Recenze a test Nespresso Krups XN 300

Hodnocení:

77,7 %

Klady:

Malé rozměry

Zápory:

Vyšší cena

4 000 Kč
orientační cena

Výkon
(max. 10)
Objem a údržba
(max. 10)
Vybavení
(max. 10)
Funkce
(max. 10)
Celkové
hodnocení
8,6 7,3 7,5 6,7 77,7 %

Souhrnné údaje 

Řada kávovarů Nespresso, kam se řadí i model Krups XN 300, nabízí kvalitní kapsle, díky kterým připravíte kvalitní kávu. Nespresso je ta pravá značka kapslí pro ty, kteří nemají rádi kávu ve spěchu, ale chtějí si ji vychutnat. Vybírat můžete z 24 druhů kávy, které navíc najdete i ochucené, bezkofeinové, kávu si lze velmi personalizovat i díky výběru intenzity aroma, síly kávy nebo velikosti šálku.

Jste-li milovníkem espressa, vězte, že nejen díky těm správným kapslím, ale i díky samotnému kávovaru připravíte takové, za které by se nestyděli ani ve vyhlášených kavárnách. Může za to parní tlak 19 bar. Díky rychlosti nahřátí 25 sekund navíc nemusíte ani příliš dlouho čekat, než si budete moct kávu připravit. Příkon je 1 260 W, což se může jevit jako nízká hodnota oproti průměru, ale ani přístroje s výrazně vyšším příkonem nenabízí rychlejší nahřátí nebo něco navíc. Tomuto parametru tedy nepřipisujeme mnoho důležitosti. 

Co už může být důležité je objem nádoby na vodu. Kávovar Krups XN 300 pojme 800 ml (0,8 l) a to je dostačující pro menší rodinu, kde se jen výjimečně připravuje několik káv naráz. Pokud potřebujete pravidelně připravovat větší počet nápojů, například v kanceláři, doporučujeme se podívat po jiném kávovaru. Pozor dejte také na typ ovládání. V tomto případě se setkáte s tlačítky. Ty výrazně nezjednodušují ani nekomplikují způsob ovládání, nám ale nevyhovuje proto, že se kolem tlačítek usazuje špína a ta nejde tak lehce odstranit. Z hlediska údržby se přikláníme k ovládání dotykovému, ale je to parametr, který musí uživatelé zvážit sami. 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce Krups 43 % Krups, 21 % Bosch, 21 % De'Longhi, 7 % Tchibo, 7 % Saeco
Kapsle  Nespresso 36 % Nescafé Dolce Gusto, 29 % Nespresso, 21 % Tassimo, 14 % Tchibo
Nádobka na mléko  Ne 86 % Ne, 14 % Ano
Objem vody (l)  0,8 0,85
Parní tlak (bar)  19 13,64
Příkon (W)  1 260 1 442,14
Rychlost nahřátí (s)  25 26,15
Typ ovládání  tlačítka 36 % tlačítka, 29 % pákové/posuvné, 21 % stiskem panelu, 14 % dotykové/membránové

Vybavení a funkce

Krups XN 300 je téměř ideálním a univerzálním přístrojem. Připraví sice opravdu výborné espresso, které uspokojí i náročného uživatele, pokud však milujete cappuccino nebo latté, upozorňujeme, že to si s pomocí tohoto kávovaru nepřípravíte. Je to zapříčiněno absencí nádobky na mléko i funkcí Cappuccino jedním stiskem. 

Oproti tomu se kávovar bude alespoň o něco lépe čistit díky funkci odvápňování, která stále není samozřejmostí. Samozřejmostí v našem vzorku hodnocených kávovarů v červnu 2017 nebyl ani zásobník na použité kapsle, nicméně Krups XN 300 jej má a vy tak nemusíte každou kapsli zvlášť vyhazovat, ale můžete jich nastřádat třeba deset a až poté je hromadně vyhodit. To oceníte hlavně ve chvíli, kdy nemáte přímo u kávovaru koš na odpadky. 

Ideální vlastnosti, které by měly kapslové kávovary mít a všechny srovnávané přístroje je měly, jsou odnímatelná nádobka na vodu, nastavitelná výška tácku a automatické vypnutí. Rádi bychom upozornili na rozměry, které pro někoho nemusí hrát velkou roli, ale v případě malé kuchyně a nedostatku prostoru vás jistě zajímat budou. Krups XN 300 nezabere příliš místa, patří k menším kávovarům ze srovnávacího testu. Zajímavá je především šířka pouhých 11,1 cm. To je nejmenší hodnota z porovnání. 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Displej  Ne 86 % Ne, 14 % Ano
Cappuccino jedním stiskem  Ne 79 % Ne, 21 % Ano
Funkce odvápňování  Ano 57 % Ano, 43 % Ne
Zásobník na použité kapsle  Ano 50 % Ano, 50 % Ne
Odnímatelná nádobka na vodu  Ano 100 % Ano
Nastavitelná výška tácku  Ano 100 % Ano
Automatické vypnutí  Ano 100 % Ano
Výška (cm) 23,5 28,11
Šířka (cm) 11,1 17,61
Hloubka (cm) 32,6 28,15
Hmotnost (kg) 3,6 3,27

Hodnocení dalších uživatelů

Model Krups XN 300 lze najít v několika barevných provedeních. Vedle klasicky nenápadných, jako je černá nebo stříbrná, najdete oranžovou, která je uživatelsky velmi atraktivní. Obecně však uživatelé hodnotí model Krups XN 300 jako malý, kompaktní a líbivý. Kávu s ním lze připravit rychle a snadno, je navíc chuťově výborná. Někteří jej hodnotí i jako skvělou volbu do kanceláře, v takovém případě však opravdu pozor na to, kolik lidí jej bude využívat. Menší kancelář jej ocení, ale 20 lidem naráz nepostačí. 

Naše hodnocení a závěr

Nespresso Krups XN 300 je malý pomocník, který však připraví kvalitní kávu, zejména espresso. Protože je ve vyšší cenové kategorii, očekávali bychom úplnost ve vybavenosti funkcemi, kávovar totiž nemá možnost připravit napěněné mléko. Naopak oceňujeme, že mu zůstávají všechny ostatní funkce, jako je například odvápňování. Pozor na ovládání, to je tlačítkové a i když to samo o sobě ovládání neovlivní, kolem tlačítek je prostor, odkud lze hůře odstranit případnou špínu. Pokud je však hlavní potíží, že se nehodí do větší kanceláře, doporučujme model Nespresso De’Longhi EN 750 s výrazně objemově větší nádobkou na vodu. 

Datum:
Produkt: Nespresso Krups XN 300
Hodnocení: 77,7 % 100 % 0 %

Další recenze

Kompletní test