Menu

Recenze a srovnání BaByliss ST292

81,2 % Celkové hodnocení

TOP cena/výkon v kategorii Parní žehličky na vlasy

Klady

  • Ionizační funkce
  • Otočný kabel
  • Žáruvzdorná podložka

Zápory

  • Dlouho se nahřívá
  • Nemá displej a indikaci nahřátí
  • Malá nádobka na vodu
1 900 Kč Orientační cena

Základní parametry a funkce

BaByliss ST292 je žehlička na vlasy s titanovo-keramickým povrchem. Teplotu lze nastavit v rozmezí mezi 170 °C a 230 °C. Tato teplota není vhodná pro jemné vlasy, spíše na normální nebo hrubé a kudrnaté vlasy. Proti statickému náboji a vysoušení vlasy ochraňuje ionizační funkce. Žehlička je speciální především parní funkcí, která by měla vlasy hydratovat a zajistit jejich minimální poškození. Nejen tuto funkci jsme se rozhodli reálně otestovat a o jejím fungování v praxi se dozvíte v této recenzi.

Žehlicí destičky mají rozměr 110×30 mm, čímž se nijak výrazně nevymykají standardu. Nejsou takzvaně „plovoucí“, takže se neumí přizpůsobit pramenu vlasů či směru žehlení. Příliš to nezlepšuje ani vysoká hmotnost, přístroj váží 350 gramů. Žehličky s parní technologií bývají ale obecně těžší, může za jejich větší rozměr a přítomnost nádržky na vodu.

Unboxing a video z testování

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Povrch žehlicích destiček

Titan-keramika

Ionizační funkce

Ano

Parní funkce

Ano

Plovoucí destičky

Ne

Napuštěné destičky

Ne

Délka žehlicích destiček (mm)

110

Šířka žehlicích destiček (mm)

30

Zaoblené okraje

Ne

Hmotnost (g)

350

Nastavení teplot a rychlost zahřátí

Nastavování té správné teploty u BaByliss ST292 bylo při testování trochu složitější, než jsme čekali. V parametrech i v návodu je sice uvedeno, že lze nastavovat mezi 170 – 230 °C, na otočném kolečku pro nastavování ale žádné stupně uvedeny nejsou. Najdete tam pouze číselnou stupnici a musíte si nějak odvodit sami, na jakém stupínku se asi zhruba která teplota nachází. Takové řešení považujeme za docela uživatelsky nepřívětivé a rozhodně by bylo lepší uvést na stupnici rovnou přesné stupně.

Reputaci si žehlička nevylepšila ani rychlostí nahřátí. Přesnou dobu nelze určit, přístroj totiž nemá žádný spolehlivý indikátor, který by vám řekl, zda už jsou destičky zahřáté na požadovanou teplotu. Měření nám však prozradilo, že se jedná o dobu v řádu minut a nikoliv sekund, jak to bývá u lepších modelů. Co se přesnosti teplot týče, tam nemáme co vytknout, udávaná maximální i minimálně teplota téměř odpovídala té reálné. V balení je společně se žehličkou také žáruvzdorná podložka. Do ní lze přístroj také zabalit a použít ji jako pouzdro.

Přesné výsledky měření z našeho reálného testování si můžete prohlédnout v následující tabulce.

Parametr Tento produkt
Nastavení teploty

Ano

Počet stupňů nastavení teploty

10

Minimální teplota (°C)

170

Maximální teplota (°C)

230

Doba zahřátí (s)

150

Reálná doba nahřátí na 200 °C (s)

Nelze určit

Maximální naměřená teplota (°C)

229

Minimální naměřená teplota (°C)

162

Uživatelský komfort

Přívodní kabel je dlouhý 170 cm a jeho koncovka je otočná, to usnadňuje manipulaci. Jak už jsme naznačili výše, model není vybavený displejem ani indikací nahřátí. Zda je žehlička dostatečně nahřátá, budete muset odhadnout sami. Nastavenou teplotu nelze ani uzamknout, může tedy náhodně dojít k přepnutí teploty, otočné kolečko navíc pravděpodobnost nechtěného přepnutí ještě zvyšuje. Pokud zapomenete žehličku vypnout, nic se neděje, automaticky se po nějaké době nečinnosti vypne sama.

Před žehlením je nutné vlasy úplně vysušit, protože tato žehlička není vybavená funkcí žehlení vlhkých vlasů. Skladování usnadňuje zámek kloubu kleští, který udrží žehličku zavřenou. Specialitou je pak výsuvný hřebínek jako součást jedné z destiček. Slouží pro rovnoměrné rozdělení pramenu vlasů, pomocí tlačítka ho lze vysunout do dvou poloh nebo ho úplně zasunout zpět do destičky.

