat i se zařízeními o tisícovku dražšími.

Produktové řady vysavačů Dirt Devil

Momentálně se v obchodech objevují zařízení označená jako Rebel nebo Infinity. V případě tyčových vysavačů boduje řada Cavalier.

Rebel

Série Rebel je určena zejména menším domácnostem, které potřebují lehký, ale výkonný čistič. Příkon 700 W nabízí dostatečnou sílu pro vysávání tvrdých podlah. Velkou výhodou jsou nízké emise prachu a vysoká energetická úspora. Pro čištění koberců se příliš nehodí. Hlučnost se pohybuje okolo 79 dB.

Single-cyclonic technologie zásadním způsobem zvyšuje efektivitu HEPA filtrů 13. generace. Proto se daří odsát ze vzduchu více než 99 % všech prachových částic. LED indikátor na těle vysavače vás vždy upozorní na naplnění nádoby, kterou vyklopíte stiskem jediného tlačítka.

K dispozici máte praktické příslušenství 3v1, s jehož pomocí se dostanete prakticky kamkoliv. Měkká kolečka šetří podlahu před poškrábáním. Parkovací polohu můžete využít v případě, že si potřebujete od vysávání z nějakého důvodu odpočinout.

Infinity

Vyšší třídou vysavačů Dirt Devil jsou spotřebiče spadající do produktové řady Infinity. Kromě vysokého sacího výkonu se pyšní zejména Multi-cyclonic technologií. Na rozdíl od předcházející řady Rebel tak prach prochází větším množstvím cyklón, což zajišťuje účinnější filtraci. Hlučnost zůstává víceméně stejná, tedy okolo 78 dB. Vysavače Infinity nemají problém s úklidem tvrdých podlah, na kobercích jde ale stále spíše o průměr.

Samozřejmostí jsou parkovací poloha a měkčená kolečka. Díky velmi dlouhé hadici FLEXI dosáhnete akčního rádiusu až 11 metrů. Vysávání tvrdých povrchů usnadňuje parketová hubice. Mini Turbo kartáč pak zvyšuje efektivitu čištění čalounění a textilu.

Cavalier

Hlavní produktová řada tyčových vysavačů nese jméno Cavalier. Ten zvládne na jedno nabití fungovat až 24 minut. Jeho nízká hmotnost 2 kg umožňuje pohodlné vysávání i jedincům subtilnější konstituce.

Výhodou je i praktické držadlo, které můžete využít po dokončení vysávání. Spotřebič zkrátka pověsíte na jeho místo a ušetříte tak dost místa. Samozřejmostí je široké příslušenství včetně parketové hubice.

Historie značky Dirt Devil

V roce 1905 založil ve státu Ohio Philip Geier firmu P. A. Geier Company. Ta se již od svého vzniku orientovala na výrobu vysavačů. Za druhé světové války společnost zapojila své výrobní kapacity do služeb válečné mašinérie a v následujícím období došlo k fúzi s Royal Appliance Manufacturing, jejíž jméno převzala.

Významný přelom přinesl rok 1955, kdy společnost nechala patentovat revoluční systém cyklonového vysávání. Doposud se prodalo více než 25 milionů takovýchto vysavačů. Až do 80. let byly spotřebiče vyráběny zásadně z kovu. V tomto období ovšem započal prodej vysavačů označených jako Dirt Devil, využívajících plastového šasi. Vzhledem k obrovskému úspěchu této produktové řady převzala celá firma její jméno.

V průběhu následujících desetiletí docházelo k neustálé inovaci spotřebičů a zařazování nových technologií. V roce 1996 byl představen první ruční vysavač a o devět let později se objevila jeho upravená verze. Ta využívala služeb HEPA filtru a vyznačovala se delší životností baterie a výraznějším sacím výkonem.

Současnost značky Dirt Devil

V posledních letech společnost neustále experimentuje s akumulátorovými modely ručních vysavačů. Ty již dosahují takových kvalit, že umožňují na jedno nabití pohodlně vysát vše, co je potřeba, bez nutnosti tahat za sebou šňůru. Dirt Devil si užívá obrovské obliby v oblasti Severní Ameriky, kde je dokonce zdaleka nejoblíbenějším výrobcem vysavačů.

Značka je součástí hongkongského koncernu Techtronic Industries, jež vlastní mimo jiné i divize Ryobi, Vax či britskou legendu The Hoover Company. I tak si doposud zachovala značnou míru samostatnosti, protože patří mezi klíčové součásti TTI. Výroba vysavačů s označení Dirt Devil probíhá dosud v historické ohijské centrále společnosti v městě Glenville.

Často kladené otázky k vysavačům Dirt Devil

Jak a jaký vysavač Dirt Devil koupit?

V první řadě je třeba upozornit, že vysavače Dirt Devil zpravidla nejsou na českém trhu k dostání. V obchodech se můžete setkat s příslušenstvím či náhradními díly této značky, samotný vysavač je ale většinou potřeba koupit v zahraničí.

Při nákupu se zaměřte na některé základní parametry, to je zejména dosah, účinnost vysávání různých povrchů či hlučnost. V potaz berte také výbavu vysavače, tedy například speciální hubice. Naopak spotřebu většinou není třeba nijak dramaticky řešit, u vysavačů se náklady na provoz pohybují v řádu desítek, maximálně stovek korun.

Kde se vyrábí vysavače Dirt Devil?

Ačkoliv značka Dirt Devil v současnosti spadá pod hongkongský koncern TTI, výroba vysavačů této značky stále ještě probíhá v USA.

Jsou vysavače Dirt Devil vhodné na koberce?

Je možné, že při troše hledání najdete model, který vysaje koberce opravdu účinně, obecně jsou ale vysavače Dirt Devil při čištění koberců spíše průměrné. Jejich hlavní doménou jsou tak tvrdé podlahy.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Eliška je absolventkou žurnalistiky a za studium načerpala řadu zkušeností se psaním novinářských i nežurnalistických textů. Její články jsou zaměřené především na velké domácí spotřebiče, tedy přístroje, se kterými se denně potkává každý z nás. Věnuje se také potřebám pro děti. Přehled v těchto tématech si udržuje už několik let, díky tomu ochotně radí čtenářům i svým blízkým.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 15 hlasů