Recenze a porovnání Nespresso Krups XN 300

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii kávovarů na kapsle Nespresso

Datum doporučení: Srpen 2019

Klady:

Malé rozměry

Zápory:

Vyšší cena

4 000 Kč
orientační cena

Souhrnné údaje 

Řada kávovarů Nespresso, kam se řadí i model Krups XN 300, se zaměřuje zejména na kvalitní kávu. Nespresso je ta pravá značka kapslí pro ty, kteří nemají rádi kávu ve spěchu, ale chtějí si ji vychutnat. Vybírat můžete z 24 druhů kávy, které navíc najdete i ochucené, bezkofeinové, kávu si lze velmi personalizovat i díky výběru intenzity aroma, síly kávy nebo velikosti šálku.

Jste-li milovníkem espressa, vězte, že nejen díky těm správným kapslím, ale i díky samotnému kávovaru připravíte takové, za které by se nestyděli ani ve vyhlášených kavárnách. Může za to parní tlak 19 bar. Díky rychlosti nahřátí 25 sekund navíc nemusíte ani příliš dlouho čekat, než si budete moct kávu připravit. Příkon je 1 260 W, což se může jevit jako nízká hodnota oproti průměru, ale ani přístroje s výrazně vyšším příkonem většinou nenabízí rychlejší nahřátí.

Řadu uživatelů bude jistě zajímat objem nádoby na vodu. Kávovar Krups XN 300 pojme 800 ml (0,8 l) a to je dostačující pro menší rodinu, kde se jen výjimečně připravuje několik káv naráz. Pokud potřebujete pravidelně připravovat větší počet nápojů, například v kanceláři, doporučujeme se podívat po jiném kávovaru. Pozor dejte také na typ ovládání. V tomto případě se setkáte s tlačítky. Ty výrazně nezjednodušují ani nekomplikují způsob ovládání, nám ale nevyhovuje proto, že se kolem tlačítek mohou usazovat nečistoty. Z hlediska údržby se přikláníme k ovládání dotykovému, ale je to parametr, který musí uživatelé zvážit sami.

Parametr Tento produkt
Výrobce Krups
Kapsle  Nespresso
Nádobka na mléko  Ne
Objem vody (l)  0,8
Parní tlak (bar)  19
Příkon (W)  1 260
Rychlost nahřátí (s)  25
Typ ovládání  Tlačítka

Vybavení a funkce

Krups XN 300 připraví výborné espresso, které uspokojí i náročného uživatele, pokud však milujete cappuccino nebo latté, upozorňujeme, že vás jeho výroba bude stát o něco více úsilí, mléko si totiž budete muset ušlehat zvlášť. Je to zapříčiněno absencí nádobky na mléko i funkce Cappuccino jedním stiskem.

Oproti tomu se kávovar bude alespoň o něco lépe čistit díky funkci odvápňování, která stále ještě není u všech modelů samozřejmostí. Tou není ani zásobník na použité kapsle, nicméně Krups XN 300 jej má, a vy tak nemusíte každou kapsli zvlášť vyhazovat. To oceníte hlavně ve chvíli, kdy nemáte přímo u kávovaru koš na odpadky.

Mezi standardní výbavu, kterou by měly kapslové kávovary mít, patří odnímatelná nádobka na vodu, nastavitelná výška tácku a automatické vypnutí. Rádi bychom upozornili na rozměry, které pro někoho nemusí hrát velkou roli, ale v případě malé kuchyně a nedostatku prostoru vás jistě zajímat budou. Krups XN 300 nezabere příliš místa, patří k menším kávovarům z výběru. Zajímavá je především šířka pouhých 11,1 cm.

Parametr Tento produkt
Displej  Ne
Cappuccino jedním stiskem  Ne
Funkce odvápňování  Ano
Zásobník na použité kapsle  Ano
Odnímatelná nádobka na vodu  Ano
Nastavitelná výška tácku  Ano
Automatické vypnutí  Ano
Výška (cm) 23,5
Šířka (cm) 11,1
Hloubka (cm) 32,6
Hmotnost (kg) 3,6

Naše hodnocení a závěr

Nespresso Krups XN 300 je malý pomocník pro přípravu kvalitní kávy, zejména espressa. Oceňujeme, že si zachoval všechny standardní, jako je například odvápňování. Jeho ovládání je tlačítkové a stejně jako většina kapslových modelů, i tento postrádá displej. Kapacita nádobky na vodu není nijak oslnivá, to je ovšem daň za poměrně kompaktní rozměry.

Jestliže je pro vás hlavní potíží, že se nehodí do větší kanceláře, doporučujme model Nespresso De’Longhi EN 750 s výrazně větším objemem nádobky na vodu.