Parní funkce

Na vnitřní straně kleští se nachází průhledná nádobka na vodu, dá se docela jednoduše vyjmout. Do malé dírky v ní musíte napustit vodu, v balení k tomu není žádná pomůcku, musíte se zkrátka trefit. Poté ji nasadíte zpět a můžete zapnout parní funkci, vybrat lze ze dvou stupňů množství páry. Z nádobky voda putuje pod jednu z destiček, ve které jsou otvory. Zahřátím na vysokou teplotu se voda mění na páru, která zmiňovanými otvory prochází. Celkově tedy docela jednoduchý mechanismus.

Během testování se ale několikrát stalo, že se voda nepřetvořila na páru úplně a kapala přes otvory. To je docela nešťastné, protože se vám pak buď zachytí na vlasech a namočí je, nebo v tom horším případě kápne třeba na ruku, což je opravdu nepříjemné a může vás opařit. S jednou plnou nádobkou si vystačíte pouze na pár minut žehlení, pak ji musíte zase vytáhnout a doplnit.

Parametr Tento produkt
Délka přívodního kabelu (cm)

170

Otočný kabel

Ano

Displej

Ne

Indikace zahřátí

Ne

Uzamčení nastavené teploty

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Žehlení mokrých vlasů

Ne

Zámek kleští

Ano

Dokonalé sevření kleští

Ne

Hodnocení žehlení a vlnění vlasů

Klasické žehlení bychom po podrobném testování označili za průměrné. Celkovou pohodlnost trochu zhoršují pevně připevněné destičky, které nejsou plovoucí. Občas se tak stalo, že žehlička za vlasy nepříjemně zatahala. Výsuvný hřebínek nám připadal docela zbytečný. Pramen vlasů sice trochu oddělí, ale klasický hřeben určitě nenahradí, proto je mnohem jednodušší před žehlením vlasy zkrátka důkladně rozčesat. Produkt jsme ale testovali na jemnějších vlasech, na hustou a tvrdou hřívu by se hodit mohl.

Při použití parní funkce se vlasy zdály o něco hladší, žádný výrazný rozdíl jsme však nezaznamenali. Dle našich zkušeností se pára uvolňuje nepravidelně podle toho, kolik vody k destičce zrovna nateče. Celkově byla při použití parní funkce spíše trochu na obtíž, mimo jiné také kvůli kapající horké vodě ze žehličky. Chce to tedy určitě větší opatrnost a zručnost.

Hlavní klady a zápory

Žehlička má docela velké destičky, úprava vlasů by tak neměla zabrat moc času. Majitelky hustých a nepoddajných vlasů by mohli ocenit také výsuvný hřebínek, na jemné vlasy je ale naopak docela zbytečný. Jako nevýhodu vidíme docela vysokou hmotnost, při delším používání přístroj těžkne v ruce. Pro vyšší komfort bychom ocenili také plovoucí destičky. Celkově ale žehlí dobře a svoji práci odvede. Parní funkce nás však docela zklamala, žehlička se taky docela dlouho nahřívá, takže ji doporučujeme zapnout dopředu, ať pak nemusíte čekat.

Závěr

Babyliss ST292 patří v kategorii parních žehliček stále ještě k těm levnějším. Ve srovnání s klasickými žehličkami bychom ji ale zase mohli přiřadit spíše k těm dražším. Záleží tak, co je pro vás důležité. Trváte-li na parní žehličce a nechcete za ni utrácet balík, pak vám tento model můžeme doporučit. Po reálném vyzkoušení však musíme přiznat, že nás v tomto případě celkové fungování parní funkce příliš nenadchlo. Najdou se však uživatelé, kterým by i tak mohla vyhovovat.

Babyliss ST292 se hodí především na hustější a nepoddajné vlasy, na jemné už by nemusela vyhovovat, mimo jiné také kvůli poměrně vysoké minimální teplotě. V podobné cenové kategorii pořídíte také model BaByliss ST395E. Ta už má displej, na druhou stranu má méně pozic na regulaci teploty.

1 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: BaByliss ST292 | Hodnocení: 81,2 %
Martina Moresová
Redaktorka
Martina je redaktorka, která do srovnání vyhledává na webu ty nejzajímavější produkty. Pročítá sáhodlouhé recenze a komentáře, aby mohla zdůraznit všechny klady a zápory výrobků. Snaží se, abyste při nákupu měli všechny potřebné informace. Žehličky a péče o vlasy obecně patří mezi její oblíbená témata. S žehličkami a úpravou spíše nepoddajných vlasů má praktické zkušenosti. Dokáže tak poradit, který typ žehliček používat na různé typy vlasů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze BaByliss ST292

BaByliss ST292

1 900 Kč Orientační cena